Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
11. črc 2011

@ivuska.h Dobré vědět 😉 Já si furt pařila ruce a myslela si, jak tomu nepomáhám... 😠 Bys měla sepsat příručku 😉 Plínky se rozjely, tak expandovat zase dál 🙂

maly_prcek
11. črc 2011

@katyxq Mně se to taky líbí... Hodně podobné "naší" 😉
- čč bych si vzala ale taky míň (pro začátek 15ks)
- separačky Popolinky - taky bych jednu roli pořídila, minimálně na noc se to hodí...
- jako třetí svrchňáčky bych vzala flísáčky Anavy
- snapky pro začátek 2 ks (ono to čaasem stěří), ale ty mršky furt někam mizí 😉
- AIO možná pro začátek jen 2ks
- podložky prací přebalovací minimálně 2ks, my měli 2x popo (ty větší) a jednu na cesty "parádnější"- pravidlo praví, že jedna se hned počůrá a pokud to schyt jedna, duruhá hned vzápětí 😉 Jsou fakt fajn, užijete...
- redící lahvičku Eone + olejíček nebo medvídek + prací ubrousky určo užiješ
- a koupila bych si i čínský nočníček, i kdybyste jen koketovali s bkm, funguje to... my jen koketovali a třeba kakání se naučil brzy a to je u látkovek fajn 😉

Není špatné vyzkoušet si pár značek kalhotkovek a AIO, ale ono co vyhovuje ve 3m nemusí vůbec sedět v 7m 😒 Takže si moc nepomůžeš... Já osobně výbavičku z x druhů kalhotkovek nemám ráda - třeba můj muž absolutně není schopný odhadnout savost té plíny... zbytečně to mate... Ale je pravda, že pokud nakoupíš výbavičku z plínek dobrých spíš na na tlustší děti a budete mít hubeňoura a bude ti to protěkat, tak na té výměně značky celkem proděláš... I když Anavy prodáš dycky a slušně...

ivuska.h
11. črc 2011

@maly_prcek No to určitě, to by teda byl paskvil 😀

maly_prcek
11. črc 2011

@ivuska.h Ale užitečný 🙂 Si to představ - půl roku pereš bambus v mýdlových ořechách, paříš si ruky se žlučákem,myslíš si, jak je ten drahý Miofresh super a on to obyčejný prekarbonát... Víš kolik lidí žije v bludu? 🙂

florentina
11. črc 2011

@katyxq no já vím, že ty duowrapky jsou rostoucí, mám úplně ty samé. Ty váhy udávané v návodech je potřeba brát orientačně. A každé dítě je prostě jiné, i třeba při stejné váze, různé rozměry....mám taky tyto na 3-8kg a teď v 6 měsících máme 6,5kg a už je nepoužívám. Ještě nám jsou našponovaně na čč na rovno, ale je to knop a na klahotkové plíny nám už nejsou tak od 4,5 měsíce. Záleží taky podle mne na střihu, každému sedne něco jiného. Například PUL svrchňáčky HD, vel. 3-7kg ještě používám, ale už nám začíná být knop kolem nožiček, takže tam nám to vyjde přesně asi podle toho váhového označení.

florentina
11. črc 2011

@lukava já kupovala přes net s plínkami, mám Ulrich. Ani jsem nevěděla, jak píše ivuska, že neúčinkuje při praní nad 40 stupňů... Já když jsou plíny pokakané, tak je v ruce předeperu právě s tím žlučákem a musím říct, že tím se té skvrny zbavím hned a pak peru plíny na 60

florentina
11. črc 2011

@maly_prcek to mě pobavilo....vystihla jsi to přesně...taky si pařím ruce, bambus jsem pro změnu prolévala octem a Miofresh mám ve skříni🙂....

