Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
17. pro 2010

@ivuska.h Grr, už zas nejde editovat svůj příspěvek... 😠

Ivi a ty tréningáče vidíš na kdy? Jestli zajet pro muchomůrku nebo to nechat při jednom...

ivuska.h
17. pro 2010

@maly_prcek Jo, mám. Podle eshopu je jeden kus dokonce i volný, tak já to oddělám. Tréningáče zatím nemám, snad se k tomu dostanu o víkendu, ale neslibuju.

maly_prcek
17. pro 2010

@ivuska.h Tak jo, beru to jako znamení, že čekaly na mě 🙂... Dej je taky prosím bokem... Když jsou ty Vánoce... (... tak mě můj muž třeba nezabije... 🙂 )
Viděla bych to, že bychom se stavili někdy PO/ÚT, eště bych ti písla sms... Uvidíme, co všecko bude hotovo. Díky.

ivuska.h
17. pro 2010

@maly_prcek OK 🙂

veselazu
17. pro 2010

@reruna takže ohrádka se vyřešila sama - teta objevila jednu v kůlně 😀 hurááá. No nám prodejci všude říkali, že ohrádky budou po novém roce, snad je nepřestanou vyrábět úplně? 😲

Jinak prcek má takové řidší kakání a 3x denně já jsem z něho už na nervy a jak se mi zvedá kufr, když to špachtlí shrnuju do záchodu... bléé a to nejsem těhotná, to bysme jeli asi v papíru. Nemůžu přijít na to ,z čeho to je. Jí to co vždycky...

veselazu
17. pro 2010

i svrchňáky nám rázem docházejí při takové spotřebě, snad začnu vázat do Disan či co 😀

betelgeuzz
17. pro 2010

@veselazu Není to zubama? Ali taky poslední dobou má hodně řídké kakání a strašně to smrdí. Dnes mi došly vlňáky, tak jedem v PUL. Když kadila normálně, tak jsem poznala, že tlačí a hodila ji na nočník, takhle to zjistím až po akci 😖

betelgeuzz
17. pro 2010

@aknel2002 vzhledem k tomu, že nám došly vlňáky, tak te´d dávám thirsties s čč na rovno a drží. To M má být do 11,5 kg, tak by vám asi taky sedlo.

veselazu
17. pro 2010

@betelgeuzz já nevím, lezou mu jedničky nahoře, ale už je má chvilku prořízlé, doteď byl jak upír 2 už má dlouho vylezlé 😀 no a jinak spí hezky ani není moc 😉 otravný. Tož nevím. Ale smrdí to teda hrozně 😠 i přes oblečení a na daleko.

betelgeuzz
17. pro 2010

@veselazu to lezou malýmu pěkně na přeskáčku 😀 Můžou se mu tlačit i stoličky. Já pořád Ali kontrolovala, jestli jí už lezou dolní dvojky a najednou měla venku stoličku 😀

peko
17. pro 2010

holky jdu na radu - Nelči se dneska na nožičkách udělala nějaká vyrážka, je to v místě, kde byly gumičky svrchňáčků, pod tím měla Anavy, nikdy se mi to nestalo - nevíte co to může být, příp. co na to?

maly_prcek
17. pro 2010

@peko My to mívali často... 😔
Dycky období, kdy nic a pak při sejných plínkách atd. a stejně to měl odřené. Nejvíc se osvědčilo promazávat hodně mastným (Indulona) a často štřídat svrchňáčky, aby ta guma byla pokaždé jinde... Nebo zavazovačky třeba s VO (nebo nechat jen v novoskladu na podložce apod.)
Za pár dní by to mělo být pryč (někdy se nám to jako by oloupalo ta kůžička v tom místě)... Kdyby to nemizelo, tak to můžou být kvasinky nebo něco takovho a to by se muselo přeléčit...

peko
17. pro 2010

@maly_prcek - přesně, použila jsem stejnou kombinaci plínek jako včera a najednou toto, mažu jí to Avirilem nebo Sudcremem, včera naštěstí dorazily nové svrchňáčky, ty co mám doma už byly malé a použitelné byly jen jedny - BBH, po těch má právě ty pupínky, tak zítra zkusím nové svrchňáčky a uvidíme
díky 😉

maly_prcek
17. pro 2010

@peko Ono to bylo spíš otlačené a odřené, než nějaká al. reakce. Když to měl, bylo jedno které plíny, stejně to udělalo. A pak to samo zmizelo za pár dní mazání tím hodně mastným.

