Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
3. říj 2010

@mell no mně vždycky zase navlhne ta kapsa, když to vycpu dovnitř, tak nevím jaktože @zfidorka nee. Přitom to vycpávám taky vv + vkladačkou a ještě dám separačku. No nic no. 😒

mell
3. říj 2010

@veselazu tak mně se to ani dovnitř moc nacpat nedaří. Malej se hrozně mele na přebalováku, tak jsem ráda, že to na něj vůbec nějak navlíknu 😀 Ani nemám vysledovaný, jestli to provlhne, když to dám do kapsy nebo ne...

suik
3. říj 2010

ahoj, mam dva dotazy, stalo se vam nekdy, ze vam pleny zmodraly? 😲 ja jsem u tech co skladuju nasucho objevila modry fleky, nastesti sly vyprat.....
a taky pozoruju, ze je mala z nekterych plen otlacena, teda skoro ze vsech gumickovejch. To ji balim moc nafest? Taky se mi zda ze z to ho nejak roste nebo co, ty maly pleny jsou ji maly, nebo se mi to aspon tak zda 😕

sauvinex
3. říj 2010

@editah222 - sušičku používat můžete, ale zkrátíte si tím zbytečně životnost plínek... Stejně jako ždímání na vysoké otáčky (nad 1000) a stejně jako používání fosfátových pracích prášků. Počáteční investice je podle druhu plínek na oko vyšší, ale při součtu papírovek ušetříte ročně 8-15 tisíc. Navíc - jestli plánujete vícero dětí, dědí se a při šetrné údržbě se dají i prodat na bazárku... 😉

meleri
3. říj 2010

nezlobte se, je to trochu mimo mísu, používali jste někdo v šestinedělí látkové vložky, a když jo, prali jste to s plínama a s ostatním oblečením? já mám jaksi z tohoto obavy....přecejen se říká že ty očistky jsou nějaké "špatné"..

meleri
3. říj 2010

suik
ano stalo se mi to už několikrát, ale byly to skvrny po kakancích, a prostě byly po vyprání světle modré taky jsem zírala...asi nějaká chem. reakce či co..
😕

majdula
3. říj 2010

@suik Tak mne se to stalo nekolikrat na vkladackach do IB a vyprat to neslo, ani zlucakem 😖 pomalicku to svetla, ale je to tam furt. Nechapu... Jo a je to po hovinkach. Ze by to byly ty ostruziny, co malej jedl...? 😀

suik
3. říj 2010

@meleri
@majdula ja mam novorozence, tohle bylo na vsech plenach, teda bez rozdilu a skladovanejch na sucho, jen pocuranejch ...kapu tam jen levanduli 😕

meleri
3. říj 2010

suik
možná to časem vybledne.....
já nevím proč, některé skvrny zmizí i za půl roku ale něco se drží jak luterská víra...každopádně ty plíny po jednom dítěti dostanou zabrat...já jsem fakt zvědavá jestli vůbec to druhé přežijí! 😅

meleri
3. říj 2010

jestli nějak nereagoval prací prostředek? těžko říct...já si to taky nedokázala vysvětlit!

crawler
3. říj 2010

@meleri očistky jsou vysoce infekční, takže když látkový vložky, tak bych je prala alespoň na 90 neli přímo vyvářela a rozhodně zcela bokem od ostatních věcí 🙂

betelgeuzz
3. říj 2010

@suik však to je dobře, ne, že ti malá roste 🙂 Já jsem měla prcka, tak mně vydržely novorozenecké velikosti dlouho, ale u standartních dětí asi tak dlouho nevydrží.

@meleri myslím, že látkové vložky v šestinedělí používala ivuska, tak počkej, až se tady objeví. Určitě měla nastudované, jak to s tou infekčností je.

ivuska.h
3. říj 2010

@meleri Už jsem zde 🙂) Očistky při odchodu s těla nejsou nijak nebezpečné, to by přece znamenalo zánět dělohy... Jsou pouze velmi dobrou živnou půdou, ale to je vpodstatě jakýkoliv biologický materiál. Po použití jsem hned osprchovala vodou, hodila normálně k plínkám, případně pomazala žlučákem a pak prala všechno naráz (s plínkama běžně peru i různé světlé oblečení, co snese 60˚, aby se docpala pračka).

meleri
3. říj 2010

ivuško
díky! já peru všecko dohromady i s norm. oblečením a nedělá mi to problémy jen u tohoto jsem si říkala že to asi radši ne..🙂
uvidím jak se s tím zžiju 🙂 děkuju!
já teda asi nebudu zezačátku látkové vložky používat, bo to asi nebudu stíhat ale tak ten třetí týden to už ani není tak nechutné... 😅 🤐

meleri
3. říj 2010

betelguez,crawler, děkuju!

ivuska.h
3. říj 2010

@sauvinex S tím ždímáním úplně nesouhlasím, není mi moc jasné, jak by mělo odstřeďování na vyšší otáčky poškodit prádlo... Nedochází tam přece k žádnému tření, ale jen lisování, i když poměrně velkou silou. To může samozřejmě vadit jemnému oblečení, že se vytahá, ale u plínek riziko nevidím. Moje pračka má maximum 1600 otáček (ale na tolik jede jen to poslední odstředění, ty průběžné jsou na míň) a bez obav to využívám.

