Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marky27
25. zář 2011

teda omlouvám se, koupila jsem né kapsovky, ale kalhotkovky, ještě ty termíny nemám tak zažité 😀

sussanah
25. zář 2011

@chlebenka na lidi fakt kasli. My ted davame na nase druhatko jen latkovky, jednorazovku vlastne jeste vubec nemel, po narozeni sel hnedka do latky, tak jsemzvedava, jak dlouho si udrzi titul "neposkvrnen" 😀 A jak ted zase balime do latky, tak mi proste prijde, ze to k tomu miminku tak nejak patri. A taky se s tim vetsim zadeckem miminko mnohem lepe chyta, resp je ho za co chytnout 😀

@marky27
1) docela chapu, ze pro 20m ditko je najednou latkova plenka nezvyk, klidne uz ji to muze byt opravdu neprijemne, protoze na to neni zvykla mit mezi nohama balik. Muzes zkusit ty vv (idealne bambus, aby to vubec zvladlo nasat ty davky), ale osobne bych to asi uz u ni neresila a spis bych se soustredila potom na novoska.
2) jake mate svrchni kalhotky? Me to delalo u kalhotek popolini, nejak mu nesedelo to "zaclonove" lemovani, osypaval se potom. U jinych jsem problem nemela.
Nebo taky to muze byt u lemovani flisem, nektere deti na to reaguji citliveji
3) PULky peru dle potreby, obvykle jak se zaspini (u druhatka jsem za 14dni kazde vyprala jednou) nebo jak jdou citi moci. Taky hodne zalezi na tom, jak moc je nasakla plinka, protoze kdyz je na zdimani, tak je jasne, ze se vice moci dostane do styku s kalhotkami a ty potom zavaneji.
4) ocet a bambusky se tu resily nekolikrat, podle me to problem neni, mela jsem bambusove kikko, ocet jsme davali, bez problemu

marky27
25. zář 2011

@sussanah díky za odpovědi. Svrchňáčky máme Thisties duowrap. Četla jsme na ně jen chválu, tak nevím, v čem je problém. Třeba ty pupínky nejsou z plínkování. A byly cítit po noci, kdy plena byla opravdu nasáklá, takže moč byla i na vnitřku PULek.
Hrozně mě mrzí ta reakce naší Elišky. Já se tak těšila, jak budem látkovat, a teď to vypadá, že s ní to asi už nepůjde. Jsem docela zklamaná. Ale budu jí je dávat alespoň na noc, to vypadalo, že jí to nevadí. A zkusím taky ty vícevrstvý.
Ocet teda budu dávat taky. Já jen někde četla, že nějaká mamina si ztěžovala, že si díky octu zničila nějaký vkládačky. Tak jsem měla strach.

chlebenka
25. zář 2011

@sussanah Myslela jsem, že budu dávat jednorázovky jen v porodnici, ale radši bych je miminku nedávala vůbec 😉 . Takže sis vzala s sebou do porodky látkovky a už jsi balila tam, tak do toho bych mohla jít taky. Akorat, s látkovkama nemám vůbec žádný zkušenosti, nevím jak budou sedět, tak nevím, jestli mám začít radši až v klidu až budem doma.

helcas
25. zář 2011

Ahoj, jsem tu nová..mám 12ti měsíční dcerku a látkujeme. Poslední dobou ale mívám problém s tím, že plenky opravdu hoodně páchnou močí, čpavkem a vyprat by potřebovaly okamžitě nebo aspoň každý den. Než ale nashromáždím alespoň minimální množství plen na vyprání, je z toho hotový toxický odpad, přitom plenky alepsoň pokaždé properu pod tekoucí vodou, než je dám do kýble. Jak to řešíte? Plenky v kýblu skladuji na sucho, myslíte, že by pomohla voda s octem nebo levandulí (tu ale nesnáším) nebo něčím takovým? Na noc jsem jí už začala dávat jednorázovku Alanu, protože po rozbalení noční plíny jsem už opravdu skoro omdlévala 🙂

sussanah
25. zář 2011

@chlebenka byt tebou, tak bych to nehrotila, v porodce davej normalne papirovky a doma, az budete mit klid, tak vyzkousite latkovky. precejen to mozna bude chvilku trvat, nez na to ziskas grif, tak at se hnedka zpocatku zbytecne nenervujes 🙂

