Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
27. lis 2012

@zaneta2 Ja o te znacce take nikdy neslysela teda.

helulela
27. lis 2012

@baraz to jsou patentky na zkrácení sedu. Buď zapneš prostřední řadu do té horní nebo dolní řadu do horní, jak je na obrázku od janinek. Podle toho, jak velkou plínku potřebuješ.

baraz
27. lis 2012

@janinek jo ted jsme na to koukli a asi chápu 🙂 🙂

janinek
27. lis 2012

@baraz Tim jako by delas mensi a vetsi plinku si. Nejvetsi bdue nezapnuta, nejemnsi, kdyz zapnes tou spodni radou.

baraz
27. lis 2012

@janinek jj ted už to chápu 🙂 to je věda - to by jeden neřekl 🙂 jen nevím, jak mi to půjde cvakat na řvoucím dítěti 🙂

helulela
27. lis 2012

@baraz to si nachystáš předem

janinek
27. lis 2012

@baraz velikost si nastavis predem. Pak teda nahore uz musis na nem. Ale vyhoda je, ze na rozdil od papirovky, tohle neroztrhnes. Mne nase papirove obcas roztrhne, jak sebou skube, teda roztrhnu to spis ja, ale kvuli ni 🙂

dandelion
27. lis 2012

@baraz mám je secvakané a připravené 🙂 secvakávám je hned jak je sundavám z věšáku ;)

katyxq
27. lis 2012

@baraz Tady jsou zapnuté flísáky Anavy na nejmenší velikost https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album..., tady Anavy easy na prostřední velikost - https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... a tady kalhotkovka nezmenšená (takže největší velikost v sedu) https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... - je to sice pokaždé něco jiného, ale ta regulace délky sedu na na všem stejná.

helulela
27. lis 2012

Už vím, jakou fotkou vylepším svoje album - "zkracování sedu" 🙂

marketkapraha
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kikimaruska
27. lis 2012

Holčinky našla sem si malinké plenečky Imse Vimse bioflanel NB, které jsou už od 2 kg...tyto byste mi schválily?

filipatereza
27. lis 2012

@kikimaruska Já je měla a na malinké mimčo super. Nejsou nějak extra savé, ale to nevadí, protože v tomhle období se stejně kvůli kakání skoro furt přebaluje...

kikimaruska
27. lis 2012

@filipatereza to ráda slyším, svrchnáčky bych chtěla bud Bummis svrchní kalhotky od Imse Vimse zkusit, anebo taky uvažuju nad Imse Vimse Soft... a pak sem taky narazila na tohle: Aio plenky Gaga...ty bych zkusila až na větší mimi. Je tu k tomu i diskuse zvlášť...tak snad jedna se mi neztratí...?http://www.gagapleny.cz/gagapleny/eshop/1-1-PLE...

filipatereza
27. lis 2012

imse vimse soft doporučuju...ty gagapleny neznám a moc k nim nemám důvěru... radši bych koupila z druhé ruky anavy, bamboolik, tots bots...
@kikimaruska

kikimaruska
27. lis 2012

Tak zůstanu u těch Imse Vimse pro začátek a juknu na ty Bambooliky

filipatereza
27. lis 2012

Imse Vimse mám vyzkoušené soft i organic a jsou dobré. bamboolik je taky dost chválený...

kikimaruska
27. lis 2012

@filipaterezaco myslíš, budou mi stačit celkem 4 ks svrchnáčků, když chci látkovat v kombinaci novosklad a ta novorozenecká plenka (mají v sadě 4 ks)...ale abych stihla prát, tak bych jich musela mít aspon přes 20... 😒 . Tak mi stačí 4ks svrchních kalhotek+dokoupit čtvercovky? A taky mě láká na noc pořídit fleecováčky svrchnáčky třeba od Tots bots...anebo stačí ty kalhotky PUL...?

filipatereza
27. lis 2012

@kikimaruska 4 ks svrchnáků budou stačit bohatě - já bych koupila 3ks PUL a 1ks fleece...
Se čtvercovkama to zvládneš a pak záleží kolik budeš chtít těch novorozeneckých...

kikimaruska
27. lis 2012

@filipatereza to sem myslela, že bych vzala tu sadu po 4 ks...ty Imse Vimse newborny...+když látkovky 🙂

sarkar
27. lis 2012

Holky má cenu kupovat kalhotkové plenky a svrchňáky na novorozeně nebo je lepší koupit rovnou univerzální a teprve od více měsíčů kupovat podle velikostí?

kikimaruska
27. lis 2012

Sem asi otravná, ale jaký máte názor na tento desinfekční prostředek? mýdlové ořechy už mi byly vymluveny ale třeba u babičky a na cestách nebudu mít čas vyrábět si mýdlový sliz atp...takže bych něco "rychlejšího" a taky trochu účiného...píší tam že plenky to zbaví i pachu...???????????
Miofresh je jedinečný produkt. Je to první namáčecí a čistící prostředek na bázi aktivního kyslíku, který je příznivý pro jeho uživatele, je absolutně neškodný vůči životnímu prostředí a schopný biologického rozkladu. Je antibakteriální a během praní má schopnost likvidovat choroboplodné zárodky, plenky vyčistí, osvěží a zbaví zápachu. Zároveň také zmírňuje potřebu plenky vyvařovat či předem namáčet. Účinný při nízkých teplotách.
750 g cca pro 50 praní.
Neobsahuje enzymy, syntetické parfémy, optické zjasňovače.

