Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
14. dub 2010

Nien- ale jó, chlap jde na to zjevně prakticky a určitě by to i fungovalo...Jen nevím, jestli by se to líbilo malé 😅
Butt- to bude určitě v pohodě, na Bráně mají fakt často zmatky, ale jsou hodně vstřícní- možná ti to zaučtovali, fakturovali, ale nemají na skladě a jen prostě nenapsali, že ti to pošlou později- to už se mi taky stalo.
Jednou mi zase naopak poslali balík, který jsem ještě nezaplatila- PPL mi ho doručilo grátis- tak jsem se taky napráskala- jsem si až připadala jak Mirek Dušín 😀
JInak jsme právě vyzkoušeli Gro Baby- zatím posuzuju hlavně střih a ten mi přijde pro nás vůbec nejlepší ze všech AIO. Savosti dám tak 5 vyprání- pak zhodnotím 😉, ale určitě bude taky fajn

ivuska.h
14. dub 2010

zdienka -- Taky máme obojí jak prkno... Řešení jsem nenašla, to je holt nevýhoda konopí 😒 Leda používat sušičku, kterou ovšem nemáme.

michelle1
14. dub 2010

holky, materiál Tencel je nejsavější? Přemýšlím nad popolinkama

kackaj
14. dub 2010

Michelle, nevím, jestli je nejsavější, ale popolinky v provedení one size tencel se mi postupem času srazily cca o jeden centimetr, možná i víc, z každé strany. Kdežto one size biobavlna pořád drží tvar a velikost a v té savosti tam extra rozdíl nevidím, ale taky nemáme velkýho učůránka. Tenclovky už budeme pomalu vyřazovat, protože je zapínáme na poslední možnost, pak půjdou do pytle pro druhé mimi, takže pozor🙂

klar_jana
14. dub 2010

Ahoj, mám dotaz. Chci koupit svrchňáíky thirsties, ale nevím, jestli XS nebo S, na jedněch stránkách píšou, že pro novorozence rovnou S.

maly_prcek
14. dub 2010

Klar_jana: Pokud to chceš na novosklad z čč nebo vv, vzala bych XS (my ho měli do cca 6kg), pokud pojedete od začátku kahotkové plenky, vzala bych asi rovnou S, ale pokud nečekáš nějakého macka, bude mu ten sed asi o něco vyšší (v pase je krásně zmenšíš těma sucháčema přes sebe).

maly_prcek
14. dub 2010

Ještě... To S jsme nosili cca od 4,5-5kg, ale byly teda vyšší...

klar_jana
14. dub 2010

maly_prcek: díky moc, jdu je objednat

llenicka1
14. dub 2010

Ahoj holky,
rozhodla jsem se zkusit taky latkovat,ale chtela bych to kombinovat i s jednorazovkama, tak zatim neschanim nejak velkou vybavicku. Chtela bych od zacatku pouzivat kalhotkove plenky a tak bych se chtela zeptat, jestli jsou nejake, kterych bych se mela vyvyrovat. Vim, ze kazdemu miminku sedi neco jineho,ale presto, pokud je nejaka, se kterou mate spis spatne zkusenosti.
Nebranim se pouzitym plenkam v dobrem stavu tak, tak hledam na MMB, tady v bazaru a na brane. Jsou jeste jine servry kam bych se mela podivat? Nebo pokud by jste meli neco naprodej tak klidne napiste IP, budu rada.
Dekuji za odpovedi

maly_prcek
14. dub 2010

Llenicka1: slyšela jsem nic moc reference o Sketch (Medley)... Jinak já bych nebrala jakoukoliv málo známou značku...

Ještě je fajn latkovepleny.cz (bazárek) 😉

terezita
14. dub 2010

michelle, tencel mi z tech 3 materialu prijde nejmin prijemny a nejdyl schne. mam radsi biobavlnu, ta ale hrubne a pak bambus, ten je i po nekolika mesicich zatim kupodivu krasne mekky 🙂

ad kalhotovky na male mimco, ja az bude nejake priste tak poridim od popolini duhu. snad je jeste budou vyrabet! 😀 😀 😀

ivuska.h
14. dub 2010

S tím Tencelem je to stejně divné, protože čistě technicky vzato je to to samé, co "bambus", prostě viskoóza, ale místo z bambusu vyrobená ze dřeva... Tak by mě zajímalo, jestli je ve výsledném produktu nějaký rozdíl na chemické úrovni nebo ne.

