Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
11. črc 2012

@boudova Protoze to pisou na tech strankach, ze to jsou ty levne pliny z Ciny z ebaye, mozna ne vsechny, ale priznavaji to. A jak jsem se zminila, porad lozim po plinach. Ja si koupila takovy levny pytel na pliny, ten puntikaty cerveny, ten je z jinych stranek, ale take obyc. Ze u pytle mi to nevadi, se maximalne rozpadne.

A ano, pani je ma jeste ke vsmeu drahe.

janakkk
11. črc 2012

@mmiirrkkaa HA, tak tys to byla, kdo mi ty dvojky LL vykoupil 😀 paní mi nabídla, že má ještě ty microfibre, ne bambus, tak jsem to za tu cenu zkusla....já zas na příodním materiálu až tak nelpím 🙂

mahafi
11. črc 2012

@boudova Tak to je úplně přesný.. 🙂 I když, pokud něco nevymyslí švagrová, tak od tchýně s tchánem dostanu peníze.., to skýtá různé (plenkové) možnosti 😀.. ale taky právě vymyslet vždycky co chci je těžký.. a od tý doby, co mám Madlíka, tak je to ještě horší.. přijde mi, že všechno podstatný mám 🙂.

janinek
11. črc 2012

@janakkk Ty MF rychle schnou, ale sajou mene nez bambusky, co psaly Anglicanky teda. Ja kdyz budu potrebovat vic jednicek, zkusim ty, ze rychle schnou. Ale az po porodu, fakt.

A jak jsem si dala zakaz na pliny, tak co mysltie, ze dnes od pul sedme delam? Zkoumam pytle - hledma nejlevnejsi monkey foot ci planetwise. A podlozku jeste jednu chci.

boudova
11. črc 2012

@janinek tak to jsem asi zrovna otevřela tu, kde to nepíšou 🙂

janakkk
11. črc 2012

@janinek diky za reference, uvidime, jaky budou, aspoň si odzkouším střih a bambusky budu vyhlížet do budoucna, když nejsou, tak holt nejsou, snad budu příště rychlejší 🙂

boudova
11. črc 2012

@janinek já už mám za sebou dnešní první objednávku plenek 😀 😀 😀 😀

maja.xx
11. črc 2012

@janinek @boudova a tady si to dají klidně do nadpisu http://www.alibaba.com/product-gs/591912333/TPU..., někomu to prostě nevadí 😖

pajoslava
11. črc 2012

A jsou tedy tak spatne? Prece jen - co dnes neni z Ciny, ze 😀 Tak holky, jestli Vas muzu poprosit, hodite mi odkazky, kde nejlepe nakoupit? Omlouvam se, ze otravuji, ale uz v tom mam gulas 😀

boudova
11. črc 2012

Tak a mám za sebou druhou dnešní objednávku plenek a KONČÍM 😀 😀 😀 😀 (pro dnešek)

mahafi
11. črc 2012

@boudova a cos nakoupila? jestli to není tajemství? (ať se můžu pokochat 😉 ) 😀

janinek
11. črc 2012

@boudova Tos dnes objednala ty 4 anavky a merinsotar v albicku?Nebo jako jeste neco?

@maja.xx No, mne nevadi, ze to nekdo kupuje, treba si nejakou take koupim, kdyz mi prijde roztomily vzor, ale na tom MMb to pani neuvadi vubec. Na mem odkazu to neni u plinek, ale v tom About Us

@pajoslava Precti si o latkovkach nejdriv trbe na latkovky.cz latkove pliny a tak, at se treba zorientujes. Ja mam TotsBots a Little Lamb, co se vyrabi v UK a pak treba Blueberry, BumGenius, Swaddlebees, co se vyrabi v USA. A Anavy se delaji v CR.

@janakkk Akce urcit ebude zase, protoze ted byl o vikendu ten vyprodej, tak predpokladam, ze pani zase neco ulovila a da na net.

mahafi
11. črc 2012

@pajoslava u těch čínských "noname" podle mě nemáš deklarovanou kvalitu.., jako že to může být v pohodě, ale taky nemusí.. a většinou tyhle levný věci nebývají příliš kvalitní. Pokud to má jenom bavlněnou vkládačku, tak to už ti u takhle starýho dítka nemusí moc stačit (U Madly, co není bambus vydrží tak jedno vyčůrání (třeba ty SWB mají jen bavlněný vnitřek a dávám to jen, když potřebuju penku jen na chvilku).
Já nakupuju buď na www.latkovky.cz nebo www.branakdetem.cz taky jsem kupovala tadyhttp://www.plenka-czech.cz/ nebo pokud chceš anavy, tak je asi nejlepší přes jejich e-shop www.anavy.cz teď jsou ještě nový bamboolik (český) http://www.bamboolik.cz/ , který mají systém podobný AIO, to by ti mohlo vyhovovat.. možností je spousta 🙂.