Fosfáty taky nijak nepoškozují látku (pokud je mi známo), jsou špatné pro životní prostředí, neb velmi chutnají sinicím a ty se pak přemnožují ve vodách (např. naše přehrada 🙂). Navíc teď už jsou fosfáty skoro všude zakázané, v málokterém prášku jsou, nahradily je zeolity, které ovšem taky mají negativa. Já obecně sypké prášky neodoporučuji z toho důvodu, že dělají usazeniny na vláknech a prádlo tudíž tvrdne.

@suik Mírné otlačení nožiček z gumek je normální, pokud se to nerozvíjí ve vyrážku nebo poškození kůže, neřeším to. Dělají to i jednorázovky.

ivuska.h
3. říj 2010

@meleri No já jsem jakýsi nekrvácivý typ, u mě to celé trvalo asi 2 týdny a to v intenzitě slabší, než mám jinak MS, takže pohoda 😀

ivuska.h
3. říj 2010

@suik Mě někdy změní barvu fleky po potření žlučákem, ale až ty z příkrmových bobků... zjevně se to rozloží na nějaké jiné barvivo.

jasekd
3. říj 2010

Ja si naopak myslim, ze latkove vlozky na 6ti nedeli jsou super. Zadne nemam a nebudu kupovat, mam jen intimky a snad jednou dojde na ten kalisek 😀 Ale kdybych je mela, urcite je budu pouzivat, je to prodysne, nic se nezapari atd. Ja pouzivala hoooodne dlouho ty porodnicke, klasicke vlozky byly hrozne 😝 Ocistky infekcni nejsou. Akorat jak se krev rozklada, tak se na tom samozrejme casem pomnozi leccos, takze urcite bych peclive predeprala a pak to musi bejt uplne v pohode 🙂
@ivuska.h Myslis, ze je teda lepsi prat v tekutym? Ja mam Eko2 od HD (sypkej) a chci zkusit Qualt excel, ale nevim, jestli je i tekutej... Ecover smrdi a nekdo daval odkaz, ze neni eko 😠 Ve slizu prat nebudu, i kdyz jsem o tom puvodne uvazovala, ale ja mam separacky fleecove a to nejak neni vhodne. Ja jsem ted zacla prat s octem jako avivaz a je to o dost lepsi (mame Pastelky jeste nebio verzi a ty jsou v tvrde vode hrube hodne).
@suik Ty fleky teda nevim, to je zahada 😅 A ty otlaky jsou v pohode, pokud neni vyrazka, malej je ma i jednorazovek. Nejvic je ma z AIO, pak jednorazovka a nejmin asi HD pastelka + HD PULky, ale ma je ve vsem, i kdyz to nijak neutahuju 😉

crawler
3. říj 2010

@jasekd no mě v porodnici říkali, že očistky jsou vysoce infekční...a proto nesahat na mimi nebo na prsa aniž by byly ruce velmi dobře omyté...No to je jedno, asi záleží na každém...mě se třeba dělají pupínky a boláčky i po normální ms krvi, když se nemůžu hned osprchovat, krev mi zaschne třeba v třísle a druhý den tam mám boláky...Ale když jsou tu zkušenosti, že stačí normoš prát, tak proč ne...

katka82
3. říj 2010

@suik otlaky jsou v pohodě taky je náš malej měl 😉(a furt někdy má 😀) a myslím že jsme občas měli i ty světlounce modré skvrny,ale jelikož jsem sušila pleny venku na sluníčku tak to je dycky vybělilo ať tam byl jakýkoliv flek 😅 😉

