Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
17. únor 2012

@dandelion muj muz je tak promacka, ze jsou uplne mekoucke, uplne na pomazleni, ja na to nemam silu, cas, trpelivost a na rukach mam bolavej ekzem, takze ja je promnu jen tak zhruba. A do prani pridavam ocet.

butterfly
17. únor 2012

@dandelion Na webu haipa-daipa radí pro změkčení plen toto:
Máte-li tvrdou vodu, vyzkoušejte postupně následující možnosti:
1.přidávejte do každého praní 2-3 lžíce octa, pokud to nestačí i víc,
2.nikdy nesušte pleny na radiátoru (toto je jedna z nejdůležitějších rad), a pokud máte možnost, sušte je venku,
3.sbírejte pleny před tím, než zcela doschnou, a před složením je promněte nebo vytahejte,
4.jednou za čas dejte pleny přes noc do kýble s vodou a cca 3 sáčky kyseliny citrónové,
5.změňte prací prostředek, v některých prostředcích pleny hrubnou výrazně víc, než v jiných
6.přidávejte změkčovač vody, a to buď do vody na skladované pleny, nebo do praní.

merja
17. únor 2012

Ahoj, psala jsem příspěvek nový a dostala jsem info o rozsáhlém pokecu. Chtěla bych se zeptat, kdo už vyzkoušel látkové pleny jaké typy ( kromě klasických ) a kalhotky používal . Zajímá mě od narození dítěte po dobu než se naučí na nočník. Také by mě zajímalo v jakém období růstu, den-noc jste používali plenky a kalhotky od různých výrobců. Chtěla jsem pompolini,ale prý se vyplatí zkusit od každého něco koupit. Upředňostňuji lehčí manipulaci 🙂 Na cesty a k rodičům si koupím jednorázovky. Zajímají mě vaše zkušenosti a co a kolik by jste doporučili a jaké výrobce, materiál, jaké se používají v letních období, jaké v zimě. Pokud dítě nemusí mít tak velký zadeček, tím lépe, .. Mám i sušičku

merja
17. únor 2012

Jinak ohledně peněz, nechci nic levného a zbytečně předraženého, za co si koupím stejnou kvalitu za méně peněz. Jo a jestli můžu poprosit kolik kusů čeho od toho růstu, ... a čekáme kluka , tak jestli je to také důležité 😉

marky27
17. únor 2012

@merja ahoj, vítej tady 🙂 Tak já můžu za sebe říct (a většina maminek tady mi to jistě odsouhlasí), že jsem nejvíc spokojená s českou značkou Anavy. Má super jednovelikostní bambusový kalhotkový plínky i tzv. "vše v jednom", který můžou už malinkatá miminka a rostou s mimčem až po nočník. A pak od té samé značky vícevrstvé plínky bambusové. U úplně malinkých dětí skládané jako kalhotky, pak u starších narovno. Zkus mrknout na anavy.cz. Já když začínala, tak jsem taky nakoupila víc různých plínek od různých výrobců, teď kdybych si výbavu pořizovala znova, tak už jen z Anavy 😵 . U mé mladší dcerky ještě hodně na doma používám klasické čtverce na novosklad. Ze svrchních kalhotek mám oblíbené jednovelikostní PULky Blueberry, a na spaní flísáčky Anavy nebo vlňáčky Disany. Co se týče léta-zimy, tak se v plínkách myslím rozdíl nedělá.

marky27
17. únor 2012

@merja na noc používám u starší kalhotkový Anavy noční a u mladší zatím jednorázovky. Ale v noci už moc nekadí, tak chci už zkusit taky látkovku, a to asi jednovelikostní kalhotky taky od Anavy (vypadá to, jako bych byla nějaký podstrčený propagátor této značky, ale fakt nejsem. Jsou prostě super příjemné, krásný design, zpracování, výborně sajou, česká značka.....prostě nejnej 😵 )

marky27
17. únor 2012

@merja no a pokud bys chtěl něco komfortnějšího (k dr., na návštěvy, atd.), leč dražšího, tak určitě pořiď pár kusů "vše v jednom". Osvědčené jsou např. BumGenius nebo IttiBitti Snap in one.

