Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivanavorlickova
25. lis 2011

Ahoj všem 🙂
nechci nabourávat vaši rozjetou diskuzi, ale jakožto zkušené látkařky byste mi mohly poradit 🙂

Chystám se doplnit výbavičku o natahovací vlňáčky Disana, ale v každém e-shopu uvádí jiné údaje o velikosti a dost se od sebe liší. Takže jsem vcelku bezradná, jakou velikost koupit. Přes den chci zatím dál používat PULky, vlňáčky bych ráda na noc, v noci nepřebalujeme, používáme Ultrafit od Popolini s vkládačkou. Davča má teď ve dvou a půl měsících 5,5 kg, máme koupit ty Disany Mka (74-80), nebo radši Lka, když budou noční?

betelgeuzz
26. lis 2011

@romcovaklarka měla jsem design socks a ty se zařezávaly. Ale tyhle jsou super http://www.branakdetem.cz/navleky-alice.htm, vidím, že i shererazada je doporučuje 🙂

macinka85
26. lis 2011

@ivanavorlickova
vem určitě větší... číslování je takové http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-...

ani84
26. lis 2011

@ivanavorlickova Ahoj, taky jsem teď kupovala Disany na noc, Šimon má už skoro 6 kilo a vzala jsem ty 74/80. Jsou mu zatím úplně volně a vypadá to, že docela pruží, tak snad nějakou dobu vydrží. Ty větší by měl snad až po krk 🙂

macinka85
26. lis 2011

@ani84 ale to na noc nevadí🙂

romcovaklarka
26. lis 2011

@betelgeuzz Díky, tak je asi zkusím 🙂
@ivanavorlickova Já bych vzala asi větší, když mu budou velké nevadí, tam nejde o to, aby to těsnilo, bude v tom sice mohutnější, ale to na spaní taky nevadí a jednak mu dýl vydrží a jednak oni se postupně praním trochu sráží, takže jsou časem jednak o něco menší a jednak i méně pružné 🙂 Sam má přes 9 kg, já mám ty 86-92 a řekla bych, že jsou sice dobrý zatím, ale do 13 kg mu určo nevydrží.

ani84
26. lis 2011

@macinka85 No je pravda, že by mu bylo v noci aspoň tepleji, ale už takhle mý ty Mka i přes hrudníček a vypadá to, že by mu mohly vydržet ještě na dost dlouho 🙂

macinka85
26. lis 2011

@ani84 však jo🙂Já jen,kdyby chtěla ušetřit🙂

silente
26. lis 2011

@ivanavorlickova - určitě větší, přece jen na noc dáváme spíš více plín a je to větší balík. Navíc jsou tím pádem i delší do pasu a kolem nožiček 🙂

markusko
26. lis 2011

Ahoj holky,
zanedlouho čekáme druhé mimčo a mám takovou jednu otázku ohledně praní - možná @ivuska.h by poradila. Když bych v šestinedělí občas používala látkové vložky (mám nakoupené Anavy noční s pulem), musely by se prát na 90 nebo stačí na 60 a mohly by se prát společně s plínama nebo raděj z hygien.důvodů ne? Mám doma i desinfekci na prádlo Persil (http://www.lagionshop.eu/lagionshop/eshop/6-1-P...) vhodný i pro děti a dává se do máchání, tak bych případně používala. Nebo raděj látkové vložky v šestinedělí nepoužívat? Doufám, že pak je dlouho nebudu potřebovat, ale kdoví 🙂 S prvním mimčem jsme látkovali až od dvou měsíců, uvidíme, jak nám to teď půjde, snad to zvládnem dřív.

boudova
26. lis 2011

Dnesky mi přišel balíček plen a jako dárek jsem dostala ty mýdlové ořechy, co o nich pořád přemýšlím a manžel se ze mně dělá prdel 🙂 tak teď už v nich peru druhou pračku, tak jsem zvědavá, jak to bude po usušený vypadat. Dostala jsem k tomu i to bělidlo na kyslíkové bázi, tak to jsem dala do bílého prádla. Barevné peru jen v těch ořechách. A jako aviváž ocet 🙂 moje první úplně ekologická pračka (pokud pominu, že ty ořechy sem cestovaly až z Indie 😢 což vlastně colou eko stránku zase popírá 🤐 )

romcovaklarka
26. lis 2011

@markusko Ahoj, já ještě látkové vložky nepoužívám, pač ještě po porodu nemám ms 😅 ale hodlám si je pak pořídit a prát je budu klíďo s plínkama, je tu na to i diskuse kde se to řešilo https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/poradte-... někdo psal že FŮŮŮŮŮJ a někdo zas, že to tak v pohodě dělá, tak jsem si to všechno v klidu přečetla a řekla si, že proč ne. Ale je to každého věc 🙂

ivuska.h
26. lis 2011

@markusko Můžeš s plínama na 60, když tam dáš tu desinfekci, budeš mít už úplnou jistotu. Praktikovala jsem to tak po porodu Ondry a teď hodlám zase.

