Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
15. lis 2011

Perete někdo v mýdlových ořechách? Teď jsem na ně narazila a moc se mi ta myšlenka líbí - manžel si ale myslí, že jsem blázen 🙂

sussanah
15. lis 2011

@zuzu_elen_sofie ty kikko 60x60 jsou dost hrube, normalni frote, takze u kdyz je to mensi velikost, tak to bude na novomimcu dost balik. To uz radeji zkus koupit latku a mensi cc nastrihat a oentlovat.

betelgeuzz
16. lis 2011

@zuzu_elen_sofie já bych se na ty malé vykašlala, ten novosklad není až takový balík ani na tom mimču 2,5 kg a ty děti rychle rostou. Ve dvou měsících má malá už 4 kg.

zuzu_elen_sofie
16. lis 2011

@sussanah to by asi taky šlo, jen neumím entlovat.. bez toho se to asi rozpadne ta plína že?

zuzu_elen_sofie
16. lis 2011

@sussanah asi by byla lepší obyč bambuska kikko 70x70 že?

zuzu_elen_sofie
16. lis 2011

@betelgeuzz si vlastně taky měla pidi mimi že? Noje fakt, že pidi jsou tak dva měsíce a pak jsou v normě..

betelgeuzz
16. lis 2011

@zuzu_elen_sofie jojo, druhá měla 2,6 kg.

mahafi
16. lis 2011

Ahoj holky, můžu se přidat k vám do dikuze? Mám dvou a půl měsíční holčičku a snažíme se látkovat od příchodu z porodnice (to byly první veeelmi nesmělé pokusy, protože se Magdalenka narodila hodně malinká (2,6) a já měla takhle pidi jen jedny svrchnňáky 🙂, takže jsem musela dokupovat), postupně jsme přešly na látku na 100%. Trochu kovbojka to tedy bylo se širokým balením, kde rada dejte jí jednorázovku a dvě plíny na šestiny byla úsměvná.. jen jsem hlesla, že doma dávám látkový, tak dr. říkal, že tři na šestiny (takže jsem začala vymýšlet, jak to udělat, aby mi všechny čč nedošly už v poledne 😉 ). Teď už ale kyčle v pohodě, tak můžeme látkovat o 106 bez komplikací. Jo a naše pediatrička je z látkovek nadšená, že takhle hezký plínky ještě neviděla (jsme chodící- no vlastně ležící- reklama na Anavy a zrovna měla žirafkový 😉 ) a každou návštěvu se mě ptá na něco novýho k látkovkám 🙂.

rebelie
16. lis 2011

@mahafi Jé, ty máš úžasnou pediatričku! To se mi fakt líbí takovejhle přístup...

rebelie
16. lis 2011

@mahafi Jé, ty máš úžasnou pediatričku! To se mi fakt líbí takovejhle přístup... Jinak samozřejmě vítej!

aemmi
16. lis 2011

@mahafi Naše Dr. to se setřičkou taky obdivovaly, malá měla IB SIO v esku, ptaly se co je to za firmu, jak jsem k tomu přišla 😀 no myslela jsem, že látkovky jsou trochu více rozšířený, ale v tomhle městě evidentně nikdo nelátkuje, nebo aspon ne k Dr.

innes
16. lis 2011

Ahoj holky, neměla byste některá zájem o růžové longiesky vel. M?

romcovaklarka
16. lis 2011

@boudova Ahoj, ségra v ořechách právala (je to teda tak šest let zpátky, ale předpokládám, že ořechy jsou pořád ty samé 😅) a moc nadšená nebyla, pokud jde o prací schopnosti. Ale osobní zkušenost nemám.

marky27
16. lis 2011

@boudova já je dostala jako dárek k jedné objednávce plínek, ale peru v nich jen barevné prádlo, které není nijak moc špinavé, takže prací schopnost není tak vidět. Ale dost jsem o nich četla a většina maminek opravdu psala tu zkušenost, že moc nevyperou 😖

rozarka65
16. lis 2011

Ahojky, koupila jsem natahovací disany,ale netušila jsem,že jsou sražené,tak mi jsou na nic,protože je hlavně používám na noc a to má malá docela balík...Poradíte mi, za kolik je mám dát do bazárku? Koupila jsem je za 150Kč a krom toho,že jsou sražené,tak mají na úpletu okolo nožiček dírky...a je mi to blbý prodat za cenu,za kterou jsem je koupila, protože kdybych je viděla,tak je nekoupím...

