Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
28. zář 2011

@sussanah Jenže já asi pokaždý nepoznám, jeslti je pokakaná, někdy to smrdí, ale někdy ne 😅

betelgeuzz
28. zář 2011

@kachorka já mám u přebalováku malý lavor, tak hážu ty použitý plenky a jdu to přetřít jednou za čas, v noci vůbec, to řeším až ráno.

silente
28. zář 2011

@kachorka - ano, díky Irmě je krásně v suchu. Jo a já vaječinu na separačce/plíně nikdy neřešila, házela jsem to do kýblu tak, jak to bylo a pračka vše v pohodě vyprala, takže žádné předpírání, nic 😝

kachorka
28. zář 2011

@silente Mně to nevyprala, protože jsem je skladovala 2 dny nasucho. Tak to zkusím namokro bez mýdla.

michamicha
28. zář 2011

ahoj, tak jsem dneska prala poprvý s prekarbonátem a musim říct, že super, čč kde byly starý fleky co mi nešly vyprat, tak krásně sněhobílý 😉 akorát teda nevim jak s tím dávkováním, mám 50g odměrku, tak jsem na cca 3kg prádla dala polovinu... neni to moc nebo málo? já bych dávala radši míň když má Vojta ten atopák 😖 kolik dáváte vy?

michamicha
28. zář 2011

jo a dneska zkoušíme prvně látku na noc 😅 dala jsem mu BumGenuisku AIO a vycpala to ještě vv 😎 snad to bude stačit, on teda v noci čůrá hodně 😖

herminka
28. zář 2011

@michamicha Dávám tak 2 polévkové lžíce perkarbonátu na plenky, na jiné světlé prádlo jednu.

ciernavila
28. zář 2011

@sussanah skusila som raz do nocnika co mame doma a hned prvy raz uspesne...je to pravda, on je na to ako stvoreny, problem je ze mame blby nocnik taky co nie je na bezplenkovku urceny a je to dost nepohodlne ked ho drzim nad tym, mala by som si zohnat cinak. Ale teraz sme u nasich na cestach na SK tak snad ked sa vratime.

sussanah
28. zář 2011

@ciernavila nemusis mit primo cinak, staci zajit do nejblizsiho kvetinarstvi a koupit plastovy obal na kvetinace s kulatym okrajem. Vyber je velky, takze urco najdes i tu spravnou velikost a cena je zhruba desetinova 😉

ciernavila
28. zář 2011

@sussanah laka ma to skusit ale ked teraz kasle a ked ho budem tak casto vyzliekat ja budem mat trocha strach ci neprechladne este viac...ale zase na druhu stranu v byte mame 22 stupnov tak by to malo byt v pohode

sussanah
28. zář 2011

@ciernavila Vzdyt uz ma skoro pul roku, je treba taky trochu otuzovat 😉

ciernavila
28. zář 2011

@sussanah ano to ma tiez zaujima, ja by som ho chcela aj vodou otuzovat - lebo daka mamina vravela ze po porade s lekarkou znizovala vodu kupania postupne a maly potom temer vobec nebyval chory. Len som nevedela ze kedy sa moze s niecim takym zacat.

sussanah
28. zář 2011

@ciernavila ja myslim, ze nejlepsi je otuzovani prave tim, ze bud postupne snizovat vodu a nekoupat ho porad v super teple jako miminko nebo treba otevrene okno pri spani, obcas nechat chvili bez plinky jen v bodycku atd. My to tak delali u mladeho, stejne postupujeme i u maleho, mame doma proste studeny odchov 🙂

ciernavila
28. zář 2011

@sussanah tak vyskusam...teda okrem toho otvoreneho okna, to by som sa moc nevyspala, chodia nam tam v noci i cez den auta i kamiony ☹

chlebenka
29. zář 2011

Holky, chtěla jsem se zeptat, v čem jste praly látkovky a i kalhotky úplně poprvé a kolikrát jste je praly před prvním použitím? Díky.

silente
29. zář 2011

@chlebenka - dětský prášek, 3x 🙂

rebelie
29. zář 2011

@ciernavila Mně otužovali snad hned od narození - naše doktorka v tom byla taková rázná, takže doporučovala sprchovat po každém mytí studenou vodou a rodiče to fakt dodržovali a je pravda, že to mělo výsledky - jednak jsem nebyla moc nemocná, druhak jsem se ještě na podzim koupala v potoce, když jsme třeba byli na chalupě...
@chlebenka Já zatím jednou a nějak se mi do toho nechce znovu - doufám, že malé mimčo čůrá málo, tak jsem to už chtěla nechat, že to třeby ty plíny i se zmenšenou savostí na začátku vydrží a rychle je protočím, aby než začne mimčo čůrat víc, už sály naplno... ale možná, že je tedy tou pračkou ještě jednou proženu...