mahafi
27. lis 2012

@kikimaruska taky jsem je měla a byly opravdu fajn.. jen jsou hodně malinké, takže na malé mimi fajn, ale rychle se z nich vyroste.. nicméně je můžu doporučit 🙂, já je měla hodně ráda. Ale kdykoliv jsem se snažila dát kalhotovku a ne novosklad, tak měla plínku ani ne 5 minut 😀 (zákon schválnosti, no... 😀)

kikimaruska
27. lis 2012

@sarkar já jdu do newbornů (jsou 2-6 kg),jelikož čekám opět maličké a hubenoučké mimi...jednovelikostní nám tenkrát byly moc veliké, ale zase podle mě pokud budeš mít 4kg cvaldu, tak na něj Ti už vícevelikostní plenky rozhodně sednou líp 😉 ...ale já holt čekám zase žížaličku... 🙂

mahafi
27. lis 2012

@kikimaruska Miofresh mám, ale moc to nepoužívám, měla jsem to s sebou na táboře, kdyby mi nestačilo prát v normálním prášku, ale bylo pořád sluníčko, takže stačil prášek a myslím, že vysluněním se zničily případné další breberky. Čas od času v tom plenky vyperu (přidám k prášku), ale tu pixlu mám ještě minimálně z půlky plnou 🙂. Jako dezinfekci používám spíš sanytol.

mahafi
27. lis 2012

@sarkar s jednovelikostníma svrchňáčkama zkušenost nemám, kupuju je po velikostech a jsem tak spokojená 🙂

betysek
27. lis 2012

@sarkar Svrchňáky novorozenecké bych koupila třeba IV NB, kalhotovky novorozenecké jen pár kousků - vystačila jsem jsem se 4 x IV bioflanel (jsou od 3 kg) ty nedělají velký zadeček a IV biofroté jsem měla jednu NB. Svrchňáky mám jednovelikostní Anavy a taky šly i na novorozeně, ale raději jsem dávala IV NB, seděly lépe.

brambora20
27. lis 2012

@baraz Jsi na tom jako já, když jsem začínala, měla jsem to zapnuté uplně blbě, vůbec jsem nepochopila, že to jsou vlastně cvočky na zrkácení sedu, křížila jsem tam ty boky 😀 pak mi pomohly hodně projíždění albíček a videa na youtube třeba 😉
@kikimaruska Myslím, že to jsou ty podobné, co jsem kupovala na Aukro jako AiO, někdo je nakupuje na Ebay, cena se pohybuje okolo 100kc a jsou to podoobné šmejdy jako sketchky...zbyla mi tu z prodeje 1ks a když se dovycpe další vkládačkou, použít se dá....ale radši bych od začátku funkční plenku, než IMPROVIZACI 😅
@kikimaruska Já měla pro začátek jen trojo- Imse vimse, Bambino mio a Popoliny a stačily...
@sarkar Osobně bych znova šla do univerzálních, ty NB nebo S byly na hrozně krátkou dobu...ale zas mi to pomohlo, že jsem nedala majlant, koupila dvojo maličké svrchnáky dohromady za 200kc od známé a neštvalo by mně to tolik, kdybych se pak na to vykašlala....Univerzální Thirties jsem si koupila až asi po 2měs., ted dostanem ještě 1Anavy na Vánoce...

brambora20
27. lis 2012

koukám, ale co člověk-to názor 😉

brambora20
27. lis 2012

@zaneta2 Doporučuju ti také projet si albíčka holek, klidněi moje, tam uvidíš pravé zkušenosti s jednotlivými značkami. Mně to udělalo největší službu.
Taky jsem do toho ze začátku nechtěla moc dávat, tak jsem měla připravené hlavně čč-20ks po st.synovi, 20ks jsem dokupovala + vkládačky vytvořené z žínek Ikea(ale je možno použít jakékoliv froté ručníčky, žínky asi)+ co je hodně pomoc nastříhané vkládačky z jakékoliv fleecové deky, ekonomicky nejlíp je třeba Irma z Ikea...jinak důvod je ten, že fleece má tendenci se tvářit suchý, i když je mokrý....můj manžel je z toho v lese doted, říkám, přebal maléo a on- ale on je suchý, čili fleecova vkladačka je suchá, jinak čč je mokrá durch...čili funguje tak, že dítě má suchý i zadeček...

JInak ad "jednorázové" separační vkládačky jsem zahodila uplně...náš malý má 4měs. a kadí pořád skoro furt, to byla šílená spotřeba, špiní jen tu fleecovou vkládačku a když namáčím do kýble s plenama, vypere se krásně...navíc mi se po vyprání z těch pap.separaček dělaly děsné cárky, nechtělo s emi to rovnat a věšet, šílená spotřeba atd., tak jsem se na to vyprdla....Vidím v nich význam až ve starším věku, že třeba víš, že ti děcko kadí ráno, tak mu ji tam šoupneš a pak spláchneš do záchodu....také i proto, že ta hovínka jsou pevnjěší, náš Danda má furt takové plivance, co se lehce vyperou v pračce z té fleecové separačky.

Já jsem si celou výbavičku chtěla postavit na čč a svrchnácích, ale postupně poamlu po 1-2ks nakupuju i kalhotovky, hlavně bambusky pro větší savost do budoucna.
Předtím sjem si říkala, budou blbě schnout, ale ted v zimě supr, dám je na topení-peru většinou kvečeru, pak je dám na topení, do rána jsou částečně suché, zároven s čč na sušáku.