aemmi
11. črc 2012

@mahafi týjo, dobrej postřeh s tou kapsovkou, podruhý jí to teda už neproteklo, ale asi to prostě bude to větší opotřebení a velká dávka moči, takže ji nebudu dávat na delší dobu, ale sloužit bude dál, když tak jako svrchnáčky na doma a ty vložky taky nejsou k zahození 😉

aemmi
11. črc 2012

@pajoslava podle mě kvalitní nebudou, už jen díky té vkládačce toho určitě moc nenasajou, u plenek to většinou platí, nízká cena = mizerná kvalita, viz nechvalně proslulý Sketch 😒

janinek
11. črc 2012

@aemmi Na angl. strankach tvrdi, ze kdyz zacne PUL prosakovat, ze 10-20 minut v susice ho zase 'spravi', ale to mam jen nactene.

@boudova Byla jsi spokojena s temi Imse Vimse NB svrchnaky? Premyslim o nich. Dokdy ti vydrzely?

aemmi
11. črc 2012

@janinek tak to jsem ještě neslyšela 😕 každopádně to nemůžu vyzkoušet, neb sušičku nemáme, ani neznám nikoho, kdo ji má...

aemmi
11. črc 2012

@janinek na plenky sis dala zákaz a na svrchnáky ne? 😀 my jsme je měly, nebyly špatný, ale z trojice co jsme měly, (HD, Thirsties jsem je měla nejmín ráda)

maja.xx
11. črc 2012

@janinek to je jasný ať si každý kupuje co chce, proti gustu..., já se dozvěděla od ivušky, že taky asi jednu vlastním, a samo že ji kvůli tomu nevyhodím a posléze zkusím, ale cíleně bych je nekupovala. Jsem taky zatím jenom teoretik a jsem zvědavá co nakonec bude nejvíc vyhovovat nám, ale kdybych nakupovala výbavičku znovu, tak koupím klidně víc TB a Anavek + BG nemám ani jednu.
Máte zkušenosti s nákupem plenek od maminek z fleru, někdo psal, že je spokojený s plenou od katyv a mě se líbí ještě perezka a duzame - znáte?

boudova
11. črc 2012
boudova
11. črc 2012

ty jo, sem se to snažila zmenšit, ale je to pořád velký, jen v horší kvalitě ☹ sorry holky

lenka5731
11. črc 2012

@mahafi o kterých swb píšeš? econappi? simplex? to má oboje balněný vnitřek.

boudova
11. črc 2012

@janinek tu merinostar ne 🙂 čekám, až mi dá
@mahafi reference až si jí koupí 😀 😀 😀 😀

janinek
11. črc 2012

@aemmi No, ja mam zakaz do porodu. A male svrchnaky jsou takova jakoze vyjimka, protoze tech mam asi malo 🙂 Nicmene zakaz na zjistovani a koukani nemam 🙂 I kdyz asi ty dalsi mensi budou Weehuggers ci dalsi BB.

Ty jo, Haipa Daipa jsou ceske, ja si porad myslela, ze nemecke. Mamka mi od nich koupial cepicku, nejake ubrousky a vlozky do podprsenky, tak uz aby tu byla a ja si je dala do albicka a sbirky 🙂

lenka5731
11. črc 2012

@boudova gratuluji k úlovku, tu tam dala ivuska kvůli tobě, ne? 🙂

mahafi
11. črc 2012

@janinek já jsem je měla taky ty IV NB a dobrý, jen počítej s tím, že jestli očekáváš menší miminko, že budeš muset křížit sucháče (já je dávala nad sebe), ty thirsties jsou podle mě asi lepší, ale já je měla až od Ska, XS jsem tenkrát tak narychlo nesehnala (před porodem mi i ty S přišly malinký.. 😀).

boudova
11. črc 2012

@janinek IV svrchnáky u mě super! perfektně drží a celkově jsou nějak moje krevní skupina 🙂 NB SOFT vydržel do myslím 5,5kg a NB ORGANIC máme ještě teď a už musí mít něco málo přes 6 kg, oni jsou šitý trošku jinak, tak jim vyšly asi větší 🙂

ivuska.h
11. črc 2012

@pajoslava Optej se prodejce, jestli na to má české atesty, podle toho poznáš, nakolik je seriózní. A pokud nemá, tak dosti riskuje návštěvu kontroly z MZ nebo ČOI.

mahafi
11. črc 2012

@boudova ty pokušitelko 😀 😀 😀 Tu zelenou Tozka mám právě ještě nezařazenou do oběhu 😅 , je tak krásná, že mi je jí líto 😀 😀

pajoslava
11. črc 2012

Posledni dotazek, nez se pustim do cteni, ted nejak neni s malou cas... Kdyz koupim toto, tak co jeste k tomu? http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...