peko
18. pro 2010

@maly_prcek - tak u nás to právě vypadá spíš jako alergická reakce, prostě červené pupínkyna stehýnkách a přijde mi, že se to rozlejzá ☹

sussanah
18. pro 2010

@peko me se to stalo po svrchnakach popoini, na krajich byla nejaka podivna umelina-lemovka a taky jak pises, mel tam pupinky, navic to mel jeste cele vysusene a zarudle. Svrchanky jsem vymenila, reakci zalecila sudocremem a od te doby se to neobjevilo ani jednou

peko
18. pro 2010

@sussanah - já jsem žádné nové svrchňáčky nepoužila, tak proto mě to překvapuje, jediné co mě napadá, že jsem začala používat nové separačky, ale jsou to Popolinky, tak to by snad mělo být ok, taky ty pupínky má nejvíc na stehýnkách

blka
18. pro 2010

@peko Marečkovi se to občas taky objeví a pak samo zmizí. Nic s tím nedělám. Ale nedávno měl osypaná celá zádička a ještě se mu zhoršil ekzém, tak jsme šli na kožní a tak říkala, že je to alergická reakce na něco. Ale vůbec nevím na co, když neměl nic nového. Zrovna teď tu krupičku má zase. Na bříšku a kolem piňdu.

sussanah
18. pro 2010

@peko hmm, tak to fakt bude spis neco, jak psala maly_prcek. U nas to fakt byly nove svrchnaky a do druheho dne byl rudy s vyrazkou

peko
18. pro 2010

@blka no Nelča to má nejvíc na zadečku a na vnitřní straně stehýnek, alergická reakce by to snad být neměla, nedostává nic jiného než UM, tak budu doufat, že to zmizí - a necháváš látkovky i když má tu vyrážku, já ji mám teď teda v papíru, ale přemýšlím, jestli nenechat látkovky a častěji přebalovat, je fakt, že je strašně učůraná a do 2 hodin je schopná být durch

blka
18. pro 2010

@peko Nechávám látku. Když je v papíru, třeba dnes byl, protože jsme byli po návštěvách, tak změnu nevidím.

maly_prcek
18. pro 2010

@peko Alergie (pokud není kontaktní) se spíš projevuje na tvářičkách a zádičkách a tak... Já bych to mazala a uvidíš, jestli to bude mizet nebo se zhoršovat... Malé děti fakt reagují na kde co...
Asi bych dávala taky látku a fakt po každém počuru přebalila, přece jen to víc dýchá. Akorát na noc bych dala asi papírovku a pořádně namazala zadeček...

duzame
18. pro 2010

@aknel2002 My máme Bummis tuším Mka, je to velikost 7-14 kg a udrží i čč narovno. Po pár měsících vypadají pořád dobře, tak věřím, že vydrží až do těch 14kg.

peko
19. pro 2010

tak to u nás vypadá, že to není plenkový problém, malá se včera večer osypala celá, tak jsem zvědavá, co to je

reruna
19. pro 2010

@peko a neměla před tím 3 dny teplotu? Mohla by to být ta šestá nemoc...

peko
19. pro 2010

@reruna - no ona měla teplotu v úterý a pak už ne, taky mě ta šestá nemoc napadla, ale ta teplota mi do toho nesedí

reruna
19. pro 2010

@peko některý děti mají vysokou horečku 3 dny, pak je právě ta vyrážka a začíná to na bedrech a rozleze se to po celým těle, nesvědí to a nemá se to ničím mazat, samo to zmizi za pár dnů. Některý děti prý ani teplotu mít nemusí, no klidně to mohlo být ono, zajdi s ní zítra k dr. Jestli nejedla nic nového, nemáš třeba nový prací prášek, tak alergie to asi nebude....

peko
19. pro 2010

@reruna - tak to by mohlo být ono, začalo to na stehýnkách a do druhého dne se to rozlezlo, nic nového nejedla, zatím je na UM, prací prášek je pořád stejný a 2x máchám
díky za info

erinka83
19. pro 2010

už nevím, s kým jsem si tu psala o těch zasmrádajících plínách... Tak vyprala jsem na 95 st (90 st nemáme) a super, pořád k těm počůraným čuchám že nic necítím 😀 Tak snad to vydrží co nejdýl, ale je to bezva, že už děcko nečpí čpavkem 😝

carina
19. pro 2010

Ahoj holky, můžu vám sem na chvilku vpadnout? V květnu čekáme mimčo a z mnoha důvodů chceme zkusit látkování.
Trochu už jsem se snažila něco k tomuto tématu pochytit, ale ta diskuze je tak strašně rozsáhlá, že jsem z toho jelen. 😕
Poraďte mi s nějakou základní výbavou pro novorozeňátko. Mám doma asi 50 ks klasických čtvercových plen od mamky, ale jinak budu muset vše nakoupit. Ráda bych, aby se celá plenková výbava vešla do 10 tis.
Kolik ks a čeho bych měla koupit, aby mi to stačilo aspoň do začátku? (až se rozkoukáme a zjistíme, co nám vyhovuje, tak bych dokoupila zbytek).
Jsou nějaké značky, které byste doporučily?
Moc děkuji.