Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

eva518
22. únor 2013

@betysek děkuju za všechny info. Já používat čč moc nechci, protože potřebuju, aby to bylo co nejjednodušší jak pro mě, tak pro rodinu. Takže proto uvažuju jen o AIO a kalhotkových plenách se svrchňáky, protože to mi přijde nejjednodušší. A nechci, aby mimčo bylo jak v balíku se čč. Takže jsem myslela, že koupím nejdřív něco do začátku s velikostí 1 nebo XS, S a teprve až zjistím, jak mi to vyhovuje a co se jak používá, tak koupím buďto kalhotovky další jednovelikostní a další jednovelikostní AIO (Hlavně pro tatínka a babičky). Ty čč bych brala fakt jako nouzovku. bmb jsem myslela Bamboolik - tam se líbí, že se může vnitřek pleny (ty vkládačky) vyndat vyprat samostatně a nemusí se pokud není pokakaná celá plena prát hned. U jiné firmy jsem to nenašla. Časem budu možná používat víc i vv nebo čč, ale na začátku asi ne. Jen pořád váhám nad tím, kolik čeho..

elana
22. únor 2013

@eva518 ne, ty AIO můžeš používat jak dlouho chceš (v případě novorozeneckých dokud Ti z nich dítě nevyroste, to předem ale neodhadneš kdy to bude, dva měsíce, čtyři...). Já myslím že @betysek hezky popsala ten optimální systém u novorozence, je to levné a efektivní, protože čč nestojí (proti kalhotkovkám) skoro nic a stejně přebaluješ pořád, ti novoši jsou jak průtokáče, přebalíš před jídlem, krmíš a vrrr, už Ti to pod rukama bombarduje a můžeš začít nanovo. Proto mě třeba hrozně vyhovovaly ty GroVia, kdy jsem tam vpínala ta savá jádra-sice biobavlna saje míň než bambus, ale u toho malýho dítěte to prostě stačí, málokdy protekl, pokud do těch třech hodin kdy se rozhodně přebaloval, nebyl už pokakaný. Ty AIO GroVia třeba dělá taky v NB velikostech, jestli jsou Ti prostě sympatičtější. Z AIO plen mám zkušenost ještě s bambusovou PoPIN-ta mi přijde fajn, ale nesedí už větším dětem...sucháče odírají bříško-jinak ale savost mi přišla jedna z nejlepších na AIO plínku a taky rychle schly a daly se hezky dovycpávat. Pak Anavy Easy, ale ty u nás totálně propadly, protekly mu dřív než mnhem méně savá GroVia...a rozhodně nemám tuto zkušenost jako jediná, ikdyž samozřejmě někdo na ně nedá dopustit. Co se kapsovek týče, tak ty já moc nemusím, mám ale jednu a vcelku ji docela mám ráda, protože její kalhotky jsou megapružný, takže do nich cpu kdeco a používám je i na kalhotkový plínky. Je to zn. Little Comfort Popeazy (má je paní na detskeplenky.eu) a ty jsou taky ve 2 velikostech, Mini a Maxi.

betysek
22. únor 2013

@eva518 No, s čč má novorozenec určitě na zadku menší balík, než s jakoukoli AIO nebo i novorozeneckou kalhotovkou. Pokud nebudeš mít učuránka, tak nám první 3 týdny stačila jedna čč složená narovno a od 3 týdnů jsem dávala malou vkládačku z Anavy kalhotovek. A jedeme tak doteď ve dne. Kalhtovku má jen na spaní a na cestování. Doma má jednu čč s jednou vkládačkou. Ty asi myslíš ten balík z čč, co se dával za našeho mládí. Ortoped u první mi řekl rovnou, že ji nemám dávat víc jak 2 čč (to mi řekl v 5 měsících). Já jsem dávala narovno od narození, obě měly trochu horší kyčle IIa, tak že v porodnici doporučili široké balení, ortoped řekl, že je to nesmysl, že je důležitější volný pohyb kyčlí a že široké balení je naprosto k ničemu, pokud tam bude problém, že široké balení to nespraví a řeší se to peřinkou a pod....V novoskladu mi připadalo, že je omezená v pohybu nožičkami, tak že jsem dávala čč narovno od narození. Někdo si myslí, že musí čč žehlit, ale ani to nemusíš. Kalhotovky taky žehlit nebudeš. Bamboolik je fajn, ale spíš taky od 3 měsíců, myslím, že by na novoškovi dělal taky velký zadeček....