helcas
25. zář 2011

Jo a ještě jsem se chtěla zeptat..neměly jste u svých dětí problémy kvůli látkování s postavením nožiček? Mě na kontrole na neurologii řekla doktorka, že z jejího postavení nohou je vidět, že látkujeme, že má širší balení, než by měla s jednorázovkou. Malá ještě nechodí, ale ve stoji a při obcházení nábytku má nohy opravdu hodně od sebe, že mám pocit, že se snad nikdy nemůže naučit s tímhle postavením chodit 😖

sussanah
25. zář 2011

@helcas zkusila bych plinky projet v pracce na 90st, nekdo tady pouzival tusim i nejakou desinfekci, to by mohlo pomoct. S postavenim nozek bych nestresovala, pokud ma kycle ok, tak se chodit v pohode nauci i s plinkou. Vsak jednorazovky se pouzivaji tak 10-15let avsechny predchozi generace se normalne chodit naucily 😉 Ja mela navic jako mimco remeny, potom siroke baleni a chodila jsem v roce. Pravda byla jsem pry sirokorozchodna, ale casem se to upravilo a to jsem fakt problem s kyclema mela, takze klid 😉

jasekd
25. zář 2011

@chlebenka Do porodnice latkovky asi ne, i tak budes mit starosti dost, za druhe to skladovani, nevim, jak by se tio personalu zamlouvalo, sice uz mas druhe dite, ale jak jsem pochopila, latkovat budes prvni 🙂
@helcas Podle me to smrdi i proto, ze to machas v te vode. Jak je to hodne mokre, tak aspon mne to smrdi vic, takze ja jen pocurane plenky hned hodim do kyblu a prepiram jen pokakane, a skkladovani namokro jsem uplne vyloucila, jo a kdyz jsem zkousela nejakou vuni pridat, tak to smrdelo jeste vic, stejne ta vune ten smrad nepretluce. Nocni plenka je vyzivna, to ano 😀 K tomu postaveni, ortoped u nas ma na nastence clanek o modernich latkovkach, takze rozhodne proti nim neni. Nas kluk je motoricky opozdenej, prej zdravej, jen linej, ve ctvrtek mu bude rok a pul a stale nechodi 😔 Je sledovanej na neurologii a vyslovene jsem se doktora ptala na latkovky a prej to neni zadnej problem, my jsme je meli vsichni, a spousta deti chodila na roce. Martinuv problem je proste nekde jinde. To, ze tvoje rocni dcera stoji ze siroka, je normalni, potrebuje sirokou zakladnu a hleda stabilitu. Vhodnost latkovek bych resila s doktorem jen v pripade nejakeho problemu s kyclemi, nebo treba naseho neurologickeho atd. U zdraveho decka bych to neresila vubec 🙂 Vase doktorka se k tomu teda vyjadrila nejak negativne? Nevim, proc na neuro chodite, nam rekl doktor, ze je to uplne OK, ze latkovka dite zbrzdi jen o par dnu ci tydnu max, jinak ze je problem jinde. Na roce neni potreba byt nervozni, ze nechodi.

jasekd
25. zář 2011

@sussanah To uz si delas srandu, ja mela reminky taky 😀 Kdy jsem chodila, to nevim, ale rozhodne driv nez Martin 😝

helcas
25. zář 2011

@sussanah dík za uklidnění, ale když Markétka stojí, vypadá to opravdu komicky..možná je to naopak ze začátku chození stabilnější, mít širší základnu, ale na pohled je to opravdu divný 🙂

maly_prcek
25. zář 2011

@chlebenka Jj - reakce lidí - přijdeš s miminem v šátku, máš látkovky... to už jsi poloviční Amazonka... a pak vytáhneš čínský nočníček a to je úúúplný konec, to už bydlíš v zemljance a svítíš si svíčkama a ještě ti řeknou, že týráš dítě protože ho omezuješ v pohybu a vysavuješ úmyslně nebezpečným bakteriím a okrádáš ho o dětství, protože ho nutíš čůrat do nočníku když na to nemá. 😀

andelka
25. zář 2011

@helcas jo, to mi říká mamka, že se mu v látkovkách blbě chodí a ať mu dávám víc papírovky. Začal chodit v 15měsících (ale on je odjakživa "pomalejší"). No teď už běhá jak drak, pořád ho někde honím a je mu jedno jestli má látkovku nebo papírovku. Ještě mu to moc nejde na nerovném povrchu, tak pak má aspoň v látkovce měkčí dopad 😀

helcas
25. zář 2011

@maly_prcek Já se tedy s takovými reakcemi zatím nesetkala, spíš se mě zvědavě ptají a nijak to nekomentují. Myslím, že látkovky, nosítka i šátky jsou dneska už tolik rozšířené, že to většina lidí už bere jako něco normálního. Já Markétku nosila v šátku tak do 8mi měsíců, pak ještě tak 2 v manduce, ale teď už se mi nosit nechce, chtěla bych zkusit ring sling na to běžné nošení po domě, ale ven už jen v kočáru...

