Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

duzame
6. zář 2010

@mehlo A já si ještě stěžuju co 🙂 . Jinak si tedy myslím, že když si mám přinést svoje plenky, tak jim není nic do toho, jeslti jsou látkové, nebo "papírové" ne???

mehlo
6. zář 2010

@duzame no jo jenže oni jsou na to stejně háklý. My jsme byli v nemocnici s Petulou, když mu bylo 5 měsíců a já si tam jednorázovky brát nechtěla, tak jsem měla látku a byli všichni pěkně protivní. Hned první večer mi sestra řekla, že je to nehygienické a že neexistuje, aby to tam doktoři viděli, takže jsem sušící se plínky musela schovávat za takový to hrazení co je u radiátorů. A doktorka když přišla na vizitu, tak byla úplně v šoku, že má Petula vlnáky, že mu v tom musí být šílený horko.

duzame
6. zář 2010

@mehlo> Já nevím, co mají ti doktoři s horkem 😒 . Jak byly ty vedra v červenci, tak měl malej podráždený očíčko, tak jsme museli k jinýmu dr, protože naše měla dovolenou. Když viděl látkovku(vlňáky jersey a kiko bambuska se snapkou), tak se mě ptal, jestli máme nějakej zvláštní důvod k tomu balení, že mu v tom musí být verdo.........A tvářil se, jak kdybych mu bůhvíjak neškodila.

animal
6. zář 2010

@duzame @mehlo já se od kamarádek setkávám taky se stejnou reakcí - a nebude mu v tom horko??

jasekd
6. zář 2010

@kesurka Ja bych se na ty latkovky v porodnici vykaslala, budes mit spoustu jinejch starosti a jak tu holky rikaj, ta publicita nevyzadana by asi prijemna nebyla. Kamoska se nejak naznakem ptala u nas v porodnici a prej ani nahodou, oni asi moc nevedi, ze kdyz to skladujes v nejakym PUL pytli, ze to nijak nesmrdi, vsude se ohanej hygienou, a susit to nekde za radiatorem uz mi pripada svihly, ono ve zdravotnickem zarizeni je zakazano pouzivat napr. latkove rucniky (myslim pro personal), vysvetlovala mi Dr z hygieny, kdyz jsme resily v praci provozni rad, ze to mokre strasne natahuje bakterie atd. Latkove pliny v Jablonci byly, ale jen par, na ublinknuti apod, nevim, jak by se tvarili, kdyby byly pokadene...
To, ze vam nedaj jednorazove pliny, mi taky pripada naprosto normos (u nas dali asi 5), vzdyt doma si je musime taky kupovat, to uz nikoho nezabije a ono se to nezda, ale je to dost penez, kdyby to meli kupovat, radsi at to daj na neco jinyho. My meli i toaletak svuj. Mozna by se mohly vic snazit firmy cpat do porodnic svoje pliny a chytat zakaznice, nas by teda nechytly 😀 , ale zensky, co pak pokracujou v papiru, treba jo... Taky se mi nebude chtit davat ty jednorazovky, ale je to na par dnu a tak toho odpadu zas tak nenadelame a dite to taky prezije, vetsina je v tom furt a taky zijou 😉

jasekd
6. zář 2010

S tim horkem, to resej vsichni, i moje mama 🙂 Pritom si staci predstavit, jakej hnus je klasicka vlozka v lete 😝 Ja teda jedine tampony a ted i latkove intimky a koupila jsem si ten kalisek, ale jaksi nestihla vyzkouset 😅

kesurka
6. zář 2010

ty jo, to jsem netušila že se na to doktoři dívají takto... ☹ Moje máti je z látkových po vysvětlení úplně nadšená 😀 No asi to nebudu hrotit, zeptám se a když ne, tak ne, těch pár dní to přežijeme 😠