eva518
22. únor 2013

@betysek
@elana holky, vy jste zlaté. Dívala jsem se na různé stránky a zaujaly mě videa co má obchůdek www.uhanky.cz a tam mě nadchly svchrňáky Capri jak ty pro novorozence, tak ty jednovelikostní, kde se vkládá buďto jejich vkládačka (celkem drahé) nebo si myslím, že klidně čč. To by se mi líbilo na doma. Pak bych si pořídila asi 3 AIO nějaké mini a uvidím na jak dlouho to bude. A ty kalhotkové koupím asi fakt až na pozděší dobu. Takže pár svrchňáků a AIO + vkládačky a čč a snad to bude do začátku stačit. Strašně se mi líbí vzory Capri - hlavně sovičky 😀
Já vím, že se čč žehlit nemusí, jde spíš o to, že muži aswi nebudu moct dát do kočárku něco složitějšího než AIO 😀

betysek
22. únor 2013

@eva518 Jo, Capri si hodně holek chválí. Já mám jen Blueberry, ale prý stejné....Nemám ráda patentky na svrchˇˇnácích a paní Capri na sucháč nemá...Jasně, do nich můžeš vložit stejně čč jako tu jejich vkládačku. Ale jestli ti jde o tu kapsu, tak tu má Anavy i Bamboolik taky. No, jestli myslíš do kočárku pro manžela, že bude jako přebalovat v terénu na procházce, tak to je dobrý. Můj by to asi nezvládl, doma jo, ale venku ani náhodou. Jinak já jsem venku nepřebalovala vůbec, myslím jako na normální procházce 1-2 hod. ....

sarkachmelova
22. únor 2013

Ahoj holky,
opět se na Vás obracím s prosbou 🙂
pletete si tu některá sama vlňáčky z merino vlny prosím ?? 🙂

betysek
22. únor 2013

@eva518 Jinak z mého pohledu bych se na AIO vykašlala, nebo vzala jen jednu a uvidíš, třeba ti AIO nesednou vůbec. Možná lepší vzít jednu novorozeneckou kalhotovku a jednu AIO a vyzkoušíš a uvidíš. Pro tatínka a případné hlídače bych nechala jednorázovku, aspoň pro začátek. Já jsem u první začala látkovat až kolem 2 měsíců. Taky jsme měli problém s tím, že mi svrchňáky dráždily pupík, tak že jsem mladší musela mít stejně skoro týden doma na papírových, jinak ji furt krvácel.

maly_prcek
22. únor 2013

@eva518 My jedem přes den v bambusových vv (mám jich cca 20-25ks, šila jsem si sama) - jsou savé, nesmí se žehlit 🙂 , na novoška i na batole, stejný systém, který pochopí všichni, sedí baculatým i hubeným, dělají malý zadeček... Za mne jasné Nr.1 🙂
Jako nouzovku/na chvilkové přebalení/na novoška mám 20 čč, ale máme tvrdou vodu a bez žehlení nejsou nic moc a já nežehlím, takže tím u mně ztrácí a na větší děti to taky nic nenasaje, 2 čč mi přijdou jako už velký balík.
A pak mám 8 Anavy kalhotkovek jednovel.- dáváme na noc a do šátku s vlňáčkama longies. Eli měla porodní váhu 2,7kg a seděly naprosto v pohodě, zmenšené jsou maličké... Navíc se hodí ty vkládačky z nich na dovycpávání 🙂 My třeba už po cca 1,5m v noci nepřebalovali, takže něco na noc jsme využili (ale stačila by i bamb. vv, případně s vkládačkou). Navrch na ně milujem vlňáčky BI, dlouhé i krátké...
Svrchňáčky na malé miminko - my měli Thirsties douwrap, flísáčky (Anavy a dima šité) a IV soft (lákaly by mně Bamboolik, Anavy PULky, Gro Via). Vyhovuje mi systém mít dvoje maličké a pak jedny záložní jednovelikostní.
AIO - spíš bych si koupila systém SIO - to je AIO s odepínacíma vnitřkama, protože klasické AIO schnou i 3 dny a to mě nebaví... Jinak na ven na návštěvy atd. máme kapsovky. U malého mimča se dají měnit jen vnitřky, když to položíš nahoru na kapsu, u staršího dítka, pro návštěvy atd. se už ta kapsa hodí... Taky, navíc se dají použít jako svrchňáčky. Ale mám zkušenost, že třeba systém vv do svrchňáčků v pohodě používá i manžela a moje mamka. Máme Anavy Easy a Bum Genius kapsovky, celkem 4ks.

