Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
15. únor 2010

Tak jsem dnes na plavání potkala látkující maminku, navíc má taky holčičku Vendulku 🙂
jedna babička co tam byla ( tak 50 let) povídá: to máte kvůli širokýmu balení? Neeee, protože je to látka 😀

mataharyy
15. únor 2010

Ahoj,
mohu poprosit o radu. Když se cvrček narodil, tak jsme používali látkovky, pak jsme se začali stěhovat, zlenivěli jsme 😅 a přešli na jednorázovky... Jenže drobec se začal opruzovat a ať zkouším co zkouším pořát děs, tak jsem se rozhodla vrátit k látkovkám, ale problém je že jsem měla většinou čtvercovky, do kterých ho teď nezamotám ani kdybych se na hlavu postavila, co mám od baby lucy mu už moc neseděj, ač jsou jednovelikostní, takže máme jen pár zavazovaček a nějaké ( 😒 ) svrchňáče... Uvažuji o koupi AIO, ale nějak tápu jaké. Chci bez polyesteru, tak jsem zatím našla BumGenius Organic a Gro Baby, nemáte s nimi nějaké zkušenosti?? 😕

joohana
15. únor 2010

Ad BBH- já jsem nadšená tím jak je pocitově suchá když je mokrá, ale prostě ji na svoje dítě jnejsem skoro schopná narvat ! Annie má buclatá stehýnka (dokonce jsme to před pár měsící s holkama z diskuze podle narození měřily a A. vyhrála se 29cm obvodem stehýnka-to je víc než obvod mé paže po ramenem) a ta plína je nízká a kolem nožky ji tlačí. Když povolím, má kolem pasu děsnou díru ☹ .
Pro hubený děti musí být super.

joohana
15. únor 2010

Ad velikost pro novorozence- synek byl celkem malé mimi (3150g), nosil i pár vel. 50. A dcerka se narodila 4150g a skoro vše co jsme měli nachystané na cestu domů (včetně čepičky) bylo malé 😀 . Ach ta naše drobounká holčička 😀

bury
15. únor 2010

holky ad vlňáčky v létě - můj taťka nosí celoročně pletený vlněný ponožky.... v létě vypadá jako cvok, protože lítá po zahradě v kraťasech a má k tomu vlněný teplý fusekle 😀 - a tvrdí nám, že mu díky tomu nikdy není vedro, protože ho to jakoby chladí .... tak nevím 😀 😀 zkoušet to nehodlám, ale možná je to kouzlo vlňáčků 😉

joohana
15. únor 2010

Ad vlňáčky-já si vždycky odůvodňuju vlňáky v létě tím, že kdybych měla na výběr mezi chozením ve vedrech v pláštěnce (PUL) nebo svertu (vlňáky), svetr je možná s trořinku lepší možnost 😎

kackaj
15. únor 2010

Mataharyy, Gro baby jsou dobré v tom, že můžeš koupit jen třeba jeden, dva, tři nebo víc setů (svrchňáčky+vkládačka=set Gro baby) a pak dokoupit vkládačky a měnit jen střeva, tzn. vyjdou dost levně. Sajou poměrně dobře, savost se zvýší po několika vypráních, ale zatím nemám zkušenost na větší dítě (my máme skoro 6 měsíců a jsme spokojeni a stačí nám). Plenky jsou pohodlné a materiál příjemný.
Stejný materiál je i v BumGenius organic, tam je vše přišité napevno, tzn. musela by sis plenek koupit víc, abyste je zvládli točit i s praním. A protože jsou vcelku, tak i déle schnou. Nicméně jsou mi moc příjemné a máme je jako oblíbené. Jen je škoda, že je malý na sobě má hodinu nebo dvě a pak zas dva dny čekáme, než budou k použití. Doobjednala jsem si ještě dvě, tak aspoň přijdou častěji na řadu. Savost je asi srovnatelná s Gro baby. Ale celkově jsou tyto oboje plenky méně savé než např. nějaké z bambusu (bavlna je míň savá). Takže přebalování se vyžaduje asi častěji, tzn.určitě nejsou na noc. Ale ty 2 - 3 hodinky vydrží určitě.

mataharyy
15. únor 2010

Díky za info, ty AIO stejně budou tak více méně na cestování a tak, ještě musím juknout na nějaký další, bych tak řekla že budem skládat postupně celou plenkovou sestavu...

kackaj
15. únor 2010

Tak to docela závidím, už je to nuda, když už má člověk všechno nakoupené a vyřešené, moc mě to nakupování a porovnávání plen bavilo 😵 😵 😵

mataharyy
15. únor 2010

Mě taky, když mi za zády nepískalo dítě a byla pohoda, teď to všechno musím řešit tak nějak fofrem a za pochodu a už se v tom zas ztrácím... Tak uvidím na co ještě příjdu 🙂

kackaj
16. únor 2010

Mataharyy,tak ti mě napadlo, když už jsi na čč zvyklá, proč je nepoužít jen na rovno, popř.něčím dovycpané? Hodně mamin to tak používá a jsou spokojené. To bys ušetřila, stačí mít jen dobré svrchňáky, které to udrží.

