Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
21. črc 2010

@maly_prcek - dumala jsem dumala a do té AIO nepůjdu. Líbí se mi, to jo, ale mám tu tolik plen, že to až hezký není 😀 Možná pro dalšího prcka ... třeba jednou 😀 Děkuji za fotečky 😉

andelka
21. črc 2010

@erinka83 A jinak je BBH dobrá? Četla jsem, že docela jo. Našemu Danymu by teda asi byla, vidělas ty jeho stehniska, ne? 😀 Za chvíli bude mít 6 kilo, macek jeden.

sussanah
21. črc 2010

Ahoj vsem, diky moc za tipy na pracku, byla jsem vcera totalne zoufala ☹ Potreboovali jsme ji objednat hned, precejen uz tyden nepereme, tak to podle toho u nas vypada. Takze zitra nam prijde tahle http://www.mall.cz/pracky-predni-plneni/aeg-lav..., tak doufam, ze vydrzi alepson trochu dele nez 3 roky 😕 Jinak BKMkujeme jak o zivot, ale uz i tak zacinaji pliny pomalu ale jiste dochazet.

@ivuska.h Diky moc za pliny, dneska mi dosly. Mam dotaz, malemu jsem dala tu kalhotovku na odpoledni spanek a ona mi protekla bokem. Jakoby to po te vrstve u te vkladacky sklouzlo, takze cela postel mokra ☹ Muze to byt, nez se to parkrat vypere nebo zalezi na tom jakou stranou tu vkladacku polozim? Jinak ta vv je uuuuuzasna 😵 Uplne ziram kolik nasaje a hlavne uz konecne chapu to kalhotkove zapnuti na snapku, s touhle vv to fakt jde 😎

blueapple
21. črc 2010

holky, já vám závidím ty kalhotovky ! Můj malý si jen učůrne a chce plenku vyměnit, takže kalhotovky (mám úžasné bambusky nebo super popolinky) BOHUŽEL 😖 nepoužívám, ale jedeme na čtvercovky složené narovno a kvalitní svchrňáčky (vyhovují nám IV). Přebaluju asi 15x denně...

holky, jak to děláte, že vaše mimča vydrží v mokré plínce ????

sussanah
21. črc 2010

@blueapple tak to mi pripomnelo jak mi vypravela tchyne, ze manzel byl jako mimco uuuuplne stejny 😀 Plny dvur plinek a sousedi se ptali, coze tomu chlapeckovi je, ze tak moc cura 😀 V tomhle je holt kazde dite jine, takze jedine co muzu poradit je zakoupit nocnik a doufat, ze to vas maly brzy pochopi 😉 Jinak u nas taky se hned po pocurani hlasi jako o zivot (vyjimecne ne), ale my jsme bkm. Chce prebalovat i v noci nebo to zvlada?

zmuzle
21. črc 2010

@sussanah Tu pracku uz mame doma asi 2 roky a spokojenost. Teda na me je slozita a tak pouzivam max. 3 programy 😉 😀

blueapple
21. črc 2010

sussanah : jojo, nočník bude moje spása, doufám, přece sám bude chtít, jenže náš junior ještě sám nesedí, ale jakmile se to stane, půjde na nočník !
😉 😉 😉

sussanah
21. črc 2010

@blueapple pokud uz se nemuzes dockat, tak muzes zkusit neco z BKM, proste ho na ten nocnik neposadit ale podrzet v klubicku a muzete zacit v podstate hnedka 😉

ivuska.h
21. črc 2010

@sussanah To bylo určitě tím, že je to málo prané, před šitím předepíráme jen jednou a nepoužíváme prášek, takže se to jen vysráží, zbaví prachu atd., ale nasákavost se tím moc nezvýší. Jinak jsou vkládačky myšleny tou velurovou (chlupatou) stranou k tělu.