romcovaklarka
17. únor 2012

@merja Já taky hlasuju pro Anavy kalhotkové jednovelikostní s vlňáčkama nebo flísáčkama (i když pro mini mimi, co často kaká, asi napřed ty vlňáčky ne, jejich praní, impregnace a sušení je záležitost na pár dní) a na noc noční - jakmile v noci už nekakal, tak s vlňáčkama Disana natahovacíma, to jsou super držáky. Řekla bych, že ty anavy plenky i hodně vydrží, pač jich mám dost i z druhé (i z třetí 😀) ruky a není na nich ani chybička. Jináč z AIO neboli vše v jednom já jsem byla celkem spokojená s tots bots. Itti bitti mám, ale skoro vždy mi je pročůral někde kolem nožičky hned při prvním vyčůrání - možná, že holčičkám pasujou líp. Ale zase jsem ty vnějšky využila na doma na čtvercovku na rovno.

kkomtesa
17. únor 2012

SKETCH AIO "GENIÁLNÍ" A FIRMA MEDLEY:

Ahoj holky, tak hlásím, že po třetí reklamaci se mi konečně podařilo z paní Štanclové dostat peníze zpět a nebudu se muset soudit!
(po první reklamaci, že pleny protékají, nechali našít na plenky gumičky kolem nožiček - kdybyste měly zájem, tak můžu poslat foto, samozřejmě to nepomohlo, po druhé mi poslali úplně nové a ty samé plenky, a napotřetí konečně napsali, že mi vrátí peníze!)

zvalentova
17. únor 2012

Holky, mám asi tak nějak vymyšleno jaké látkovky pořídím. Jsem pro kombinaci AIO Itti Bitt, Bum Genius nebo Anavy, plus pár vkládacích s kalhotkami (asi také anavy nebo Pop In), plus klasické ČČ.
Nicméně pořád netuším počty x velikosti pro dvojčata.
Počty se různí podle toho co kdo používá a preferuje.

rebelie
17. únor 2012

@zvalentova Za sebe doporučuju kapsovky BumGenius - dovnitř nacpeš cokoliv a připravené fungují stejně jednoduše jako jednorázovka...na Itti Bitti bych asi výbavičku nestavěla, max. na doplnění, na parádu... Kalhotovek, nebo AIO se doporučuje tuším 20-24ks na 1 děcko pokud jedeš jen v nich... Možná by nebylo od věci koupit pár kousků, začít s těmi čč a AIO nebo kalhotovky dokoupit podle toho, co bude dětičkám vyhovovat...S dvojčaty je pravděpodobné, že budou malá, takže bych asi možná investovala do novorozeneckých kalhotovek, neb ty rostoucí by jim asi byly hrozně velký... I svrchňáčky bych u dvojčat pořídila newborn - větší mimča zvládaj od začátku Ska, ale dvojčátkům by asi byly malý... a úpravu počtů při dvojčatech fakt netuším... Mimochodem, máš můj obdiv, že se chceš pustit do látkování s dvojčaty.
@merja My balíme doma hlavně do novoskladu z čč, přesto HaipaDaipa svrchňáky (osvědčily se nám jako nejlépe padnoucí a těsnící), k tomu máme pár vkládaček ze starých ručníků, na cesty a na noc máme asi 5ks Anavy kalhotovek a asi 5ks Anavy bambusových vv - obojí mohu doporučit... nicméně zrovna dneska, když jsem přemýšlela o plenkách jsem si říkala, že bych asi z dnešního pohledu především každému doporučila se obeznámit s bezplenkovou komunikační metodou a aby se rozhodl, zda to chce zkoušet - mě to totiž momentálně zcela proměňuje pohled na naši plenkovou výbavičku (např. mi je jedno savost, neb přebaluji po každým učůrnutí, ale zas těch čůrání končí většina v nočníku...).

