Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kudelovazuzana
31. bře 2011

@andelka jee tak díky, udělám nájezd na ikeu. Malá má už přes rok, takže pojedu plínky narovno. 😉 kterých mám doma habakuk, nechce se mi investovat do látkové megavýbavy, když malá občas i chodí na nočník, počítám, že v létě by mohla být bez. 😝

rozarka65
31. bře 2011

@andelka A používáš jen tu Irmu jako separačku nebo na to dáváš ještě tu,co se dá spláchnout?

rozarka65
31. bře 2011

@andelka omlouvám se....a když koupím nějaké vkládačky,tak jaké jsou dobré? A kolik čtvercových plen....mám jich zatím jen 50ks a úplně obyč....

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já ty ručníky používám jako plínky, složím podélně natřikrát a pak přeložím podle délky svrchňáků a dám do nich a hotov. to umí přebalit i tatínek. Je to takové domácí levné řešení. Doma přebaluju tak co 1,5hodiny. U holčičky by to vydrželo dýl, malej čurá jen dopředu, takže pak je půlka plíny/ručníku suchá. Já nějak nejsem na to, nechat malého doma 3 hodiny v plíně. Venku nebo na návštěvě jo, ale doma přebaluju často.

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já jsem měla úplně obyč jetých asi 40, ty jsem používala od 5 týdnů (co jsme začali látkovat), malý hodně kadil, těch Kikko lux mi bylo dlouho líto, začala jsem je používat asi od 3měsíců. A mám jich jen 25, točila jsem je pořád dokola. Vkládačky nadoma jsem si dělala ze starých plínek, nebo používala Ikea žínky složené natřetiny.
Já Irmu nemám, v létě mi přišlo že mu v tom je horko, tak pořád používám celulozové, Popolini a Disana co mám ještě z dob vaječiny. 😅 Jinak stačí ta Irma. Pokakaná se dá spláchnout masážní sprchou nebo vyhodit, jak kdo chce. Jinak se to pere. Teď mi dochází Popolini, tak asi jednu Irmu obětuju.

@kudelovazuzana taky chci v létě prcka trénovat na nočník 🙂

rozarka65
31. bře 2011

@andelka Díky....🙂 A jak často pereš,každý den? Moje první dítko bylo blikací,tak jsem do půl roku prala denně i bez látkování...zrovna řeším,kde budu sušit...mám dva sušáky, snad taťka vymyslí něco na balkoně a přemýšlela jsem jestli nekoupit jeden sušák ven...
No jo, ikea žínky jsou také levné...🙂 Takže látkovat se dá i levně...🙂

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 dá, ale nesmíš pak začít dokupovat ty krásné kalhotovky, a praktické kapsovky a novou verzi svrchňáků... 😀
Myslím že do půl roka jsem prala obden (bylo léto, podzim, takže jsem sušila na balkoně) a teď peru 2x týdně, v po a čt. Mám jeden klasický sušák a jeden malý přídavný k radiátoru. Tam mi jedna pračka vleze, stejně jako na balkon.

rozarka65
31. bře 2011

@andelka Tak to je pravda...🙂 Já si zatím pořídila pár vícevrstvených plínek a zamluvila asi dvoje svrchňáčky, pak bych ráda pořídila vlňáčky a něco mi půjčí kamarádka...🙂 A ještě bych ráda pořídila pár plínek ala pastelka...Jinak na utrácet nemám z čeho...

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já zas šetřím nadoma. Teď sjem akorát zainvestovala do více kapsovek, že když budem od jara víc venku a přebalovat venku, tak je to pohodlnější, i že je Dany už větší - tak jich budu mít 8. A kalhotovek mám 5. Střih pastelky nám sedí, ale dost to hrubne. Chtěla jsem si podobné ušít, ale pořád nebyl čas.
Vícevsrtvé jsou fajn, malé používám jak vkládačky do novoskladu ještě teď a velké dávám jako savé jádro do kapsovek.
Taky jsem začínala s menší jednodušší výbavou a pak dokupovala. Teď mi přijde optimální. 🙂

rozarka65
31. bře 2011

@andelka 🙂
Ještě dotaz...mám trochu strach z noci...co dávat na noc?