duzame
6. zář 2010

@jasekd já taky nemám nic proti tomu, že si přinesu svoje (jestli to nemocnice kupují, tak by se ty peníze daly použít jinde...), ale rozhodovala jsem se mezi Hořovicemi a Motolem a v obou plenky byly k dispozici, tak jsem myslela, že je to standart. Jinak teda smolku bych s látkovek asi nevyprala...a myslela jsem si, že ty plínky alespoň spálí s ostatním odpadem(teda doufám, že zase nejsem na omylu 😉 )

jasekd
6. zář 2010

@kesurka No mozna jsme se uplne nepochopily... Ja sama jsem doktor a pouzivam latkovky, tady jde o to, ze jim vadi to skladovani a tak. Davat to do pytle z PUL a nechat odnaset by podle me bylo realne, ale proste se na to netvarej. Ten predpis o hadrovejch rucnikach takovej proste je, aspon co se tyka zubni ordinace jako v mem pripade, kdyz prijde hygiena do ordinace na kontrolu a uvidi ho tam, videj rude 😀 Proste mas prusvih a hned to daj do zapisu. Je tam spousta zvlastnich, mozna zbytecnych narizeni, ale je fakt, ze je potreba to hlidat. Proste driv se latkovky pouzivaly, protoze nic jineho nebylo, no a ted se najelo na jednorazovky, je to proste pro vsechny pohodlnejsi, stejne jako jednorazove jehly, strikacky atd. Berou to jako fakt.
@duzame Jake pliny myslis, ty jednorazovky nebo ty ctvercovky? No urcite se ty jednorazovky pali podle me jako nebezpecny odpad, i kdyz ja ve spitale nedelala. To je jako s krvi, veskery material s krvi, nejen jehly, strikacky atd, ale i suseni apod, se pali jako nebezpecny odpad, a vlozky a pliny z domacnosti jdou do komunalu. Ctvercovky se vyvarej v pradelne a myslim, ze by se fakt divali divne, kdyby to nekdo pouzil na zadek, je to tam na to blinkani, jako podlozka atd.

nika
6. zář 2010

tak já jsem v porodnici ani neplánovala látkovat, neb by nebyl kdo zajištoval servis. u nás teda jednorázovky davaj erární, není problém, v tom je musím pochválit 🙂 a co se týče látky, dva dny měla Beri v jednorázovce i složenou látku, z důvodu hlídání prvního močení - je fakt že v takové jednorázovce to jde zle poznat 🙂 divný systém co.

dotazy k horku jsou taky na denním pořádku v létě, přitom je to tak příjemné - bavlna a vlna 🙂

terezita
6. zář 2010

@blka ja do bundles davam vv. a pres to body a drzi to krasne. bez body to ma volnejsi, ale nikdy se nestalo, ze by ta vv sjela nekam bokem.

@barica vlnacky bbh mam v L, jsou mega obri, takze ani nevim, jestli se my k nim jeste dostaneme.. 😅 ale pouziva je zmuzle a olbramka, tak se jich kdyztak zeptej. myslim, ze jsou obe spokojene. ty vlnaky jsou ale docela tluste, s lovikama se to srovnat vubec neda. ty jsou naopak tenoucke.. ale zase o dost vic vydrzi.
loviky L mam nove jeste zabalene a asi taky nepouziju. jsou taky na em.velke, mame jeste furt M. takze si myslim, ze pro vas by taky nebyly..

sussanah
6. zář 2010

taky me fascinuje, ze se nikdo nepozastavi nad tim, jak je asi tem detem v jednorazovce, kterou maji az u kolen, ale nad latkou kazdy hned ze jim musi byt horko 😒

blka
6. zář 2010

Já bych látku do porodnice taky netáhla. Já ale nejsem ortodoxní látkařka. Když někam jedeme, dávám jednorázovku, když něho hlídá, dává jednorázovky.

