Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
15. črc 2010

@kvakulka Dnes jsme byli u doktorky, CRP má jen lehce zvýšené, poslechově nic, v krku nic, v břiše nic, v moči nic. Tak asi nějaká celková viróza. Horečka se daří držet pod kontrolou, má dobrou náladu, pije dost, takže celkem žádné drama.

mehlo
15. črc 2010

čauky děvčata! potřebuju radu! Která máte tyhle plenky http://nejenprodeti.cz/denni-sada-flip-organic-.... chci se zeptat, jestli se tam ta vv přicvakává patentkem nebo jen vkládá. dík

kackaj
15. črc 2010

@mehlo ahoj, jen se vkládá za ty křidýlka, takže nic moc chyták, ale nám to drží i při plazení a jiných pozemních aktivitách🙂

mehlo
15. črc 2010

@kackaj děkuji

kackaj
15. črc 2010

@mehlo no, tak to snad ani není zač 😉 Proč se vlastně ptáš? Budeš šít něco podobného?

mehlo
15. črc 2010

@kackaj čau no uvažuju o tom. ale spíš jako SIO- to nandávání bez patentek se mi moc nelíbí. čau

sussanah
15. črc 2010

@helulela my mame jednovelikostni bambinex a jsem s nima maximalne spokojena. Pro uplne pidi mimco jsme teda meli babylucy fix xs (asi na prvni 3-4tydny), potom uz ty bambinexy, pouzivame je porad a jsou v poho. Je na nich videt, ze jsou pouzivane (hlavne kolem suchace), ale uplne v poho je budu pouzivat i na dalsi mimco. Patentky na zmenseni velikosti se nam u jednech vytrhly, ale reklamovala jsem bez problemu v brane a dostali jsme nove obratem. U dalsich dvou bez problemu. Mame u ty duowrap, co zminuje maly_prcek a jsou taky bezvadne. Za sebe rikam, ma novorence je dobre mit neco dobre padnouciho (doporucuju kouknout na bazary, precejen za ty 1-2mesice se to moc neopotrebuje), potom od nejakych 5kg uz ty jednovelikostni klidne muzou byt. Budes to mit tezke, holt kazda mamina ma vyzkousene neco jineho 😉 😀

blondata.sestricka
16. črc 2010

Holky prosím Vás, nevíte kde se dá na netu sehnat kvalitní Merino vlna na vlňáčky? Návody jsem už našla, ale vlna chybí 😝

betelgeuzz
16. črc 2010

@blondata.sestricka tady na koníkovi je i téma Pletení vlňáčků, tak tam ti možná poradí. Já bych se podívala po obchodech s látkovkama, v normálních galanteriích asi moc ne. TAdy jsem nedávno četla o vlně v Praze, ale jsou tam myslím i kontakty na weby http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

blondata.sestricka
16. črc 2010

@betelgeuzz Díky 😉

Je nutný žehlit čtvercový plíny? 😕

beruskanula
16. črc 2010

@blondata.sestricka : tak ja je zehlim a po celou dobu budu 🙂 ... je to v pohozehleni 🙂

betelgeuzz
16. črc 2010

@blondata.sestricka Nutný to není, stačí praní na 60.

@beruskanula jsem na tvoje předsevzetí zvědavá 🙂 Zrovna v těchto vedrech se mi tu kupí žehlení, protože se mi nechce přitápět žehičkou. Kdybych žehlila i plenky, tak už nemám malou do čeho zabalit.

zmuzle
16. črc 2010

Blondata sestricka, nutny to neni. Ja nikdy nezehlila, nemam to rada. Vubec skoro nezehlim nic 😉 Ale nekoho to bavi, nekdo zehli vse...Takze si to delej tak, jak se ti to libi.

mehlo
16. črc 2010

@blondata.sestricka čau www.zlaticko.cz- vlna diamante, akorát vyjdou trošku dráž- protože je hodně silná a tak je v klubku jen 50 m. Já na mimiska použila 2 klubka

beruskanula
16. črc 2010

@betelgeuzz : budu kdyztak informovat, ale jak se znam, tak to dodrzim... zehleni mam rada, je to pro mne odreagovani 😀 🙂

helulela
16. črc 2010

@sussanah @maly_prcek já jen tak informativně...používám PULky IV a spíš teď přemýšlím, že po S koupím rovnou L, kilově to na sebe dost navazuje. Ale ráda bych je schovala na další mimi (až se na něj jednou odhodlám 😉 ), tak aby byly ještě funkční.

