Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
4. led 2012

@maskacka Ja Martina na Sumetrolimu uz nekojila, tak nevim, a kakani jsme bezplenkovali asi od 5ti mesicu. On ten Sumos nejak meni barvu? Teticky at si trhnou nohou 😉 Pokud to nevezme ani persil, neni duvod ho pouzivat a prejdi na eko. Zlucakem predpiras? Na fleky je nejlepsi slunicko, mama mi vybelila cc a kosilky po nas, ze byly dokonale bile. Predtim to byl zazloutlej, 30 let starej hnus 😝 Decka nosily ty slabounke kosilky na zavazovani, kdyz byly vedra, a byly v tom hrozne roztomily 🙂 Planuju to v lete zas na travu hodit. Ted si proste par cc schovavam jen k Dr a jinak mi fleky na plinkach neva.

maskacka
4. led 2012

@jasekd právě, že nepředpírám, na to jsem moc líná, jak to stáhnu ze zadku, ještě poskládané hážu do kýbla, dokud není kýbel plný. Má uprdnuté v každé plíně, tak to kašlu. Až bude kadit jednou za čas, možná to i předeperu 😀. Košilky jsem taky nafasovala, ale teda nové, po nás se nedochovalo ani ň, a sestřička u pediatra byla v šoku, že to už fakt dlouho neviděla... tež se mi to na děckách líbí 🙂.
Jsem si pár čc neschovala, a i k doktorovi nosím zaprané, asi si budu muset nějaké repre přikoupit. Když to obarvím, asi budou pouštět, co.

jasekd
4. led 2012

@maskacka se pak nediv, ze mas fleky 😀 To barveni nevim, zas s cim to pak prat, protoze poustet to trochu bude...

maskacka
4. led 2012

@jasekd kdyby šlo jenom o čc, tak to je fuk, ale hážu k plínám i oblečky a těch pár AIO, co mám... tož to zase obarvíme až borůvkami v létě 😎

silente
4. led 2012

@baronek - čemu má pomáhat? Já házela jen odkaz, nepoužívám ho 😅

maly_prcek
4. led 2012

@dandelion Návleky na nožičky - nejlíp ustřihnout dámské ponožky nebo podkolenky... Nebo Design Sock z nošení dětí...

janakkk
4. led 2012

@kkomtesa dekuju za podrobny popis 🙂

baronek
5. led 2012

@silente já myslela, že tenhle prášek používáš, asi jsem to blbě pochopila 🙂

ten ocet místo aviváže zkusím a kolik ho tam mám dát???? A perete nějaká plenky v lovele nebo ve slizu????

andelka
5. led 2012

@baronek já peru v Lovele, bez ničeho, maximálně trochu Jitra na změkčení.

romcovaklarka
5. led 2012

@baronek Já peru ve slizu, dávám tak lžíci octa do přihrádky na aviváž. Občas dávám sanytol a to pak máchám ještě jednou navíc. V Lovele jsem prala ze začátku, ale moc se mi nelíbí, že malej je od toho vypraného prádla celej navoněnej 😝

elana
5. led 2012

@luciezesvetic Luci, dokud kaká vaječinu, musíš počítat s tím, že se to na kalhotky dostane relativně často...ale tak za měsíc jdete na příkrmy a potom od bobečků už to ta separačka fakt uchrání dost spolehlivě. Jinak ta GroVia je bavlněná, vím, že některý holky mají rády spíš bambus, ale mně přijde, že to saje poměrně slušně. Schnutí...když je suchý vzduch doma, tak těch 24h, když v létě můžou být na sluníčku, tak do večera. Akorát teda trošku bude problém s postavou Tvého drobka, já bych řekla, že sedí spíš štíhlejším dětičkám, tak určitě bych koupila jen na vyzkoušení. Dobré ceny mívali na nextiktečkacz (tam pozor, mají dva druhy těch vkládacích plen, jedny jsou s PUL zespoda, druhé z čisté biobavlny, ale ty nemají PUL, takže kalhotky můžou navlhnout a jelikož jsou podštité takovou síťovinou, tak by se musely vyprat nebo minimálně hodně usušit), jinak příjemná paní prodává na detskplenkyteckaeu, ta je i výhradní dovozce této značky do ČR. Jestli to chceš fakt jen vyzkoušet, na tak spokojenykojenecteckacz mají ještě zbytky setů GroVia (teď nově si musíš koupit zvlášť ty kalhotky a zvlášť plenky), v setu jsou 1ks kalhotek a 1ks (ne tedy 2ks, jak je běžné balení) plenky. Ale na to vyzkoušení, zda to malému vůbec bude sedět, jak to schne a zkrátka jestli je chceš, to myslím stačí.