sussanah
29. zář 2011

@chlebenka prala jsem jednou na 40 v detskem prasku + extra machani

helulela
29. zář 2011

@chlebenka jako @sussanah
@silente to se hned pozná holčičí výbavička 😀

maly_prcek
29. zář 2011

@marky27 Ten BI prefold je fajn třeba a dovycpání kalhotkovek, ale brzy hodně ztvrdne, takže je to spíš jako mezivrstva, samotný bych ho nedávala. Jj, těch Anavy obrázků je škoda... Ale my třeba v létě dávali přebal podložku a na to bez svrchňáčků a pak na chodící dítko nadoma taky, tak neboj 😉

@aemmi Já jsem teďka dávala Anavy jednovelikostní a dobré, sedí pěkně, kolem nožek by vaječinu udržely krásně. A to třeba s papírovou newborn velikost má luft kolem nožek slušný.

@aemmi @kachorka Pokud v noci nekadí, tak bych nepřebalovala. S opruzeninama uvidíte, někomu to vadí, někomu ne. My třeba kadíme furt. A hlavně během a po kojení, což je pro mě novum... Pěkně se dycky tím přebalením probere... 😒

ivuska.h
29. zář 2011

@maly_prcek Nechceš vyfotit? Fotek s novorozenci mám málo... Něco bych ti vymyslela za odměnu 😉

erinka83
29. zář 2011

@silente prosím tě, ty jsi dávala Irmu i na novoška?

maly_prcek
29. zář 2011

Jj, něco ti vyfotím, musím vyčíhat nějaké slušné světlo, ať ta fotka za něco stojí 😉

silente
29. zář 2011

@erinka83 - ano, začla jsem látkovat asi 2-3 dny po návratu z porodky a rovnou s Irmou.

erinka83
29. zář 2011

@silente tak já to zkusím, nepoužívám teďka žádný separačky, páč jsem koupila IV a ty mi přijdou naprd, tak jsou na utírání prcky 😀 a pak jsem si řekla, že by to po tom stejně akorát sjelo a odvážila jsme s eplínky nepředpírat a nepřijde mi, že by byly víc flekatý, což je pro mě děsná úleva, s emi to kupilo a pak přepírat 5 plín naráz 😝 ale s emi zdá, že by to chtělo tu prdku víc v suchu, tak snad jí ten flís nebude dělat zle, s emi zdá hodn citlivá na t prcině ☹ no ale aspoň teďka kaká už asi co 2 dny, což je fajn, akorát že jsme teďka 2x zrovna po koju nepřebalila a šla dělat rychle něco "důležitějšího" a mega nálož v plíně místo v nočníčku 😠 🙂

silente
29. zář 2011

@erinka83 - já měla taky původně koupený separačky v roli ... a ještě tu 3/4 role mám 😀 Irma je super. S tou citlivostí prťky uvidíš, snad to bude v pohodě 🙂

ladida.l
30. zář 2011

@ivuska.h novorozenecké anavy

boudova
30. zář 2011

Ahoj holky, rozhodla jsem se používat látkové pleny a to že ze začátku jen čč, než se zorientuji já i mímouš. Stačí to do začátku? Jak by měla taková výbava vypadat? Zatím jsem si to spočítala na nějakejch 70-80 plen. Plus budu potřebovat nějaké PULky?

kachorka
30. zář 2011

@maly_prcek V noci kaká, 2x mezi 22 h a 2 h, to má bolení... To mu už preventivně dávám před kojením ve 22 h jednorázovku.A i když nemá přímo nakakaný, tak tam má stejně žlutý flíček, skoro pokaždé.

helulela
30. zář 2011

@boudova ahoj, vítám tě do diskuze 🙂 Jen tak dopředu bych tě chtěla varovat, že čtvercovky jsou sice nejlevnější, ale zároveň nejpracnější varianta, aby se ti tím látkovky spíš nezošklivily 😉 Ale jde to i takhle... Tolik plínek je až až, čistě na látkování (nepočítám blinkací, pod hlavičku apod.) ti stačí 30-40 ks. Záleží taky na tom, co budeš používat na vycpávání na zvýšení savosti. Jedna plína toho moc nepobere, proto se dovnitř dávají ještě vkládací vložky nebo další složená plínka, to je levnější, ale zase objemnější. PULky potřebuješ každopádně jako nepromokavou vrstvu, cca 3 kusy, na těch nešetři a kup osvědčené značky (Imse Vimse, Thirsties...). Pak se hodí separační vložky a snapi sponka na upevnění plínky, plastový kbelík s víkem na uskladnění těch špinavých. A nastuduj si skládání třeba tady http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...