Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
1. led 2013

@bamboolik ty jo, noční z 279 na 339... to je slušné zdražení, ještě že jsem si nakoupila 4... a jsem ráda, že jsem vzala 4, je to akorát. 🙂

bamboolik
1. led 2013

@lenka5731 došlo tam k pár změnám (např protikusy suchého zipu) a zároveň i ke zdražení materiálů. Veř mi, že mi z toho není dobře, ale strávila jsem nad tím vcelku dost hodin a hledala, kde by se co ještě dalo, ale fakt už nedalo 😔 Celkově jsme plenku od prvního uvedení vymakali, ale cena byla stále ta zaváděcí, tak jsme to teď vzali při jednom.
No a taky proto jsme upozorňovaly všechny naše zákazníky, aŤ nakupují, dokud můžou 😉

lenka5731
1. led 2013

@bamboolik to bylo spíš jen konstatování a podivení, neočekávala jsem vysvětlující odpověď. 🙂
ceně materiálů a době šití jedné plenky nerozumím, ale asi je logické, že cena nebude pořád zaváděcí. Navíc i teď je oproti noční Anavy levná. Já vím, že Anavy obsahuje tu vv, ale myslím, že tu většina lidí nepotřebuje, že něco savého na dovycpání má, většině jde myslím hlavně o ty větší kalhotky.... 🙂

ostatně mně to už může být jedno, já se jen můžu radovat, že až ji jednou budu prodávat, tak budu mít menší ztrátu 😀

a s plenkou jsem moc spokojená, jsem ráda, že jsem počkala na ty patentkové, jsou podle mě povedené 😉 savé i bez dovycpání mi přijdou dost (pro jistotu teda přidávám malou bmb vkládačku, ale asi by to nebylo potřeba)

bamboolik
1. led 2013

@lenka5731 no aspoň vidíš, že z toho navýšení taky nejsem nadšená 😀 😉
Ty patentkové jsou fajn, docela jsme tam koumali, jak ty patentky naskládat, aby netlačily, tak jsem ráda, že se to povedlo a jsi spokojená 🙂

didi32
2. led 2013

Tak jsem začala používat čč Kikko Lux na svoji holčičku, dnes jí jsou 2 týdny. Plenky často měním, jsou rychle mokré. Potřebuju poradit co se vám osvědčilo použít na noc nebo delší dobu cca 2h. Když dám 2 čč na sebe je to moc objemné.

katyxq
2. led 2013

@didi32 Dávala jsem do novoskladu krátkou bambusovou vkládačku (z Anavy kalhotkovky) nebo jsem použila bambusovou vícevrstvou Anavy na kalhotkový sklad, ale já přebaluju často plus bezplenkovka 😉, takže ty savé varianty už nepoužívám, na noc dávám jako pojistku Anavy kalhotkovku bez vkládaček.

abigail1
2. led 2013

@didi32 já jsem byla spokojená s kikko bambusovýma čč 70x70, do toho žínku Krama z IKEI jako vkládačku. A na to PULky. Ta žínka Krama má rozměr 30x30, přeloží se na třetiny na obdélník, rozměrově dobře sedí. Jen bohužel praním hrubne.

Teda to zdražení (všeho) je šílený. O těch Bamboolik jsem uvažovala, teď se mi do nich už nechce, to jsem zase něco propásla. 😖 😖

betysek
2. led 2013

@didi32 JAk píšou holky čč s vkládačkou, používala jsem jakoukoliv malou z Anavy kalhotovek, ale i froté nebo flanelové, které mám po první dcerce. Používám to tak i teď, doma nebo i na kratší spaní ve dne. Nepíšeš, jestli dáváš novosklad nebo čč narovno, ale když píšeš, že 2 jsou objemné, tak asi dáváš čč narovno. Na noc jsem první 3 měsíce dávala IV kalhotvku flanelovou, je štíhlá a hlavně nepustí ven vaječinu. Pak už jsem dávala Anavy kalhotovku,teď jedeme na noc noční Bamboolík.