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já taky, dávám papírovky 😅 Zkoušela jsem kdysi látkovky i na noc, ale žádná kombinace toho co jsem měla nestačila. V noci přebalovat nechci, malej se budí jednou a to jsem ráda, že hned po nakojení usne. Nechtěla bych plínku moc vycpávat, protože často spí na boku nebo bříšku, tak to by asi nebylo moc příjemné.

crawler
31. bře 2011

@rozarka65
@andelka já dávám na noc vv (tots bots nebo popolini) a vepředu (kam čůrá kluk) tu vv ještě přehnu a na to kapsovou baby lucy a ještě neprotekla, nicméně ráno se to dá ždímat 😀 každopádně mu to nevadí - válí se většinou na břiše a dobrý 😉 tak takovej tip🙂 ale ráno je to samozřejmě děsnej puch 😀 pořádně utřít vlhčenejma ubrouskama a je to 🙂 ty pak peru a používám jako separačky 😉

rozarka65
31. bře 2011

@andelka TAk myslíš,že to nebude ostuda? Když jsem se rozhodla pro látkovky,tak jsem si říkala,že na noc a delší cesty (když pojedeme někam na celý den, teda až bude mimi větší...) papírovky,ale když jsem byla v DM,kde jsem kupovala plínky,tak mě málem trefilo,když jsem viděla ty ceny....☹ Tak jsem si říkala,že zkusím látkovat i v noci...ale chci mít doma radši v rezervě balík papírovek,kdyby něco...Taky jsem přemýšlela,že bych nekupovala vlhčené ubrousky...to se taky ušetří...ale nevím si s tím rady...to si mám jako každý den připravit bylinkový odvar a při přebalování namáčet látkové ubrousky? A taky jsem chtěla pořídit vložky do podprdy,ale taky jsou různé druhy, nemáš s tím zkušenosti? Promiň za záplavu dotazů....🙂

betelgeuzz
31. bře 2011

@rozarka65 to musíš vyzkoušet. Miminku jsem dávala na noc novosklad s bambusovou nudlí, nebo prefoldem, to jsem přebalovala při kojení asi 1x za noc. Později, jak přestala kakat, jsem začala dávat bamboo extra vycpanou prefoldem a na to vlňáky. Malé to stačí.

rozarka65
31. bře 2011

@crawler A není opruzený?

crawler
31. bře 2011

@rozarka65 ted koukám, že v látkování budeš začínat tak opravdu jako ty separačky doporučuju prát vlhčené ubrousky - vydrží mi tak 8-10prání, pak už jsou žmolkatý a vyhodím je. používám babylove z DM drogerie a separačky Anička z lékárny (100ks za 35kč)

betelgeuzz
31. bře 2011

@rozarka65 jednorázových ubrousků jsem spotřebovala zatím 5 balíčků 🙂 Beru je třeba na cesty. Když byla malý mimčo, tak jsem si před přebalováním namočila látkový ubrousek a tím jsem ji utřela. Teď už ji beru do koupelny pod kohoutek. Žádný odvary si nechystám. Někdo používá mycí emulzi Medvídek, ale ta mi nevyhovovala.

crawler
31. bře 2011

@rozarka65 ba naopak 🙂 já začla látkovat, když bylo malému 5měsíců a měl na zadečku exémek v pamperskách a když jsme začali látkovat, tak se exém po 1 týdnu ztratil 😉 asi jak je ta látka prodyšná😉 a v noci rozhodně nepřebaluju - i když se budí, tak mu jen sttrčím dudu a je to, protože kdybych ho začala přebalovat, tak se mi úplně probere a kdoví kdy by usnul---v noci jsem přebalovala jen když byl fakt malinký a v noci krmený...

rozarka65
31. bře 2011

@betelgeuzz Vlňáčky na noc? A to neprovlhne?

rozarka65
31. bře 2011

@crawler Díky za tip...🙂 U malé jsem v DMku hodně nakupovala...