mahafi
16. lis 2011

@rebelie @aemmi Taky na to se sestřičkou koukaly jako na úžasnou novinku, navíc byla dr. unešená z toho, že je to český výrobek a při příští návštěvě první co bylo, tak že by ráda odkaz na Anavy webovky 🙂. Taky mě zaráží, že se o plenkách skoro neví, já jak mám některý kamarádky, co je používaj, tak mi přijde zvláštní, že o nich dost lidí vůbec netuší.

mahafi
16. lis 2011

@rebelie jak jsi se ptala, jaký jsou ty vlňáčky z fleru, tak je mám a jsem z nich unešená 🙂. Mám jedny merino a jedny z normální vlny (oboje esko) a oboje jsou skvělý. A pěkně drží i na novoskladu, což je taky fajn, protože na doma používám prakticky jenom novosklad 🙂.

rozarka65
16. lis 2011

@innes Ahojky,už jsem na ně koukala...jak to,že se tolik srazily?Moje malá má necelých 6,5kg a 67cm - byly by jí?

innes
16. lis 2011

@rozarka65 ahoj, určitě by jí byli. Dcera má 80cm a 11Kg a vejde se do nich, jen je má dost úzký přes kejtičky a už mě nebaví jí do nich po lanolínování cpát 😅 Navíc čekáme chlapečka, tak koupím nějaké neutrální. Měla jsem za to, že to byli Lka, tak jsem psala M, ale původně byli XL a teď jsou trochu sražený no. Ale jsou to držáky, myslím, že by se teď nemuseli ani lanolínovat 😀

rebelie
16. lis 2011

@mahafi Doktorka fakt skvělá - že se jí to líbí, že se zajímá, že sympatizuje s českými výrobky... to se mi fakt líbí... a taky jsi mě potěšila dobrou zkušeností s těmi vlňáčky, my koupili jen z té obyč. vlny, protože se mi jednak víc líbily a taky jsme nevěděli, zda se osvědčí, tak jsme zvolili levnější variantu a na pohled se nám zdaj skvělý a pořád se jima kocháme, ale jak budou fungovat zatím netušíme, neb model se stále ještě drží u maminky v bříšku 😉 (a ještě snad pár dnů až týdnů bude)

boudova
16. lis 2011

@romcovaklarka
@marky27
Aha...radši si koupím menší balení na zkoušku a pak se uvidí. Ale na plíny teda nepoužitelný. Díky!

romcovaklarka
17. lis 2011

Poslušně hlásím, že noční Anavy má za sebou 12 hodinovou směnu zcela úspěšně 😵

ivuska.h
17. lis 2011

@romcovaklarka Super! A to teda ještě nebyla mockrát praná, co?

romcovaklarka
17. lis 2011

@ivuska.h Nene, jenom jednou přepraná na takový kraťoučký cyklus, ale řekla jsem si, že to zkusím. A super. S natahovacíma vlňáčkama od Disany. Takže za mě bezva plenka, povedená 🙂

tomh
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
boudova
17. lis 2011

Holky, sháním teď nějakej kyblík na ty pleny, původně si mi líbil BM i za tu šílenou cenu - ale co jsem ho v Tescu viděla, tak ho odmítám - hledala jsem na IKEA, ale už ho asi nemají. Jaké máte vy?

ivuska.h
17. lis 2011

@boudova Mám starší verzi tady toho z Ikea -- http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4018..., je ve třech velikostech.

boudova
17. lis 2011

@ivuska.h Dík, já fakt žádnej koš na IKEA nemohla najít a tenhle přitom máme v práci na tříděnej odpad 🤐

reruna
17. lis 2011

@boudova za mě mýdlové ořechy nejsou nic moc, prádlo mi nepřipadalo vyprané, někdo tu psal, že lepší je gel z mýdlových ořechů

silente
17. lis 2011

@boudova - mám ten samý, co @ivuska.h ... jmenoval se Fibbe, mám velikost 55cm 🙂