Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
7. říj 2010

Tak mě pobavilo, že tam říkali, že komfortní látková výbava se dá pořídit za 2 tisíce korun 😀
To se mi teda nepovedlo 😀

crawler
7. říj 2010

@ladida.l mě jo - mám výbavu za 1600Kč - ale skoro všechno použitý z bazárků😀

erinka83
7. říj 2010

@crawler tak to máš snad jen čč? 🙂

erinka83
7. říj 2010

@andelka no a když dáš do novoskladu prefold? My tak fungovali docela dlouho....

andelka
7. říj 2010

@erinka83 tak to zapnu jen tak tak 😒 a musela bych přebalovat v noci.
No já už jsem taky dost utratila, i když nového moc nemám. Ale když mě to baví, kupovat a používat papírovky mě nebaví. A tak proč si nezpříjemnit tak jednotvárnou nutnou a pravidelnou činnost jako je přebalování 🙂

crawler
7. říj 2010

@erinka83 nee - 26 vv totsbots a popolini, 2 kapsové plenky, 2 PULky, 3HD vkladky, 10 ikea žínek jako vkladky, 3ikea ručníky jako vkladky, Irma separačky, role totsbots separaček, extendor, snapi sponka, síťka na prádlo...možná ještě něco 🙂 většina je použitá ale ve skvělém stavu😀

erinka83
7. říj 2010

@crawler no ty bláho, tak to čučím, umíš nakupovat!! 😵 To já v tom mám peněz hafo, radši ani nepočítat 😠 A hodně věcí jswem koupila blbě a leží mi doma, musím se dokopat to nafotit a zkusit prodat....

crawler
7. říj 2010

@erinka83 no jo a to jsou v tom 4x poštovné, což samo hoidí 200kč 🙂 takže látková výbava vlastně jen za 1400kč🙂 no jo mmb a tady koník🙂

veselazu
7. říj 2010

@elaine tak já to mám asi +- 12*30 ale záleží na tobě jak si to ustřihneš. No já jich mám aspoň 30. Dřív jsem je prala zvlášť a tak občas pochyběly a letěla ustříhnout další - od oka, proto je mám každý pes jiná ves. Teď už je peru dohromady s plínama a schnou velice rychle. Tak myslím, že těch 25 ti bude určo stačit, budeš prát minimálně obden zezačátku.

ladida.l
7. říj 2010

@crawler to jsi šikovná, já v tom mám tak 15 tisíc 😅
Ale kupovala jsem hodně nové.

veselazu
7. říj 2010

tak já si to loni jak jsem nakupovala všechno psala - nakupovala jsem nové akorát čč - 20ks (mamka mi 10 koupila) a PUL 2x a 3v vlňáčky 5 ks Anavy jednovelikostních a Irmu a ručníčky v Makru a Ikea žínky. Na MMB nebo jinde jsem koupila jeté ale většinou jako nové -15x vv, kapsovky BG, zavazovačky Disany, 2xPUL, 10ks kalhotovek BL... no už ani nevím co ještě jsme zkusili. A za to všechno jsem vyplázla 4900,-.
Ale na druhou stranu už jsem z toho něco málo prodala asi za 2000 a zbytek využije i druhé dítě, takže to není taková pálka. Ale já si zase nekupuju ty AIO plíny - ty vyjdou nejdráž.

andelka
7. říj 2010

Tak já mám momentálně
25ks Kikko lux čč
6 Kikko vv (dvě vv Anavy na cestě)
vázačku Disana
4 PULky (dohromady asi 1000Kč, druhorukové)
kapsovky Tots Bots a Bum Genius
2 AIO BBH
vkládačky z Ikea žínek
2 bambusové prefoldy
1 kalhotovku Anavy (dvě na cestě)
2 snapky
role separaček Popolini a Disana
A to je myslím všechno
ale kolik jsem za to dala už nevím, ztratila jsem sešitek 😅

silente
7. říj 2010

@elaine - 15x30, neobrubovat, mám ze dvou dek, pohodička 😀

silente
7. říj 2010

Já mám v plínách asi 15 tis. (pssssst, ať to neslyší manžel), ale 95% nové. Neomezovala jsem se, neměla jsem důvod. A počítám, že mi to vydrží ještě aspoň na jedno dítě (celkem plánujeme 3), takže vlastně za 7,5 tis, že 😀 😀 😀

andelka
7. říj 2010

Tak jsem to nakonec dala dokupy a utratila jsem za látkovky zatím asi 5 tisíc. Zatím je to tak, že víc kupuju než prodávám 😅 Ale už nic moc extra dokupovat neplánuju, myslím, že jsem se docela zorientovala. Jen budu prodávat malé pulky a kupovat větší. A pak se zařídím podle prcka, jak moc bude utíkací - co bude nejjednodušší na nandavání. 🙂 Hodně si chci nechat ale na další mimčo.

