Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
21. pro 2010

@tygrous pak bych ještě zkusila ty BlueBerry ty jsou dvouřadé a ne moc vysoké např tyhle http://www.latkove-pleny.cz/latkove-pleny/?vyro...
Nám BG neseděly tak do 3 měsíců - ale od té doby ani jednou neprotekly a nedám na ně dopustit 🙂

ivuska.h
21. pro 2010

@veselazu Mě taky neprotekly, ale vypadaly děsně neforemě, vyjížděly ty okraje přední části atd. To samé u Flipek. Weeguhhers to nedělaly, mají ten předek užší.

tygrous
21. pro 2010

@veselazu Dik, uz jsem na ne taky koukala, ale zas se trochu bojim te vel. one size, aby mu to proste vydrzelo jeste nejaky tyden, moc neverim, ze ty one size jsou idealni na vetsi deti... Nam ta BG nesedela do pul roku a pak jsem ji prodala. Sice neprotekala, ale proste mu to skrtilo nozicky a pres brisko to sedelo blbe. No, budu to pres vanoce studovat a necham si o tom zase asi i zdat, a pak se uvidi... Dik, holky😉

zmuzle
21. pro 2010

@ivuska.h Takt o je super. To jsem rada. 🙂

veselazu
21. pro 2010

@ivuska.h ještě že máme ty děti každé jiné, jinak by se tolik výrobců plínek neuživilo 🙂

andelka
21. pro 2010

Já jsem teda srab, i když vezu k doktorce děcko v látce, tak do ordinace ho beru v papíru 😅 Nemám asi žádnou reprezentativní plínu 😅 I když mentolková BBH by se líbit mohla 🙂 tak novoroční předsevzetí - k doktorce v látce - jdem 17.1. na poradnu 🙂

Dneska jsem nechala manžela přebalit, měl už nachystané svrchní a v nich čč narovno, vkládačku a separačku, a stejně nadával jak špaček, co to mám za udělátka, že to neumí 😅 Bude muset víc trénovat 😀

betelgeuzz
21. pro 2010

To máte šikovný tatínky. M se do přebalování nikdy nehrnul, přebaluje až tak posledního půl roku, kdy jednou týdně malou hlídá a ukládá. Nachystám mu BE + vlňáky, už se i stalo, že jsem vlňáky našla na přebalováku a musela jsem jít malou budit 🙂 Babičky nepřebalovaly ještě nikdy, nikdy tam malá nebyla sama tak dlouho, aby bylo potřeba ji přebalit.
Já nosím k dr taky látkovky. U nás to je tak, že v čekárně vysleču do bodýčka, zbytek až u sestry. Dokonce si máme nosit čč s sebou, dávám ji na váhu a pak v tom malou nesu k dr.

chaarleene
21. pro 2010

jé, tak to u nás s látkou v pohodě, manžel se teda do přebalování moc nehrne, ale když už přebaluje, tak nemá problém... naopak, když dojdou látkovky, tak remcá, že by jí dal radši látku než papír 😀 mám vždycky u přebalováku připravené naskládané draky i s vkládačkami, takže jí dá na nočník, pak plenu, PULky a pohoda 🙂 ale to malá nesmí být pofiknutá nebo do toho nočníku nakadit 😀

evlyn
21. pro 2010

Já teda musím muže pochválit - přebaluje malého od narození bez reptání, nejdřív do papíru, teď do látkovek. Jelikož brblal když jsem se mu snažila radit, tak jsem mu převykládala, že v téhle bedně jsou kalhotovky, v roli separačky a svrchní gaťata visí na háčku. A AIO jsou ve speciální krabici vedle - to už teda asi zapomněl, protože přes blueberry minky dal Anavy flísáčky. A vkládačky dávám do kalhotovek už při skládání ze sušáku.
Babičky nepřebalují - zatím nebyla příležitost, a hlídací tety ze zvědavosti zvládnou i látku...
Jinak k doktorovi zatím taky jezdíme v papíru, mám sice vždycky v plánu mu dát BG Organic, ale pak vyměknu, aby to náhodou neproteklo. U doktorky je super normální přebalovací stůl, takže malého svlíkám až tam, v čč ho sestra bere jenom na váhu a na měření - evidentně už ji nějaké to miminko počůralo 😀

