Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
13. dub 2010

katarina: jo, přesně ty bambusky jsem měla na mysli. Já je doma nemám, ale taky by mě zajímalo, jestli se tak nesráží, ale někde jsem to fakt četla, že jsou na tom líp než ty barevné. já pořizovala výbavu na podzim a to byly právě jen ty barevné. Možná být tebou objednám jedno balení, párkrát ho vyperu a uvidíš co to udělá. Je fakt, že mně ty bambusky začaly fakt pořádně sát po asi 5 vypráních, ne-li po víc. Jsou takovy úplně naducany a měkoučky🙂
Co se týká ostatních čč tak mám doma hyblera-děs, běs, hrubé rašple a to je suším na šetrný program v sušičce, pak libštátské - ty nejsou tak hrubé, ale zas z nich šíleně lítají nitě, všechny jsem je obšívala a pak kikko obyč. čč s obrázkama - ty jsou stejné jako libštát, akorát z nich nelítaj nitě. Suverénně nejpříjemnější na dotek jsou bambusky od kikka. Biju se do hlavy, že jsem si ty ostatní čč kupovala, ale to je holt ta zkušenost😉 Přemýšlím, že jich aspoň půlku prodám, bez vkládaček to houby saje a když to nevyžehlíš, s tvarem se nedomluvíš 😀 Toš asi tak moje zkušenost 🙂

permonik7
13. dub 2010

zmuzle: taky motám pořád novosklad a z těch obdélníků je to někdy fakt sranda pohled na to výsledné dílko 😀

kackaj
13. dub 2010

Holky, potřebuju poradit...lanolínovala jsem dvoje vlňáky a třetí teď točím samotné, než ty dvoje uschnou. Nevíte někdo, jestli když si nechám tu lanolínovou lázeň asi den ještě odstát a hodím tam potom ty třetí vlňáky, jestli se na ně ještě ten lanolín nachytá? Nevím, jestli tam nejde o tu teplotu té lázně totiž??? Dík za zkušenosti🙂

erinka83
13. dub 2010

já nechápu, jak umotáte novosklad z obdélníku 😅 Permonik, chtěla jsem se zeptat, jak ty plíny sušíš, že se s tvarem nedomluvíš, ale ty máš sušičku, co? 🙂 Já je věším přeložený na půl a celou tu půku přehodím přes šňůru, takže se mi nevytahají rohy a supr... ale když věší m, i když to věší v podstatě stejně, tak jsou vždycky nějak vytáhlý 😅 Ale radši to přežiju, ať nemusím všechno dělat sama 😀

erinka83
13. dub 2010

kackaj, mně přijde, že když ty vlňáky vytáhnu, že už tam skoro žádnej lanolín nezbyl....

katarina82
13. dub 2010

permonik, díky, jedno balení asi teda vyzkouším, vezmu i jedno balení Happy Square-na konkrétní látkové výbavě jsem se včera dočetla, že jsou dobré a jedno balení kikko lux. I když si říkám, jestli jich pak nebudu mít zbytečně moc, páč teď mám 12 kikko lux, 6 kikko bambus, 6 ikeáckých a zdaleka mi teda ještě nepochyběly, peru co dva dny, mám taky sušičku, takže je to suchý hned... Ale dostali jsme pro malou prašule, tak něco dokoupit musím, že jo 😀 Nejdřív jsem chtěla zainvestovat do nějakých AIO, ale asi né, páč jsem je ani u Denisky zas tak moc nepoužívala a mám jich "dost"-na to jak je "využívám", 3 Bum geniusky, 2 IB SIO+náhradní střeva, 2 Blueberry. Beztak zase stejně pojedu jen čč a ikea ručníky až bude větší...