Jinak jsem ráda, že vv vyhovuje, já ji teď taky usilovně testuju a jsem spokojená. Je proti klasickým vv trochu objemnější, myslíš, že to něčemu vadí?

ivuska.h
21. črc 2010

@blueapple Já jsem pro to nemusela dělat níc, mým dětem mokrá plína nevadí... Možná bys mohla zkusit flísové separačky.

ivuska.h
21. črc 2010

Jinak k pračce -- já bych moc chtěla novou, naše je sice funkční (necelé 3 roky stará Indesit), ale je jen na 4.5 kg prádla, což je blbé, protože nevyperu naráz povlečení a prostěradlo z naší postele a plínek se tam vejde jen cca za 2 dny... Moje vysněná je parní od LG nebo jedna z těch větších AEG. Leč bohužel zatím nejsou finance (a nutnější je investice do vysavače, u toho už zuřím, pořád z něj něco upadává, je už 10 let starý, zdědili jsme po tchánovcích).

ivuska.h
21. črc 2010

Jo a BBH magic není po 10 hodinách venku suchá 😠 A to jsem ji dala naruby.

sussanah
21. črc 2010

@ivuska.h Ta velurova strana je ta jakoby vice zluta? Urco to bude tim, protoze to vylozene steklo na boka zada. Jinak ta vv od tebe mi neprijde nijak zvlast objemnejsi, je mekci, v popolini ma strasne tvrdy zadek 😀 velikost je pro nas uz mensi (maly ma 10kg a 9m) abych to slozila na sklad na kluka, ale treba prave ten kalhotkovy sklad je super a do kapsovky je taky super sava vlozka). Jedinou vec bych "vytkla" je ta nasivka anavy, kdyz to davam na sklad primo na telo, tak si musim davat bacha,at to nema na tele, u skladu na holku by to bylo uz treba v save casti. Jinak jsem konecne prisla na to, kde se vzal nazev Anavy 😀 Ale trvalo mi to strasne dlouho, porad jsme premyslela, kde jsi prisla na tak zajimavy nazev pro plinky 😉 😎
Ad parni pracka, co jsem slysela, tak je to pry jen tahak na penize, jako kdysi bublinkove pracky 😒 My jsme prave koupili tu aeg 7kg, at muzu prat lozni pradlo dohromady 🙂

ivuska.h
21. črc 2010

@sussanah Jojo, ta víc žlutá strana. Sklad na kluka je co přesně? Já když to dávám Ondrovi jen narovno do svrchňáků, tak to překládám o 90 stupňů otočené, než jsou tu šité čáry, takže mi na pindíka přesně vychází to nejtlustší místo, tam je vlastně 3x4 vrstev.

Ad nášivka -- no, musí se holt myslet na to, aby ta cedulka šla směrem od tělíčka... Nevím, kam jinam ji dát a bez ní to nechci dělat, kvůli prodeji z druhé ruky, ať to pak není "no name" 😒

Anavy -- bystré děvče 😀 😀 Já jsem totiž takhle původně pojmenovala svou chovatelskou stanici (chovali jsme zlaté retrívry, teď už není čas), potom autorské plyšové medvědy (http://www.flickr.com/photos/ivuskah/sets/72157..., taky už není čas) a už mi to zůstalo.

sussanah
21. črc 2010

@ivuska.h no to je sklad na holku, to jsem zkousela, ale asi uz jsem zvykla davat vic bokoveji, takze takhle mi prijde, ze ma hrozne moc latky na brisku. Ja skladam takhle http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...
S nasivkou to chapu, ze nechces aby to bylo no-name, jen proste na to musim myslet 😉
S tou anavy jsem na sebe byla taaaak pysna, ze jsem se hned musela pochlbit manzovi 😀 😀 Fiiiha, tos sila sama ty medvidky?? 😲 wow 🙂

ivuska.h
21. črc 2010

@sussanah Pomáhal mi šící stroj 😀 Je to ale dost piplačka.

misha_
21. črc 2010

Zítra jedu na nákup do Ikei. Kromě jiného pro Irmu a ručníky. První plína z froťáku je skoro hotová, tak jsem zvědavá, jak dopadne. Ale mám jeden problém. Jak funguje flís? Nějak nechápu, jak může být v kalhotkách jako savá vrstva nebo jako nepromokavé svrchňáky.