blka
21. pro 2010

Můj muž moc nepřebaluje. A když už, tak dá jednorázovku. Dneska jsem se vámi chtěla inspirovat a nechat malého přebalit do látky - čč narovno v PULkách. Měl to nachystané, jen jsem mu řekla, ať ho na to položí a zapne. Tak se na mě podíval a že prý to nezvládne, ať to udělám sama 😀 .
K dr. jsem chodila v jednorázovce, pak jsem dala látku. Později jsme ale začali chodit v době, kdy po prohlídce míval svačinu a pak procházka a to nám látka protekla, tak jsem začala dávat jednorázovky a jaksi jsem u nich zůstala.

erinka83
21. pro 2010

@andelka a zelená BG není dost dobrá?? 🙂

U nás manžel přebaluje do látky od uačátku co jsme s tím začli, nejdrřív koukal, ale brzo se do toho pustil, jen zatím zůstává převážně u novoskladu (prča vázat víc jak roční dítko do novoskladu 😀) , já už dávám na rovno do flísáků... a moc se mu nechce do kalhotovek, prostě má nejradši novosklad 🙂

jasekd
21. pro 2010

No jak to tak ctu, jsem rada, ze jsem ho to naucila brzo. Uprimne, me manzel velmi prekvapil, co se peceo dite tyka. Na domacnost dobrovolne nesahne, klidne by zil v bordelu (ne vylozene spine, ale neporadek dela vsude a bleskove), nevari, na nakup sam nejde, kdyz dela nejake dom. prace, tak s brblanim, ze to jako neni nutny... Ale o dite se postara, az jsem koukala. Ze zacatku to byly takove ty vymluvy, ja nechci, radsi ty, abych mu neublizil (ale protoze jsem videla, jak ho v pohode chova, nosi atd, tak jsem mu to nezrala), obcas jsem ho poprosila, ze mi neni dobre (po porodu jsem mela dlouho bolesti po siti nastrihu), udelal to a naucil se a umi, treba ja uz malyho ani nekoupu, kdyz je doma manzel, a umi to lip nez ja. Ma vetsi silu, ruzne blbnou, kdezto ja se k vane ohejbam pres pupek a do vody s nim nelezu, bysme se nevesli, takze i malej preferuje koupani s tatou. Jenom mi vadi, ze se na vsechno pta. Kde jsou pleny, vkladacky, bodycko, co mu mam dat... Vsechno je stale na tom samem miste, spi stale v overalkach... Ale pohodlnejsi je zeptat se nez se zamyslet, ale to ma asi dost chlapu. No a taky ze po jeho peci je sice dite obstarane vzorne, ale vsude kolem je jak po vybuchu, asi opet caste u chlapu. Jo a taky nepochopim, malej uz 5 mesicu bere kazdy vecer pred spanim antibiotika a manzel na ne pravidelne zapomina, musim hlidat. Ted ho ale treba uspava, on si s nim klidne lehne, ja bych bud vytuhla nebo byla nervni, ze ztracim cas. Takze u me prevlada spokojenost 🙂

jasekd
21. pro 2010

@erinka83 Ja mam taky, kdyz uz pouziju cc, jen novosklad. Dite ma 9 mesicu. Draka jsem se ani neucila, nechce se mi, a narovno davat nebudu, zkusila jsem parkrat a proteklo, asi to neumim 😅 Takze kalhotkovky, jako nouze novosklad a az vyroste ze 70x70, koncim s cc 😉

erinka83
21. pro 2010

@jasekd no mně to ve flísákách neprotíká, ale občas provlhne 😒 když na ni trochu zapomenu a ona hodně sedí, jak si hraje 😒

jasekd
21. pro 2010

@erinka83 Mne ty flisaky vubec pripadaj na takhle velky a sedici dite nespolehlivy, ja je mam jen v Sku. Jo a proteklo mi to asi proto, ze jsem dala cc narovno do kalhotek z Pop in AIO, vyndala jsem ty vkladky, co uz byly mokre, a dala cc, a ta Pop mi obcas protekla i s origos vkladackama. PULky by neprotekly, mozna kolem lemu. Ja to dala jen proto, ze mel zarudly rantly od pliny v miste PULek HD, tak jsem zmenila plenku i svrchni gate, abych to odlehcila, jinak to pouzivat nebudu, mam ty kalhotkovky. I kdyz tohle musi bejt nejrychlejsi, ale kalh. na Snapku je taky hned.

