Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
20. zář 2012

@martinka.pida A noone ma dobrou pripominku s tou hmotnosti, vetsinou byva susicka na polovicni hmotnost pracky. Ja mam teda na prani sest kilo, na suseni pet, tak muzu klidne susit celou pracku, ale casto ty kombinace maji polovicni kapacitu na suseni.

bamboolik
20. zář 2012

@maja.xx já peru v Batoleti a jsem max spokojená. Pere dobře, není tro převoněné a navíc je to ekologický prostředek (mají na to značku) a cenově to vychází taky dobře. Objednávám tady Qalt.cz a dovezou mi to až domů 🙂
Na zadek u nás používáme Sudocrem, ale jen když je problém. Hlavně hodně zadek omývám, nechám osušit a často přebaluju (děláme BKM, takže prakticky je stále v suché plence).

bamboolik
20. zář 2012

@martinka.pida do kombinované susšičky a pračky bych nešla, hlavně kvůli té kapacitě.

noone
20. zář 2012

@martinka.pida myslim, ze se do 20tis. da hezky vejit s kazdym zvlast... nevim jak jsi zvykla prat, mam obycejnou pracku i susicku bez displeje a ruzych vychytavek, prostt nejaky zakladni model... a staci mi. posledni dobou jsem hodne spokojena se spotrebicema beko - dobra cena a 5 let zaruka.

lenka5731
20. zář 2012

@noone a na kolik otáček ti ždímá pračka?

nám jen na 800, tak se bojim, že se to v sušičce bude sušit moc dlouho... 😖 a novou pračku nechci, když tahle funguje. to je vlastně důvod, proč nad tou sušičkou už dva roky váhám.

noone
20. zář 2012

@martinka.pida no... pul dne dosousim taky proto, ze nejsem schopna susicku poradne udrzovat a momentalne mam docela zaneseny nejaky to cidlo. kdyz je vycistena, tak jsou i ty bambusky temer suchy...
pradlo taham ven pomackany, ale ne nejak vyrazne, pokud se vytahne jeste teply a posklada se, tak neni potreba zehlit. kdyz tam neco zapomenu a vytahnu to treba druhy den, tak uz to je zmackany. ale stejne nezehlim 😀
jo a jeste k tomu 2v1 - pokud by se neco stalo se susickou, coz je vec, kterou muzes postradat, tak tim prijdes i o pracku, bez ktere se zije podstatne hur 😉

@lenka5731 super, diky za odkaz na album, projdu si to cele 😵
pracku mam na 900 otacek... , nekdy mi to manzel preklapne na 600 (nevim proc - pry setri) a je to sice dost poznat, ale ususi se to taky rychle...

martinka.pida
20. zář 2012

@noone Ale já se s každým zvlášť nevejdu do koupelny 🙂. Obyč pračku mám teď a spokojenost nula. Hrozně mi chybí třeba odložený start, možnost volby více programů, délky praní, máchání atd

janinek
20. zář 2012

@martinka.pida Ja driv susila jen rucniky a uterky. A ty po vyndani jsou zmackane, ale kdyz je slozis, tak se narovnaji. To tedy v me. Dobra draha susicka ti to 'skoro vyzehli' i obleceni, ja treba tricka z toho mam jakoby vyzehlena, ale s par 'sramy' nekdy.

martinka.pida
20. zář 2012

@noone To je hodně dobrý poznatek o té opravě sušičky 🙂. Pračku opravdu postrádat nemůžu

petkula
20. zář 2012

@janinek a jakou máš prosím značku té sušičky? Právě že se taky chystám pořizovat, protože už je nás hodně a byt malý a pak nám plesniví stěny, takže v našem případě je to nutnost.

martinka.pida
20. zář 2012

@janinek Pár šrámů by tak nevadilo. Jde mi o to, aby to nevypadalo, jak když to žvýkala kráva. Já nežehlim, takže prádlo taky nemám dokonalé, ale na sušák už to umim vyklepat a pověsit tak, aby to jako vyžehlené aspoň vypadalo

cervena_vila
20. zář 2012

@lenka5731 taky mám pračku na 800 otáček, sušička suší necelou hodinu.
Prádlo vyndám měkké a nezmačkané.

terezka312
20. zář 2012

Chválim šnečkovou Anavy plínu, ta je hodně povedená, dneska spolu s dalšími krásami dorazila 😀

cervena_vila
20. zář 2012

@lenka5731 Jo a pleny v sušičce nesuším od té doby, co se mi začala trhat jedna čtvercovka. Pleny "tlušťošky" tam suším jen někdy, nebo jen dosouším, když neuschly venku přes den.

janinek
20. zář 2012

@martinka.pida Take nezehlim 🙂 A nevim jak ty, ale ja peru pracku denne, casto dve, protoze latkovky a nase a jeji pradlo. Kdybych tam mela jeste susit, tak se od pracky nehnu. Tak nevim, zda v tom chces susit vse nebo spis neco a obcas. Asi bych se sosutredila na pracku, jakou mate ted a jaka by byla v te kombinaci, at si nepohorsis, protoze pracka je podle me hlavnejsi.

