Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
10. led 2012

@katyxq HD PULky jsme taky dokoupili - sloníkové jsme měli, takže druhé jsou modré... sedí nám nejlíp - teď ještě v bazaru domlouvám koupi jedněch HD flísáčků - stejný střih, jen je to celé flees, takže prodyšnější... Anavy Easy jsem zkoušela asi předevčírem a hovínka byly až na overalu... ale možná jsem měla nějak líp dotáhnout, těžko říct... Samotná čč na novosklad nám nestačí ani přes den, malej čůrá fakt intenzivně, takže vyspávám různě vkládačkama, nebo i druhou čč... Ty Anavy bambusové M jsou malému taky velké, ale já je vpředu přeložím a jde to v pohodě... a je schopen je stejnak pročůrat, že jsou durch... A kalhotovky Anavy u nás jedině s vkládačkou, bez ní fat nestačí... Bášek asi čůrá výrazně víc jak Šárka... A fleky máme teda na všem... moc to neřeším, ale kdyby nebyly, nezlobila bych se..
@jasekd Qualt ale není určen pro děti, ne? Tak já asi to Batole vyzkouším a uvidíme...

rebelie
10. led 2012

@katyxq Jo, čůrání nám neprotéká nikdy, ale hovínka ano... od té doby, co je to jednou, dvakrát za den, tak je toho tolik, že to proteče skoro pravidelně...

jasekd
10. led 2012

@rebelie to je fuk, je to eko, takze setrnejsi, ja to nerozlisuju. Peru na 60 pliny, na 40 hadry, dam program intenzivni machani a misto avivaze ocet. Takto uz od narozeni. Ani jeden nejsou atopik alergik apod, tak to neresim 🙂

rebelie
10. led 2012

@jasekd Hm, tak uvidím... plíny taky peru na 60, ocet jsem začala dávat v naději, že plíny nebudou tolik hrubnout, ale nevím, zatím jsem to moc nezkoumala... Zkusím asi do začátku Batole, a pak kdyžtak přejdeme na ten Excel či Qalt celá rodina - mimochodem, při nákupu nad 1000Kč Ti to dovezou až domů, takže já na to, zda maj ten či onen v Tescu či kauflandu, nebo kde, kašlu a objednám je přímo od výrobce...

jasekd
10. led 2012

@rebelie dik za tip, jsem nevedela, tak to asi priste vyuziju 🙂

zuzu_elen_sofie
10. led 2012

Ahojky, zrovna jsem byla v Globusu a koupila Batole 4,5kg za 195kč a EXCEL 4,5kg za 199kč tak super ceny.. Koupial jsem si tam i Sanytlo na desinfekci prádla 500ml za 75kč a na ruce desinfekci gel když bude to novorozeně za 119kč...dále tam měli ecover tablety do myčky 30ks za 179kč a tablety do myčky eko jiné firmy 25ks za 119kč - tabletky nemám vyzkoušené tak jsem zvědavá..

chlebenka
10. led 2012

Ahoj holky, tak už máme Amélku, dnes je jí přesně měsíc a musím se pochlubit, úspěšně látkujeme. Chtěla bych vám tady všem, co mě radily z výbavičkou látkovek, poděkovat, páč jste mě dobře poradily 😉 . Jedině co jsme přikupovali byly vkládačky Baby Lucy a i ty dražší Bum Buster, protože VV mě zatím přijdou na maličkou hrozně mohutný, má pak prdelku moc vysoko a myslím, že to pak není moc pohodlný. Jinak super, nikde nic neprotýká a i manžel zvládá přebalovat 😉 . Akorát mu to musím vždycky složit, ten novosklad jak se skládá moc nechápe, ale však on se to časem naučí 😉 .
Jinak k tomu octu, ten přidávám taky místo aviváže a řekla bych, že to docela pomáhá, není to pak tak hrubé a jinak vkládačky pak stačí před použitím jen pořádně promnout v rukou a oni pak jakoby zjemní.

pavlinaoo
10. led 2012

Ahoj holky, taky se chystám látkovat a chci se vás zeptat, jaké používáte separační vložky? poměr kvalita-cena? A kupujete je jen přes net, nebo je mají v nějakách marketech? Nikde jsem je neviděla...ale třeba jsem špatně koukala. Děkuji

sussanah
10. led 2012

@pavlinaoo ja pouzivam separacky Canpol, cena cca 35Kc za 100ks, u uplneho miminka staci pulka, daji se koupit v lekarne ( i kdyz uz dlouho jsem je nikde nevidela) nebo v potrebach pro deti obcas byvaji. Na noc potom pouzivam flisovou pratelnou separacni vlozku.

pavlinaoo
10. led 2012

@sussanah ok děkuji a ty se dají taky prát? Vím, že některé holky je někdy perou a používají znovu a tu flisovou pratelnou SV, to máš ušité, nebo koupené?

sussanah
10. led 2012

@pavlinaoo tu pratelnou tu mam normalne nastrihany tenky flis, deka Irma z Ikey, funguje to dobre. Ty separacky Canpol nejake to prani vydrzi (teda jen pocurane), tak 3-4x se muzou vyprat.

