Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
17. čer 2011

@sirael4 Občas jsme je dávali, když měl třeba otlačené nožičky nebo v létě s vlněným obdelníkem aby větral, měli jsme Disany a od BI... Disany jsou lepší. Pár jich ve výbavičce mám, ale zas tak mě nenadchly... Na starší děti nepoužitelné (sjíždí to jak se hýbe), dělá to velký zadek... Nějak nevím proč je dávat - jako že dovnitř dám čč narovno abych nemusela dělat novosklad a nebo že mi protéká vaječina i s novoskladem? Jako já v tom žádné extra výhody nevidim...

ivuska.h
18. čer 2011

@suvelka Vel. S jen dost krátce, cca do 5 kg, M-ko do cca 10 kg, ale to záleží na proporcích dítěte a se špendlíkem se dají zapínat dýl, než se sponkou. L je dost velké, to bude tak do 15 kg. Ale to ber opravdu orientačně, určitě napíšou i holky, co je používají, jak jim to vychází.

andelka
18. čer 2011

@sirael4 no, tak na klasických plenách sjem jela ten půlrok. Na novosklad. Po pár poskládáních mi to trvalo pár vteřin a bylo to hned, i poslepu bych to dala. Naskládala jsem si to s vkládačkou a separačkou vždycky večer na dva dny dopředu, dala do komínků do skříňky a pak jen vyndávala. Novosklad použív,ám ještě dneska, právě ho má Dany na sobě. Zavazovačku mám jednu na zkoušku, ale asi jsem jí na chuť nepřišla. Ale někomu zas vyhovují. Záleží i jak moc mimčo kaká. Když málo, tak se dá dobře vycpat a vydrží, já musela přebalovat co chvíli, tak byly lepší obyčejné čtvercovky. Když se skládají jen na osminy? a dávají jen narovno, tak to mi na vaječinu teda nefungovalo a vždycky to proteklo na svrchní kalhotky, kdežto když se pořádně uvázal novosklad /ve fotoblogu mám "komiks" jak jsem do něj balila synka/ tak to většinou udržel.

@maly_prcek jo, někomu to vyhovuje právě z těch důvodů, že se mu nechce skládat novosklad a že to líp těsní, takže je míň nehod na svrchňákách. Ale mám jen jeden exemplář Disany a dala jsem to snad 3x.

sirael4
18. čer 2011

@maly_prcek prý jsou měkoučké a můžeš dávat plenky narovno 🙂

sirael4
18. čer 2011

@andelka ale do zavazovaček jde novosklad taky, ne? 😉

andelka
18. čer 2011

@sirael4 jde, ale přijde mi to zbytečné a už moc velké. 😕 Prostě buď vkládačka do novoskladu nebo nějaká větší nebo plína narovno do zavazovačky. Příště ji zkuším už na menší mimi. Teď jsem ji koupila pozdě, skoro v 5měsících.

sirael4
18. čer 2011

@andelka tak asi radši narovno, klasické kalhotovky mi třeba přijdou dost drahé, na to, kolik jich je potřeba

andelka
18. čer 2011

@sirael4 no na kalhotovku už se ale nic nedává, kromě svrchňáků, a dobře se přebaluje, hlavně patentková.Kdežto takhle musíš dát plínu narovno do zavazovačky a na to svrchní. Mně zas bylo kalhotovek líto, takže jsem je začala používat až někdy v 5 měsících a spíš až později, když už nebyla vaječina. Teď je dávám hodně, protože malej dost čurá. Ono se to mění podle potřeby. Dřív jsem jela novosklad, pak nadoma jen všechno narovno a to už teď moc nestačí, tak jsou lepší na ven kalhotovky a na doma kapsovky. To co už nepoužívám mám schované na další mimčo.
Někomu víc vyhovuje novosklad a někomu zavazovačka se savou vrstvou. Pro začátek jsou tyhle možnosti asi nejlepší.

sirael4
18. čer 2011

@andelka no na tu zavazovačku už svrchní nemusím, ne? Líbí se mi Disana

cervena_vila
18. čer 2011

Ahoj holky, běžně tuhle diskusi nesleduju, protože je hrozně obsáhlá. Ale musím se podělit se svou radostí: Po roce střídavého látkování a jednorázovkování jsem si pořídila pár Itti Bitti d´lish Snap in One a jsem z nich úplně dojatá a mrzí mě, že se mi nechtělo investovat dřív. Užili jsme čtverců i pastelek, ale tohle je jiná liga.

betelgeuzz
18. čer 2011

@sirael4 na zavazovačku svrchní potřebuješ, to nijak vlhkost neudrží. Je to opravdu jenom na přidržení čč. Takže dáváš čč, zavazovačku a nějaké svrchní kalhotky.

andelka
18. čer 2011

@sirael4 přesně jak psala betel, to je jen držák té savé plíny. svrchní na to stejně musíš dát. A teda na novosklad se mi oblíkaly lépe.

sirael4
18. čer 2011

@betelgeuzz no tak to ji dávat nemusím vůbec a můžu dát čč a přes to svrchní kalhotky rovnou, ne? 😀
@andelka takže radíš novosklad a nějaké svrchňáče? A kde kupujete nějaké cenově dobré svrchní? Takové, do kterých tedy složím na novosklad, plácnu separačku a překryju svrchňáčema? Protože 200,- za ks se mi fakt dávat nechce...

sirael4
18. čer 2011

Holky, a co tyto?
Baby Lucy Flanelová
do toho se dává ještě novosklad, nebo je to plně dostačující plena?

