Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pajushka
20. dub 2012

Tak se po nějakém týdnu hlásím....v látkovkách jedeme tak na půl, posledních pár dnů jsem je musela vysadit úplně, malej je celej dodřenej z lemování kolem nožiček :((( Dělá Vám to někomu taky? Uvažovala jsem o pulkách Haipa daipa, jakou máte zkušenost? Řeším hlavně velikost, malej má cca 10,5 kg, celkově je to spíš prcek, poradíte? Imse vimse jsme měli XL.... Holky, kdyby jste někdo měli o Imse vimse zájem písnite, máme Soft a Organic, soft úplně jako nový, Organic taktéž vsupr stavu.... popřípadě bych vyměnila za HP...

rebelie
20. dub 2012

@dandelion Super, super, super - ty první úspěchy jsou strašně důležitou motivací... Ale bacha, je to závislost 🙂. Látkovky doženete, teď hezky sluňte, látkovek si pak ještě užijete... Máš štěstí, že už je na to počasí, v prosinci moc slunit nešlo (ale Bášek naštěstí žloutenku neměl).

rebelie
20. dub 2012

@pajushka PULky Haipa Daipa jsou super, lemování kolem nožiček je krásně měkkoučké díky fleesu. Určite odírají míň než ImseVimse, ale podotýkám, že mám zkušenosti jen s malým miminkem (ovšem tyhle PULky máme oboje a už na omak je jasné, že lem HD je ke kůži šetrnější... pokud tedy dítko nemá problémy s fleesem).

aemmi
20. dub 2012

@pajushka oni mají tuším jen 3 velikosti, tvůj malej je v rozmezí té největší L 9-15 kg, my máme o číslo menší "M" na 6-10 kg a malá z ńich pomalu vyrůstá, na vycpanou kalhotkovku je má akorát, má něco pod 9 kg

katyxq
20. dub 2012

@pajushka Haipa Daipa dělá i XL PULky, jen jsou obvykle na objednání a ne skladem, měly bý být 12-18kg.

katyxq
20. dub 2012

@dandelion Super 🙂, užívej si malé miminko a bezplenkování a látkování doženete.
To u nás je teď bezplenkovka trochu bojovka, malá se začla přetáčet na bříško a tak má moc práce na to, aby ještě hlasila, do toho průjem (asi zuby a pár problémů k tomu, tak se to néjak nasčítalo, že kadila často a rychle jak novorozenec), ale časování funguje, po probuzení vždycky čůrá 🙂. Takže jsem měla zase spousty počůraných i pokakaných plínek, ale už to vypadá, že bude líp.

pajushka
20. dub 2012

@rebelie
@aemmi
@katyxq
Díky, holky. Já právě někde četla, že někomu ty Mka vydrží třeba i do dvou let, že na L ani nedojde, samozřejmě, že jde o ty menší dětičky... proto jsem se právě ptala raději. Myslím, že nám by teda mohly být ty L. Určitě je vyzkouším, jiné, které by měly podobně řešené lemování jsem nenašla, dělá je ještě někdo vůbec?

katyxq
20. dub 2012

@pajushka Já jiné lemované než HD neznám. Pak jedině zkusit flísáčky nebo vlňáčky.

marky27
20. dub 2012

no já když to tak čtu, tak si rvu vlasy, že jsem taky nezačla z bezplenkovkou dřív. Začala jsem to zkoušet, když malé byly necelé 4 měsíce, vždycky když přebaluju, tak ji dám v klubíčku nad misku, no a vyčůrala se tam všehovšudy jen 1 😒 . Ale aspoň se pořádně vyprdí, to zas jo. U první dcery jsem začla pozdě s látkováním (v roce) no a s druhou jsem zas prošvihla BKM. No u třetího mimi už pojedu ve všem hned od začátku 😀

boudova
20. dub 2012

tak nás (mě) BKM bohužel opouští, nemám vůbec žádnou motivaci, bára nehlásí a i když časuju a dám jí nad umyvadlo a čekám, tak ona si akorát čumákuje do zrcadle a kde nic, tu nic. ale je fakt, že se vyprdí a že jí baví koukat do zrcadla a na věci co tam má mm dané - červenej oldspajs totiž

ivuska.h
20. dub 2012

@marky27 Krátké z AIO mají patentky, z kalhotkových ne. A jsou i jiné dle vzhledu materiálu. Z kalhotkovek jsou z obou stran chlupaté, staré AIO byly z jedné strany chlupaté a z druhé hladké a nové AIO mají z obou stran froté.

