Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

cervena_vila
21. pro 2011

Vzhledem k vašem tématu jsem udělal průzkum na fb diskusi v Mostě, kde je 520 maminek a ozvaly se čtyři, co látkovaly do půl roka a o jedné další vím, že látkuje úplně, jsme kámošky, tak jak jinak, že?

helulela
21. pro 2011

@cervena_vila Hm, tak to vypadá na horší procento než ve Slovinsku 😉 Já tu snad založím otázku 😀

helulela
21. pro 2011

@markymar @ivuska.h @maly_prcek nedalo mi to a taky jsme oměřila jednu naši starší Anavy. Nenatažená 33 a natažená 43 cm. Používáme určitě přes rok, peru max. na 60 st. a v sušičce nikdy nebyla. Ale teda za 220 Kč bych si ji netroufla prodat ani náhodou.

reruna
22. pro 2011

@markymar @ivuska.h @helulela taky jsem změřila anavy, nenatažená má 34 cm a natažená 45, používáná více jak rok, peru na 60, sušičku nemáme, je to ta celobambusová

noone
22. pro 2011

prosim, muzete mi nekdo napsat jaka je savost plinky easyfit bez vkladacky? jde to vubec bez vkladacky nebo je potreba? a muze byt i jina nebo je potreba original kvuli tvaru?

noone
22. pro 2011

@kkomtesa hehe, ty ses spravne nastvana 😀. o sketch jsem toho moc neslysela, jen vim ze nejsou ok, ale ani jsem je nemela v ruce... uz ta cena mi prisla podezrela.
@cervena_vila hm... tak asi neumim pocitat, ale tohle na 10% taky nevypada 😝

dandelion
22. pro 2011

Ahoj holky, prosím poradit... 🙂 na novoše na noc.. nejspíš fleesáče.. 🙂 a lepší jsou od HD nebo TB? 🙂) nebo co používáte na noc pro prcky? a jak často v noci přebalujete?

dandelion
22. pro 2011

Ještě dotaz... mám možnost koupit HD základní sadu pastelky + svrchňáky... jaké máte zkušenosti??? mě je všeobecně ta značka hrozně sympatická...

reruna
22. pro 2011

@dandelion HD pastelky jsou dobré plenky, super střih, velkou nevýhodou je ale materiál, který hrozně hrubne, s lfísáčky zkušenost nemám, tak nevím, já mám jen pulky a vlňáky. novoška jsem přebalovala po každém kojení, takže každé 2_3 hodiny i v noci...

helulela
22. pro 2011

@dandelion ze začátku jsem přebalovala při každém kojení, to byl normálně v PULkách. Když přestal v noci kakat, přebaluju až ráno. Dávám většinou flísáčky Anavy, HD ani TB jsem nikdy neměla.
HD je dobrá značka. Svrchňáčky prý pěkně sedí obecně na kalhotovky. Pastelka se mi taky líbí střihem, materiálem už méně, bavlněné froté hodně hrubne. Jestli jít do celé sady, to nevím. Spíš bych vyzkoušela a pak se rozhodla, ale to jsi asi nechtěla slyšet 😉 Já bych ji brala jen kdyby byla za nějakou jó super cenu.

dandelion
22. pro 2011

@helulela no já měla později v plánu kupovat taky pastelky... takže jsem hrozně nalomená... http://haipa-daipa.com/product/zakladni-sada-ha... je to tahle sada, ale teda o 3tis levnější a téměř nepoužitá... (vlastně je to 20ks pastelek...) ale předpokládám, že jich pak bude stejně v oběhu více, ne?

helulela
22. pro 2011

otázka je tu 😀 čekám, že se nepovšimnuta propadne dolů.....

helulela
22. pro 2011

@dandelion takže kolem čtyř tisíc? To bych nad tím možná uvažovala... 20 ks ti vystačí podle toho, jak často budeš prát. Základ by to byl dobrý, asi by to pak chtělo ještě nějaké savější plíny na noc. Moc nevím, @jasekd ti určitě napíše, jak to s pastelkama praktikuje.