@terezita Moc děkuju 🙂 . asi do nich půjdu, ať z té stránky neobjednávám jen 1 věc 😀 . A jakou máš velikost? Nám by váhově stačily S, ale nevím. Mareček má něco málo přes 7kg.

terezita
6. zář 2010

@blka mam taky S. em ma ted 9,5kg a je tam jeste habadej mista. ja je brala na brane, toz jsem je tam prave em. zkousela..

baca
6. zář 2010

Děvčata! nechcet se někdo zbavit lovíku velikosti M? Nejlépe ty silnější - crepe. Asi blbá otázka, že? 😀

blka
6. zář 2010

@terezita Moc děkuju 🙂 . A ty máš ty hnědé s tím oranžovým proužkem? Prý je to taková divná barva až do růžova, hodí se na chlapečka? A je to v pohodě třeba i na čč na draka, že? A jsou to držáky v pohodě? Není to jen na malé čůrání.

baca
6. zář 2010

Tak jak zpětně čtu, tak vidím, že nejsme jedin, kdo shání lovíky 😀

@blka já jsem si bundles objednala M, asi tak někdy na přelomu jara/ léta. Doma zjistila, že jsou teda méééga obří. Já jedi 1 čč a to nešlo, řak jsem je hned poslasla na výměnu. Máme teda s, od M se moc neliší, akorát jsou užší. Mi na nich vadí, že josu takový nižší na kalhotovku, ale na čč to jde, jen je to zase pak moc široké. Ale to ej můj subjektivní dojem. Materiál je velmi příjemný. Ty s oranžovým proužkem jsem viděla a nebylo to růžové, taková teplá sytá oranžová.
Jo a ještě jsem musela Báře v pase přitáhnout gumičku. Tak aby z toho ten váš drobek nevypadl 😀 Bára má teď něco přes 9 kg.

terezita
6. zář 2010

@blka ja mam s bilym prouzkem. chtela jsem ty oranzove, ale nemeli je zrovna skladem. jamyslim, ze ta oranzova na kluka jde. je to teda spis takova ta lososova, ale s ruzovou to nic spolecneho nema..
jak pujdou na cc to netusim, na mensi mimco budou totiz volnejsi. ale kdyz pres to zapnes to body, tak by to urco drzet melo. ale ne ze me pak ukamenujes!! 😀 ja bohuzel draka vazat neumim, ze bych to kvuli tobe zkusila.. podle me vydzi vic nez male curani (ty bbh ovsem vydrzi jeste vic..). jsou to dve vrstvy vlnene latky.

baca
6. zář 2010

Tak mě na bundles vadí, že na 1 čč jsou moc široké a na kalohotvku zase nízké.

blka
6. zář 2010

@terezita @baca Díky 🙂 . Já kalhotkovky stejně až tak moc nepoužívám, ač jsem chtěla, tak jedu spíš v čč 😅

blka
6. zář 2010

@terezita Já je nepotřebuju na noc, chci je na den, tak jestli jsou tak zhruba na stejno jako Lovíky, tak je to super.

terezita
6. zář 2010

@blka jsou tlustsi.

baca
6. zář 2010

Tlustší možná,ale zase jemněší - se mi zdá.

blka
6. zář 2010

Tlustší? Takže dělají větší zadeček?

ladida.l
6. zář 2010

@barica vlňáčky už jsou fuč, předběhla Tě helula

terezita
6. zář 2010

@blka zkusim se juknout, jestli mam nekde foto.. ale kdyz vydrzis do zitrka, tak ti je na modelce vyfotim.. teda pokud mi nekam neutece.. 😅

blka
6. zář 2010

@terezita Jo, já vydržím 😉 . Kalhotky objednávám min. 14 dní 😝 😀 , takže den sem den tam.

duzame
6. zář 2010

@jasekd Myslela jsem, co se děje v nemocnici s jednorázovkama. Dík za info 🙂 .

ivuska.h
6. zář 2010

Mám tu na zkoušku jednu plínku na snappku z nového materiálu, nechce někdo vyzkoušet? Někdo, kdo má zkušenosti s původní verzí...

broucek2
6. zář 2010

@ivuska.h jestli budou plínky na snappky tak dobé jako původní, tak se moc těším, až budou v podeji. Anavy na snappku je naěe nejoblíbenější plena, nedám dopustit.