Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
23. zář 2010

@veselazu 😀 😀 😀 no my ti to přejem 😉 😀

crawler
23. zář 2010

@veselazu takže kdybys byla na mém místě, tak thirsties, že?

a co ty wonderwraps od gro baby???

crawler
23. zář 2010

@veselazu jo a přišly už money? už se nemůžu dočkat balíííčku🙂))

veselazu
23. zář 2010

@crawler přišly 😉 dneska letím na poštu. Já bych si znova koupila ty Thirstiesky asi, nebo jakékoliv PULky s těma zdvojenýma zábranama u nožiček či jak se tomu řekne.

ladida.l
23. zář 2010

@crawler jestli jsi z Chrudimi, kldině Ti weehuggers ukážu, mě připadaj velký hodně

kackaj
23. zář 2010

Holky, já zas už nechci jednovelikostní PULky, nesedí nám tak dobře...jestli máte zkušenosti, které jsou lepší nebo resp. jsou oboje dobré na plínky na rovno...bambinomio kalhotky a haipa daipa? U bambina by mi šlo o suché zipy, jestli neškrábou bříško, když si cvalda sedne a přelije se mu špíček a haipa, jestli vůbec dobře drží rovné plíny? Díky za postřehy, asi si zítra udělám výlet do brány to tak vypadá🙂

mehlo
23. zář 2010

@kackaj Čau tak my měli bambinomio a obrovská spokojenost, na plínky na rovno naprostá jednička. Akorát když si sedl tak se ten lem se suchým zipem trošku poposunul, takže to asi trošku škrábalo na bříško, ale žádná katastrofa to nebyla. Nikdy jsme to tam neměli červený nebo tak něco.

kackaj
23. zář 2010

@mehlo super, diky, prave na brane maji vyborny hodnoceni, ale vim, ze predtim si na suchac hodne maminky stezovaly. Ted uz mozna upravili model, takze je o.k. po vsech strankach. Moc dik 🙂

katka82
23. zář 2010

@kackaj na plínkyna rovno jsou rozhodně lepší BambinoMio 😉 jsou přímo na ně i dělaný u HD tam ta plena moc nedržela 😖 😉 ale jinak na novosklad nebo na kalhotovky jsou Haipa úplně super 😉 😵 máme je už od narození teď používáme už L a fakt super 🙂

kackaj
23. zář 2010

@katka82 dobroš, díky. Tak si zítra jdu koupit BM gaťata. Doufám, že velikosti sedí podle toho, jak je psané, ať zas nemusím letět a vyměňovat za jinou velikost. Díky moc holky 🙂

veselazu
23. zář 2010

@kackaj já už jsem táák zvědavá, jak uspěješ u novoše s vv! Já si je taky oblíbila , max. je zase začnu zavazovat do Disan, kdyby to moc teklo kolem... ale byla bych ráda, kdyby to nějak šlo jen kalhotky + vv. Akorát já si ještě nějaký ten rok počkám, další plánujem až tak za 2 roky.

kackaj
23. zář 2010

@veselazu noo, tak do té doby určo podám zprávy, jak se nám vícevrství s novošem🙂 Já už kalhotovky nechci. Sice na jednu stranu je to takový komfort, na druhou stranu velký balík. U malého mimča mi teda velký balík ani moc nevadil, ale s tím jak se začal Ondra hýbat mi to začalo vadit čím dál víc a teď tu mám akorát 2 anavy a ještě přemýšlím, že je prodám. Asi jo, páč je dávám úplně svátečně tak jednou za 14dní... Jako nové kalhotovky už nakupovat nebudu ani náhodou, takže ty vv jsou jasná zpráva🙂

slunicko76
23. zář 2010

holky, prusvih, vyprala jsem PULky s čč plinama na 90st.Nepovedlo se to nektere taky? Co to udela?

ladida.l
23. zář 2010

@slunicko76 nic, fungujou dál... alespoň ty moje

blka
23. zář 2010

@kackaj A co dáváš na ven, když rušíš kalhotkovky?

