Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
14. bře 2010

No mokré vlňáky jsem ještě neimpregnovala, ale zkusím to. 😉

erinka83
14. bře 2010

Někde jsem četla, že snad na suché vlńáky ta impregnace líp drží, ale nemám s tím zkušenost, lanolinovala jsme jen mokré 🙂

butt, na novoška jsou prý supr i flísáčky, když jsou pokakaný, rychle přepereš a rychle uschnou a když často přebaluješ, tak by neměly provlhnout... Měla jsem vůči nim předsudky, ale na druhý mimčo do nich půjdu 🙂

butt
14. bře 2010

ivusko diky za shrnuti vyhod a nevyhod suchace a patentek 🙂 (ne)snadnost pro hlidace mi vubec nedosla 😀

erinko proti flisacku mam taky nejaky predsudky nebo co 😀 ale diky za upozorneni, zkusim nad nima aspon uvazovat 🙂

hanka128
14. bře 2010

já taky impregnuju jenom mokré vlňáky-to je pro mě novinka,že na suché 😅

kackaj
14. bře 2010

Holky, kdybyste měla některá zájem, tak prodávám LVB jersey Lko modré. Používané asi dva měsíce, bez vad a fleků. Máme teď doma oblíbenější vlňáčky. V případě zájmu IP 😉

abhaya
14. bře 2010

kackaj: Taky jsem řešila opruzeniny. Udělají se z jednorázovek a ještě se Sárce dělají z kapsovky od Popolini. Doktorka mi radila před každým přebalením vyfoukat prcku fénem do sucha, aby šla úplně suchá do čisté plínky a fakt to funguje. Jen nesmím dát tu kapsovku, jinak ani fén a ani krémy nepomůžou. Je ale zajímavý, že když dám jakoukoliv plenku a na to PUL kalhotky, tak má prcku v pohodě.

joohana
14. bře 2010

Ad vlňáčky- já je peru, pak vyždímám v pračce, nalanolínuju a máchám a ždímám v pračce a za den jsou suché.

A na novoška vlňáčky klidně, ale nejlíp s BL bambuskama-přes jejich gumičky mi vaječinka neprotekla ani jednou 😀 .

kackaj
14. bře 2010

Abhaya, díky. Už jsem dnes celý den malému prcku nemazala a utírala buď jen toaleťákem do sucha, nebo po kakání ubrouskem namočeným ve vodě a pak do sucha, nebo větrání...zatím je to lepší, ještě jsem to doplnila na noc tím ovčím rounem v plínce a zítra už snad bude prďolka fit🙂

mataharyy
14. bře 2010

kackaj, Adrián to má taky, z ničeho nic se oprudí, pak cvičíme jak blázni a léčíme 😖 po sudokrému atp. je to ještě horší, do určitého stádia můžeme bepanten, ale pak jediné co pomáhá je penaten tekutý pudr, ale je v čechách a na slovensku téměř k nesehnání ☹ jináč teď jsem zkoušela nějakou dětskou vazelínu za 59 korun a taky zabrala, ale neměl to tak rozjeté...
Jináč holky kdo z vás měl k mání ty gro baby?? 😕 a ještě na vás mám prosíka, můžete mi sem hodit odkaz na toho medvídka, či co to je, koukala jsem na bránu, ale nějak jsem ho tam neviděla, asi jsem slepá 😔 a pak ještě jedna prosba, nevíte někdo ty ivuščiné webovky, kde má tu nabídku a ceník?? 😅 Díky moc 🙂

kackaj
15. bře 2010

Ahoj, tak Ivčiny webovky jsou tady: http://spreadsheets.google.com/pub?key=t3vlpOlc...
a odkaz na medvídka tady: http://www.branakdetem.cz/medvidek-myci-olej-na...
Čauves 😉

kackaj
15. bře 2010

Právě jsem sem hodila 1000cí odpověď 🙂

kackaj
15. bře 2010

10000cí 😀 Doufám,že jsem něco vyhrála 😀

scai
15. bře 2010

Holky v čem ty pleny skladujete? kde jste koupily koš? včera jsme byli v OBI a nic jsem tam neobjevila ☹
Obyč koše, to by smrdělo a takové ty bedny s naklapávacími víky, to mi přišlo hrozně široké!
nemáte někdo v albu foto koše?

betelgeuzz
15. bře 2010

Ty vlňáky x kakání, malá začala od dvou měsíců kadit tak jednou za týden a trvá to už 3 měsíce. Vlňáky dávám na noc a chytly to za tu dobu jednou. Vlňáky se dají koupit i na MMB, občas si někdo přivydělává jejich pletením. Já z tama mám dvoje a jsem spokojená.
Kackaj, ještě mě napadlo, že ta opruzenina může být z fleecu.

