Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
23. únor 2013

@maly_prcek ale víš jak, líný rodič, šťastné dítě 🙂

cervena_vila
24. únor 2013

@sarkachmelova Jsou funkční, ale je dobré v rozkroku naplést druhou vrstvu - jenom obdélník a přidělat to k nim, protože při zátěži provlhají - tzn. na noc dobrý, ale když si posadím na klín probuzené dítě, co spustí velkou čůru, cestičku si to najde...

sarkachmelova
24. únor 2013

@cervena_vila super,moc děkuji 🙂

svha
24. únor 2013

tož mi to nedalo a provedla jsem malý propočet nočníczh plenek a Bamboolik vede na cenu, ale zase by se muselo porovnat, jak to bude se savostí, u Aitu jsem dala ceny za bambusové plenky, mají i lněné a froté a ty jsou levnější, tak možná i proto ceny nejvyšší, zase by i savost byla dobrá, když jde o bambus, ale ten je i u Bamboolika, jinak zase u Anavy se koupí jedna plenka, jedna cena a už se nemusí nic dokupovat nebo řešit jaké vkládačky, tak si to přeberte, pokud zvažujete plenkovat i přes noc 😉, jdu dodělat oběd, manžel má hlad a už se v kuchyni s něčím pere a nadává 😀

Anavy noční/XL plenka - 549 kč
Bamboolik noční plenka - 319 kč + noční vkládací plena Bamboolik - 130 kč; celkem 449 kč
Aitu Nappi Sweet Sleep - 319 kč + vkládací plena Aitu slim Comfort 10 x 30cm 89 kč + vkládací plena Aitu slim Comfort 10 x 60 cm 159 kč; celkem 567 kč (dle doporučení z jejich webu - 9-12 savých vrstev)
Aitu Nappi Sweet Sleep - 319 kč + Aitu Square 30 x 33 cm Comfort 169 kč; celkem 488 kč (dle doporučení z jejich webu - 9-15 savých vrstev)
Aitu Nappi Sweet Sleep - 319 kč + vkládací plena Aitu slim Comfort 10 x 30cm 89 kč + Aitu Square 30 x 33 cm Comfort 169 kč; celkem 577 kč (dle doporučení na jejich webu - 11-19 savých vrstev)
Aitu Nappi Sweet Sleep - 319 kč + vkládací plena Aitu slim Comfort 10 x 60 cm 159 kč + Aitu Square 30 x 33 cm Comfort 169 kč; celkem 647 kč (dle doporučení z jejich webu - 15-21 savých vrstev)

bamboolik
24. únor 2013

@svha dovolím si opravit za sebe 🙂
Základ řekněme Bamboolik noční plenka 319Kč + batolecí vkládací plenka 125Kč = celkem 444Kč. Noční vkládací plenka je do plenkového systému Bamboolik a ne do noční kalhotkové plenky (dále jako NKP).
Jinak NKP se vycpává dle potřeby
- krátkou plenkou (od cca 3m - 7m) + 80Kč = 399Kč (4 vrstvy NKP + 3 vrstvy krátká plenka = 7 savých vrstev)
- batolecí plenkou (7m - 18m) + 125Kč = 444Kč (4 vrstvy NKP + 8 vrstev batolecí plenka = 12 savých vrstev)
- 2x batolecí plenkou (15m - 24m+) + 250Kč = 569Kč ( 4 vrstvy NKP + 2* 8 vrstev batolecí plenka = 20 savých vrstev)

Podotýkám, že to nejvyšší vycpání (2x batolecí vkládačka) je fakt pro učůraná batolata, vydrží s přehledem 12h. Jako + ještě počítej všitou separačku 😉

hanule04
24. únor 2013

@svha Jáko noční bambolík s tou batolecí vkládací, je fakt hodně savý, mě přijde sama o osobě savá i ta všitá vkládačka, já přidávám jen krátkou anavy vkládačku a stačí to na celou noc a ještě má malá (10měsíců) rezervu. Nemám srovnání s noční anavou, ale vv babusová M se dá do bmbolíka dát taky Tak že i když to srovnám 309 + 207kc(vv M) tak to pořád vyjde levněji než noční anava.