helcas
25. zář 2011

@andelka no já to právě taky nejčastěji slyším od mamky ;)

joohana
25. zář 2011

@chlebenka No držím palce, začít už v porodnici je chvályhodná snaha, ale ve většině porodnic na to nejsou zařízení. Někde to není problém a dostaneš erárních látkovek kolik chceš i na použití na kakání, tady (Brno) nám nedali ani jednu pod hlavičku. Musela by ses možná s manželem domluvit na denním odnášení špinavých plínek atd. Ale to se musíš zeptat tam, kde budeš rodit, jak to u nich chodí.
Taky můžou vadit miminkům kvůli neodpadlému pupíku, pokud budeš mít malé mimi tak mají kolikrát novosklad až vysoko na hrudníčku..

joohana
25. zář 2011

@helcas Naše malá chodila hodně zeširoka, ale spravilo se to, teď jí jsou 2,5, na den je bez plínek půl roku a není to poznat že by měla nožky do "O". 😉

ciernavila
25. zář 2011

@sussanah teda kebyze nepovies opickove body tak ani neviem o akej znacke je rec...ani som nevedela ze to taka je. Ja som ho kupovala na Aukre s dalsimi vecickami.

silente
26. zář 2011

@helcas - taky jsem skladovala nasucho, do toho kýble jsem vždy na dno kápla pár kapek tee trea, nikdy smrad nebyl ... tedy když jsem nezapomněla dát prát po zhruba 3 dnech 😀
@chlebenka - v porodce bych to v Tvém případě taky nehrotila, těch pár dní tam přežij na papíru a pak si v klidu získej grif doma. Já teď u druhého počítám s látkou okamžitě v porodce, ale přece jen mám něco napřebalováno a taky už tam bohužel trošku znám personál z dětského (s malou jsme byly často v nemocnici), a ti mi v látkování malé nikdy nebránili, jde jen o to posílat ty použité plíny včas domů 😀
@helcas - to Ti mohla dr. rovnou říct, že je vidět, že ji nosíš v nosítku - když to přeženu ..... tam mají přece děti nožičky taky hooooodně od sebe 😀 A trošku mě překvapuje, že to říkala dr. na neurologii ... tam přece mají řešit trošku jiný pohled vývoje, ne? 😕

chlebenka
26. zář 2011

Holky a jaký šátek tu máte na mysli? To je nějaký speciál na doma a i na ven? To víte, prvnímu broučkovi je už skoro 8 let a v tu dobu jsem na něj měla takovou obyč látkovou trochu vycpanou zvláštní sedačku 😀 . Ta nebyla moc pohodlná a tak jsem jí používala maximálně tak, když jsem si potřebovala odběhnout do krámu a nechtěla jsem malého dávat na tu chvilku do kočárku. Písněte mě co a jak prosím, popřípadě nějaké značky, omrkla bych si to na nettu 😉 . Díky moc. Jinak látkovat začnem v klidu doma až se vrátíme z porodky. Je fakt, že toho asi budu mít dost a ještě do toho řešit látkovky, to by nemuselo dopadnout dobře 😀 . Ale jak se vrátíme, tak směle do toho 😉

marky27
26. zář 2011

Holky, já jsem z toho látkování nějaká docela zklamaná. Látkujeme pár dní a teď mi 2x protekly. A to je malá měla na sobě chvíli (nejdřív protekly po hodině, pak po necelých 2 hodinách) a ani moc nepila. Nevím, jestli to je plínama (u kterých přidávám i bambusové vkládačky) nebo svrchňákama (Thirsties Duowrap). A to se snažím, aby plínka nikde nevykukovala....Přes noc vydržely v pohodě, ale přes den jak se hýbe, a hlavně sedí, tak to nějak protíká. Nevím, co si počít. Navíc má malá na zadečku pupínky, možná alerigie na PULky, jestli něco takového je, nevím. Ach jo. Teď jsem na pochybám, jestli mám další plínky kupovat nebo se vrátím k papírovkám.