erinka83
21. pro 2010

@jasekd já jsem byla ze začátku hodně spokojená, máme je asi 3 měsíce, ale musím to hlídat... tak už je mám ejen na doma, do kočárku nehrozí 😒 , to bych musel apřebalit snad co hodinu... jsem zvědavá na novorozeňátko, jaký budou 🙂

jasekd
21. pro 2010

@erinka83 Na maly miminko to bylo jak kdy, nekdy mi provlhly behem dvou hodin (pod tim HD slozena na holku, ze zac. jsem nebalila na kluka), nekdy vydrzely skoro celou noc s tou samou plinou, to jsem je dala z nouze, kdyz dosly PULky... Pripadaj mi takovy nevyzpytatelny...

erinka83
21. pro 2010

@jasekd aha, já jsem právě myslela, že na novoška budou spolehlivý, @ivuska.h je hodně používá jako noční i teď, že?

jasekd
21. pro 2010

@erinka83 Ono ty zkusenosti ma opravdu kazdy jine, je potreba vyzkouset. Ja ty latkovky zas tak nezeru, proste prebalovani, tak ani nejsem zas tak ochotna experimentovat a zkouset a menit zajete ritualy, i kdyz kdyz ma prijit nova plina, tak se samozrejme taky tesim 🙂 Protejkalo to hlavne ze zacatku, myslim tyflisaky, mozna male hubene dite a moje nezkusenost...

ivuska.h
21. pro 2010

@erinka83 Jo 🙂

erinka83
21. pro 2010

@ivuska.h vidíš, na to jsem furt nenašla odvahu 🙂 Ale teď v noci jaksi málo čůrá, tak bych to konečně mohla zkusit 😀

sussanah
21. pro 2010

u nas teda manzel byl pro latku hnedka, takze jsme se ucili oba zaroven a uplne v pohode. Taky paradoxne meli nejvetsi problem s latkovkama babicky, ale prebalovaly snad asi tak jednou (moje mamka ani jednou), takze se to neresilo.
@jasekd U nas taky koupe manzel, byli jsme totiz pred porodem na jednom uzasne prednasce v materskem centru - pece o dite a doktorka mela nazor, ze koupani at je zalezitosti tatinka, uz je doma z prace a je to super prilezitost vyblbnout se s ditetem, mit neco "sveho" do ceho mamka nevidi a neremca. A nam se to zalibilo, takze v podstate od narozeni koupe tata (ze zacatlu teda spolecne se mnou) a je to bezva. Spis mam problem okoupat maleho ja, kdyz mm ojete na sluzebni cestu 😀

maly_prcek
21. pro 2010

@andelka Tak Kikko bambus na kluka dávám 1ks samotnou doteď na doma... Jinak docpávám vším, co mám po ruce... Anavy vnitřky, doma šité vkládačky, BI bamboo hour... Ale čím dál víc převažujou AIO nebo kalhotkovky, kvůli savosti...

@duzame Já na ven dávám víc AIO, protože je to hubenější... Jinak taky nemám problém dávát svrchňáky + klahotkovku...

Anavy dávám klidně i bez svrchňáčků... Asi bych to tak klidně udělala i u té MUDr., tričo + Anavy a pak dooblíct. My máme ty BG...

@tygrous No my jsme pěkní buřti a BG nám sedí... I Anavy Easy... A co BB?

evlyn
22. pro 2010

@sussanah JJ u nás taky koupe manžel - beru to přesně tak, domů se dostane až tak hodinu a půl před tím než jde malý spát, u kojení mě nezastoupí, tak ať si spolu užijou co největší dobu. A přesně jako ty mám spíš problém okoupat malého já. A nejvíc se mi osvědčilo mu naopak nestát za zadkem - pak je nervózní, nejde mu to (jako každému ze začátku) a rychlejc se vztekne, protože nemá rád, když mu nejde něco, co já už umím 🙂 (chlap). Takže mu to většinou jednou dvakrát ukážu, převykládám - třeba koupání stejně jako mě to učili v porodnici a nechám je ať si nějak poradí.
Občas sice řeším ty flísáčky přes AIO, nebo podivně pokroucené pyžamo, plavající podlahu v koupelně, popř. že zapomene malého po koupání namazat, ale z ničeho se nestřílí - hlavní je že se o malého stará bez reptání a moc za mnou nechodí s takovým tím "já nevím co s ním, udělej s ním něco, nevíš co chce?"
Malej je taky solidní řizek a BG sedí výborně....