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 pro novorozence XS/S je plně dostačující..udrží vše uvnitř, je levná, nahrazuje ortopedické držení nožiček. Na větší děti už nic moc.....

sirael4
18. čer 2011

@macinka85 takhle jsem to myslela a na větší můžu používat novosklad zajistit snnapkou, a přes to některé svrchňáče, třeba co mám v albu?Nebo je to špatně?

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 Špatně to není.Akorát bych brala svrchňáčky Baby Lucy a dokonce i ty Kikko mě překvapily,dostala jsem je a v nouzi použila a střihově dobrý a těsnily 😉 T y mi koupila tchýně v obchodě s dětskými potřebami ve městě..tak třeba je taky u vás najdeš. V obchodech s látkovkama jsou málo nebo jsem je teda nepostřehla..ani já je nenabízím🙂

sirael4
18. čer 2011

@macinka85 a ty máš obchod s látkovkami?
Takže at to shrnu-bude mi jako výbava stačit: čtvercovky+pár kusů svrchňáčů baby Lucy (stojí kolem 150,-) a snappi sponky?
Dík za info ... jo a ještě -na novorozeně raději asi XS, nebo můžu rovnou S ty svrchní?

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 Jojo,mám obchod veselepleny.cz
No tohle je základní výbava...ale do čtvercových plen,pokud nebudeš chtít mega balík na zadečku budou potřeba ještě vkládačky..pokud chceš fakt ušetřit,kup si na šijemedetem.cz látku a ušij si. Vím,že diskuse o šití je na emimino.cz,ale možná i tady.
A svrchňáčky..já používala i NB(XS) Dorotka je drobek....možná bych XS koupila z druhé ruky a pak nové S.

betelgeuzz
18. čer 2011

@sirael4 přímo s baby lucy flanel zkušenost nemám, ale měla jsem IV flanel a to bylo po jednom čurání durch. Za ty peníze bych čekala víc, za mě flanel nebrat a ještě na tom blbě držela snapka. svrchňáčky BL jsme měla jedny, za ty peníze dobrý, ale jsou hodně igelitový. Spíš jsem je brala jako rezervní. Sketch rozhodně nebrat! Ono se to zdá hodně, dát za svrchňáky třeba 300, ale dobré svrchňáky jsou podle mě základ a potřebuješ tak dvoje až troje. Vyplatí se vybrat si dobré, aspoň jedny.
Ty BL můžeš vzít XS, používala jsem celkem dlouho.

macinka85
18. čer 2011

Jé,já zapomněla, baby lucy má s od 3,5 kg..to už můžeš hned od začátku...

macinka85
18. čer 2011

A souhlas s Betelgeuz...kvalitní svrchňáky se vyplatí koupit..já mám moc ráda Imse Vimse Organic..jsou moc příjemné a není to igelit.

sirael4
18. čer 2011

@betelgeuzz a co bambino mio? takže za vás holky IV, nebo snad radši Anavy? A ty IV nepropouští?

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 Anavy nemá PUL..ty jsou pro novoše nejlepší,opravdu nic neuteče...flísové myslím, podle mě už tolik netěsní,ty jsou lepší už pro trošku větší.
Za mě Imse Vimse..Bambino mio jsem neslyšela chválu na plenky,tak jsem od nich nic nezkoušela...

sirael4
18. čer 2011

@macinka85 a není to jen vyšší cena u těch IV kvůli tomu, že jsou jakože víc komerční než třeba BL nebo Kikko? Protože jsem četla že Kikko si vzali z IV příklad...

betelgeuzz
18. čer 2011

@sirael4 bambino neznám. Vím, že byly oblíbené dřív, kdy to byly jedny z mála plen na trhu, ale nevím, jak si stojí v porovnání třeba s IV nebo thirsties.

florentina
18. čer 2011

@lichtakova dočítám teď několik stran, tak nevím, zda už nejsem mimo, ale k těm HD....já je mám moc ráda a mě třeba nějak zvlášť nezhrubly - používám 4 měsíce a každý den. Nic jiného než peru a věším, tak jako s ostatními plínami....takže záleží podle mě i na vodě. Jako oproti úplně novým tu jistá změna je, ale to je upřímně naprosto u všech plen a u nás jsou HD moc oblíbené a na novoška jsem je raději dávala než jakékoli zmenšovací na patentky, prostě mi přišlo, že sedí nejlíp. Jinak teď jak už jsme větší, tak i Anavy mám moc ráda a za sebe mohu doporučit bamboozle strech od Tots Bots - mám jednovelikostní, i zmenšené sedí super, jsou krásně měkké a super sajou. Já je mám momentálně nejraději, hlavně na noc.

sirael4
18. čer 2011

@macinka85 a v tvém shopu ty IV soft-bílá nemáš pro NB?

florentina
18. čer 2011

@lichtakova jo a se svrchňáčkami HD jsem také moc spokojená...mám je raději než Tristies duo wrap. Ale teda jen s PUL. Fleesové HD nám protékají, tak nevím zda je to značkou či nám to s nimi prostě nejde.
Já prala taky v Lovele. Jednou za čas přidám ocet jako dezinfekci a jednou za čas Miofresh. Na skvrny žlučové mýdlo. Sůl na skvrny mám a ještě jsem nepoužila. A někdo tu inzeroval, že pere v Batoleti, tak jsem objednala přes net...stojí půlku co ta Lovela, tak čekám až Lovelu dodělám a pak v tom zkusím prát...

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 Dá se objednat...
No soft jsem v ruce neměla,ale Organic je úplně jiná třída svrchních než kikko....