lukava
12. črc 2011

@florentina
@maly_prcek
@ivuska.h
to jste mě holky potěšily, že nejen jako začátečnice mám takové otázky ohledně praní 😉
s tím žlučovým mýdlem by mě to teda fakt nenapadlo a kyblík z IKEI taky neee, moc dík za tuhle diskusi!!!
taky myslim, že knížka by šla na dračku... hodně maminek látkuje, spousta věcí je na netu, ale mít to v ruce a vždycky si nalistovat konkrétní radu, by se mi fakt moc líbilo

herminka
12. črc 2011

Asi jsem divná, ale mně furt připadá, že žlučák je (na vaječinu) nejúčinnější v horké vodě 😅 (z bojleru nám teče okolo 60 °C a pouštím to na plnou palbu, používám rukavice).

vibuska.h Nemusela by to být knížka, ale jen letáček, nějaké vyvrácení mýtů pro látkařky 🙂

ivuska.h
12. črc 2011

@maly_prcek No jo, to je pravda 🙂) Tak to napíšem spolu, ne? 🙂

ivuska.h
12. črc 2011

@florentina No ale to ti ten žlučák právě funguje hned při tom ručním praní, na těch 60 už funguje max. jako obyčejné mýdlo 🙂

ivuska.h
12. črc 2011

@herminka To ale nemusí vůbec fungovat ta žluč, ale to mýdlo. Však to zkus někdy přeprat obyč mýdlem (Jelen, Kamzík) a uvidíš...

reruna
12. črc 2011

@ivuska.h tady jsou nějaké míry na ty tréninkové - mladší má 21m, 86 cm a 12 kg, kolem stehna 28 cm. Starší má 3 r a 3/4, 104 cm, 14 kg, kolem stehna 31 cm a oběma perfektně padnou tréninkovky IV velikost S 11-14 kg, tak jestli jsi je někdy viděla, tak tohle je podle mě dobře padnoucí střih i velikost dost univerzální. Zkoušeli jsme třeba i tréninkovky popolini, tak ta jejich vel. S byla staršímu malá už při 12 kg a střih taky o ničem i ten pul takový igelitovější. Už se těším na anavy 🙂

herminka
12. črc 2011

@ivuska.h To jsem právě zkoušela - kdysi došel žlučák, tak jsem přepírala obyč mýdlem ze Schleckera, ze kterého dělám sliz, a výsledky nebyly takové.
Dívám se, jak jsem Tě v předchozím příspěvku zprznila, pardon 😅

silente
12. črc 2011

@lusinta - ráda Tě tu zase po dlouhé době vidím 😉

florentina
12. črc 2011

@ivuska.h já jsem to tak z tvého příspěvku pochopila a zároveň tak zjistila, že to byla vlastně náhoda, že mi to fungovalo jen díky tomu postupu - že jsem předeprala v ruce a pak už bez fleků dala prát🙂
jsem moc ráda, že chodíš na tuto diskuzi, protože už jsem se od tebe dozvěděla spoustu rad, děkuji🙂

florentina
12. črc 2011

a jinak jsem tu zase s dotazem na uživatelky vlňáčků...poprvé jsem včera lanolinovala a nějak to bylo jinak než jsem si představovala. Mám lanolin od Ulrichu a rozpouštěla jsem ho dle návodu v horké vodě, a pak po zchladnutí do toho dala vlňáčky. No ale to rozpouštění nějak moc nešlo. Než se to podařilo, bylo to pořád samá hrudka a musela jsem to docela dlouho rozšlehávat vidličkou, aby se to celé rozpustilo. Bylo to dost otravné, stává se vám to také? Nevím co jsem dělala špatně....no a jinak po namočení vlňáčky stále plavaly při hladině, takže část jakoby koukala ven, tak jsem je otáčela, aby bylo namočené vše. No tak jsem zvědavá, zda nebudou někde protékat...

ivuska.h
12. črc 2011

@florentina Díky 😔

K impregnaci -- já jsem zrovna předevčírem lanolínovala a zrovna se to náhodou povedlo, ale dost často se mi to taky nepovede, používám teda lanolín z lékárny, takže to dávám za vinu spíš tomu šamponu/mýdlu, co používám, aby se to rozpustilo, zkouším pokaždé něco jiného...