sussanah
22. pro 2010

@evlyn jj taky to tak mame, proste je necham na pospas osudu, vsak kazdy se to musel nejak naucit. Takze kdyz se jde koupak, tak mi maly zamava a fici do koupelny a volaji me az na kojeni 🙂 My teda ted obcas resime problem v tom, ze maly jak vecer uz pretazeny, tak ho mm neni schopen obliknout, jak furt zdrha, tak to teda v ramci bezpecnosti dojdu, protoze jeden z nich by potom neskoncil dobre 😀 Taky si rikam, ze si nedokazu predstavit, ze by me mm nezastoupil v peci o maleho. U nas doma se o nas staral tatka uplne stejne jako mamka, nastesti u tchanovcu taky tak, takze jediny rozdil v nasi peci o maleho je to, ze kojim teda opravdu jen ja 🙂 I kdyz mm uz rikal, ze kdyby treba casto prikladal, tak bychom poresili i tuhle posledni vec 😀

slunicko76
22. pro 2010

TEDA FAKT ZAVIDIM TY VASE CHLAPY!tedy v tomhle!i kdyz abyh z nej neudelala super trotla, zinkou malpu umyje i do vany donese, ale oblikal a zabaloval jen asi dvakrat. takze jinak jsem na to sama! no,tak ted mam cim ospravedlnit ten curbes, co mame doma! 😉

andelka
22. pro 2010

@jasekd chci chi, to máme podobné chlapy 🙂 akorát teda můj m vaří někdy o víkendu, nebo vaříme spolu, večeři si dělá často sám, když večer kojím, chodí nakupovat, vynáší smetí - ale vysavač a hadr na prach asi ani neví že vedeme 😅
Koupe od Danečkových 7kg on, na mě už je těžký, taky ho předtím vyslíká. Suším a oblékám ho já, on mezitím vyleje vodu z vaničky a udělá pořádek kolem toho.
A dneska jsem ho ráno nechala Danečka komplet vysvléct, vyměnit plínku a obléct a s trochou brblání a v delším čase než já - to zvládnul 🙂
@erinka83 no, my už jsme ty zelené docela "ojeli" 😅 žluté jsou lepší, tak vemu ty.
My to mám eu doktorky tak, že v čekárně jsou přebalováky, tam ho svlíknu do plínky, zabalím do přikrývky a donesu k sestře, položím vedle váhy, sundám plínku, zvážím (nosíme si na to vlastní plínku a kolikrát už ji počural na váze 😅 ), obleču plínku, donesu k doktorce, zase sundám plínku (bo se kontroluje pindík, třísla pod.) Plínku mu vždycky zapíná doktorka, tak jsem zvědavá co řekne na látkovku 😀
Jinak my jsme taky kus chlapa a BG sedí výborně 🙂

andelka
22. pro 2010

@slunicko76 však ještě není pozdě, jak říkám, můj přebaloval po dlouhé době včera a dneska, inspirovala mě tahle diskuze. 🙂

jasekd
22. pro 2010

@evlyn
@sussanah vsechno se vsakne, ale zapomenout ty antibiotika proste nejde, a uz me to dost unavuje, furt bejt v pozoru, jestli mu je dal. Nastesti malej je ma rad, je to sirup, a kdyz se zapomene a on uz spi, strci se mu strikacka k pusince, on to ucejti, ve spanku vyduda, zacpe se dudlikem a spi dal 🙂

helulela
22. pro 2010

@andelka to by chlapi koukali, co se to tady na ně šije 😉

V. chodí k doktorovi v AIO, jednu má na cestu tam a když ho pak strojím, dávám mu čistou. Minule se za prohlídku stihl dvakrát počůrat, jednou na váze a podruhé v ordinaci, když jsem ho držela na ruce, si to schoval schválně..