rebelie
17. únor 2012

Jo a ještě jedna rada - je velice praktické pořídit si plenky každou s jiným vzorem, v jiné barvě - já zas tak neujíždím na všech možných vzorech, stejnak ta kalhotovka nakonec skončí pod svrchňáky (i když u Anavy je to extrémně těžké, tam jsem se nechala zlákat i já) - nicméně ono to usnadňuje komunikaci doma - manželovi nebudu říkat Anavy kalhotovka a Bum Genius, nebo kýho výra, ale ta modrá, ta puntíkatá atd. funguje spolehlivě....

adellaide03
17. únor 2012

Ahoj holky,
tak jsem u prvního používala jedorázovky a teď jsem se začetla do různých témat o látkových plenkách a rozhodla jsem se, že to u druhého miminka zkusím taky. Akorát je toho všeho tolik, že si teda moc nevím rady. Můžu se zeptat?
Chtěla bych si koupit asi kalhotkové plenky. Většínou doporučují koupit 20 - 24 ks. Mě by zajímalo jestli koupit kalhotky, které rostou s mimčem, nebo podle velikosti? Taky kolik svrchních kalhotek je potřeba koupit? A jakou značku byste doporučovaly?

marky27
17. únor 2012

@adellaide03 tak za mě: volím radši jednovelikostní, mám jen je a jsem s nima spokojená, sedí dobře i na našeho malého prcka (i když ona je docela buclík), připadají mi praktičtější. Ale spíš bych volila podle toho, jestli odhadem čekáš mimčo spíš větší nebo menší. Mám dvoje PULky (vždycky jedny jsou v provozu a jedny větrají. Když nějaké peru nebo na spaní dávám ještě flísáčky), pak na větší dítko jsou super i vlňáčky. A značka? Budu se několikrát opakovat, ale Anavy, a pak i Bamboozle (konkrétně B. Stretch).

adellaide03
17. únor 2012

@marky27 Zatím to vypadá na menší mimčo, ale tak ono se to ještě může změnit. Takže na kalhotky dáváš ještě svrchní kalhotky? Kolik máš těch?

merja
17. únor 2012

Někde jsem četla , že AIO jsou zbytečně moc drahé, je to tak? Takže máte spíše dobré zkušenosti s českou výrobou - Anay. Pompolini tedy nic z toho. Je toho strašně moc na trhu a člověk opravdu neví, které značce věřit - savost, propustnost... Pokud to tedy budu kombinovat s jednorázovkama, kolik kusů se tedy vyplatí asi koupit ?

romcovaklarka
17. únor 2012

@merja Tak ono to záleží i na tom, jak často budeš prát. Když máš sušičku, tak se to tím hodně urychlí. Kombinovat s jednorázovkama myslíš na noc jendorázovky a na den látkovky, nebo jak? Normálně spočítej, kolik plenek tak spotřebuješ za den (8?), jak často budeš prát - třeba obden a potřebuješ plenky i zčásti na ten den kdy pereš - takže takových 20-22 kousků...? Někdo mě opravte.

ivuska.h
17. únor 2012

@rebelie 😀 😀 Tos mě pobavila s tím odkazováním na vzory, taky to tak dělám, ale nikdy jsem si neuvědomila, že u nebarevných plín by to vlastně nešlo takto rozlišovat.

ivuska.h
17. únor 2012

@adellaide03 U jednovelikostních plen je výhoda, že tě to vyjde levněji (nakupuješ jen jednou), ale zase nemusí vždy ideálně sedět (na novorozenci větší, na starším batoleti naopak mohou být už těsné) a více se opotřebují i když na druhé dítě by snad vydržet měly. Svrchňáky bys měla mít tak troje.

@merja AIO jsou dražší, než kalhotková plenka, protože už mají integrované ty svrchňáčky (= vyšší náklady na výrobu), takže jsou komfortnější na použití. Mít z nich celou výbavu považuju za zbytečné, ale na cesty ven, pro hlídací babičku atd. se hodí, protože je přebalení rychlejší a zvládne ho i "nezasvěcená" osoba.

marky27
17. únor 2012

@adellaide03 pokud nemáš AIO (vše v jedno), tak na kalhotkové plínky musíš dát ještě svrchní kalhotky (= nepropustná vrstva). A to jsou buď PULky, flísáčky nebo vlňáčky. Já mám právě ty dvoje PULky na jedno dítě (látkuju dvě, takže celkem 4 PULky), jedny flísáčky a pro starší dceru ještě vlňáčky.