bamboolik
24. únor 2013

@svha Jen pro úplnost doplňuji
Anavy noční XL - 548Kč (3 vrsvtvy kalhotky + 2-4-2 bmb VV = 11 vrstev)
Pro objektivitu nutno říct, že 3 vrstvy Anavy kalhotek jsou po celé ploše, narozdíl od naší NKP, kde je 1 vrstva po celé ploše, pak je 3 vrstvý chobot. Tj množstvím savého materiálu se pohybuje Anavy noční trochu nad naším vycpáním 1 batolecí plenkou.

xrecm
24. únor 2013

@svha Tak jak to dopadlo? Noční pleny teď taky hodně řeším, dcera spí celou noc, takže je to do rána pěkná nálož 🙂

xrecm
24. únor 2013

@bamboolik já na látkovkách neušetřím ani náhodou :D

bamboolik
24. únor 2013

@xrecm já teda už u prvního jsem byla někdy v 10-11m v plusu. Ale tenkrát nebyl zdaleka takový výběr 🙂

svha
24. únor 2013

@xrecm jelikož já jsem "vybavená" vkládačkami, tak jsem k noční Aitu přidala dle jejich návodu jednu nudli a jeden čtverec od Babyidea, jelikož s těmito vkládačkami jsem navýsost spokojená (mám je nové i použité ponakupované levněji zde na koníkovi a byli to dobře investované peníze) a přes noc jsme to v pohodě zvládli jako s Anavy nebo Bamboolikem, takže doporučuji a myslím, že se dá ušetřit na těch vkládačkách, když se nebudou kupovat originál od Aitu, přesto mi Aitu nepřijde, že by přišel s něčím převratným, pořád mám z nich pocit, jako by okopírovali to nejlepší, co se kde u které značky našlo a tím jedou/vedou, ale asi ne zase tolik, protože se o nich nemluví jako oAnavy, Bamboolik, TotsBots nebo ImseVimse, tohle jsou značky každá něčím specifické a tak to má podle mě být

svha
24. únor 2013

@xrecm jinak podotýkám, že dcera čůrá převážně když spí, v bdělém stavu kadí a jak usne, čůrá a čůrá 😉, takže na spaní řeším plenky už od 4měsíce, kdy začala spát 8 h v kuse, to jsme koupili Anavy, jelikož mi je doporučila známá a já ještě nebyla v značkách plenek a možnostech tak zběhlá jako dnes a Bamboolik ještě nebyl 🙂, dcera má teď 17měsíců a Anavy jsou naše nej na noc, prostě srdeční záležitost

svha
24. únor 2013

@bamboolik děkuji za upřesnění, já jsem si jen chtěla udělat představu o tom, co se nabízí a za kolik, pravda je, že možností je mnohem víc

janinek
24. únor 2013

@xrecm Ja v sedmi a pul mesicich nejradsi davam na noc tyto dve varianty:

1) Tots Bots Bamboozle Size 2, msito jejich vkladacky vepny batoleci Bamboolik vkladacku a prilozim Little Lamb Size 2 vkladacku, hedvabna separacka, Disana vlnaky
2) nocni Bamboolik kapsa bez te vsite jejich vkladacky s dlouhou velkou Blueberry bambusovou vkladackou ze starych BB Deluxe a Ll Size 2 vkladacka

Kdyz nemam na tuhle kombinaci, tak do Bamboozle vepnu Blueberry vkladacku z Fitted kalhotovek a LL Size 2, nebo Blueberry Combi vkladacka s BB mensi bambusovou ze stare BB Deluxe. A jeste budu davat dlouhou Anavy, az dostatecnekrat vyperu. A nekdy dam Little Lamb Size 2 kalhotkovku a k te mensi BB vkladacku nebo tak ruzne, co poskladam. Rano to je hodne mokre, ale vzdy to ma rezervu vse. Snazime se sic eo bezplenkovku, ale rano mi necura do misky, vse uz je v pline.