pavlinaoo
10. led 2012

@sussanah no super, diky za tip

janakkk
11. led 2012

Ahoj holky, jsem totalně zklamaná.... ☹ ☹ doted malej kakal jak prutokovej ohrivac a všechno bylo skvělý...ale teď už začal kadit až po několika dnech zničeho nic....a plínky pokaždé totálně selhaly ☹ ☹ ☹ dělám to nějak blbě asi...nemám pocit, že bych plínky nebo svrchnáky málo utahovala, vždycky mám strach, že ho to musí škrtit, ale vždycky to proteče... ☹ ☹ doted jsem to chytla vždycky doma,takže hned začerstva všechno namočit, odrbat mýdlem na skvrny a šlo to dolů, ale až mi tohle udělá v kočárku, tak můžu fusak vyhodit... ☹ ☹
@rebelie jee, zrovna řešim stejnej problem... no a ja peru v Lovele tekuté i sypké, ale pokakaný předepírám ručně žlučovým mýdlem nebo jiným mýdlem na skvrny... co se dá, tak vyvařuju, co se nedá, tak se vypere na poněkolikáté...
ale z toho protíkání jsem fakt nešťastná.....dá se zařídit, aby zase kakal 15x denně jako dřív, prosíííím? 😒 😒 😒

janakkk
11. led 2012

@pavlinaoo http://www.branakdetem.cz/separacni-pleny-celul... já používám tyhle, a jsem spokojená, praní vydrží daleko víc než 4x (a to je peru na 95 s plínkama), zkoušela jsem i tyhle http://www.anicka.cz/product/pleny/moderni-latk... , ale vůbec se mi zatím nelíbí...a chystám se taky nastříhat Irma deku... 🙂 🙂

rebelie
11. led 2012

@chlebenka Gratuluji k Amélce. My se taky s látkováním držíme a stejně jako Ty, novosklady předskládávám já... Manžel to umí, ale nemá nervy na to prát se s našema plínkama, které už dávno nejsou čtvercové...
@janakkk Hele, nevím, co s tím.... já si tedy říkám, že třeba konkrétně ten novosklad prostě musím líp zaonačit kolem nožiček... proto teď častěji používám bambusové vv - jak jsou trochu jakoby pružné, zdá se mi, že se kolem nožiček utěsní víc... ale holt jsem smířená s tím, že dokud se to nenaučím, holt ho občas budu celého mýt pod sprchou... popravdě mi na klidu přidává to, že jsem přesvědčená, že taková nálož by si našla nějakou skulinku, kudy protéct ven, i v jednorázovkách...

katyxq
11. led 2012

@rebelie Tak jak jsem psala, že bambusové vv Anavy nedávám, že mi přijdou na Šárku velké, tak jsem na ní jednu na kalhotkový sklad právě namotala 😉 (došli vkládačky a nechtělo se mi skládat do novoskladu další čtvercovku 😀), když jí tu vv vzadu trochu založím, tak je to akorát. To založení ji určitě netlačí, nebo ty vv jsou nádherně měkké, trošku jsem bojovala s tím dostat to pod svrchňáky, ale zadařilo se, ha, ještě by se do nich ještě i něco navíc vecpat podařilo. Jen teda zadeček má teď né jako brouček, ale jako pořádný chrobák 😀 - jen narozdíl od chrobáka měkký.

Jinak separačky používáne celulózové v roli od Popolini, nastopro jdou vyprat víc jak čtyřikrát. Plínky peru na program bavlna na 60 a s předpírkou.

janakkk
11. led 2012

@rebelie a jak to vlastně kolem těch nožiček dáváš? Mě tam vzniknou vždycky takový odstávající trčící "nohavice", který s emi nechcou vejít do svrchňáků...tak ej tam všemožně zastrkávám nebo je prostě založím, ohnu tu přečnívající část nahoru...což umývání mi taky až tak nevdí, ale blbě se to pere, vyděsila mě ta představa pokaděnýho fusaku nebo autosedačky a halvně mě to štve, že mi to nejde!!! 😠 😠 😠 a prosím tě, když začal malej kakat miň často, změnila se barva těch hovínek?Honzík přešel z krásně žluté na tmavě hnědou, vysvětluju si to tím, že, když je to tam v těch střevech dýl, tak se to víc nakoncetnruje a je to tmavší a víc to smrdí....

aemmi
11. led 2012

@janakkk ahoj, u nás to bylo to samý, ze začátku, asi tak do 8 týdnů kadila pořád = snad nikdy nebyla nehoda, jenže pak to bylo tak 1-2x denně a vzhledem k tomu, že měla totální řidinu, tak to nevydržel žádný systém, pravidelně to schytaly svrchnáky, tehdy jsme měly v oběhu čtvery, body, dupačky, když jsme byly na návštěvě, tak punčošky, rifle, proteklo to nohavicí až dolů na ponožky 😝 😝 zlepšilo se to až když začala mít tužší stoličku, vlastně já jsem kolem druhého měsíce začala dávat kvůli jiným problémům jednorázovky, ty to občas vydržely, ale stejně, pořád jsme něco drbala žlučákem a prala jsem jak divá 😒