slunicko76
23. zář 2010

uf, tak to jsem si oddechla! kdyz ono je na nich napsno na 40st nebo na 60,tak jsem se lekla, jestli to bude fungovat! Na prvni pohled to vypada normalne, tak snad se tomu nic nestalo! 😉

veselazu
23. zář 2010

@kackaj no my kalhotovky dáváme ven, i když si myslím, že jsou dobré na mimi vaječinu, tak mi je bylo stejně líto špinit 😉 takže jsme jeli v čč. U těch vv myslím, že to bude chtít jen víc PULek protože vaječinka bude zřejmě často i na nich, ale tak 3 by mohly stačit ne?

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 na 90 by se nemělo nic stát 😉 mám dojem že se mi to onehdá taky asi přihodilo 😅 😀 😀
@kackaj jé tak mě zase vyhovujou kalhotovky úplně maximálně 😉 😀 bych řekla že čč na novosklad byl větší balík ale te´d že už to není tak hrozný 😀 ale jj každému vyhovuje něco jiného 🙂

katka82
23. zář 2010

@veselazu my jeli v čč do půlroka 😉

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 taky mi prijde, ze čč na novosklad jsou vetsi balik nez kalhotkovaka

katka82
23. zář 2010

Jo holky mam tu 3 vv Kikko vel S 😉 neměl by někdo zájem?jednu dam za 20 kč 😉 nejsou vůbec používaný 😉

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 snad s nimi opravdu nic nebude.

tak jsem poprve nalanolinovala vlnacky ,co jem je upletla,ale uz dva dny schnoou!

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 😉 😀 jj a ještě když jsem čč vycpávala 😀 ale zase je to taky tím že to byli mini mimi 😉 teď jak běhá a je celkově o kus větší tak to taky působí jináč 🙂

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 já ty pletený jen vyprala a hned používala 😅 a taky fungujou 😀

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 tak ja jela podle navodu,ale nejak nam tu ted nic neschne!zitra snad budou uz suche 🙂

blka
23. zář 2010

Já se chystám taky plíst, ale ještě nemám vlnu a furt se toho bojím 😅 . To se musí pak někde sešívat? A čím? Obyčejnou nití? A je to upletené rovnou s nohavičkama? Psala jsem přímo do tématu, ale tam mi napsala jen Mehlo ☹

katka82
23. zář 2010

Blani jé já ani nevím že tu nějaký spešl téma vůbec je 😕 😅 já je nesešívala ale rovnou splétala dohromady přední i zadní část 😉 jinak se to sešívá tou vlnou co pleteš a nohavičky se doplétají 😉
@slunicko76 já si právě někde přečetla že hned napoprvé je v tej vlně ještě dost lanolin a tak se to nemusí 😉

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 aha,no, snad to neuskodilo!🙂
@blka urcite do tohojdi,je to hrozne lehoucke! Bud to splete-to jsem taky udelala a nebo sesijes!oboji desne lehounke!

slunicko76
23. zář 2010

jeste chci zkusit nejakou jednoduchou plinku, ale do toho se zase nejak nechce mne.Sit moc neumim,ale stroj je tu a pros to nezkusit! Ale nevim jak na to a s jakym matrosem to zkusit. a taky jakou plinu, potrebovala bych nejakou jednoduchou a aby to zvladl i ten nas stroj po babicce

blka
23. zář 2010

A jak se splítá? Kači, doplétají? Já jsem myslela, že se to plete i s nohavičkama. Je vidět, že těm návodům vůbec nerozumím ☹ . Jako já už se těším, že bych něco upletla (i když to vůbec neumím 😔 ), ale bojím se, že to bude hrůza nepoužitelná a budu muset párat a to mě pak nebude bavit 😅 . Ani nechápu odebírání a přidávání ok. Fakt začátečník. Bych potřebovala doučování 😀