jasekd
3. říj 2010

@crawler No to je snad ale samozrejmy... Nam teda v porodnici nikdo zadny extra prednasky nedelal, a holky normalne mely deti v posteli apod. V deloze ocistky infekcni nejsou, to uz by byl prusvih, kdyz jdou do pochvy, tak ta uz sterilni samo neni a navic ocistky zvysuji pH v pochve a tim zvysuji i nachylnost k infekci, proto je potreba dukladna hygiena, vetrat atd. Takze na vlozce uz sterilni nejsou a cim jsou tam dyl, tim je to samo horsi, ale zas tak bych se toho pri radne hygiene nebala 😉 Nekdo z toho dela fakt postrach. Ja bych kdyztak prala na tech 90 pro klid duse. To je taky pro me dalsi duvod, proc ne ty latkove vlozky, krome toho, ze nesnasim jakekoli vlozky, chtela bych je prat co nejcasteji a tolik bych jich zas nepouzila, aby se pracka naplnila. Kdyz jsou male deti, tak s plinkama, ale co pak... A skladovat to jako plenky 2-3 dny by se mi fakt nechtelo. Ale pro pocit to musi bejt prijemna varianta. No ja zas pujdu do tech Samu fosen, uz se na ne tesim 😝 😀

suik
3. říj 2010

holky diky, to je fakt, ze po jednorazovkach je otlacena taky, ale min, pac ji jsou pro zmenu vetsi 😀 Nekdy to ale vypada hrozive.

@betelgeuzz ona je taky prave malinka, tak to nechapu 😅

meleri
3. říj 2010

ivushko
já to měla dost silné a k tomu první týden to strašně smrdělo.. 🤐 fakt hnusné, ale byla sem po císařském řezu tak nevím jestli to na to nemá vliv...tak mi to trvalo snad přesně 6 týdnů..tak uvidím jak to bude teď!

holky
já bych to každopádně neskladovala, já neskladuju ani plíny, peru každý den, nemám jich totiž tolik, ale myslím že když to budu prát dohromady jen s plenama že se stát nic nemůže...mě nikdo v nemocnici nic takového neříkal, že by to bylo infekční, vlastně se nad tím nikdo moc nepozastavoval, víte co zeptám se ještě gynekologa, ale myslím že pračka to vypere kvalitně i na těch 50 stupŇů ne...

beruskaveruska
3. říj 2010

ahoj tak už jsem celkem vychytala ty HD pastelky vycpávám a držej no konečně už jsem myslela, že je pošlu dál 😀 a ted jsem si je ještě doobjednala takže se těším na balík. , ale chci poradit kolikatery asi tak máte svrnáky???? a velikostně ? máme cca 6kg

meleri
3. říj 2010

beruško já mám od každé velikosti troje...jako S M a L. k tomu mám ještě v S jedny vlněné ale s těma mi to nešlo...

veselazu
3. říj 2010

@ivuska.h AHA! s tím sypkým práškem jsi mě dostala, to jsem nevěděla 😒 máme navíc tvrdou vodu, tak to budu muset přejít zase na Ulricha. Teď co už neřeším vaječinové plínky to praní zvládne. díky díky Ještě se zeptám, ale to je asi blbost - co jsem asi když měl malý 2 měsíce začala prát v sypkém Qalt Excelu tak se mi zdálo, že ty čč začaly nějak žmolkovat. Myslíš, že je to práškem, nebo jen prostě 2 měsíčním používáním?? Už mi začínají žmolkovat i vv 😠

veselazu
3. říj 2010

@suik a z jakých plínke ti prosímtě malá ani ne 3 týdenní holčička vyrůstá? 😲 😲 Ty otlačeniny můžou být ze špatně zvolených svrchňáků - my teda používali hodně vlňáčky, byl v nich k sežrání a IV Soft. Nepamatuju si, že bych otlačeniny dřív řešila.. Co používáte?

andelka
3. říj 2010

@beruskaveruska Dany má kousek přes 7 kilo a máme svrchňáky čtvery - docela někdy často se mu podaří pokadit i kolem nožiček, takže mi někdy dvoje visí vyprané a tak jsou pak potřeba další dvoje nastřídačku. Máme určitě od 5 - 6 kil Ska (předtím newborn a XS), IV Organic 2x, Soft 1x a Thristies 1x.

Otlaky jsou normální, můj malej má nožičky takové měkké, buclaté, to je otlačené všechno raz dva, i jednorázovky, ty se musí taky přitáhnout, aby těsnily. I když dneska mi zas protekly na oblečení, mrchy. 😖 Měli jsme křtiny, takže celý den přebalování mimo domov.
Ale na noc už jsme v látce - dneska prubujem BBH magické 🙂 Včera jsem si dala práci pořádně seštelovat Bum Geniusky a super, neprotekly 🙂

meleri
3. říj 2010

andělko,
to jste šikovní! malý měl pokaždé po noci ( a to sem ho přebalila ještě jednou v noci) velmi opruzený zadek, takže na noc může jedině papírovky.
ty otlačeniny pokud nejsou nějak moc mi přijdou taky v normě.
Bum genius jsou super, ale trochu mě na nich mrzí že ty suché zipsy se tak rychle vychechlají...asi bych šla jen do nějakých patentek příště...no ale už do plín nehodlám investovat a doufám že vydrží i na druhé dítě! 😅