ivuska.h
20. dub 2012

@lenka5731 Hm, možná by bylo dobré na ně dávat nášivky, aby to lidi poznali, nikdy mě to takhle nenapadlo řešit, protože sama to poznám...

ivuska.h
20. dub 2012

BKM -- u July fungovalo cca první 4 týdny (možná 6), pokaždé kadila i čůrala. Jenže pak přešla na kadění 1x týdně, takže to už nefungovalo vůbec a čůrání mi taky přestala pouštět. Takže holt smůla. Naštěstí načůraná plínka jí nevadí, na noc dávám jednorázovku a kadí 1x týdně, takže zadek je taky v čistotě, si to holt zařídila po svém 😀

lenka5731
20. dub 2012

@ivuska.h díky za popis, raději si to někam zapíšu... 🙂
já jsem si teď koupila mraky plínek, mám spoustu vkládaček a prala jsem asi 1/3 z toho množství a už u téhle várky jsem nedokázala bezpečně rozlišit, co kam patří... některé mají cedulky, ale některé ne..

i když zrovna anavy mám víc (5 kalhotkovek + 1 AIO), tak by mi to asi došlo.. snad 🙂

betelgeuzz
20. dub 2012

MOje Julie je na tom s BKM podobně, jako Julie od @ivuska.h 😀 A bylo to tak i s první, že dokud kadily pořád, tak se dařilo do číňáku. Jak přestaly kadit často, tak nešlo do nočníku ani čurání. Ale zkusila jsem znovu kolem 5. měsíce a docela se daří i s čuráním. Signál žádný nepoznám, dávám podle času. A kadí vždycky po obědě, tak to jde taky do nočníku, z toho mám největší radost 🙂

mmiirrkkaa
20. dub 2012

@silente To bys byla hodná. Vaječinu už nemáme, takže s tím problém není 🙂

kkomtesa
21. dub 2012

@malyprcek
Ahoj, tak jsme dospěli do období, kdy by už byly třeba vkládačky, jak je, prosím, šiješ - entluješ jenom nebo zahneš okraj - chci koupit bambusovo - konopný flís, má na šířku 200 a po vyprání se trochu roztáhne na šířku a na délku zkrátí o 10cm, když bych dělala 60x12cm, tak bych udělala z jedné šířky tři, možná lépe udělat po 12cm, takže by vyšlo na šírku 16ks, a dáváš dvě vrstvy - takže dva kusy nebo mám udělat 60x24 a přehnout v půlce - to by se mi líp dělalo. Čtvercovek mám 30 a 30, takže bych těch vkládaček pořídila taky 30 - dám 80x80čtvercovku a do ní jednu vkládačku 60x24? To by mi stačilo když budu stříhat na šířku po 24cm na 8ks na šířku, takže bych potřebovala 4x 60cm - 2,70 metru, pokud to budu jenom entlovat. Díky moc.

kkomtesa
21. dub 2012

PS. ještě jsem četla diskusi na bambusovo konopný flís, a píšou tam, že se musí až 10x oprat, máte s tím zkušenost? Já jsem tam dala dotaz v listopadu, ale neodpověděli mi:--

marky27
21. dub 2012

Včera bylo vyhlášení Plena roku. Nevíte, jestli jsou už někde výsledky?

ivuska.h
21. dub 2012

@marky27 Online nikde, pokud je mi známo.

marky27
21. dub 2012

@ivuska.h a jak dopadly Anavy? můžeš se pochlubit? Doufám, že se umístily na prvních příčkách 😉

ivuska.h
21. dub 2012

@marky27 No vtipné je, že ani já neznám přesné výsledky, na vyhlášení tady v Brně jsem nemohla, protože jsem byla nemocná. Byla tam ale kamarádka a ta říkala, že máme celkem 4 diplomy, ale z jakých přesně kategorií, to nevím 😀 Tipovala bych, že to, co jsme nevyhráli, byla kat. svrchních kalhotek, ale to fakt jen tipuju. Takže čekám na ofic. výsledky, snad budou brzo.

silente
21. dub 2012

@ivuska.h - blahopřeji k 1.místu v tolika kategoriích!