helulela
7. říj 2010

@tezu já mám tu deku z Tesca, je veliká a v akci byla za 69 Kč, výrobce tam je český, ale iluze si o tom moc nedělám...nastříhala jsem 15x30 cm, neobrubovala a už v pohodě přežili několik praní...a taková oranžová separačka s bílýma kytičkama se v plíně fakt vyjímá 😀

na cenu výbavičky si vedu tu tabulku v Excelu, jak jste mě tu jednou navnadily :-P jsem něco přes 10 tisíc, naprostou většinu mám novou a chci schovat na další mimčo, ale PULky asi prodám, tam se bojím, že už ta funkce třeba za pár let nebude stopro

meleri
7. říj 2010

jej to já vůbec nevím kolik jsem za ně dohromady utratila, radši po tom ani nepátrám... 😅 s tím že některé pleny jsou fakt už dorubané teď...tak si myslím že po druhém dítěti už budou opravdu nepoužitelné. ☹

jasekd
7. říj 2010

Ja mam 24x HD pastelka
24x HD separacka
10x HD vkladacka
4x Kikko lux 70x70 (pak asi 15 cc nevalne kvality - blinkaci)
AIO IV
AIO Pop in bamboo
3x PUL HD, 1x fleece
A pak snappky dve a nejake tasticky HD a podobne prislusenstvi, jsem tak na 10 tisicich, na druhe koupim tak 6 pastelek, Irmu a mozna rucnicky, pliny stale jako nove, co vydrzi ty dve deti, bude mit segra. Vse jsem kupovala nove, uz takhle s tim planujeme dost deti.

jankabry
7. říj 2010

ahojky zkusím svůj dotaz ohledně plenkové výbavičky pro novorozence i tady 🙂
prošla jsem různé diskuze a stránky a pořád v tom mám guláš ☹ Dala jsem dohromady nejchválenější značky a pod. pro novorozence a tady mám seznam z branakdetem.cz. Je tam název a počet kusů. Prosím o doplnění a případně co odebrat a tak .. nemám absolutně představu o počtech kusů a pod ... ☹
Díky moc 😉 vím že mám času a času, ale mám pocit, že než se v tom zorientuju budu mít mimíska doma 😅

název provedení ks cena
Čtvercová plena Kikko LUX ECO Čtvercová plena Kikko LUX ECO 4 1 120 Kč
Imse Vimse Organic bílá Imse Vimse Organic bílá Velikost: NB
3 948 Kč
Separační vložky Imse Baby 200ks Separační vložky Imse Baby 200ks 2 296 Kč
Zavazovací plena Disana Zavazovací plena Disana 2 160 Kč
Imse wool Imse wool Velikost: NB
2 1 034 Kč
Fleecová separační plenka Haipa daipa Fleecová separační plenka Haipa daipa 20 500 Kč
Bambusová kalhotková plena Baby Beehinds Bambusová kalhotková plena Baby Beehinds 2 860 Kč
Bambusová vkládací plena Baby Beehinds 30x30 Bambusová vkládací plena Baby Beehinds 30x30 5 800 Kč
Celková cena s DPH: 5718 Kč

crawler
7. říj 2010

@ladida.l no jo - já dostala od manži úkol dostat se maximálně na 2 tisíce - říkala jsem si nemožné, ale ono to jde😀 ale dlouho jsem sledovala bazárky na aukru, mmb a tady na koňovi a porovnávala a sumírovala atd atd. ale hodně mi radila @jasekd 😀 ale i když v tom máte tolik tisíc, tak stejně oproti jednorázovkám to vyjde levněji - malému je 5 měsíců, my jsme kupovali jen pampersky nebo happy ve slevách, kdy plína stála max.3 kč a jsme zhruba na 5000kč za tu chvíli 😉

sussanah
7. říj 2010

tak to ja mam v podstate nic moc vybavu, ale mam v tom 10t 😕 Ale zase ji mam dost predimenzovanou pro mimco 😀
36x vv popol S
36x kikko vkladacka
3x BL pul
1x thirsties PUL
16x vv popol M
14x ikea rucnik
3x PUL bambinex
2x anavy
1x vv anavy
3x BL organic
4x treninkove kalhotky
3x kapsovky (fuzzybunz, mommy's touch a sweet doll)

Kazdopadne ted jsem si udelala vypocet a pri prumernem prebalovani jednorazovkama a cene 4.5 za kus jsem dosla k castce cca 11tis. Tj rozvaha k prvnim narozeninam naseho kluka je vlastne v plusu 😵