peko
21. črc 2010

@ivuska.h - tak já nikdy nad názvem plínek nepřemýšlela, ale jak jste o tom teď psaly, tak mě to trklo 😀 a zjistila jsem, že jsem o Ivči kdysi četla právě u zlatých retrívrů, jen mi nějak uniklo, že jsi z Brna a že na tebe narazím zrovna přes plínky by mě ani nenapadlo 😀 😀

ivuska.h
21. črc 2010

@peko Koukám že máte Tollera 🙂

mehlo
22. črc 2010

@misha_ ahojky flís se nedává do kalhotek jako savá vrstva, ale jako zabránění pocitu mokra on totiž tu mokrost vsaje do sebe a posuneje ji směrem ven tzn. do plínky, takže se miminko cítí relativně v suchu. Co se týče flísáčků tak můžu jen doporučit pro malé mimčo a pro větší třeba na noc- protože ta vlhkost se z toho jakoby odpařuje- je to blbě řečeno- nemůžu si vzpomenout jak se to přesně říká. Já měla flísáčky dvoje, když byl Petula malej a nemohla jsem si je vynachválit. Později jak začně dítě sedět tak tam je nedoporučuju- je tam už tlak takže můžou protéct nebo teda spíš provlhnout. Ted mám jedny flísáčky na noc- dávám je Petulovi občas a je to paráda- funguje to podobně jako vlna

markusko
22. črc 2010

@ivuska.h @sussanah Já jsem nad tím názvem dumala několik dnů (ne že bych nad tím pořád přemýšlela, ale jen mě občas napadlo, z čeho to asi pochází???) a pak mě to trklo 😀 Jinak ti medvědi jsou nááádherní 🙂, škoda, že už na ně není čas 😢

My teď pořád bojujeme s nočním přebalováním, malá chodí spát ve 21 hod a vstává v 8, v noci cca třikrát jí (ve spánku, nechce se mi ji budit na přebalení, dávám papírovku), a poslední dny je k ránu neustále pročůraná (asi měsíc spí na boku...), takže neustále jen peru prostěradlo a podložku do postele 🙄

kvakulka
22. črc 2010

@ivuska.h Já ještě tvou vv předepírám- zkoušela jsem zatím jen střih- ten je moc príma- materiál se krásně napíná, takže kalhotovka jde složit nez problémů a pěkně sedí. Momentálně podruhé peru a suším, zítra vyzkúšám savost- dám ji Jáchymovi na ven (venku právě do sebe obrací ty hektolitry vody- takže zkouška ohněm 😉 )

kvakulka
22. črc 2010

@kvakulka Jo a Jáchym se zázračně přestal přebalováním budit, takže jednou v noci přebalím a OK- dneska byl půl noci v Anavy s plnou polní- tj. všechny vkladky tedy nacpané kolem piňdi- kupodivu mu nevadí mít balík na břiše. Počůraná plína mu taky neva- začíná být neklidný, až když se prodojí na oblečení a začne ho to studit 😅

ivuska.h
22. črc 2010

@kvakulka Tak doufám, že až ti pročůrá celý kočár, tak po mě nebudeš chtít odškodné 😀 😀

copa
22. črc 2010

ahoj holky, možná se to tu někde řešilo, ale nemám šanci projít všech 457stran 😎 😉
chtěla bych se zeptat, používáme látkovky (čč), do bazánu máme Huggies... 😝 , ale ráda bych pořídila plavečky ImseVimse - mám pod ně ještě dát látkovku? malá pořád ještě kaká vaječinu

ivuska.h
22. črc 2010

@copa Ne, dávají se jen tak. Většinou děti ve vodě nekadí, neboj.

silente
22. črc 2010

@blueapple - moje mimčo vydrží v mokré jen když tvrdě spí, jinak se za ni tahá, ječí na mě a otravuje, dokud ji nevyměním 😀
@copa - no občas ale káko udělají ... takže jestli ty Huggies dobře nepřilnou k nožičkám (neznám je, nevím), tak bych radši plínu dala. Nebo kup malé rovnou plavečky 🙂

blka
22. črc 2010

Mareček si právě sundal svrchňáky 😀

silente
22. črc 2010

@copa - teď jsem si znovu přečetla Tvůj příspěvek a koukám, že jsem odpovídala jak pitomá 😀 Pod IV plavečky plínu ne 🙂 😉

ivuska.h
22. črc 2010

Něchtěl by někdo, kdo má zkušenosti s mými plenkami na snapku otestovat takovou jednu specialitku? Je to ta samá plenka na snapku, jen není obšitá, ale lemovaná látkou s potiskem. Já jednu doma mám a přijde mi pocitově větší, než ty obšité a taky se mi zdá, že po delší době líp drž tvar.