erinka, já motám novosklad i ze těch nudlí, co mi vznikly z první várky kikko bambusek-mega dlouhý, mega úzký 😠 Zatím to na toho prcka jde. Jen mě pobavily na latkovky.cz, kde píšou, že když se budou ty barevné bambusky prát na 40, tak nebudou obdelníkovatět. Což je teda pěkná blbost, protože jsem je u Denči prala fakt jen na 40 😠

nika
13. dub 2010

kiko bambus barevné teda obdelníkují šíleně, ale jsou krásně měkoučké, ty nebarvené nebělené mám cca 2 měsíce a jsou na tom o kus líp, ale dávám bacha jak je věším že je skláám pokaždé jinak zatím jsou to skoro čtverce. 🙂
ale mně teda obdelníkují i normální kiko lux 🙂 když se to věší pořád stejně tak to prostě je.

ale už začínám skládat na obdelníky tak mi je to fuk 🙂

katarina82
13. dub 2010

nika, my jsme na Denču používali ty barevné často a už teda nejsou ani nadýchané, ani měkoučké, jsou nějaké krepaté nebo co 😠 Ale jen ta první várka, pak jsem dokoupila druhé a ty vypadají zatím docela dobře.

zdeniii
13. dub 2010

Ahojky, holky můžu se přidat 🙂)) Mímo mám ještě v bříšku - nějAK SE TÉ mršce nechce ven 🙂)) ale chystáme se látkovat, mám nakoupeno od všeho trochu tak uvidíme...
Chtěla jsem se zeptat jak použité plenečky skladujete... jestli využíváte sítku na plenky a tak, abych dokoupila poslední potřebné věcičky a taky co vám osvědčilo nejvíc na praní... 😎 Děkujuuu

mataharyy
13. dub 2010

Ahóój 😀
Tak jsem včera objednala plíny a doufám že ty bamboo extra budou fakt noční (a ne můrou 😎 ). Jináč v praze jsem látkovali, dokud mládě nedostalo střevní chřipku, pak jsme nějak nestíhali dosušovat... 😖

angetha
13. dub 2010

Zdenii já síťku nemám, z kyblíku je vyndavám postupně, kontroluju suché zipy a fleky..
Matahary, BE dávám na noc s prefoldem...

blka
13. dub 2010

Zdeniii, Helenka je krásné jméno 🙂 .
Já síťku používám, ale to proto, že v ní skladuju plínky (nemám kýbl). Koupila jsem si malou a velkou. Myslela jsem, že v té malé budu prát separačky a ubrousky, ale je strašně velká 😅 . Tak mi tu jen tak leží 😒

reruna
13. dub 2010

zdenii sí´tku mám takovou malou, peru v ní hlavně zavazovačky, aby se mi ty šňůrky nazamotávaly a využiju ji i na ponožky, podprsenky atd.
jinak použité pleny mám v kýbli bez síťky, peru v Lovele nebo Batoleti, ořechy na praní se mi neosvědčily, na skvrny používám žlučové mýdlo z DM drogerie a sůl na skvrny taky z DM

nieninque
13. dub 2010

Ahoj vespolek ;o) mám dotaz na zkušenější matky látkovačky... Naše mládě čím je starší tím víc se zmítá a je celkem problém ji do látkovky ušňěrovat. /látkujeme na doma se zavazovačkama, ven mívá papírovku/. Nechce se mi ale na papírovky přecházet úplně /pravda, někdy je kumšt jí nasadit i tu 🙂 takže by zatím zkouším vytrvat a zabavit malou nějakou hračkou.. to jí ale nijak nebere, chce se točit a kutálet a já jen hlídám aby sebou nemrskla z přebalováku... Máte zkušenost, že se to časem s věkem zlepší a budeme se moct k látkování zase vrátit?

terezita
13. dub 2010

nieninque, u nas je to taky des podes.. 😀 ale my mame vetsinu plin AIO a to je jako s jednorazovkou, takze se to zamotat da. vetsinou ji uz balim v sede, plinusi hodim na nohu, na ni posadim dite a zapnu.