xrecm
24. únor 2013

@svha já to taky řeším už tak 4.měsíce, od té doby spí dcera 10 až 11 hodin, teď je jí 7 měsíců, zrovna před chvílí jsem ji uložila, do 8 usne a bude spát asi tak do 7, takže ráno to bývá občas pro silné povahy, když ji člověk rozbalí 😎
Anavy noční se snažím sehnat z druhé ruky, protože nová je přecijen opravdu dost drahá, ale kdo je má, tak ji asi nedá, protože jsem na ni narazila jen jednou a už bylo pozdě, byla prodaná
To srovnání bylo fajn 🙂 já mám na noc bamboolika nočního, konopku od ellas house a tots bots bamboozle, do všech dávám bambusovou čtvercovou plenečku baby beehinds složenou natřikrát

rejpa
24. únor 2013

Ahoj holky, prosím o radu- mám 7měsíčního syna (necelých 9 kilo). Chci koupit další svrchňáky, velikost M je pomalu už malá...zatím měl přes den jen PULky, ale zaujaly mě natahovací vlňáčky- co vy na ně? Poradíte, který by byly nejlepší? Na noc už osvědčené vlňáky mám, tak stačí, aby vydržely přes den...Moc díky

svha
24. únor 2013

@xrecm na bazárku teď jedna noční Anavy je, ale už je u ní zájemce, pravda je, že jsem tu noční Anavy za půl roku viděla na bazárku tak 2 x, já ji mám ještě za starou cenu bez zvýšení DPH, ale i tak je dost drahá, zase ale investice nelituji, používáme je už přes rok, mám dvě na prostřídání, o konopce od ellas house jsem uvažovala, ale nějak se v nich nevyznám, TB mám, ale ne bamboozle, jen flexitot jednovelikostní a používám je na odpolední spánek, dneska jsem k nim dala Aitu flísáčky, jak se tu přetřásali, tak jsem se hecla a vytáhle je 😉 a protekly přes ten pás kolem nožiček 😀 takže zklamání a to byla malá v té TB flexitot, což je co říct, je to super savá malá plenka, co i po pití dost vydrží

xrecm
24. únor 2013

@svha jsem asi slepá, ale na bazárku jsem si anavy noční nevšimla :(
ty flísáčky mě tedy pěkně štvou, už jsou na cestě, kupovala jsem je z druhý ruky na bazárku v bráně, ale tak třeba na to lezení v létě to nějak půjde.
ještě jsem zapomněla, že občas dávám na noc Bum Genius Organic a do ní taky ten čtverec od BabyBeeHinds

bamboolik
24. únor 2013

@svha jj možností je dost, jen jsem chtěla upřesnit, aby to bylo více srovnatelné 🙂 Jinak z Aitu mám úplně stejný pocit jako ty, nic nového nepřinesly..

@janinek kdy se vlastně chystáš do ČR?

svha
24. únor 2013

@xrecm moje chyba, neumím číst, nešlo o noční plenku, ale o jednovelikostní vlňáčky, moc se omlouvám, to je děs, když tu kolem mě funí chlap a poskakuje dcera, no už ji šel uložit, tak chvíli klídek
Bum Genius Organic taky neznám, chjo, ale už se budu držet a nic nového nekupuji

maly_prcek
24. únor 2013

@svha @hanule04 Naše varianta tam není - my teda na noc jeli jednovelikostní Anavku, od 10m jsme dávali místo krátké vkládačky dlouhou extra svou variantu složenou na třetiny... To nám velikostně do cca roku a třičtvrtě stačilo, pak už sed nestačil, ale to už nočníkoval a dávali jsme jen vycpanou vv...
Takže těch možností je mnohem víc... 🙂

maly_prcek
24. únor 2013

@svha Hmm, s těma flísáčkama je to blbé... Já jsem natahovací flísáčky měla - měly ty lemy taky z flísu a držely pěkně... On ten flís taky pruží, takže to fungovalo dobře...