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já mám zkušenosti se vším, asi jako každej tady 😀
Papírovky jsem používala napřed na ven a na noc, pak na delší návštěvy a na noc a teď už jen na noc. Prostě postupně jsem vytěsňovala papírovky.
Vlhčené ubrousky používám bílé Babylove, nepřepírám, protože je použiju jen když je pokakanej, tak na to nejhorší. a taky v menším balení na ven a tam je vyhazuju. Doma mám nastříhané bavlněné tričko a utírám ho jen vodou.
Vložky do podprdy mám Disana a Farlin pratelné, ty používám co se ustálilo kojení. Dřív jsem používala hlavně Johnons jednorázové a na doma Babylove (na všechno byly kuponky). Při kojení v noci si jednoprso zakryju ikea žínkou.

Vícevrstvé do kapsovek i s přehnutím nakluka dávám naven a vydrží tak 3 hodiny a někdy se dá ždímat. Vzhledem k tomu, že po večerním přebalení do ranního ještě většinou 2-3x pije, tak by to asi neudrželo. Ale je potřeba zkusit.

Papírovky kupuju jednou za 2-3 měsíce. Teď jsem v lednu/únoru tuším koupila dva balíky Pampersek po 82ks a ještě mám polovinu balíku minimálně.Vždycky na to využiju nějakou akci. Ale nekupuju jich 10, jako jiné holky nelátkařky, ale dva. Neměla bych to ani kam dát.

rozarka65
31. bře 2011

@betelgeuzz Proč Ti nevyhovovala?

rozarka65
31. bře 2011

@andelka No já měla u malé velkou spotřebu jednorázových vložek do podprdy, teda než se to ustálilo...Ale teď mám tři měsíce do porodu a pořád kojím,tak to třeba nebude tak hrozné...třeba ani odsávačku nebudu potřebovat...🙂 Ale od září jde malá do školky,tak už se třeba odstaví...🙂

betelgeuzz
31. bře 2011

@rozarka65 nee, neprovlhne. Mám pletené na zakázku. NElíbilo se mi to, že to je mastné a není to přírodní, i když to o tom píšou.

@andelka no ono to chce na noc zkusit, protože v noci dítě nečurá tolik, jako přes den. Nedá se řídit tím, že přes den má za 3 h plenku plnou.

rozarka65
31. bře 2011

@andelka A ty kuponky do DM byly fajn,zrovna dneska mi přišly nové, od 31měs.,ale moc z toho už nevyužijeme,snad jen sprcháč...musím se zas zaregistrovat...🙂 A když už jsem v těch dotazech...přemýšlela jsem o ekologickém praní,jaké máte zkušenosti...značka, spokojenost a cena? Já zkoušela mýdlové ořechy,ale nějak mi nepřišlo to prádlo vyprané...A taky jsem asi zvyklá na voňavé....

andelka
31. bře 2011

@betelgeuzz no, když ona Pamperska má ráno i 400g 😅

betelgeuzz
31. bře 2011

@andelka no já nikdy plenku nevážila, takže nevím, kolik pobere. Ale těžká je taky pěkně.

andelka
31. bře 2011

@rozarka65 já jsem skoro půl roku kupovala ty jednorázové a pak jsem na MMA koupila ty Farlin a jsou dobré (stály 3 páry asi 110kč) Teď už kojím jen doma - ráno, před spaním a v noci, tak už ani vložky skoro nepotřebuju.
Ekologicky neperu, peru v Lovele 😅

andelka
31. bře 2011

@betelgeuzz ale víš že už uvažuju (když už s enebudí a nepije co 2hodiny), že bych zkusila něco na noc? Ale zas poslední dobou spí naboku a na bříšku, tak nechci ať je to velký balík. Možná dneska prubnu něco, co dobře těsní a dělá i pocit sucha. Asi zkusím vycpat nějakou kapsovku, zrovna jsem dneska žehlila, tak mám "munici" 😀 Když by byla hodně dobrá noc, tak by se mohl vzbudit až kolem 5h 🙂 A to by to pobralo.Snad.

crawler
31. bře 2011

@andelka hele Fany když byl nemocnej, tak aby nebyl v mokrým, tak jsem mu dávala pampersky a vždy ji měl super těžkou - skoro půl kila 😀, ale je fakt, že já mu nedávám pít v noci, aby si nezvykal, takže od 5 měsíců v noci absolutně nedostává - bez výjimky, ale jak říkám látkovka je na ždímání...když si představím, že by ještě v noci pil, tak fakt nevím nevím - něco by to ještě sneslo, ale ne moc, takže neporadím :-/