kvakulka
13. dub 2010

nienique- náš synek tohle vyvádí už teď, když mu nadzvedávám nohy, abych pod něj plínu strčila, tak se ode mne odrazí a vrtulovitým pohybem se chce plácnout na břicho- ale zatím ho přeperu- přebaluju na posteli. Používám na doma hlavně zavazovačky (musím se pochlubit- už jsem mu zavazovačku vcelku funkčně uvázala, i když byl na břiše 😀 😀)
Ale jak píše Terezita- zapnout kalhotovku nebo AIO je stejně náročný jako papírovka, takže určitě látkovat zvládnete
JInak k praní plen- peru ve slizu, jenom v něm mi totiž plíny (hlavně čtvercovky) netvrdnou. Plíny s flísem peru v Excelu nebo v Lovele

erinka83
13. dub 2010

reru, díky za tip prát zavazovačky v síťce, musím to zkusit, někdy je děs to rozmotat 😀

nieninque
13. dub 2010

terezita, kvakulka: no, zvažovala jsem, jestli dokoupit AIO, ale narovinu přiznávám, že se mi nechce kupovat nová výbava ☹ jinak taky už jsem vázala na břiše, za kutálení po posteli, ale je to výkon... tam má zase ještě větší "možnost rozletu" 😀 Zkusím tedy ještě vsedě, to jsme holky nezkoušely ;o)

kvakulka
13. dub 2010

Rerun- taky dík za nápad prát zavazovačky v síťce- sice je vždycky svážu, ale to je na nic- stejně mi vytvoří hrozný, nerozmotatelný zrdcek 😵
Nien- jasný, zrovna AIO jsou docela nákladná záležitost...Já za sebe taky věřím, že synka s plínou snad přeperu, kdosi tu psal, že to bylo jen určité období, kdy dítě takhle hodně zdrhalo před přebalováním- za sebe: pro mě je skoro stejně těžky ho navlíknout do jakékoli plíny- když už ho uzemním, tak to chce jednat rychle, rázně a neústupně 😀 😀 😀
Manžel mi vždycky radí, abych toho čerta na přebalování, krmení a jiný akce, kdy by měl být v klidu, prostě svázala- někdy nad tím docela uvažuju 😀 😀 😀

butt
13. dub 2010

ach jo holky, musím si vám postěžovat 😀 dnes mi došel historicky první balíček z brány a ohromnou radost z plínek mi kazí, že mě ošidili o 180 Kč ( ja vím, strašná pálka, ale přece jde o princip 😀 ) tak jim jdu teď psát..ale je mi jasný, že jim nic nedokážu (nedali mi do balíku vlněněj obdelník, kt jsem ale zaplatila a balení krému mi dali menší, než jsem chtěla a než vyúčtovali...) nemáte podobnou zkušenost?že v pohodě vše v takovým případě vyřešili? 🙂

erinka83
13. dub 2010

jé butt ☹ Tak přeju, ať se to zdárně vyřídí... Asi toho mají moc a mají tam zmatky... Vlněnej obdélník si nechávám plést, jsem zvědavá, jaký bude 🙂

reruna
13. dub 2010

butt já jsem tam jednou řešila výměnu zboží přes telefon a byli hrozně ochotní a vstřícní, tak doufám, že se o vyřeší...
a k tomu přebalování, já myslím, že to období přetáčení přejde, aspon u staršího to tak bylo, důležitý je podle mě přebalovat na stejným místě, a zaujmout pozornost - něco strčím do ruky, nad hlavou má pověšenou hračku atd. A hlavně to chce rychle jednat 😀

ladida.l
13. dub 2010

butt - věřím, že se s nima dohodneš - mě zase tenhle týden poslali zdarma omylem tři plenky - totiž dvakrát jednu objednávku a kdybych se nenapráskala, tak by na to možná nepřišli 😀
Ale jsou tam moc milý, určitě to vyřešíte - nejlepší je tam zavolat.