Tak to je naše "ideální" výbavička, ke které jsem si došla při látkování dvou dětí...
A rozhodně doporučuju u látkování i dávat nad nočníček. 😉

elana
22. únor 2013

Holky, jestli je tu některá kalíšnice…nechcete LadyCup z té limitované edice Green Meadow? (vel. L). Já si ho objednala v nějakým záchvatu radosti z dítězeškatulky (protože tam je ted akce bez poštovného), ale jak dneska přišel, tak mi zas tak nádherný nepřijde, ten můj oranžový tříletý je ještě fajn dost 🙂, tak kdyby náhodou měla některá zájem, ráda ho pošlu dál. KUpovala jsem za 599kč, na ceně bysme se domluvily (jánevím, kolem 450kč třeba?+ poštovné, to bývá tuším 34kč), opravdu jediné „opotřebení“ je, že jsem ho vybalila z pytlíčku a prohlídla. Tak kdyby náhodou, písněte mi IP. Chtěla jsem to dát normálně do bazaru, ale nenašla jsem jaksi pro to kolonku 😅 , tak píšu sem.

sarkar
22. únor 2013

Ahoj holky, včera nás s malou pustili z porodnice a já bych ráda pomalu začala s látkováním...Jaký je nejlepší sklad pro novorozence? Zatím moc nečůrá, ale má řidší stolici...Díky!

kajalka
22. únor 2013

Ahojda, taky se připojím s otázkou 🙂 Koupila jsem nějaký bambus. čtverce, máte některá porovnání s bavlněnejma? Jsou ty bambusový lepší?

janinek
22. únor 2013

@sarkar jestli myslis ctverce, tak ovosklad a snapka, svrchnaky. http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-... Predskladej si ho do zasoby a pak jen vyndavej z supliku.

@kajalka Nejaky bambus je dost siroky pojem 😝 Ale obecne bambus saje vic jak bavlna, jenze zalezi pak na vrstvach a upletu.

janinek
22. únor 2013

@maly_prcek ktere AIO ti schnou tri dny? Neznam z me sbirky nic, co by schnulo dele nez bambusove kalhotkovky. A hodne dnesnich AIO je mikrovlaknovych a to uschne hned. A bambusove TB easyfitky take neschnou tri dny.

kajalka
22. únor 2013

@janinek Klasický čtverce - kikko 70x70 A tím "nějaký" jsem myslela počet 🙂

sarkar
22. únor 2013

@janinek Paráda, já jsem si to myslela, ale jistota je jistota 🙂

cajomilka
22. únor 2013

@eva518 Obdobný systém jako Bamboolik jsou Pop-In, prý sedí i novoškům (nemám vyzkoušeno). Můžes prát jenom vnitřní bambusové plenky a kalhotky ne. Ale vzhledem k tomu, že malá miminka furt kakají a mají řídkou stolici, asi se stejně dostane na kalhotky a musíš je prát taky. Proto bych dala přednost kalhotkovkám, sama jsem je používala.

eva518
22. únor 2013

@betysek
@maly_prcek
@cajomilka holky díky moc, jste vážně moc hodné. Začínám se konečně trochu orientovat, takže ještě trochu popřemýšlím a pak něco objednám, abych se i koukla na živo 🙂

dandelion
22. únor 2013

@cervena_vila tak jsem koupila Bambino Mio AIO a jsem mile překvapená.. díky za tip ;) možná bych snesla i jedna PULky.. jaké jsou?

janinek
22. únor 2013

@eva518 Kde bydlis? Asi by bylo fajn se na pliny nekde kouknout, to ti teda poradi holky lepe, ja znam jen Branu v Praze a Brne.

cervena_vila
22. únor 2013

@dandelion já PULky nepoužívám

cajomilka
22. únor 2013

@eva518 Ještě jsem si vzpomněla, že vpínací systém mají taky Itti Bitti, mám jednu a mile mě překvapila, ale zase, na novorozence bych ji nepoužívala, je dost úzká mezi nožičkama. V Praze vím o dvou kamenných obchodech s látkovkama - Brána k dětem a V bavlnce, Mambino Mio mají běžně i jinde.