janakkk
11. led 2012

@aemmi a zlepšilo se to až s nasazením příkrmů, že? ☹ jojo, 8 tydnů to ej přesně ten zlom 🙂

aemmi
11. led 2012

@janakkk kdepak, malá na příkrmech ještě zdaleka není, u nás tohle období netrvalo dlouho, cca tak 3 týdny, ona to totiž měla fakt hodně tekutý, ted je to taková ta vaječina, která už neproteče, kadí tak 1-2 za dva dny 🙂

janakkk
11. led 2012

@aemmi prave, u Honzika taky uplně vodovy...děkuju za povzbuzení, budu čekat,až se to zlepší...možná by se to dalo nějak ovlivnit mojí stravou, zkusim nastudovat...díky 😉 😉

katyxq
11. led 2012

@janakkk Já u novoskladu (už seplýho snapkou) ty volný části kolem nožiček zaroluju směrem dovnitř, pak jen lehce dotáhnu tu snapku a je to 😉, neptoteklo zatím nic a to má prďolka dost řídký kakání. Myslím, že to rolování má v albu nafocený @andelka. Já to teda neroluju směrem ven, ale dovnitř k nožičkám a ty dlouhé cípy při vázání skládám zhruba v půlce dovnitř, líp se mi pak s kratšíma cípama manipuluje.

janakkk
11. led 2012

@katyxq aha, dekuju za tip, ja to rolovala ven, je to logicky, že dovntiř je to lepší, to mi nedošlo 🙂 cípy překládám taky, dlouhý se pak nedají sepnout 🙂 diky

bureska
11. led 2012

ahoj holky, vcera jsem byla na predporodnim kurzu a bavily jsme se o latkovych vs jednorazovych plenach. Pry ze v tech jednorazovych je o cca 2 stupne vyssi teplota nez v bavlnenych a muze to miminku zpusobit problemy a v dospelosti dokonce i poruchy neplodnosti. Nevite o tom nekdo neco? Zacinam taky vazne uvazovat o latkovych plenkach...uz i proto ze je to prirozenejsi nez mit na sobe celej den igelit a jiny umelotiny. Diky moc za nazory

janakkk
11. led 2012

@bureska s timhle nazorem taky souhlasim.... 🙂 🙂

katyxq
11. led 2012

@bureska Naprostý souhlas, já po omakání plínek nakoupila ze stejného materiálu i pratelné intimky pro mě 😉.

A rozhodně radši dávám prát a věším plínky (žehlit se nemusí 😉), než tahat balíky plen z obchodu a pak použité do kontejneru.
Navíc jsme jako nouzovku, když jsem teprv na látkování najížděli a ekojednorázovky nám došli, koupili balík Huggies newborn a teda malá se mi po nich šíleně osypala, zarudla a zadek měla ukázkově opruzenej, takže tak - z balíku jsme použili max. 5 plínek.

ivanavorlickova
11. led 2012

@bureska Tohle byl můj prvotní důvod pro používání látkovek. Pokud můžu ovlivnit, jestli jednou budu babičkou, nebo ne, to nejmenší, co pro to můžu udělat, je používat látku, abych si nemusela za pár let vyčítat, že můj syn třeba nemůže mít děti jen kvůli mé pohodlnosti v jeho kojeneckém věku. A naše pediatrička mě za tenhle postoj chválí 🙂, nehledě na to, že látkování není o nic náročnější než používání papírovek. Já jsem teda asi trošku úchylná, ale vždycky se těším, až zase budu prát plínky a věšet je...😀

bureska
11. led 2012

@ivanavorlickova presne tohle jsem si taky rikala. Ze jednou bych si mohla vycitat ze muj syn nemuze mit vlastni deti. Zatim jsou ty jednorazovky docela neprobadana oblast a nevi se jak se to muze projevit na te generaci deti co tim prosla. Moje svagrova meni neteri plinku jen az se pokadi a to mne prijde dost sileny, ze je celej den v tech pocuranych plinkach ☹ A jak casto ty plinky peres? Kolik jich staci poridit do prvni vybavicky?

katyxq
11. led 2012

@bureska Já peru každý druhý den, ale teď jsem trochu dokoupila (seznam látkovací výbavičky mán v albu), tak to zvládnu i každý třetí den, jak jsem začla používat ty bambusové vícevrtstvé, tak v nouzi i čtvrtý den. Plínek máme docela hodně, jenže taky Šárka je háklivka na pocit vlhka a stává, že než ji nakojím a usne, tak přebalujem i třeba třikrát, takže máme fakt velkou spotřebu plínek.

bureska
11. led 2012

@katyxq ony ty jednorazovky pry vyjdou tak o 10 tisic draz nez latkovy za dobu noseni. To taky neni zanedbatelna castka. Akorat v porodnicici se asi stejne musi pouzit jednorazovky ze? Nebo na cestovani, navsetvu a takhle. To je par baliku jako nouzovka. Ty latkovky me zacinaji zajimat hlavne z te zdravotni stranky. Je i pravda ze mne jsou intimky nebo vlozky taky neprijemny, jak se asi citi miminko...