Výsledky ANKETY PLENA ROKU 2012

PLENA ROKU 2012 - Jednovelikostní bambusová plena Anavy
ČTVERCOVÁ PLENA ROKU 2012 - Pleny Extra kvality Libštát
KALHOTKOVÁ PLENA ROKU 2012 - Jednovelikostní bambusová plena Anavy
SVRCHNÍ KALHOTKY ROKU 2012 - Kalhotky PUL Haipa daipa
PLENA VŠE V JEDNOM ROKU 2012 - Jednovelikostní plena Anavy Easy
PLENA SYMPATIE ROKU 2012 - Jednovelikostní bambusová plena Anavy
Ankety se zúčastnilo 818 hlasujících.

angetha
21. dub 2012

@ivuska.h Také blahopřeju 🙂 příští rok by to mohla být i kategorie svrchních kalhotek 🙂

katyxq
21. dub 2012

@ivuska.h Blahopřeju, teď už jen pokořit tu kategorii svrchňáků 😉.

ivuska.h
21. dub 2012

@angetha
@katyxq
@silente Díky 🙂 Jojo, se svrchňákama příště zabojujeme 😀

rebelie
21. dub 2012

@ivuska.h Chtěla jsem napsat gratulaci a koukám, že vůbec nejsem první... Tak jen tak dál! Musí Tě to těšit, ne?

janinek
21. dub 2012

@ivuska.h Take blahopreji.

Mela bych opet dotaz na zkusene latkarky. Moje kolekce je vetsina AIO a bambusove se svrchnakem (viz album). Chtela bych si koupit nejake boostery jeste. Ty, co mam vyhlidle, maji Velikost 1 a 2, s tim ze 1 je do deviti kil a druha od deviti kil. Tak ted na zacatek mi staci ty male? Nebo budou ty velke necemu vadit krome toho, ze treba plinka bude zvenku vetsi?Vejdou se tam vubec, kdyz bdue ta unvierzalni AIo zapnuta na nejmensi velikost? Ty male mam k tem little lamb totiz, ke kazde jeden, ale chci nejake navic, kdyz bych chtela pridavat do AIO plinek. Akorat nevim, jestli brat tu veliksot 1 nebo 2 rovnou. Protoze zase na zacatku pry ty pridavne nepotrebuji, ze pozdeji. A aby pak zase ty male nebyly moc male.

Diky.

dzejnyy
21. dub 2012

@janinek nečetla jsem sice celou diskusi, ale ač boostery mám, tak je moc nedávám, nejsou až tak třeba. Co se tak uvádí, tak je to třeba leda tak na noc nebo pro miminka až snad od 8 měsíců. I látkovku je třeba každé max. 3-4 hodiny vyměnit (kromě noci) a většina miminek (obzvlášť těch malých), toho za tu dobu prostě tolik nepročůrá. Já většinou stejně přebaluju po 2-3 hodinách. Jonášovi jsou 3 měsíce a přídavnou plínku dávám jen na noc, ale většinou mi připadá, že pak obě stejně nepročůrá. Používám nejvíc AIO Pop In (bambusové) a Bum Genius. Pop IN jdou zapnout bez problému na nejmenší velikost i s přídavnou plínkou, do Bumek přídavnou nedávám, není vůbec třeba.

janinek
21. dub 2012

@dzejnyy Diky 🙂 Ty me boostery jsou ted zlevnene, tak je chci koupit, jen prave dumam o te velikosti, ze si rikam, ze malych mam asi dost, kdyz je ze zacatku asi ani nevyuziju.

Ktere Bum genius mas a jak jsi s nimi spokojena?