noone
16. únor 2010

bre ranko 🙂
no tak vidim, ze budu muset jeste koupit BBH bambusku 😀 . vy mi davate 😀

holky jaky jsou ty barevny pliny od BL, ty flanelovy? potrebovala bych do kramu neco levnyho (a hezkyho), ale nemam nic vyzkouseny... slapou mi tady na paty chorvati s timhle
😠 : http://www.roda.hr/v2/index.php?option=com_virt...

kubinkov
16. únor 2010

none: nježne pusy jsou mooc pěkné 😵 . S BL flanelkama nemám zkušenosti, ale budou málo savé. Neuvažovala jsi nad Gro Baby? Nejsou drahé a s náhradními střevy i praktické.

erinka83
16. únor 2010

noone, co je "pusa" ? 🙂

U nás měly včera premiéru SWB Econappi, měla je asi 4 hodiny a byly fest nacucaný, ale jen ležela, tak kolem nožiček dobrý, akorát měla vlhký body a tepláčky na zádech, tak jsem vykoumala, že jsem nezastrčila tu látku z kapsy a jak to bylo nacucaný, tak to navlhlo, ale jinak seděly moc pěkně!

noone
16. únor 2010

kubinkov, jojo, gro baby jsou v poradi. to me vubec nenapadlo jak psala kackaj, ze vlastne muzes dokoupit jen ty vkladacky. to je super, protoze pak vyjdou levne... 🙂
ale potrebovala bych jeste neco fakt levnyho... neva ze jsou malo save, pusy toho taky moc nevypijou... ale aby byly jinak ok... 😕

noone
16. únor 2010

erinka, tak to nevim 😎 . ja jsem rada ze jsem se naucila slovinsky, chorvatstinu uz nedam 😀

erinka83
16. únor 2010

a co bambuska Baby Lucy?

noone
16. únor 2010

ty uz v nabidce mam 🙂

blka
16. únor 2010

Noone, ty pusy vypadají dobře 🙂 . S BL flanel taky nemám zkušenost, ale když jsem na ni v obchodě šahala, tak mi přišla taková prkenná. Ale prý ji hodně berou. Ještě by šlo třeba i Anavy 😉

erinka83
16. únor 2010

aha, nosím dříví do lesa 😀 Tak levný už jsou jen HD patelky....

noone
16. únor 2010

blka, jo Anavy by asi sly 🙂 . jestli to dobre chapu, tak staci chvili pockat az to ivuska zase rozjede? 🙂
kde najdu jak vypadaj?
erin, vidis, pastelky jsou taky ve fronte... potrebovala bych nejakou financni injekci abych to tam mohla nastrkat vsechno najednou 😎

erinka83
16. únor 2010

Anavy jsem ti taky chtěla navrhnout 🙂 http://www.flickr.com/photos/ivuskah/sets/72157...

blka
16. únor 2010

Noone, asi jo. Možná za sebe má nějaké šičky, nevím.

angetha
16. únor 2010

Už aby Ivuška šila 😎

noone
16. únor 2010

to je jak kdyby me nekdo spehoval. zrovna ted dala jedna holka na diskuzi reklamu na nejakou jeji kamaradku co sije pliny... http://picasaweb.google.com/DadaMandala
😕

noone
16. únor 2010

erin, diky za odkaz, ulozeno 🙂
plinky krasny, to si clovek pak ale snad ani nemuze vybrat... abych neskoncila s latkovkama jak s jednorazovkama, jich budu mit tolik ze budou na jedno pouziti 😀

butt
16. únor 2010

holky dekuji vam za nazory k vlnackum 😉 az mi zas bude neco vrtat v hlave, obratim se na vas 😀 a jeste jsem si rikala, ze se vam musim poptat, jak to resite na noc..k nekterym plinkam pisete, ze nejsou vhodny na noc, ale kt teda mate vyzkouseny, ze jsou?

kackaj
16. únor 2010

Ahoj holky, nemáte někdo zkušenosti s prefoldem od Loveybums? Je tak bambusový, na druhé straně velur, má víc velikostí a je o malinko levnější než babyidea prefold. Co si o něm myslíte? Musím koupit něco asi na tu noc totiž 😒 Teď nevím, jestli sem můžu fláknout odkaz na to, ale tak to zkusím a kdyžtak mě pošlete někam🙂 http://www.eplenka.cz/product/prefold-loveybums...

erinka83
16. únor 2010

jéé, tak to by mě taky zajímalp, musím koupit ještě nějaký prefoldy na noc....

nika
16. únor 2010

kackaj píšou tam bavlněný - já osobně preferuji bambus, prostě více saje. levnější je jen o 17 kaček, kdo ví třeba má někdo zkušenost, mne tam spíše zaujala bambusová kalhotovka DryBees aza 375,- neznáte někdo?