Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dzejnyy
21. dub 2012

Já jsem investovala do těch nejnovějších Bum Genius Freetime. Měla jsem 2 kousky koupené už před nějakou dobou a naprosto krásně rychle schnou, sajou jak divý a nestudí na povrchu ani mokré, takže ani nedávám separačku (malej kaká ale tak 1x týdně, tak se moc nemusím bát 🙂) Vyhovujou mi naprosto, mám totiž hodně špatný ekzem na rukách, popraskané prsty, takže třeba manipulovat s kapsovkama, nacpávat je nebo když jsou ještě ty vkládačky chlupaté, tak to je pro mě dost utrpení, protože se mi to zatrhává o popraskanou kůži. BG Freetime mají ty pleny přišité, jen se to ohne dovnitř a je hotovo. Tj. pro mě ideální. Sice drahé, ale počítám, že je využiju ještě na další potomky 😉
Ty boostery bych asi fakt koupila spíš ty větší, kdyby bylo nejhůř, určitě půjdou použít i složené (možná za cenu zvětšení kalhotek o jednu velikost). Slevy jsem teď taky využila. Scháněla jsem BG Freetime přes internet, třeba v USA stojí polovinu, ale oni syčáci kvůli nějakým patentovým právům prostě mimo USA ty pleny nepošlou. A třeba na E-bay ke koupi ještě nejsou, tam mají jen ty starší typy 3.0 a 4.0 kapsovky. Tak nakonec když byly tento týden slevy v rámci týdne opravdových plen, tak jsem si pár Freetimek dokoupila.

janinek
21. dub 2012

@dzejnyy Vsak jsem ted ty vetsi objednala zrovna 🙂

Ja mam 2 BG newborn a jednu Freetime, jinak mam vetsinu totsbots AIO. Ty Freetime si hodne na netu chvali prave. Ja se priznam, ze teda jsem ty BG spis koupila, ze newborn byly v akci a tu jednu Freetime kvuli vzoru 🙂

My zijeme v Uk a vsimla jsem si rpave, ze u nekterych plin obcas pisou, ze je neprodavaji mimo UK, tak to asi bude podobny problem.

Odkdy se ti Jonas do nich vesel uz?

reruna
22. dub 2012

@ivuska.h gratuluju!

cervena_vila
22. dub 2012

Musím se pochlubit, včera se mi povedlo zcela jednoduchým způsobem přešít AIO Medley Sketch na naprosto funkční kapsovku - Zatěžkávací zkouškou v noci prošla 😵 . Mám z toho děsnou radost, protože co mi leží ve skříni, pořád lituju peněz, co jsem za ně kdysi dala.

lenka5731
22. dub 2012

@ivuska.h gratuluji 🙂

mmiirrkkaa
22. dub 2012

@ivuska.h Gratulace veliká. No jestli se do příštího roku povedou ty slibované PULky, tak je to myslím doma 😎

dzejnyy
22. dub 2012

@janinek S Jonášem jsme z porodnice odcházeli s 2,4 kg, tak to byl problém skoro všechny látkovky. Byly prostě obrovské. Nakonec jsem měla pár novorozeneckých Bum Genius a Teenyfit od Tots Bots. Teď má Jonáš něco pod 6 kg a myslím že pleny co máme mu seděly tak od 4 nebo 4,5 kg bez problému. Ono když mu přes plínku oblečeš body, tak mi připadá, že i když je mu to volnější mezi nohama, že to body to přitáhlo k tělu a neproteklo to. Ale občas nějaké prosáknutí bylo. Teď už bez komplikací. Dnešní noc s novou sadou BG byla naprosto v klidu, dokonce mi spal delší dobu mezi kojeními, než obvykle 😀

marky27
22. dub 2012

@ivuska.h supér, velká gratulace, to je bezva úspsěch (a zasloužený 😉 )

ptjj
23. dub 2012

@ivuska.h taky se pridavam ke gratulaci a uz se moc tesim, az zacneme nase Anavy pouzivat

aemmi
23. dub 2012

@dzejnyy Jé, tak to máš stejnou zkušenost jako já, s těma BG kapsovkama, já když jdu strkat vkládačky do kapes, tak musím mít čerstvě namazaný ruce a ekzém nemám v nějakým hrozným stadiu momentálně, ale i tak je to dost nepříjemný...ty freetime vypadají fakt dobře, možná si časem nějakou pořídíme 🙂

rebelie
23. dub 2012

@aemmi Tak mně BG kapsovky na ekzém nevadí, ale co je šílený jsou separačky BambinoMio, co nám koupila tchýně - ty se mi pořád chytaj na ekzém a vždycky mám chuť hodit celou tu roli z okna...

helulela
23. dub 2012

@ivuska.h přidávám se ke gratulantům, zasloužený úspěch 🙂

aemmi
23. dub 2012

@rebelie tak ty separačky neznám, my jedeme pořád Popoliny, ty kapsovky mají jedinou kliku, že jsou to fakt dobrý plenky, jinak by mě ta manipulace s nima odrazovala od používání...dále jsem taky nesnášela vlhčený ubrousky, ty se mi taky zadrhávaly a navíc mi ten ekzém ještě zhoršovaly, ale to už jsme v jednorázových potřebách 🙂

rebelie
23. dub 2012

@aemmi Vlhčený ubrousky taky děs běs, mít v rozpraskané ruce chlupy z kapesníčku, fakt nic moc. Ale Perlan to naštěstí nedělá a v tom my jedeme od začátku.