@petkula Ja mjam hotpoint, coz je u vas asi indesit, ale ja ji nemam rada a nedoporucila bych ji. JSem v podnajmu, takze jsem ji nevybirala ja. uz jsem tu na ni parkrat nadavala. nema odlozeny start, programy se musi cvakat zvlast, nema polovicni prani, programy jsou dlouhe. ma teda dobrou tu kapacitu a jeste program, co z ahodinu vypere i vyzehli kilo pradla, ale nesmi byt moc spinave. Na zacatku jsem tim programem prala to detske - jako oblecky a poblite plinky a to se nevypralo treba. Ale je to dobre na normalni vyprani, kdyz si polijes triko a dziny a potrebujes to rychle.

mmiirrkkaa
20. zář 2012

@terezka312 Šnečková Anavka se mi taky moc líbí, tak tiše závidí, že jsi její majitelka 🙂
Jinak dneska jsem na servru plenarna.cz objevila, že mají slevu 3% na Anavy plenky a vložky 🙂 Jen ty vzory už jsou probrané...

ptjj
20. zář 2012

@terezka312 zavidim, taky jsem nad ni slintala 🙂

misaskul
20. zář 2012

Sušičku nemáme, pračku máme Whirlpool, náplň na 8kg prádla, což je super. Pračku máme rok, sice byla dražší, cena se blížila stropu @martinka.pida, ale splňuje veškeré požadavky. Peru většinou přes noc na 1000 nebo 1200 otáček, takže prádlo maximálně vyždímané a sušička není třeba, kromě zimy suším na zahradě. Je tichá, což taky oceňuji a spotřeba vody při dlouhém programu je asi 45 litrů. Pračka si sama zváží prádlo a napustí si vodu dle množství prádla. Pere senzačně, takže určitě za mě co se pračky (a myčky - i když to sem nepatří) týče, tak bych nešetřila, veškerá investice se vrátí.
@noone Myslím si, že přetěžování pračky není moc dobrý nápad. Za prvé se tím pračka sama o sobě ničí, zvyšuje se spotřeba vody, prodlužuje se program, vše zbytečně, takže na to bacha. 🙂
Mimochodem i zbytečně velké množství pracího prášku nebo i gelu zvyšuje spotřebu vody.

terezka312
20. zář 2012

@ptjj
@mmiirrkkaa no jo, já mám teď šnečkovou a až budou nový úžasný vzory, tak ty už moct mít nebudu a vy zas třeba jo a já budu závidět 😉 je to furt dokola 😀

ivuska.h
20. zář 2012

Tak k pračkám a sušičkám... Rozhodně pračku nepřecpávat, hlavně ne ty starší, co si neumí měřit nasákavost obsahu, protože pleny sají víc, než je průměr, na který je dělané množství vody pro cyklus a nejen. že se to špatně pere, ale především potom špatně máchá. Výsledkem jsou tvrdé pleny plné nánosů z prášku, zaprasená pračka atd.

Kombinovanou sušičku a pračku mám, Miele. Skutečně je sušička na půl objemu pračky (5 kg/2.5 kg) a samozřejmě nelze sušit a prát zároveň 🙂) Ale suší rychle (těch 2.5 kg za 1.5 hod a suché je vše, jediné, co bylo kdy vlhké, byly jádra do GroVia 😀 ), jen má vyšší spotřebu, protože nemá tepelné čerpadlo, což jinak považuju za nutnost. Pokud ji nepřecpu, tak není pomačkané nic. V praxi to dělám tak, že prádlo po vyprání roztřídím, drobnosti (ponožky, spodní prádlo, malé dětské oblečky) suším a velké věci (naše trička, džíny, košile...) věším. Když peru plenky, vytřídím pryč vše s PULem, čtvercovky a případné další věci, kterými jsem prací dávku docpala, zbytek suším, většinou to tak +/- vyjde.

Cucky v bubnu teda nemám vůbec žádné, filtr taky čistý (koukala jsem jen párkrát), ona si to nějak čistí sama. Vodu ze sušení vypouští hned do odpadu.

gingera
20. zář 2012

@petkula děkuju za tip HMka zkusím kouknout

zlatelevizeedna
20. zář 2012

@martinka.pida vybirala bych predevsim podle energeticke tridy. Ucinnost prani maji dneska pracky plus minus srovnatelnou.

gingera
20. zář 2012

@madlisek, @aemmi na úplně malé miminko nám právě ty z Tesco docela seděly, ale cca od 4 měsíce je v dané velikosti prostě přes plenu nedopnem a jsou celkově od ramen do rozkroku takové festové, naopak nohavice plandají 😀 . Beru to sama podle sebe, taky strašně nemám ráda na spaní cokoliv upnutého a jsem raději ve volnějším oblečení, takže proto pátrám po něcem trochu širším za rozumný peníz. 😒

petkula
20. zář 2012

@gingera myslím, že mají dokonce 3 za cenu 2, i u tepláčků to tak mají, takže ta cena pak není tak hrozná 🙂

janinek
20. zář 2012

@ivuska.h tak Miele je jina kategorie 🙂 pisu, ze nase je kram. Muj sen je miele obe - pracka a susicka.

petkula
20. zář 2012

@janinek no, to byl taky můj sen - ale 60 tis. to už bylo na manžela trochu moc 😀

ivuska.h
20. zář 2012

@petkula
@janinek No my jsme ji nekupovali, dostala se k nám takovou shodou náhod 😀

petkula
20. zář 2012

@cervena_vila jakou máš prosím značku, ať vím, jakou nemám kupovat 🙂 Nebo jsi s ní jinak spokojená, jiné oblečení neničí?

maja.xx
20. zář 2012

@bamboolik tak jsem šla kvůli tobě do sklepa dát dnes ještě jednu pračku 😀 , abych se podívala v čem jsem to vlastně prala, takže abych nehanila Batole, byl to prášek Baby - Obzor, ale je fakt že to třeba bylo jen tím, že prckovi nijak zvlášť nevadí, že je v pokajděný plíně a navíc fakt serká furt, v každý plínce prcanec 😅 Prostě to budu muset nějak vychytat a odzkoušet, přece jen jsme na začátku. 🙂