jasekd
26. zář 2011

@marky27 Ono je to tezky, kdyz jste zacli tak pozde, podle me nejjednodussi je latkovat male miminko, i kdyz je to pracne v tom, ze casto kaka. Nicmene krome pocatecnich chyb neprotyka, nikam ti nezdrha, nehejbe se...zacit na roce a pul chce trpelivost. Ja ted treba na dopoledni prochazku davam papir, pac mi malej taky protyka (nekdy i papir), zbytek dne vcetne noci latku. Na noc a ven vycpavam, doma ne, chodi si docela na nocnik a prebalujem casto. Kazdopadne kdybys to chtela ted vzdat, zkus to pak s tim druhym miminkem, je to o necem jinem, a s nim pak ziskas takovej grif, ze ho urcite odlatkujes az do odplinkovani 🙂

marky27
26. zář 2011

@jasekd no mimi jak se narodí budu látkovat určitě, když už jsem si ty plíny pořídila. Právě si taky říkám, že je škoda, že jsem na látku nepřišla už dřív, a že u malého miminka to bude jednodušší. Teda snad. Ještě to u Elišky párkrát zkusím, a kdyžtak se na to holt u ní vyprdnu. A myslíš, že je to spíš málo vyloženou plínou nebo prostě že jí ty svrchňáčky nesedí?

jasekd
26. zář 2011

@marky27 Ja tyhle svrchnaky neznam. Nam to dela bud bokem u nozicky, to vetsinou jak se pere a zlobi, ze to na nej spatne dam, to pak protece i vycpana plenka. Je nekde sucha a nekde hodne mokra. Pokud ti protece a plenka je hodne mokra a rovnomerne mokra, tak je to spis tim, ze malo vycpavas. Moje PULky maji flisove rantly a kdyz je plinka nacucana a naleha na ty rantly, tak to protece, i kdyz plinka nekouka ven. Chce to vypozorovat, kde je plina nejmokrejsi, napr. u kluka vic vepredu, a tam pridat vrstvu.

lennikka
26. zář 2011

Holky, prosim poradte, pouzivame ctvercovky, ale chtela bych zacit pouzivat vv plenky, mam jich doma asi jenom 6 kusu ve velikosti S a chci si dokoupit dalsi. Prckovi bude 7tydnu a ma 3,5kg. Kdyz budu dokupovat, mam koupit uz spis velikost M? Nemate s tim nekdo, prosim, zkusenost?

michamicha
26. zář 2011

ahoj, začali jsme látkovat ze zdravotních důvodů až minulý týden, ale chtěla jsem se zeptat, jestli je tu někdo, kdo by věděl, kde v Plzni sehnat snappi sponku? Akutně potřebuju, mám sice objednaný další plíny vč. snappky, ale dorazí až koncem týdne ☹

lennikka
26. zář 2011

Holky, mam jeste dalsi otazky,
1. jestli skladate nejak seperacky? Mam takove ty v roli.
2. Mam ctyri AIO Itti Bitti a stalo se mi, ze mi protekly okolo nozicek..nevite cim to muze byt? Je mozny ze by plenky byla mala nebo naopak velka?
3.Nezda se vam u chlapecku, ze maji moc v tech AIO nebo proste v kalhotkovych plenkach stesnanyho, namackanyho pindika? Nevadi to?

silente
26. zář 2011

@michamicha - Míšo, zítra jdu na poštu, mohla bych Ti zatím půjčit svoji, ale vzhledem k svátku ji dostaneš nejdřív ve čtvrtek ... 😔
@lennikka - jaké máš vv? Já používala vv Tots Bots vel.1 (zhruba stejně velké jako Kikko vel.1) a vydržely nám tedy hodně dlouho .... 😕
@marky27 - jaké používáš plínky? čč?

marky27
26. zář 2011

@silente nene, používám kalhotkovky - protekly konkrétně Bamboozle stretch a IV biofroté. Na Bráně v diskuzi si je přitom maminy chválily jako hodně savé. Ještě mně napadá, jestli třeba to není tím, že jsou nové a prala jsem je zatím jen 1x. A vkládala jsem do nich Bamboo hour a Anavy. Pak jsem ještě zkoušela vv Popolini narovno, ale ty vydržely.

jasekd
26. zář 2011

@marky27 To je taky ono, az se vic operou, bude to lepsi.