kackaj
13. dub 2010

Butt, neklesej na mysli, já měla blbě dva balíčky po sobě a bez problému mi to vyměnili a dodali. Sice jsem si připadala jak zloděj, páč se dušovali, že to tam dali, ale já původně zaplatila 3x 3velikosti PULek a došel mi od každé jen jeden kus, což teda už byla páááálka jak prase, tak jsem si stála za svým. Přece tam musí mít nějakou kontrolu, že je neškubeme my, ale že se chyba stala u nich, ne? Podruhé jsem dostala o dva kusy vv plínek míň. Já tam ale teda jela osobně, ale neměl by být problém vyřešit to telefonicky, mailem a poštou....držím pěst 😉

butt
13. dub 2010

diky holky za uklidneni 🙂 neprijdou mi jako eshop, kt by chtel zakazniky oskubavat...ono zvlast kdyz toho je hromada do jednoho baliku (coz v mym pripade byla 😀), tak se lehko neco poplete, nebo zapomene... a vidim teda, ze se jim to nestava vyjimecne 😀 ja jsem strasne zasadovej clovek, takze si za svym stat taky budu 😀 ale pripadam si skoro trapne, ze tak resim par korun 😅 ale jestli mi nevyjdou vstric, tak u nich uz nikdy nic nekoupim a basta, akorat nevim, kde pak budu nakupovat 😀 😀
tak jsem napsala maila a uvidim 🙂

angetha
13. dub 2010

Butt já s Bránou teď řešila prodej mého šátku, ale který ležel u nich v bazárku, musím se mrknout na účet zda už mi to poslali, ale byli samozřejmě ochotní, to jo..
Přebalování taky u nás děs běs, nejvíc se malé líbilo když jsem si na hlavu uvázala šátek na břišní tance, popřípadě když jsem si vzala chrastítko do pusy a tak..ale i tak je to dost psychicky náročný 🙂 a taky docela pomáhá přebalování v sedě.

luccii
13. dub 2010

nien a bude hur 😀 az se ti ditko zacne hybat jeste vic a utikat 😉 nas malej se behem jedny sekundy pretoci na brisko a stoupne si (drzi se o policku) - dat mu plenu je umeni, ale ja se nevzdala 🙂 vetsinou rychle nandam za kriku vv a ve stoje navlicku vlnacky a obleceni (behem toho si stridave a ve velice rychlym sledu seda, otaci ke mne, kouse me a zase stoupa) 😅 necim zabavit uz ani moc nejde, to co zabralo, uz nezabira a davat mu svuj mobil je taky blby, ten zabere, ale nedovoluju mu ho cucat a kdyz mu ho bere, tak spousti hysterak 😒 urcite vydrz, prebalit jde, jen je treba rychlost, inovace jak udrzet mimco na zadech a pevny nervy 😉

zdienka
13. dub 2010

ahoj holky. prosim poradte. mame nenormalne tvrdu vodu a plienky mi ostali straaasne tvrde. najhorsie dopadla BI bamboo extra a HHstrap.. normalne sa mi ich nechce pouzivat. co s tym? kolko octu by mohlo zabrat? alebo je este aj nieco ine? prach pouzivam ecover a este aj zlcove mydlo... teraz mi prave prisla nova varka plienok a ten rozdiel je neuveritelny az mi je luto ich oprat :( moc dik za rady!!!

joohana
13. dub 2010

Haha, koukám že přebalování je velký hit ve všech domácnostech 😀 . Synek byl placka, ten ležel a nechal se přebalit, ani se nehnul. Annie okamžitě otáčí a prchá do čela postele kde se postaví nebo si sedne na můj či mužův polštář a dost často se tam vyčurá 😠 . Potvůrka, na nočníku se tváří že neví vo co go, ale ta postel ji přitahuje neuvěřitelně.
Dneska mi sebrala vlňáky co jsem si nesla že jí je obleču, tak jsem jí je zas sebrala, ona utekla do čela a já si hezky nachystala vlňáky, vv a otočila jsm se ještě pro separačku a naše drahá během té vteřiny přelezla postel, vytrhla ty vlňáky zpod plíny a zase prchala.
No má ze mě srandu. Ale pořád ji chytím a odnesu kam chci, na což odpovídá řevem.

nieninque
13. dub 2010

jeje, to jsem ráda, že v tom nejsme sami ;o)
Kvakulka: manžel navrhoval, že ji mám "zasedneme" a já na to a jak jíé asi dáme na zadek tu plínku, když jí budu držet mezi kolenama a on pobaveně: "si musíš sednout čelem k nohám a zasednout horní polovinu" 😀 😀