dandelion
22. únor 2013

@cervena_vila jo tak.. Tak si zajedu jen pro další AIO 🙂 jsou fajn.. a za tu cenu.. stejně bude dlouho suchá.. teď se nám BKM daří..

madlisek
22. únor 2013

@cajomilka No vidíš, já zase itti bitti na novoška používám ráda 🙂 Protekla mi snad jen jednou u první dcerky, teď se zatím drží 🙂

cervena_vila
22. únor 2013

Já mám Itti bitti taky ráda, hlavně na chůzi je pak pohodlná - teda vypadá pohodlně, ne že bych to osobně zkoušela 😅

cajomilka
22. únor 2013

@madlisek Nemám Itti Bitti na malém mimi vyzkoušenou, pořídila jsem ji, když dcera byla už větší, takže je to jen můj dojem. Když jsem ji měla poprvé v ruce, říkala jsem si po zkušenostech s jinými AIO, hm, tak ta bude určitě protejkat, a taky nám kupodivu zatím neprotekla, jen mi připadá hodně nízká v pase, při větším kakání je to jen tak tak, aby neskončilo na zádech.

xrecm
22. únor 2013

Ahoj, holky 🙂 Nemáte některá zkušenosti s aitu plenkama? Potřebovala (nebo spíš chtěla 😉 bych rozšířit plenkovou výbavu, tak se tak rozhlížím a jde mi hlava kolem stejně jako když jsem koukala před rokem :D
A pak ještě itti bitti, připadá mi, že se na ně buď nadává nebo jsou prostě úžasný.
Snad to nevadí, že jsem vám sem tak vpadla 🙂
Díky Markéta

maly_prcek
22. únor 2013

@janinek Třeba BG AIO schnula běžně přes dva dny (jak píšeš, stějně jako bambusové kalhotkovky s všitým jádrem jako jsou Popolinky atd.), kdž bylo blbé počasí nebo byl sušák plně zaplněn, ke třem dnům to bylo... Ale to už je dávno... Plína, co neuschne do 24 hodin, nemá nárok u nás být, takže všecky všité jádra šly brzy o dům dál.
Mikrovlákno nemám ráda, nic moc nenasaje...
Já už jsem si hodně zvykla na tu variabilitu plínek, co mají vpínací vkládačky, jak to můžu kombinovat, použít i jinde, měnit jenom vnitřky, takže na výlet netáhnu x celých plen, ale jen vkládačky...

cervena_vila
23. únor 2013

@xrecm Itti bitti jsou úžasný, ale nesmíš po nich chtít všechno 😅 . Snap in One byly první plenky, co jsem viděla se systémem nacvakávacích vnitřních plenek. Rozložíš to na tři části, rychlé schnutí. Navíc vypadají moc hezky i toho dost nasajou. Ale tím jak jsou úzké a relativně malé, mají svá omezení - v leže na boku protečou (např.při odpoledním spánku), když dítě čůrá s velkými pauzami velké dávky, sklouzne to po stay dry vrstvě a vsákne do punčocháčů. A jsou spíš menší. Pokud se dítku nebude chtít brzo na nočník, poleze mu z nich zadek... Na druhou stranu velikost L můžeš dát pohodlně už většímu novorozenci - čtyřkiláčkovi. Vaječina mi skrz ně nikdy neprotekla. Využívala jsem je tak do roka a tři čtvrtě, pak už nedostačovaly. Já mám ty SIO L, kdyby sis chtěla osahat, můžu ti nějakou prodat, stačí napsat, jaká barva se ti líbí. Přemýšlela jsem, jestli je prodat, momentálně je nepoužívám, ale úplně se mi nechce, jsou tak hezké 😅
Na jejich modely s všitým savým jádrem jsem tolik chvály neslyšela.

cervena_vila
23. únor 2013

@sarkachmelova já mám samodomo vlňáčky, oč jde?

mataharyy
23. únor 2013

@maly_prcek Já jsem z tohoto důvodu (schnutí) BG organic párala na jedné straně (vznikl mi tím chobot) a pak už uschla celkem rychle 😉