marky27
17. únor 2012

@merja tak AIO jsou sice dražší, ale pár kousků se určitě vyplatí mít. Je to pohodlný např. k doktorovi, na návštěvy, pro babičky, když hlídají.... s některýma uděláš i dost parády třeba v létě 😵

merja
17. únor 2012

chtěla jsem se zeptat, musím si pořídit buď vkládací plenky nebo vícevrstvé plenky a nebo dohromady to kombinovat? Pak si musím vybrat na patentky nebo jednovelikostní-2in1 /nepotřebuji už svrchní kalhotky/ a nakonec svrchní kalhotky. Jsem z toho už trochu po pravdě zmatená 😎 Jaký je rozdíl a na jakém principu fungují kalhotkové pleny a plenky vícevrstvé a plenky vše v jednom (dražší) Děkuji

marky27
17. únor 2012

@merja doporučuju se podívat na stránky http://www.latkovepleny.info/ Taky jsem z nich na začátku čerpala a dost mi pomohly si to v hlavě utřídit. Tak zkus mrknout a čemu nebudeš rozumět, tak dovysvětlíme 😉

romcovaklarka
17. únor 2012

1. kalhotkové - jsou z nějakého savého materiálu, ale samy o sobě protečou. Dávají se přes ně nějaké nepromokavé svrchňáčky - PUL, vlněné nebo flísové.
2. AIO jsou vlastně kalhotkové a svrchňáčky v jednom. Nevýhoda je rychlejší opotřebení, protože normálně ty svrchňáčky po každém použití nepereš (pokud nejsou od kakání).
3. vícevrstvé se mohou dávat místo kalhotkových, různým způsobem poskládané, a přes to svrchňáčky.
4. vkládačky - malé savé "kousky", které se strkají navíc do plenek a zvyšují tak jejich "kapacitu".

Navíc kalhotkové i AIO můžeš mít bud na sucháč, nebo na patentky. Sucháč je plynuleji regulovatelný a snadněji se s ním manipuluje, ale opotřebí se, patentky jsou při slušném zacházení prakticky věčné.

merja
17. únor 2012

A ty plenky AIO jsou prodyšné a nebo spíše se dítě může zapařovat?

marky27
17. únor 2012

@merja AIO mají PUL vrstvu, která je ve srovnání s vlňáčkama a flísáčkama (do kterých dáš kalhotkovou plínku nebo vícevrstvou plínku) nejmíň prodyšná. Proto se třeba vlňáčky dávají hodně na noc, aby prcka co nejvíc dýchala. Takže jestli chceš co největší prodyšnost, tak vlňáčky. Ty jsou ale lepší až na starší děti, protože se z nich vaječina dost špatně dostává a dlouho trvá než uschnou a nalanolinujou se.

merja
17. únor 2012

aha, tak já mrknu na ty stránky latkovepleny a dám si to dohromady a když tak pak poprosím o radu - schválení co pořídit 🙂

marky27
17. únor 2012

@merja to bude nejlepší. Uvidíš, že pak budeš mít mnohem víc jasno 🙂

merja
17. únor 2012

hehe no asi to budu muset vidět na vlastní oči, ale už tomu více rozumím. Holky píšou tam, že je lepší vybrat si od různých značek a výrobců. Aby se zjistilo s čím budu více spokojená. Já myslela, že když je bambuska tak je bambuska a je jedno kdo to vyrábí. Nebo je to opravdu jinak, že každá firma má jiný střih... ? Doporučují plenkové kalhotky + svrchní kalhotky + vkládací plenky . Uvažuji si pořídit asi velikost spíše ze začátku podle váhy dítěte než ty "rostoucí" a pak rostoucí, aby mimčo nemělo velký zadek a nebo nakombinovat. Určitě bych si pořídila i pár kouskou AIO. Jak by jste mi doporučili nákup - značku, materiál?

merja
17. únor 2012

holky jak používáte a kdy pul kalhotky, vlněné kalhotky a fleesové?