cervena_vila
5. led 2012

@jasekd ocet na bělost nemá vliv, ale to hotelové praní by mě zajímalo. Čím to bělí? 😅

jasekd
5. led 2012

@baronek ja prala i v Lovele, nevidim celkem rozdil, tak mam Qualt, je ceskej a eko 🙂
@cervena_vila Jsem si prave rikala, ze to snad nebeli, ja ze jsi psala o belostnym hotelovym pradle 🙂 Podle me pouzivaji nejaky dreky, prece jen, musi to nejak vypadat a lidi se k tomu chovaji hrozne, bude to flekaty buhvi od ceho 😝

cervena_vila
5. led 2012

@jasekd To jo, vždycky mi to vrtalo hlavou, trošku octová vůně a bez flíčku. Přece nepoužívají gelové kapsle persil ne? 😀 😀 😀

Teď jsem dostala od tety dvě obří červené osušky z tak šíleného froté, že jedna váží snad přes kilo. Už se těším, až to nastříhám na vkládačky pro druhého bobánka. Jen pak budu mít asi všechny plenky růžový, tak snad to nebude chlapeček 😀

jasekd
5. led 2012

@cervena_vila urcite kupuji nejakou silenou chemii v 50 kg pytlich...

janakkk
5. led 2012

@romcovaklarka tak jsem se byla zeptat v Brane k detem na to provlhani vlnacku a pry to asi fakt bude tim zahratim, lanolin se tim teplem od pytliku rozpusti a vytece.... 🙂

romcovaklarka
5. led 2012

@janakkk Aha... no to dává smysl, ale ve snu by mě to teda nenapadlo 😅 Tak děkuju za info, to se může hodit 🙂

erinka83
5. led 2012

@elaaa @kkomtesa dík holky 🙂

helulela
6. led 2012

Holky, leží mi doma 8 ks Imse Vimse jednovelikostních biofroté. Jsou po Vítkovi, bez fleků, ale zhrublé a začínají se jim dělat dírky na lemech kolem nožiček. Na prodání na bazaru už to není, ale je mi líto je vyhodit, tak kdybyste některá chtěla za poštovné, písněte IP.

evlyn
7. led 2012

Hojky, měla bych dotaz - potřebuju doplnit látkovou výbavu, tak abych překlenula období dvou dětí v plínkách - malého doufám přes léto odplenkovat - výbavu pro něj mám z Anavek a BumGeniusek kapsovek - ty pak plánuju, že by podědila druhorozená.
Takže mi jde o plínky tak na prvního půl roku (šestinedělí ještě uvidím, jak se srovnáme, kdyžtak pojedem v jednorázovkách jako s Kubou). Novosklad ne, váhám mezi vícevrtsvýma a kalhotovýma na snapku. Cenu teď neřeším, šila bych si je doma - jde mi vyloženě o praktičnost stran protíkání - nemáte náhodou někdo zkušenost s oběma typy, že byste měli porovnání? Díky.

rozarka65
7. led 2012

@evlyn ahojky...s novoskladem z čč taky nejsem kamarádka,ale sklad bambusové vv je super,ale to je drahé...používám vv obyč na rovno nebo kombinaci vázačka a vv...

helulela
7. led 2012

@evlyn jsem v podobné situaci... dávám Anavy vv i kalhotkové snapkové, s protýkáním, jestli myslíš jako těsnění kolem nožiček, bych řekla, že jsou na tom stejně, tedy oboje super. Adámek je macík, takže snapkové mu vydrží dýl, vv na kalhotkový sklad už moc dlouho nepůjde.

erinka83
7. led 2012

@evlyn já jsem na maličkou kalhotovky nepoužívala, ty má starší na noc 😀 ale s bmb vv jsem spokojená, to "froté" vaječinu zachytí pěkně...