jasekd
22. pro 2011

@dandelion az ulozim deti, napisu 😉

reruna
22. pro 2011

@dandelion já osobně bych z pastelek celou výbavu asi nechtěla, ale cena je to dobrá, což o to... k tomu už bys potřebovala asi jen nějaké vkládačky a možná 2-3 nějaké repre kalhotovky či AIO a vystačila bys s tím asi při praní ob den.... jestli máte sušičku a měkkou vodu... tak by to možná nebylo špatné....

dandelion
22. pro 2011

@helulela no přijde mi to jako základ celkem fajn.. 🙂 hold by se pak dokoupilo něco savějšího.. podle praxe.. 🙂
@reruna vkládaček mám zatím 5ks... a třeba dá se do nich ještě vložit čtvercovku? (nevím :D jen mě to napadlo) jj mám v plánu prát ob den... ale sušičku nemáme.. ale měkkou vodu jo 🙂

helulela
22. pro 2011

@dandelion čtvercovka už by byla moc, ono samotná pastelka je poměrně balík. S měkkou vodou by to nemusela být špatná volba 🙂

reruna
22. pro 2011

@dandelion spíš ty vkládačky, než čč

dandelion
22. pro 2011

@helulela jasný.. já právě netuším jak je objemná 🙂) no ještě si počkám na @jasekd ale jsem pěkně nalomená :D

dandelion
22. pro 2011

@reruna ok ;)

jasekd
22. pro 2011

@dandelion ta sada, co jsi hodila odkaz, a jeste o 3 tisice levnejsi?! Nekdo koupil a nechce? Ja bych do toho sla, ale ja jsem znamy fanda HD 😀 Ta to sada mi prijde dostacujici do zacatku, ja sama mela 20x HD a plinkovala jen s tim. Nabidka PULek taky rozumna, 2 ks od kazde velikosti, tak to mam tak. Ptala ses na flisaky, ja mela HD v Sku a nevyhovovaly mi, jine ale neznam, cili nevim, jak bych zmakla jinou znacku. Mne protykaly. Hodne. Kamoska s nima ale plinkovala obe holky, kdyz byly maly mimina, a dobry prej. Pokud je budes kupovat, asi bych nekupovala Sko, jsou hodne male, mensi nez PUL ve stejny velikosti, je to fakt jen na novorozence. Strihove je ta plina uplne super, material slabsi, ja mam jeste puvodni material, ted ty bio jsou lepsi. Mame echt tvrdou vodu a nemame susicku, tak musim plenky hodne mnout, aby zmekly,a do prani ocet. Presto na ne nedam dopustit. Pak bych prikoupila vkladky, mam HD, ale treba by ti holky poradily neco savejsiho (bambus?) jine znacky, ja nemam zkusenost. HD mi neprijde zas takovy balik, akorat, na novoroz. pekne udela siroke baleni, dite je za co chytnout, ale muze se v tom normalne hejbat 🙂 Prala jsem jednou za 2 dny, prihodila jsem i poblity plinky. Schne slusne, v zime, kdyz se topi, a v lete OK, jaro/podzim mi obcas trochu chybely, ale tak jsem pouzila novosklad. Ted s 30 ks latkuju deti dve. Kdyztak se jeste zeptej, kdyby te neco zajimalo...

reruna
22. pro 2011

@helulela já myslím, že v zahraničí to velké procento látkařek nebude, ono obecně v zahraničí není tak dlouhá mateřská a rodičovská jako u nás, spíš se klade důraz na to, aby se ženská vrátila, co nejdřív do práce, takže většinou ani nekojí, a nechtějí si komplikovat život ještě nějakým látkováním...když děti od 1 roku jdou do jeslí, kdo by tam látkoval....