filipatereza
2. led 2013

@didi32 I já používám hlavně čtverce + event.vkládačky z Anavy kalhotovek...A Anavy kalhotovky máme i na noc - i v 15 měsících perfektně sedí...

filipatereza
2. led 2013

Holky, kdybyste některá měla chut získat ještě další informace o látkovkách - tak byla založená facebooková skupina "Poradna pro látkovačky"...myslím, že se to tam hezky rozjíždí...

zuzau2
2. led 2013

Ahoj všem, čekám za měsíc další přírůstek a chtěla bych také začít s látkovými plenkami, ale ať pročítám jak pročítám, jsem z toho pořád jelen. Myslela jsem si, že si koupím třeba 15 ks jednovelikostních plenek, které nepotřebují už žádné svrchní kalhotky ani výplně, ale asi si to myslím špatně 🙂 Můžete mi prosím někdo napsat jaké bych si měla koupit plenky a kolik kusů čeho? Moc předem děkuji.

betysek
2. led 2013

@zuzau2 Ty co nepotřebují žádné svrchní kalhotky jsou vše v jednom - AIO. Nemám ani jednu, většinou holky mívají jen pár kousků. Jsou drahé a co vím, tak i někomu protékají. Já mám kalhotkové plenky na spaní a na ven, jinak doma klasické čtvercovky. Pokud by jsi chtěla mít jen kalhotavky, tak by jsi musela mít min 24ks - záleží, jak často pereš. Jinak když budeš mít doma čč, tak ti kalhotovek stačí třeba jen 10-12 ks (na spaní, na ven, pro hlídače). Pak potřebuješ svrchní kalhotky 3-4 ks. Pro novorozeně min 4 ks - vaječina je často mimo plínku. Buď jsou jednovelikostní (nastavuješ patentky velikost) nebo vícevelikostní (jsou podle váhy mimča). Podívej se na anavy.cz, pak kdybych začínala, tak bych možná šla i do sad Bamboolik - bamboolik.cz. Teď šly plínky nahoru s novým DPH od nového roku... Jinak se dá koupit i v bazárcích...I z vlastní zkušenosti doporučuju nekupovat všechno od jedné značky, nebude ti vyhovovat systém, nebudou mimču sedět tak dobře...Mám Anavy kalhotovky na suchý zip a na snapku a noční Bambooliky na suchý zip a jsem spokojená. Svrchní kalhotky se dělají na suchý zip nebo na patentky, stejně tak i kalhotovky a záleží na tom, co kumu víc vyhovuje, já třeba nejsem vůbec patentková. Ty kalhotovky určitě bambusové bavlněné nejsou moc savé pro větší mimčo.

janinek
2. led 2013

@didi32 Ja v tomhl eveku davala kalhotkovky Little Lamb Size 1 s malou bmb vkladackou, mela to tak na 3 hodiny, spavala tak max 2, takze nova plinka, nakojit, uspat, spani, probuzeni, sundat plinku. Tak bych zkusila bud nejake kalhotkovky nebo ty VV .

helulela
2. led 2013

@lenka5731 na Adovi jsou BB minky hezké. Jsou samozřejmě štíhlejší plenky, asi tomu dost přidává i ten minky povrch, ale střihově mu padnou a vypadají super. Taky má už odhadem přes 11 kg, i v tom to určitě bude.
@zuuuzaaa Tots Bots, Baby Lucy... záleží, jaké máš na ně nároky

helulela
2. led 2013

@didi32 jestli máš doma zatím jen čč, dokoupila bych do nich bambusové vkládačky a určitě bys užila i pár bambusových kalhotkových plenek, do budoucna se ti budou hodit