@rejpa A co používáš za plínky na den? My máme zkušenost s BabyIdea vlňáčky (shorties i longies) - drahé jak hrom, ale bezešvé, když se dobře nalanolínují, tak výborné držáky, dlouhé jsou naprosto ideální spodní vrstva v zimě, po dvou dětech furt jak nové... Dají se sehnat i z druhé ruky. Pak jsme měli ještě Disany - držáky dobré, ale nejsou bezešvé a syn byl pucík a ho ty švy kolem nožek hodně dřely a po pár praních vypadaly ty vlňáčky vyloženě hnusně žmolkatě a hůř pružily. Takže my už roky jedem v BI a upřímně je miluju a stojí za to.
ALE - třeba my jedem na den bambusové vv a já plíny narovno prostě do natahovacích vlňáčků neumím dávat. Zgrčuje se to a pak to jde bokem, přijde mi to pracné to tam správně strčit. Možná je to rukama, každopádně já se to už asi nenaučím, takže svrchňáky jedem zapínací s vv a do BI dáváme kalhotkovky.

brasilka
24. únor 2013

@maly_prcek Mohla byste poradit z jakého bambusového materiálu jste si šila ty vv ? Taky uvažuju že bych si ušila nějaké vv sama, ale nevím který materiál je na to dobrý... A kolik vrstev máte na sobě? Díky..

xrecm
24. únor 2013

@svha to je v pohodě 🙂
já jsem se docela rozšoupla teď, ale nějaký jsem koupit potřebovala, protože pár se jich snažím prodat, nesedí nám, tak je ani nepoužívám. Ale už se z toho stává závislost, přítel si ze mě dělá legraci, že dostanu k narozeninám plíny :D

maly_prcek
24. únor 2013

@brasilka Šila jsem z bambusového froté - http://www.sijemdetem.cz/node/25 a vrstev mám 1-3-1 a nebo 2-2-2, ty se líp šijou 🙂 (my bezplenkujem, takže jsem si šila míň vrstev, než má třeba Anavy vv, mám je nadoma a nám to stačí)

bamboolik
24. únor 2013

@maly_prcek jj 2-2-2 s kapsou 😉
@xrecm tak to nebudeš první ani poslední, co bude mít k narozkám (a svátkům a vánocům..) plínky místo dárku 😀

maly_prcek
24. únor 2013

@bamboolik Já jsem to nezveřejňovala schválně, že nevím, jaké máš podnikatelské záměry 😀 , ale ano @brasilka, jsou s kapsou na vkládačky...

svha
24. únor 2013

@xrecm já flísáky vytáhla, že je zkusím, jinak je mám ve skříni na odplenkovávání až bude tepleji, stejně jsem nějak počítala že větší zátěžový test nedají 😉

svha
24. únor 2013

@maly_prcek je taky fakt, že dcera je prcek a tak jí snad za 2 měsíce budou sedět lépe, když jsem je kupovala před 4ma měsícema, tak jí byli dost velké, teď je měla lépe, ale ještě musí dorůst, já je brala spíš k odplenkování
sranda je, že se pořád chystám na odplenkování, ale jak mě se nechce hlídat, jestli nemusí na záchod a pak cpát na nočník, mě to navíc s plenkama baví, raději bych prodávala, co moc nenosíme (zatím schovávám jako rezervu, kdyby něco, nebo že třeba ještě upotřebím) a nakupovala nová i nošené, že zkusíme, ošahat, okoukat a tak, to mě baví 😀

bamboolik
24. únor 2013

@maly_prcek už jsem to tímto směrem vzdala 😀 Já je sice milovala, ale byla jsem ubita kolegyní 😀 Obecně míříme spíše čím dál více k AIO a k co nejjednoduššímu přebalování 🙂