kackaj
15. bře 2010

Betel, nene, fleesového jsme nic neměli. Až včera jsem znovu vytáhla fleesové separačky, páč už se nemůžu dívat na to, jak mi každej barevnej kakanec zaneřádí plínku a nejde to pak vyprat, už se za ty plíny stydím 😀 Ale flees mu nikdy nevadil, tak snad nebude ani teď. Na MMB teď jsou shorties i longies S za celkem dobrou cenu, tak mrkněte (nebo včera ještě byly) 😉

noone
15. bře 2010

scai, ja mam popelnici z ikey, tu mensi (knodd nebo tak nejak se jmenuje). viko se jen polozi nahoru, neni ani zacvakavaci a nic nesmrdi 😉
a jinak teda musim zatukat, ze u nas to opruzeniny nijak nezkousej 🙂 . a doufam ze ani nebudou. na zacatku jsem mazala preventivne bepanthenem, ted jen omyju medvidkem a nemazu nicim. pam tu pro priprad nouze nejakej krem od nivey, pouzila jsem asi 3x kdyz se mi zdalo ze zacinaj vyskakovat nejaky punticky a ihned to zabralo...

izabelkak
15. bře 2010

kackaj to suché miesto máme práve v plienkovej oblasti, vyzerá to ako ekzémik, tak už fakt neviem čo s tým...

na tie shorties som sa pýtala či sú z druhej ruky koli tomu že ich máš už tým pádom aj viac lanolínované.... no hej na suché chytá lepšie ale kto by čakal na usušenie🙂)) dať to na radiátor stále nemám odvahu no ale asi skúsim, malá mi tie shorties zapatlala príkrmom....

kackaj a Ty keď dáš do BBH bambus prefold - teda chápem že k obom origoš vkladačkám? tak máš tú plienku ráno zvonku vlhkú?

kackaj
15. bře 2010

Iz, tak to jsem nevěděla, že se jedná o plenkovou oblast s tím flíčkem, to teda nevím co s tím 😢
S těma shorties jsem to pochopila, že to tak myslíš, ale zas na druhou stranu, pokaždé se stejně perou a to ten lanolín z toho jde dolů, nebo myslíš, že něco zůstane a zase se chytne další, tak je tam jako víc vrstev? No, možné to je, každopádně fakt drží dobře🙂
A BBH bambus dávám prefold + jednu z těch vkládaček většinou a vlhká zvenku je, ale jak jsem psala drží si to pro sebe🙂

nika
15. bře 2010

holky právě testujeme novou plínku, bambusovou BD, tak uvidíme, jinak schnutí krapek dýl v oblasti gumiček, ale je krásně měkoučká a jemná (je nová tak uvidíme časem).

sedí mi zapínání nevím čím to ale mám raději když je křížení tak že se prvně zapíná pravá strana a pak levá když je to naopak morduji se s tím 🙂 trochu dýl 🙂

noone
15. bře 2010

nika, co je BD?

a jinak, mate nekdo tyhle vlnaky? http://www.branakdetem.cz/vlnene-zavazovaci-kal...

nika
15. bře 2010

nene přepsala jsem se naopak DB - DryBees omluva, nedávno jsem ji tu řešila že ji kopím a testnu, měli ja ne eplenka.cz

mataharyy
15. bře 2010

Díky za odkaz, tak jsem asi fakt blb, pač jsem to procházela a medvěd tam nebyl... 😅

kackaj
15. bře 2010

No jo, on ten medvěd se občas rád schovává,že? 😀 Taky jsem občas slepoň🙂

A koš na prádlo máme tento: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/7009...
asi ten největší rozměr, je zavírací a nic z něj taky netáhne🙂

angetha
15. bře 2010

Ahojky já mám na plínky tohle a žádný smrádek cítit není 😉
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

ladida.l
15. bře 2010

já mám na plínky tohle
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9009... - taky to nesmrdí, ael kupovala jsem to jako normální odpadkáč - až pak našel lepčí využití na plínky

baca
15. bře 2010

Má smysl kupovat nějaké vetší pulky jako záložáky? Máme dvoje S-ka Imse vimse a už jsou naknop. Ale fakt je použijem jednou za měsíc...jinak vlňáčky.

ladida.l
15. bře 2010

já píšu jak tatar, pardon

baca
15. bře 2010

jakou aio koupit ? MMT už nestačí, tak chci zkusit Magic BBh a ještě něco? Ty BG doporučujete jaké?

koty
15. bře 2010

Baca, určitě ano. Nikdy nevíš, co se přihodí. A když budou jenom jedny, není to nijak extra vydání.

Baca, BG Organic. Akorát blbě schnou. Sice se to vylepší, když se na jedné straně odpárá ta vnitřní vložka, ale i tak budou patřik ke klasickým dosušovačkám. Můžeš testnout i Snap In, ale dost maminek si stěžuje, že jsou malé, Já mám obě děti hubené, takže to neposoudím. Jinak na běhavce je fajn i EasyFit Bamboo. Dobře se přebaluje za pochodu, ale moc toho nepobere a na kůži přiléhá z boku PUL vrstvou. A hezké vzory má P´TITE PRAIRIE a Coushies Toushies.