sussanah
7. říj 2010

@jankabry trosku se ztracim v tom seznamu, ale snad jsem to pochopila.
cc - urcite dobra volba, ty se nikdy neztrati 😉 Chybi mi ale v tom seznamu snappi sponka, bez toho cc ani neporizovat!
IV pul - urco fajn, ja mela jina, ale tyhle jsou pry fajn. 3ks na zacatek urcite taky, co se velikosti tyce, to poradi jine holky. Ja osobne bych uz asi nekupovala dalsi 2x vlnene velikost NB. To je dohromady 5x svrchni kalhotky vel NB, tak at to potom z toho prcek nevyroste mrknutim oka. POkud vlnaky, tak bych asi sla do vetsich, treba az od cca 3m, to uz bude mit trochu vychytane i to baleni a nebudes je muset porad dokola prat a lanolinovat.
separacky - v pohode ty normalni
flesove separacky - HD s temi nemam dobrou zkusenost, radeji zajed do Ikey a chtej flesovou deku Irma (cca 30Kc). Tu si nastrihas na separacky sama, ani nemusis oentlovat a jsou podle me jeste lepsi nez HD. Rovnou se tam muzes kouknout po zinkach (10ks za 100Kc), jsou to dobre vkladacky do plinek. Pro pozdejsi uziti maji jeste rucniky za 5Kc/ks.
zavazovakcy disana - 2ks na vyzkouseni jsou podle me dobra volba
BBH - s temi nemam zkusenost, ale dost se na ne peje chvala

jankabry
7. říj 2010

@sussanah díky za rady! jej mě se tam nějak blbě vložily ty ceny ☹ tam měl být jen počet kusů, to je to první číslo za názvem pak je kousek mezera a cena 🙂 error no 🙂
s tou dekou mi to právě radila jedna kočka na diskuzi vedle, takže určitě naběhnu do IKEA 🙂
Já četla, že vlňáčky jsou dobré na noc, nebo že celkově na noc něco jiného než cc a pulky ... tak teď nevím co na tu noc pořídit 😕

jasekd
7. říj 2010

@sussanah V cem je Irma lepsi nez HD separacky? Krome ceny samozrejme 😀 Ten zazrak teda musim mit, skoda, ze jsem o ni nevedela driv, a ted zas byla mrcha vyprodana... Super, ze za ty prachy je to tak funkcni. Pokud mi vyhovujou HD, tak s Irmou nemuzu slapnout vedle, to se snad neosype... Za ty prachy to urcite zkusim...

sussanah
7. říj 2010

@jasekd no HD ma sice treba atest pro deti do 3 let, to ji jako vyhodu musime nechat. Ale podle me funguje Irma mnohem lepe nez HD. Proste kdyz jsem mela HD, tak porad ten zadek byl trochu navlhly, zdalo se mi, ze ho ma proste takovy provlhly. No a Irma, to je proste suche suche. Bud jsem mozna mela spatny kus HD nebo jsem gramlava nebo nevim, ale za sebe muzu rict, ze do HD separacek uz bych nesla.

sussanah
7. říj 2010

@jankabry no vlnacky prodysne jsou to jo, hodne holek je na noc pouziva. Ja treba pouzivam jen PUL a spokojenost maximalni, nikdy nebyl zadny problem. Na noc jsem ja davala vv + kiko bmb vlozku, to rovnou do pulek. Ted bych to dala navic jeste do novoskladu z cc. To nam ze zacatku stacilo, pak jsme presli na BL kalhotovku vycpanou vv a anavy (super sava kalhotovka, za sebe urcite doporucuju). Nebo jeste obcas davam vv + ikea rucnik, to cele v disane zavazovacce (ale to uz mu zacina byt male). Sice ma potom zadek jako vcelka, ale na noc to podle me nevadi. CC obecne jsem nikdy nepouzivala jako savou plinu, jen jsem z nich davala sklad (nejprve novosklad, ted uz na draka) a do toho neco saveho jako vkladacka (vv nebo rucnik). Me se vzdycky zdaly cc savosti dost o nicem oproti jinym variantam. Kazdopadne si myslim, ze 40cc urco uzijes, 10 na blinkani, nejake na utirani zadecku po umyti, neco na novosklady 🙂

jasekd
7. říj 2010

@sussanah ja uz taky ne, kdyz jedna stoji skoro jako cela Irma... jinak mi prijdou OK, ale treba Irma bude sussi.

maly_prcek
7. říj 2010

Čč - hodně záleží, jak se to naskládá... Když se to umí naskládat, kam potřebuješ, na doma je to v pohodě... Zvlášť, když se nočníkuje. My s barevnýma popo (1 ks) vystačili do cca roku, teď jedem v Kikko bambus (1 ks)... 😉

elaine
7. říj 2010

@veselazu
@silente
Děkuji, jdu stříhat 🙂

betelgeuzz
8. říj 2010

@jankabry k těm vlňáčkům pro novorozence - já začala používat na noc asi od 1 - 2 měsíců, pokaděný byly párkrát, žádná hrůza. Ale z mojí zkušenosti se zkus podívat např. na MMB kde někdo vlňáčky plete (pokud neumíš plést sama). Já si takhle koupila asi za 160 kč, vyzkoušela jsem, jak fungují, jestli mi to vyhovuje a až ve velikosti M jsem nakoupila další a dražší. Kupovat dvoje drahé vlňáčky ve velikosti NB mi příjde zbytečné. A máš tam i PULky ve vel NB, to je myslím, taky zbytečné. Jedny v této velikosti budou stačit bohatě. Já jsem s malou látkovala asi od 3 kg a používala jsem IV PULky S a BL fix XS. Ty S používá doteď 🙂