aemmi
23. dub 2012

@rebelie přesně, chlupy z vlhčenýchubrousků jsem měla v záděrách a v rozpraskaný kůži, o perlanu jsem tenkrát nevěděla, jinak bych si ho asi taky sehnala, ale už mám dost hadrových ubrousků a spokojený jsme obě 🙂

rebelie
23. dub 2012

@aemmi Já mám teda teď ruce rozpraskaný tak, že bych nejraději nesahala na nic, ale to holt nejde... tak aspoň, že těm vlhčeným ubrouskům se dá vyhnout.

joohana
24. dub 2012

Ahoj holky,
dnes má naše nejmladší rok a doufám, že za rok nebo tak nějak se zbavíme plín ! Dost se na to těším, po všech těch letech. No a máme problém, používám vv Anavy a flísáčky Anavy a malé asi flís v tom horku začal vadit, má na bocích červené fleky které tipuju na vyrážku z horka+flísu. Bohužel tady nemůžu koupit jiné svrchňáky a ani nevím, jestli by vlna nebo PULky pomohly v tom teple. Nějaký nápad ?
Zkusím mrknout do nějakých dětských obchodů o víkendu, ale myslím že látkovky sem ještě nedorazily, ještě tu nezačali třídit odpad. Nechce se mi začít dávat papírovky, ale ona je chudák opupínkovaná ledaskde (je dost baculatá, pořád se potí...), tak ať ji nemučím víc než je nutné.

reruna
25. dub 2012

@joohana a kalhotovky nepoužíváš vůbec? nebo AIO? Zkus třeba bez svrchňáčků a častěji přebalovat....

rebelie
25. dub 2012

@joohana Já myslím, že vlňáčky by to vyřešit mohly a pokud umíš plést, můžeš si je i uplést... nebo z bazárku - Ti je někdo pošle a do pátku je můžeš mít doma.

reruna
25. dub 2012

@rebelie pokud se nepletu, tak joohana bydlí někde v emirátech (ale nejsem si teda jistá), to by jí do pátku asi nedošlo 😅

dandelion
25. dub 2012

@boudova a proč u vás sekce a JIPka? :/ mě vyletěl tlak.. podezření na preeklapsii.. takže dle ms 37+1tt (dle utz 37+5tt) sekce.. malá Apgar 8-8-9, měla svalový tonus a modrala.. druhý den měla šedivomodrý ručičky a nožičky, kdy jí teda udělali rentgen plic a zjistili, že se jí nerozvinuli dva plicní laloky.. Den byla na kyslíku.. Do toho má na srdíčku Defekt septa komor (dírka mezi komorama) a pak si vymyslela ještě silnou žloutenku.. která trochu ustoupila, ale jsme žlutý pořád hodně..

Jinak musím uznat, že PULky HD jsou super 🙂) Ale Anavky budou určo lepšejší :D 🙂) Jinak já se chystám konečně vybírat kalhotovky Anavy 🙂

boudova
25. dub 2012

@dandelion nízké průtoky, placenta už nevyživovala, šla jsem na první prohlídku do porodnice a rovnou jsem tam zůstala. druhej den ráno mě kuchli. a mě se poslendí 3 dny předtím zdálo, že se malá nějak přestala hejbat, ale nechěla jsem plašit......nakonec to dobře dopadlo, ale jít na tu kontrolu o pár dní později - nevím, nevím. malá měla po měla žloutenku, ale hlavně neudržela jídlo, zvracela, byla na kapačkách a měla nějakej špatnej cukr. přesně nevím. a pak samozřejmě nepřibírala. hrůza. i po propuštění domu, jsme chodili na váhu k dětské ob bedn. zrovně v těch největších mrazech.....

joohana
25. dub 2012

@reruna Holky, já vlňáčky i PULky doma v ČR mám, ale jsme teď na dva roky v Emirátech a není tu ani poštovní služba, nikde je tu nemůžu koupit a bez svrchňáků ji tak nechat nemůžu vzhledem k tomu že nosí plíny narovno 😉 .
Vadí ji ten flís právě tam, kde je přímo na kůži.

joohana
25. dub 2012

@dandelion
@boudova Holky, to jsou teda příběhy- držím palce ať vám miminka dělají už jen samou radost !

helulela
25. dub 2012

@joohana mně napadají jen nějaké bavlněné home-made kalhotky na sucháče, střed vyložit flísem a dávat jako svrchňáky - taková nouzová variace na zavazovačku s vlněným obdélníkem

aemmi
25. dub 2012

Ted jsem si vzpomněla, neviděly jste v pondělí Sama doma? Nějaký Dr. se tam dost nepěkně vyjadřoval o jednorázových plenách, myslím, že to bylo v souvislosti se záněty močových cest, ale zahlédla jsem jen kousek...

betelgeuzz
25. dub 2012

@aemmi neviděla jsem, ale dá se na to tady podívat http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-s...

lenka5731
25. dub 2012

@betelgeuzz díky za odkaz, kouknu. Zrovna včera jsem na netu sháněla informace o složení jednorázovek. 😖 😒
@aemmi

rebelie
25. dub 2012

@joohana Aha, já si říkala, že asi budeš někde mimo, ale pas ukazoval Brno, tak jsem si říkala, že asi nějaká zapadlá vesnička na Moravě, že se nedostaneš do města 😀DD. A aspoň ten vlněný obdelník, či šálku bys tam neupletla? Nebo by Ti někdo neupletl? Nebo i vlna nedostupná? A do čeho balí místní? Přinejhorším ty větší bavlnění kalhotky a flees třeba naskládat pod poslední vrstvu čtvercovky... ale ty tam asi kus fleesu taky mít nebudeš, ne? Jinak naše maminky dávaly kus igelitu, tak jako nouzová varinanta do těch kalhotek by to taky šlo...
@reruna Díky za upozornění.

angetha
25. dub 2012

Ten rozhovor v Sama doma jsem viděla, byla to urologie dětí a byl to jen jeho osobní názor - vyznělo z toho, že je pro látkové pleny