zihu
8. led 2012

ahoj holky, omlouvam se za vyruseni.. 😅
mam par plinek a svrchnacku v bazarku, jsou ve vybornem stavu, dohoda o cene mozna, tak kdo by mel zajem, mrknete🙂 diky a hezky den!

ladida.l
8. led 2012

Ahoj vespolek, jdu se taky vnutit s bazárkem. Prodávám tři anavy easy - nějak jsem jim nepřišla na chuť. Blueberry a Swaddlebees kapsovky mi přijdou stále nej.
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/ofwd/ana...
pak mi tu stále straší novorozenecká Swaddlebees. Klidně Vám i slevím 😀 Nečekáte někdo holčičku?
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/slru/nov...

sussanah
8. led 2012

@evlyn vv na snapku super, u nas taky velka spokojenost

rebelie
10. led 2012

Holky, máte někdo zkušenost s praním v Batoleti a srovnání Batole prášek a Batole tekuté? Mám radši tekuté prací prostředky, ale pokud jsem to pochopila, tak certifikát Ekologicky šetrného výrobku má jen Batole v prášku, tak váhám... Zatím máme Persil Sensitiv a vaječinu stejnak nevypere dokonale (žlučákem potíráme předpisově) a navíc je strašně aromatický, tak pomalu řeším, na co přejdeme...
Jinak malej teď začal kadit cca 1x denně, ale je to taková nálož, že to proteče snad vším... Dneska jsem mu dala vlňáčky s tím, že kadí většinou večer, ani ten novosklad jsem nemotala moc poctivě a samozřejmě se po.... ale donesla jsem ho na přebalovák velice opatrně (neklopit!) a vlňáky zůstaly ušetřeny...
Jinak Anavy bambusové vv mě teď baví velmi... uvažuju i o dokoupení dalších... manžel preferuje novosklad (neuvěřitelné, ale je to tak) a kalhotovky používám spíš na ven pod vlňáčky... Z PULek se nejvíc osvědčily HaipaDaipa, ImseVimse vel. S jsou malému velké, takže je zatím moc nedotáhneme a BambinoMio (dárek od tchýně, které je vnutila šikovná prodavačka) jsou naopak strašně malé, takže ty asi půjdou z domu...

jasekd
10. led 2012

@rebelie Mela jsem jednou Batole, ale prasek, pralo to stejne jako ostatni eko vyrobky (ja ani neeko nemam vyzkousene, jen ted jsem prala kamosce plenky z vyhoreleho, nebo spis vykoureneho zadymaneho bytu 😔 , tak jsem si vyzadala silnejsi prasek, asi Persil? aby mi pujcila, a nevidela jsem rozdil, takze smele bych sla do eko 😉 ), koupila jsem ten prasek v Kauflandu, ted uz ho nemaji a Qualt maji, tak kupuju ten, je to asi nastejno. Taky bych radeji neco tekuteho, ale Ecover smrdi, navic neni ceskej, vadi mi ta doprava zbytecna, tak peru v prasku.

katyxq
10. led 2012

@rebelie My jedem přes den novosklad, jedna čtvercovka nám přestává stačit ( je fakt durch mokrá), tak přidávám malou vkládačku z Anavy kalhotovek. Na noc dávám nejvíc zmenšenou Anavy kalhotkovku, zatím bez vkládaček. A navrch Haipa-Daipa PULky, dokoupila jsem druhé, tentokrát s elefantím vzorem 😉 a tak Thirsties duowrap máme jen jako zálohu.
Dneska jsem k doktorce nandala malé Anavy easy, ale i nejvíc zmenšená na ní ještě vypadá trošku větší, nic neproteklo, jenže Šárka taky čůrala jen trochu.
Anavy bambusové vv vel. M jsou prďolce ještě docela velké, takže ty zatím leží v šupleti ladem.

A fleky na plínách určených na zadek neřeším, k doktorce mám tři čtvercovky s obrázkama a je to 😉.

katyxq
10. led 2012

@rebelie Peru v pracím gelu Sodasan sensitive, žlučákem plíny potírám výjimečně jen v případě fakt intenzivního fleku a ty fleky nejsou nijak hrozný, vidět jdou sice na první pohled, ale vyloženě nesvítí 😉.