helulela
22. pro 2011

@dandelion @jasekd ji má v albu vyfocenou na Vendy, ale doteď je pro mě záhadou, jak ji na ni takhle pěkně uštymovala 😀

helulela
22. pro 2011

@reruna já si právě taky myslím že ne, proto mě těch 30% úplně vyděsilo... že by děti chodily do jeslí s taškou AIO a PUL pytlem na použité 😀

dandelion
22. pro 2011

@jasekd jeee to jsem ráda :D já jsem z nich nadšená (zatím jenom ze vzhledu :D... prostě HD mi je fakt moc sympatická... 🙂) mám v plánu na doma novosklad... mám ještě dvoje svrchňáky IV... ale stejně jsem chtěla čase nakoupit kalhotovky.. 🙂 a zase se mi prostě příčí trochu... nakupovat po jednom.. nejsem ten tip.. nejradši koupit vše najednou a pak se tomu prostě přizpůsobit :D 🙂 ;) ale netuším jestli je to dobrý přístup.. nejsem moc na to koukat kde co a jestli je to dobrý... 🙂 to bych pak skoupila všecko :D :D :D s těma fleesáčema.. to ještě uvidím.. ale právě jsem myslela na novoše na noc.. ale asi potřebujou hodně vycpat co? :/ docela jsi mě potěšila 🙂)) my teda chceme jen jedno mimčo, takže bych to pak stějně poslala dál (možná švagrový) takže by nějaký peníz za to mohl být vrácený 🙂) no ještě si to nechám chvíli projít hlavou.. přeci jen to není "málo" peněz najednou 🙂 Díky moc!!!

dandelion
22. pro 2011

@helulela koukala jsem ;) 🙂) mě ani nepřijde že by to bylo nějak "robusní" 🙂)

jasekd
22. pro 2011

@reruna mam tu na Koni kamosku, ktera ma dite v jeslich a latkuji ho, nebo aspon na zacatku to psala, ma ale AIO. Je v cizine.
@helulela sme holky sikovny 😀 v te dobe mela V. cca 3,55 kg, ona nebyla zadny nedonosenec, spis tlustej prenosenec...
@dandelion Pokud chces vycpavat flisky, tak ty Ska ani neber... PULky maji super, jsem spokojena velmi, mekke, prizpusobive, jednoduche. Ja mela stejny pristup, HD jsem koupila na radu kamosky, co mela dobrou zkusenost, mam rada jeden zajety system. A oceni to manzel, pokud bude prebalovat, muj kdyz pak vidi jinou plinu , treba AIO, je zmaten,ale HD ma v pazi, ten je rad, ze mame jeden druh. Nekdo naopak se latkovanim bavi a chce to mit pestre, ja to beru podobne jako myti nadobi a uklizeni, udelat se to musi, jako konicka to nemam. Pouzivam HD, pripadne ruzne vycpane podle situace a do ordinace k Dr. pro snazsi manipulaci mam asi 2 AIO...

dandelion
22. pro 2011

@jasekd takže když už tak Mka jo? no ještě to zvážím 🙂) jako když bych mohla, tak si z látkování udělám "vášeň", ale jdu do toho trochu i z finančního hlediska.. takže zase nebudu bláznit, ale do HD jsem se fakt zamilovala... 🙂 líbí se mi tvarově.. a pulky i barevně.. 🙂 🙂 a třeba časem se koupí nějaký svrchňáče "pro radost" 🙂)

aemmi
22. pro 2011

Jo tak já osobně ve svém neznám nikoho, kdo látkuje, kdybych nechodila na MK, tak si myslím, že se to dělá jak za našich maminek - denně vyvařovat 100 čč plen v kastrolu na sporáku 😅 ale tady třeba v naší termínové diskuzi látkuje docela dost holek tuším...

jasekd
22. pro 2011

@dandelion me to bavilo vybirat v prvnim tehotenstvi, ted latkuju dve deti a musim rict, ze uz me pliny spis stvou 😀 Beru to jako mene prijemnou soucast pece o dite, ale nijak me to nezatezuje, ze bych treba uvazovala o prechodu na jednorazovky, to by mi bylo proti mysli. Ale kdyz jsem cekala prvni dite a pak jeste chvili, tesila jsem se hrozne na kazdy novy kousek kolem plin, at uz plinu, AIO, tasticky, atd.