silente
13. črc 2011

@florentina - přidej do té impregnace kapku dětského šamponu 😉

verczu
14. črc 2011

Mám taky lanolín z lékárny a žadné problémy jsem nezaznamenala. A to jsem to dělala poprvé. Krásně se v horké vodě rozpustil, pak jsem to dolila teplou a bylo. Šampon jsem použila svůj, neb jsem ještě dětskej nekoupila, vždycky na to v krámě zapomenu.

mmiirrkkaa
14. črc 2011

@florentina Jaké přebalovací podložky jsou dle tebe nejlepší (psala jsi, že jich máš víc a hodně je točíš)? Díky

caramilla
14. črc 2011

@florentina U lanolinu z lékárny mám zkušenost, že se ta horká voda s rozpuštěným lanolinem nesmí moc naředit studenou, jinak se ten lanolin znovu vysráží na okraje misky. Takže je tam dost ostrá hranice mezi teplotou, která vlňáčky nezdrcne a teplotou, kdy už je lanolin na stranách misky. Já ředím Ecoverem na vlnu.

kachorka
15. črc 2011

Ahoj zkušené látkařky! Dostala jsem spoustu tradičních látkových plínek a po té, co jsem navštívila kamarádku, která je také používá, jsem se rozhodla, že do toho půjdu také. Kamarádka mi jako svrchňáčky doporučila vlňáčky. Nemáte někdo návod, jak je uháčkovat? Uháčkované jsem nikde nenašla...

mehlo
15. črc 2011

@kachorka čau! já je háčkovala z krátkých sloupků, protože dlouhý ani neumím a rozměry podle dítěte. Dělala jsem je zapínací, střih jakoby trojůhelník

florentina
15. črc 2011

@silente myslíš do té lahvičky s impregnací, nebo přímo do té vody, když rozpouštím lanolin...každopádně děkuji za typ🙂

florentina
15. črc 2011

@mmiirrkkaa já mám podložky od Popoliny v různých velikostech
http://www.branakdetem.cz/pratelna-podlozka-pop...
pak mám od Tots bots
http://www.branakdetem.cz/prebalovaci-podlozka-...
a pak mám ještě tuto
http://www.detskedeky.cz/nepropustna-podlozka-5...

z toho co mám vyhrávají Popoliny. Jsou tenké, ale přitom pevné. Tots bots je sice hezká, ale byla dost drahá a po praní ta vrchní vrstva trochu žmolkovatí. Ta poslední je zase moc tenká, což v momentě kdy se dítě začne snažit hýbat, tak se pod něj shrnuje. Jako pokud bych to chtěla jen na přebalení, tak je to podle mě jedno, ale když chci, aby si na tom dítě hrálo, tak mi víc vyhovuje, když je podložka jakoby pevnější. Myslím si, že poměr cena a výkon z toho co mám, tak vedou Popoliny.

silente
15. črc 2011

@florentina - do té lázně 🙂
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lanolin/

@mmiirrkkaa - také mám přebalovací podložky Popoliny a jsou super.

florentina
16. črc 2011

@silente super téma, hned jsem přečetla...moc děkuji. Konečně mám zodpovězené všechny otázky, i ty co mě nenapadly🙂

helulela
16. črc 2011

@silente no vidíš, to jsem ani nevěděla, že je tu takové téma... já dneska lanolinuju zas asi po sto letech, u V. už vlňáčky vůbec nedávám, protože se mi moc nedařilo, ale teď jsem konečně sehnala lanolin z lékárny, tak je oprašuju, už kvůli druháčkovi... to jsem zvědavá, jak to dopadne
@mmiirrkkaa k přebalovacím podložkám - mám jen jednu repre na ven od Tots bots, je fakt pěkná a vypadá pořád super, asi že ji peru jen na 40 st... Ostatním díky za tip na Popolini.