Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
2. zář 2012

@boudova taky jí hodně svlíkám , ale je rychle studená.. a když jí nechám jen návleky, tak jsou v cukuletu pochcanděný 🙂 jinak jsem na pinďulíně našla jakoby pupínky, vyrážku na světle to vypadá jako jizvička.. a netuším co to je.. proč to je.. přitom jí ubrouskama neutírám, myju pod vodou.. musím se poradit s dr..

dandelion
2. zář 2012

@bamboolik ocet ne vždycky? já ho dávám vždycky.. :/ tak nebudu.. já jsem na něj zvyklá i na normo prádlo, tak mi to nedošlo...

ivuska.h
2. zář 2012

@boudova To jsem ráda, že jsem pomohla 🙂 Já mám tento tip z jedné americké diskuze, tam je to, zdá se, běžná praxe.

boudova
2. zář 2012

@dandelion jsem si zrovna dneska říkala, že bude hůř, za chvíli bude podzim a zima a na té zemi prostě bude táhnout.....já teď řešila úplně zapálený tříslo u báry, jsem si říkala z čeho to je, že větráme, jen voda a bavlna...a stejně se jí to objevilo, ale stačil nějakej zásyp (po nás, jinej jsem u našich nenešla a naši Leontýnu jsem zrovna neměla s sebou) a za noc to bylo pryč, ale pěkně jsem se vylekala, nejsem zvyklá na "problémy" v téhle oblasti....tak ať se vám to rychle spraví!!!

boudova
2. zář 2012

ježiš, já dávám ocet taky pořád 😕 taky jsem zvyklá

boudova
2. zář 2012

@ivuska.h to nejjednodušší člověka nikdy nenapadne 😀

bamboolik
2. zář 2012

@dandelion @boudova s tím octem to je takové nejednoznačné, někdo s tím problém nemá, já jsem si tím odrovnala poměrně dost Kikko bambusových vkládaček. Takže za sebe už ho nepoužívám pokaždé, jen jednou za čas, když mi třeba zasmrádnou plínky.

ptjj
2. zář 2012

@ivuska.h bavlnu na 60 na hodinu a pul bych brala, nechapu, jak to, ze je to kratsi nez na 40, ja to mam vzdycky na vic stupnu delsi

janinek
2. zář 2012

Koukam, ze resite prani, co sjem rychle proletla.

Ja nejdriv dam jen studenou predpirku nebo jak s etomu cesky rika, to je 35 minut, pak dam nejdelsi program bavlna na 40 a extra machani nakonec. To jsme okoukala na angl. diskusich. predpirka, aby to vypralo moc a hovinka, zapirka, aby to vypralo prasek. Na ubrousek kapu par kapek tea tree oil, jinak davam 4 polevkove lzice Tots Botis Potion, Fairy non bio prasek a ted mam persil non bio prasek na vyzkouseni. Ten TB davam jednou za cas. Vylozene rozdil mezi TB a Fairy zatim nevidim. Vyprane to je vzdy stejne, nekde je obcas flek/flicek, ktery zmizi na slunicku ci u okna.

Ocet nedavam, ten je od Little Lamb 'zakazany'. Ale planuji nejaky ten sanytol, ze bych jednou za cas vyprala vse na 60 a s nim. Je fakt, ze uz ty plinky tocime sest tydnu.

Vcera mela prvne MioSolo, tak zatim spokojenost. TB EF mela zatim nejdele 4 a pul hodiny s malou bambus vkladackou od LL a ok. Jen jednou ta protecena nit na boku, jak jsem psala.

helulela
2. zář 2012

Přidávám se k anketě o praní - dávám nejdřív máchání. Pak peru na 60 st. s intenzivním mácháním (na poslední máchání se napustí víc vody) buď v programu bavlna, to trvá asi 2 a půl hodiny, nebo v programu "denní prádlo" (na běžně špinavé oblečení), to trvá 1 hodinu a čtvrt... podle toho jak spěchám nebo jak hodně jsou plíny špinavý.

ptjj
2. zář 2012

ja zapinam pracku vecer a nastavuji odlozeny start, abych mela rano vyprano, kdyz vstaneme, tak nevim, jak bych to praktikovala s tim machanim pred pranim 😒

janinek
2. zář 2012

Jinak mam prisenrou pracku a ten muj bavlna na 40 cyklus je 135 minut bez toho extra machani navic. Takze moje prani je na tri a pul hodiny nebo kolik, hruza. Vetsinou to delam tak, ze pred krmenim prebalim, donesu kybl dolu, dam tu predpirku, nakrmim a pustim program. protoze ma rpacka je jeste tak uplne blba, ze nejde, oba programy dat najednou, to prani pak musim zapnout zvlast.