baca
14. dub 2010

but, mně nedávno poslali z brány Popo one size super bez té vnitřní vkladky. Stačil e-mail a poslali ji hned druhý den v obálce 🙂

butt
14. dub 2010

zatim mi z te brany ani neodepsali..zitra zkusim volat 🙂 ale tak snad budou hodni i na me, kdyz na vas vsechny byli 😀

reruna
14. dub 2010

ad tencel, taky bych řekla, že se asi srazil, mám pandy a už je vůbec nedám kolem boků a leze z nich prdka, mám je spíš jako vkládačky, jinak materiál celkem savý je, po vyprání jsou tvrdé, ale po promnutí to jde. Mám je z druhé ruky, tak nevím, jaké byly úplně nové

maly_prcek
15. dub 2010

Které z Bum Genius jsou nejlepší? AIO, AIO organic nebo kapsovka? Díky...

terezita
15. dub 2010

hihi, pro me je nejlepsi kapsovka, bo jinou nemam. no a krasne schne.. 😉 holky tu psaly, ze tu AIO paraly..

raady
15. dub 2010

Ahoj,
maly prcek, za nás nejlepší kapsovka je Bum Genius. 😉
Jinak začínám teď přicházet na chuť Gro Baby. Barča si někdy řekne na nočník, jsou rychle sundané a pro případnou nehodu stačí vyměnit střeva. 🙂

butt
15. dub 2010

holky tak hlasim, ze v brane byli hodni i na me, dosel mi omluvnej mail a vse se da do poradku.takze jste mely pravdu 😀 diky za podporu 😉

izabelkak
15. dub 2010

raady a ako si spokojná s tou SWB AIO?

raady
15. dub 2010

izabelka, je fajn. Pěkně Barče sedí i když je trošku nižší. Má ji pod bříškem. Máme neštovice ☹ Takže od včera dávám papír, Alany. Je to lepší. Ať chci nebo ne je víc v suchu, pod plenkou má vlaštoviček plno 😒 , takže mažu i genciánou. Přebaluju často (to se "vyplatí").

dagmarkaaa
15. dub 2010

cau holky
jak to resite s oblecenim kdyz latkujete? Dela ji to velkou prdelku tak nosime bodynka na 12 mesicu, ale ma v nich dlouhe rukavy a plave v nich celkove krom rozkroku 😅 . Nemate tip na nejakou znacku co dela vetsi ten rozkrok? Ze bych koupila neco jeteho. Jinak kdyz ji dam misto svrchnaku flisove teplacky tak je to skvele funkcni ale zas musi byt tricko a to ma zas hole zada, v lete to asi vadit nebude ale ted je to naprd 😒

kvakulka
15. dub 2010

Dagmarkaa- a co to vyřešit tímhle?http://www.mamaja.cz/prakticke-doplnky/fixacni-...
Bodyčka kvůli plínám skoro nepoužíváme, mám jen pár kousků od Haipa Daipa, které jsou na látkovky dělané,. Jinak prostě trička a popruhy🙂 Máme dvoje 😉

betelgeuzz
15. dub 2010

Dagmarko, na bodýčka je dobrý toto:
http://www.ditevbavlnce.cz/a-plinky/eshop/1-1-L... , nebo tady levnější typ:
http://obchudekzprirody.cz/nature-extendor-pro-...

Mám ten první, pasuje mi zatím na všechna body.

blka
15. dub 2010

Taky používám ten extendor z prvního odkazu.

Nedávno tu někdo psal, že mu praskla u snappi sponky ta natahovací gumička. Když jsem to četla, tak jsem nechápala, jak se to může stát a druhej den se to stalo i mně 😀

blka
15. dub 2010

Jen by mohli vymyslet ještě nějakej extendor na overálky 🙂

betelgeuzz
15. dub 2010

Blka, to se stalo mně 🙂 Jojo, overálky se natáhnout nedají. A ani dupačky. když sedí přes tělíčko, tak jsou dlouhý nohy 🙂 Dobrý tepláky na látkovky prý dělá firma Farmers.

mataharyy
15. dub 2010

Někde jsem tu četla že se dělají i přímo bolečení na látkovky, jen jsem to nikde nenašla 😅 Ale jsetli máte nějaký odkaz?? Už jsem nad tím dumala, máme problém s kalhotama do společnosti 😀

dagmarkaaa
15. dub 2010

kvakulko a holky, diky za tipy, prokoumam to a zkusim neco poridit. Jinak jeste dotaz ty ksirky davate tak jak je to na tom obrazku manymonths pres teplacky? nebo primo na plinu a na to gate? Ta druha varianta by byla lepsi aby to nebylo videt 😅
S tema overalkama fakt skoda, to je totiz tuze prakticka vec jinak 🙂