@zuzau2 ahoj 🙂 špatně si to nemyslíš, ale taková výbavička má své nevýhody. 15 ks je tak na praní každý den, novorozenci nemusí jednovelikostní plenka dobře sedět, záleží taky na značce - některé AIO/kapsovky mají savé jádro takové, že savostí stačí pár týdenního miminku, ale určitě ne batoleti, nepropustná PUL vrstva se ti také dřív zničí, protože kalhotky budeš muset prát pokaždé, na víc dětí ti tak asi nevydrží, atd... Hádám, že takhle vybíráš kvůli jednoduché manipulaci, toho jsme se na začátku bály každá, ale časem zjistíš, že i s plínou a kalhotkama zvlášť se to dá zvládnout. Nespoléhala bych se jen na AIO, doplnila bych výbavičku čč nebo vv (jako levná varianta) nebo rovnou i kalhotkovými plínkami a k tomu třeba jen dvoje svrchní kalhotky.

zuzau2
2. led 2013

@betysek
@helulela
moc děkuju 🙂

helulela
2. led 2013

@zuzau2 nemáš za co, ptej se na cokoliv. Možná ti každá napíšeme něco jiného, sto lidí - sto chutí, ale všechny to myslíme dobře 😉

betysek
2. led 2013

@zuzau2 Přesně jak píše @helulela 😉 Každá máme jiný systém, každé vyhovuje něco jiného (jiné značky, jiné typy plenek). Pak už je jen na tobě, co si vybereš.

sarkachmelova
2. led 2013

Holky co jsem koukala na stránky brány tak mají ceny zatím stejné,myslíte,že to teprve změní ??

aideen
2. led 2013

Holky, tak teď jsem koukala na látkovky, to zdražení, to je fakt mazec 😢 Ještě, že mám výbavu dostatečnou a nic už nepotřebuji, ale i tak to strašně zamrzí.

lenka5731
2. led 2013

Obchůdek "U Hanky" taky má ceny stále stejné... Jsem zvědavá, jak (a jestli) se změní ceny BB a SWB.

mahafi
2. led 2013

jééé, tak dorazil balíček z ekoplen a já se zase můžu po dlouhé době ňufat s novýma anavkama 😵 😵 😵 😵 😀 (mimojiné 😀)

filipatereza
2. led 2013

To zdražení je mazec, doufejme , že to neodradí nové maminky od látkování...

leeena_4
2. led 2013

ahoj holky. taky jsem koukala, že brána má ceny stejné, ale ta mi přijde zrovna nejdražší. Já teď prodávám jedny pulky, jedny AIO a tak si za to chci koupit nové svrčhnáky, tak doufám, že ještě chvilku se zdražováním vydrží.

Jinak myslím, že nové maminky to neodradí, protože jednorázovky zdražují taky 😉

luciesofi
2. led 2013

Taky teď řeším to DPH a biju se do hlavy, že jsem neobjednala...☹
Některé eshopy mají uvedené staré ceny.... Když teď objednám, kolik budu platit? 😕

branakdetem2
2. led 2013

Ano, ceny měníme postupně. Ty, které jsme ještě nezměnily, tak budou samozřejmě platit v době uskutečněné objednávky. Zdražovat budeme ještě zítra. Některé firmy naštěstí nezdražují, ale plenky všechny, tak je to na delší dobu....

branakdetem2
2. led 2013

@luciesofi- to je potřeba asi zjistit. U nás ceny, které jsou uvedeny v eshopu a to i v případě, že jsou nižší. Ale dovedu si představit, že některé eshopy napíší pak email se změnou cen a upraví fakturu o to zvýšení zpětně.

betysek
2. led 2013

@luciesofi Teď mi třeba přišel mail z babako.cz, že budou zdražovat až od února, tak máš ještě šanci... 😉

luciesofi
2. led 2013

@betysek taky mi přišel mail..🙂 bohužel tam nemají to, co chci..... 😒

abigail1
2. led 2013

holky, prosím, máte vyzkoušenou variantu - plenu bamboolik jen s tou origoš všitou vkládačkou a k tomu vkládačku BI prefold? Jak to bude savé? Vydrží to jako denní plena pro dvouleťáka?