blka
16. črc 2010

Holky, nedávno si tu někdo kupoval vlňáky z nějakých "neprověřených" stránek. Byly takové hezké s obrázkama. nevím, kdo to byl. Nevíte náhodou někdo, co to bylo za stránky?

chaarleene
16. črc 2010

@blka nebylo to merinostar.cz?

betelgeuzz
16. črc 2010

@blka já jsem si objednala tyhle, ale v červené barvě http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S...

kvakulka
16. črc 2010

@helulela My teď máme IV organic vel. M, syn má 9,5 kg a budou mu určitě ještě dlouho- myslím, že IV jsou hodně prostorný, vejde se ještě do vel. S 😅 😅 . Ale jak píšeš, myslím, že moc odolný nejsou- IV Fox hodně nosil a jsou takový už jetý- druhý dítě je tedy ještě dotahá, ale jiný PULky vydrží víc (teď jsem fanda do Thirstiesek- DuoWrap 😉
@blka Já kupovala z Merinostar- ale jednobarevné, oranžové, natahovací- podle mě jsou OK, ale ne držáky, spíš na den- i když jsem dvakrát lanolínovala, tak nacucanou plínu neudrží (ale opakuju, Jáchym je, jakej je- dneska měl prodojenou BE za necelé dvě hodiny- noční plína, hehehehe 😀 )

blka
16. črc 2010

Jo, to je ono. Díky 🙂

zmuzle
16. črc 2010

@blka Vlnacky uz mam taky objednany, ale ty natahovaci. Liemtkovy nebo hnedy, podle toho, jaky budou driv. Tak pak poreferuj, jestli beres jiny, jaky jsou 🙂

blka
16. črc 2010

@zmuzle Ještě neberu, jen jsem si dneska říkala, že by byly dobrý vlňáčky a vzpomněla jsem i na ty s potiskem. Já mám od myšlenek k činům dlouhou cestu 😅

meleri
16. črc 2010

holky,

tak mě napadlo, chodíme ted hodně plavat a nechcu už kupovat ty papírové plavací pleny....jsou hnusné upřímně, malý z nich měl opruzený zadek, doužíval celé balení a do dalšího už nejdu.

ale napadlo mě co dát na plavání jen ty kalhotky z Itti Bitti? jsou sice chlupaté ale možná by nebyly tak nasáklé a nepříjemné jako ty papírovky? nezkoušeli jste to někdo, co to udělá ve vodě? 🙂 dík...

ivika18
16. črc 2010

@meleri a proč nekoupíš plavečky?

zuzcacig
16. črc 2010

@meleri taky jsme používali po prvním balíku plín plavečky. U nás je přímo šijí a mají i pro prťochy.

baca
16. črc 2010

Tak jsem teď několik dní dávala na noc jednorázovku, kvůli menšímu balíku v tom teple. Ale včera se madam tak večer rozčilovala, až byla celá opocená i pod plenkou, tak jsme ji v tom teda neměla srdce nechat a dala jsem jí prefold do lovíků. Stejně v noci čurá spíš až k ránu. Ráno byla plina suchá. Nejhorší je, že mi bojkotuje už aspoň 3 týdny číňák a do normoš nočníku nechápe. Ráno se do něj teda už vyčurala poprvé, ale asi proto, že se jí fakt chtělo. Dneska má zase vlňáky s prefoldem.

erinka83
16. črc 2010

Tak jsem teď dva dny byly přes den víceméně v pulkách a Baru má červenou prcku 😒 Takže v těhle hicech musíme být jen na vlně... Jak to děláte, když máte vlnu celý den a jste někde na výletě třeba a není čas vlňáky větrat?? 😒

nika
16. črc 2010

@erinka83 erin jsem na tom stejně, ale pokud mám kočárek tak vlňáky větrám přehozené v košíku, a pokud šátek tak beru alespoň 2 a střídám s pulkama a pak když někde vegetujeme tak suším jako šátek 🙂 který je v tomdle počasí propocen 🙂

erinka83
16. črc 2010

@nika Vidíš, kočárek to řeší 😀 My už skoro vůbec nešátkujem a teďka si to ani neumím představit, to musíte být mokrý jak myši, ne?