Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlilly
2. zář 2012

@janakkk
@bamboolik
@ivuska.h
Diky🙂 fakt se těším, jak si užiju vybírání. na první dítě sem nakoupila prakticky náhodně, nevěděla sem, jak nám to pujde tak sem ani nechtěla moc utrácet, teď už vím že se to dá, takže se nebojím investovat a budu dělat parádu a osvětu. 😉

aemmi
2. zář 2012

@brambora20 na 60 + máchání navíc, trvá to 2 h a 50 minut

brambora20
2. zář 2012

@ptjj
@katyxq to máchání navíc to máte extra program, nebo přidáváte máchání navíc po skončení programu? K čemu je to lepší, prosím?

zlilly
2. zář 2012

@crawler jestli se taky můžu přidat do debaty, tak za mě rozhodně na novorozence plenky, který nemají zapínání a redukují se zahnutím nebo naskládáním jako třeba pastelky, čč nebo vv. tam máš jistotu, že to bude sedět. kalhotkovky fakt až později.

zlatelevizeedna
2. zář 2012

@brambora20 jestli muzu, tak na me pracce to jde naklikat k normalnimu programu, ze se to pak ma jeste jednou vymachat, asi to tak pujde u vsech pracek. Je to dobre k tomu, protoze se plinka zbavi zbytku praciho prostredku, ktery tam po normalnim programu zbyl, takze kuze miminka neni s tim prostredkem tolik v kontaktu = mensi riziko alergicke reakce.

neu.sona
2. zář 2012

@brambora20 baru, já peru taky na 60 + máchání navíc. Já mám boschku a to máchání navíc tam mám zobrazené jako hodně špinavé prádlo. Takové tričko s flekama 😀

brambora20
2. zář 2012

@neu.sona
@zlatelevizeedna
@aemmi Děkuju za odpověd, i ostatním nejmenovaným 😉
A ten ocet někdo přidáváte místo aviváže?

ptjj
2. zář 2012

@brambora20 já tam mám extra tlačítko, které mačkám hned při navolení programu.....je to lepší, že se z toho dostane víc prací prostředek, ale nutné to, myslím, není, pokud nemá mimi nějaký ekzém apod.

ptjj
2. zář 2012

@brambora20 jj, místo aviváže

crawler
2. zář 2012

@brambora20 já peru už jen počůrané (noc a spaní poo) - malý je velkýa hrozně to smrdí, takže dávám předpírku a pak syntetiku na 60st. - syntetika na 60st. je o 30minut kratší než bavlna na 60st.. na 40je málo - zkoušela jsem to, ale plíny smrděly, tak jsem muslea dát další prací cyklus.

crawler
2. zář 2012

@zlilly a na to jaký pulky? vv mám i čč moc ráda používám - vlastně nejradši, ale na to miminko mám pak dát svrchnáky vel. S nebo uni velikost a zregulovat patentkama? co je lepší? co líp sedí?

katyxq
2. zář 2012

@brambora20 máchání navíc mám na pračce jako tlačítko k jakémukoliv programu, malá i já jsme ekzematici, tak dávám víc máchání, aby se prádlo zbavilo opravdu dobře prostředku.

ivuska.h
2. zář 2012

@brambora20 Týjo, to je teda délka 😕 Já mám bavlnu na 60 hodinu a půl, na 40 dvě hodiny. Pak je tam program hygiena a ten na 60 trvá dvě a půl hodiny. Peru na 60 a občas na tu hygienu, je to tam při té teplotě dýl.

brambora20
2. zář 2012

Já mám pak jakýsi poloviční prog.na 50st. a to mi vůbec nevypralo....těch 90 vypere super, ani nemáchám po stolici...

ivuska.h
2. zář 2012

@brambora20 Já máchání navíc po praní nedávám, pračka mi měří nasákavost látky, takže máchá dobře. Ale dávám máchání před praním, aby se mi pak plíny celé praní nelouhovaly ve špinavé vodě, podle mě to má dost vliv na kvalitu vyprání. Extra máchání před praním s odstředěním mé pračce trvá 20 minut.

brambora20
2. zář 2012

jako v ruce nemáchám než házím do kbelíku...

brambora20
2. zář 2012

Hele, kdo jste dělaly z čč novosklad? jak dlouho...a pak jste přešly na co , na sklad na draka? Mi přjde dost divný, takový široký...a kde se pak strkaj ty vkládačky?

boudova
2. zář 2012

@brambora20 my jsme na novoskladu ještě teď a doufám dlouho budem 🙂 mám ho ráda, na noc a na ven máme kalhotovky anavy a postupně jak bude bublina růst, počítám, že se podíl mezi čč a kalhotovkama zhoupne směrem ke kalhotovkám a ty pak hodlám doplnit vv anavy bambus.

dandelion
2. zář 2012

@boudova Barče ještě je novosklad? z 70x70?

boudova
2. zář 2012

@dandelion jo jo 🙂 přes den, novosklad ze sedmdesátek a tak dvě vkládačky dovnitř a pohoda, zatím jí to sedne a mě to hrozně baví, jsem asi úchylná na skládání toho novoskladu...

dandelion
2. zář 2012

@boudova jinak mám podobné plány 🙂 teď budu kupovat 7 a 8mou anavku.. a chci jich aspoň 15 a pak vv narovno.. teĎ jsem čč začala vycpávat žínkou nebo vkládačkou.. ale novosklad bych asi už neumotala... :/

boudova
2. zář 2012

@ivuska.h začla jsem to díky tobě taky praktikovat, příde mi to geniální nápad! můžu dát míň prášku a kratší program!! díky, díky moc.

dandelion
2. zář 2012

@boudova já mám taky novosklad ráda.. jen mi pak přišlo, že jí to moc utahuju přes kyčle.. ale asi ho zase zkusím :D

boudova
2. zář 2012

@dandelion já koukala na toho draka a to mě vyděsilo 😨 vůbec jsem to nepochopila, tak se držím zuby nehty novoskladu 😀

dandelion
2. zář 2012

Já peru prostě jen na 60 bavlna.. jiným programům nerozumím :D

bamboolik
2. zář 2012

@aemmi tyjo, koukám, že taky čekáš, gratuluji 🙂 Za chvíli ti naši špunti oslaví rok a ty už čekáš přírůstek 🙂

boudova
2. zář 2012

@dandelion taky jsem ty kyčle řešila a zkusila dát narovno a to prostě pročůrá stranou, takže nic no. a kalhotovky jsou vlastně taky přes kyčle a tam to neřeším...tak jsem se rozhodla, že u novoskladu to taky řešit nebudu. akorát se snažit mít jí co to de nahatou....

bamboolik
2. zář 2012

@brambora20 peru na 60 s extra mácháním (cca 2h40min) nebo na 40 s oblečením, pokud jsou jen počůrané a neskladují se moc dlouho.

boudova
2. zář 2012

@dandelion no já jsem si kvůli tomu přečetla návod 😀 ale je tam ještě pár čudlíků, který vůbec nepoužívám...asi nejsou důležitý

bamboolik
2. zář 2012

@brambora20 ocet přidávám jen občas, on ten bambus moc nemá rád kyselé. Jednou za čas použiju Sanytol do prádla, je to extra desinfekce. Je to ale trochu drsná chemie, ale pěkně to zažene zažraný smrad plínek