janinek
2. zář 2012

@ptjj O luxus s odlozenym startem jsem prisla pri rozbiti minule pracky, to mi chybi snad nejvic. A jeste polovicni davka. To bylo na minule pracce nej. Ale majitelka pak koupila tuhle a ta to nema :(

lenka5731
2. zář 2012

@ptjj když chci mít ráno vypráno, tak večer jen vymáchám (někdy i 2x, jedno máchání trvá 9 minut) a nastavím odložený start a ráno je vypráno.

máchání před praním teda používám vždy, peru na 60, jen vyjímečně na 40, když vím, že tam není žádná pokaděná plína

ptjj
2. zář 2012

@janinek hm, polovicni davku bych taky vyuzivala, to bohuzel nemam ☹

ptjj
2. zář 2012

@lenka5731 tak to neni spatny napad, taky uz me to napadlo, ale rikala jsem si, aby ty pleny do rana v te pracce nezasmradly, ackoli nekdo je skladuje na mokro a taky to zvladnou, co? asi to tak budu delat, diky za tip

janinek
2. zář 2012

@ptjj Vid?

@lenka5731 Devet minut? To je podle.

lenka5731
2. zář 2012

poloviční dávku taky nemám, ale když je místo, tak k plínám přidám jiné prádlo (až po tom prvním vymáchání´)

ptjj
2. zář 2012

@dandelion nas malej je studenej porad, ruce i nohy, i kdyz neni svlecenej, takze mi taky dlouho vetrat nevydrzi 😒

ptjj
2. zář 2012

@lenka5731 tak me program machani s odstredenim (nejde to jen s obycejnym vyprazdnenim vody) trva 22 minut

jahudka80
2. zář 2012

Holky je tady některá co dává látkovky v kombinaci s papírovkama? Třeba na noc, ven apd.???

lenka5731
2. zář 2012

@jahudka80 ahoj! 🙂 vy chcete ještě látkovat? my teda látkujem na 95%. Těch 5% je když mi začne třeba na přebalováku kadit, tak balím do jedorázovky. Jinak ani nevím, jak bychom zdělali ten balík-dva, co tu mám od každé velikosti...

helulela
2. zář 2012

@jahudka80 takových bude spousta. My bereme jednorázovky na cesty delší než tři dny a občas ji šoupnu na noc.

bamboolik
2. zář 2012

@jahudka80 moje kolegyně to tak taky dělá 🙂 Často právě na noc se dávají jednorázovky, když mimčé hooodně pije a nesnáší noční přebalování.

ivuska.h
2. zář 2012

@jahudka80 Já dávám na noc i na ven oběma jednorázovky.

aemmi
3. zář 2012

@bamboolik děkuju, myslím, že je fajn, mít děti blíž k sobě 🙂
jprosím tě, jak ocet odrovnal ty Kikko bambusky? to by mě zajímalo...

janistr
3. zář 2012

@ptjj @dandelion Pokud mají prckové jen studené ručičky a nožičky, tak bych to nějak extra neřešila, to je normální. Jestli jim není zima se určí spíš, pokud sáhnete na hrudníček, nebo za krk.

crawler
3. zář 2012

@ivuska.h
@bamboolik co byste mi doporučili na noc? My teda dáváme fakt jen látkové, ale už nevím čím ho vycpat, jaká varianta je nejsavější? Ráno se Fanoušek probudí a má většinou pyžamo mokré od kolínek po prsíčka...:-/ je teda díky tomu asi otužilej - ještě jsme nebyli nemocní, ale nebaví mě pořád prát povlečení a prostěradlo 😝 Standartně dávám kalhotkovou plínku (vrstva bavlny, vrstva froté), do ní čtvercovou plínu a na to PUlky NEBO vv+vkládačka+PULky....

brambora20
3. zář 2012

@jahudka80 zatím dávám také na ven, uvažuju, že možná i na noc...první pauzu máme na kojo dost velkou a pak je hodně mokrý.. Máme tu darované 2balíky, tak at je taky spotřebujem...

jahudka80
3. zář 2012

@lenka5731 No mám tady ty látkovky co jsem neprodala , teď už moc jezdit nikam nebudem ... ale maža říká , že je to zbytečný to kombinovat, že tolik neušetřím, aby mě to vytrhlo 😀 ááááááááááá malá zrovna kajdííííííí 😀
@bamboolik jj v noci bych jedině papírovku malá když má látkovku a je počůraná tak řve 🙂
@ivuska.h 😉
@brambora20 na noc je to dobré jak jsem přestala dávat na noc látkovku 5měs. tak mi začla líp spát...

Holky díky 🙂 já si říkala, že to nejde jen na látkovkách já bych jí nemohla na ven skoro nic obléct do spoust věcí s látkovkou nevleze 😀