kkomtesa
26. lis 2011

Ahoj, omlouvám se, že jdu mimo téma, ale nemáte někdo zkušenost s miminkovskými neoprény - udělala jsem diskusi, ale nikdo nic nenapsal, tak mi tam něco napište, jestli víte. Děkuju.

sheherazada
27. lis 2011

holky ještě dotaz. ten ocet se dává do pračky na změkčení plen? a v jakém množství?není to pak nějak cítit?

marketuska
27. lis 2011

holky co je to ta desinfekce na prádlo, kde se to dá koupit? jo a jak zatočit s flekama na plínkách, ta vaječina strašně barví a občas se mi to nevypere :(

sheherazada
27. lis 2011

já na fleky s úspěchcem používám bud vanisch, takovej ten dvoukomorovej tekunej a nebo žlučové mýdlo. většinou vyperu vše

romcovaklarka
27. lis 2011

@sheherazada Já dávám ocet do přihrádky na aviváž, asi 3 lžíze nebo tak nějak od oka.
@marketuska Na fleky žlučové mýdlo - z pokakané plenky pod vodou opláchnu co jde a zbytek namydlím žlučovým mýdlem (tuhým) a dám do kýblu k ostatním plenkám, vypralo se mi zatím vše. Ještě si tu chválili ten perkarbonát sodný, ale to jsem zatím nevyzkoušela.

dagmarkaaa
27. lis 2011

@marketuska já s flekama taky dlouho bojovala, žlučák ani namáčení nepomáhalo, nakonec je odstranila sůl na skvrny z DMka, měla by se přidávat k pracímu prášku ale to mi nezabralo tak jsem to dala přímo na skvrnu a po vyprání byla pryč... sice píšou že na prádlo přímo se nemá dávat ale mě to zafungovalo a zapraná skvrna je fuč. a látka v pořádku ale udělala jsem to na každé plíně jen 1x. teď už dávám malého kakat do lavoru páč kadí snad 6x denně 😀 tak už to z plín dostávat nemusím.
desinfekce Sanytol na prádlo taky v DM, to jsem používala na zasmrádlé plíny po starší dcerce a fungovalo.

kkomtesa
27. lis 2011

@marketuska @ romcovaklarka Žlučové mýdlo tuhé mám koupené, ale zatím na fleky od jídla používám Vanishe, protože mám dva velké, na barevné i bílé, tak je chci spotřebovat, ale na pokakané dávám perkarbonát, a funguje dobře, 1-3 lžíce, i víc, do praní, kupuju ho od Fichemy. A myslím, že to byla Betelgeuz, když jsme se tady bavily o pracích prášcích, tak mě upozornila, že Eco 2 od Haippa Daipa je vlastně taky jen perkarbonát s TAED, tak ted, až mi to dojde, tak budu prát jen v perkarbonátu s TAED, ale koupím si ho od Fichemy - mají při 2kg perk. za 50Kč/kg a TAED za 129Kč 500g - a toho se dává 5% při praní na nižších teplotách (uvolňuje peroxid z perkarbonátu při nižších teplotách), a ten Eco 2 stojí u HD 190Kč kilo, já jsem nevěděla, co obsahuje, a prala vesele v tom všechno prádlo /kromě toho, co dávám na vlnu/, a měla jsem štěstí - nic se mi nezničilo, neodbarvilo, ale plenky jsou stále krásně bílé, vůbec nešednou, a fleky od kakání se krásně vyčistí. A toho Eco 2 dávám mrňavou odměrku na jedno praní, takže to kilo vydrží hrozně dlouho, takže je to fakt bezkonkurenčně nejlevnější praní🙂

markusko
27. lis 2011

@romcovaklarka no já si jich pár pořídila a stihla použít asi jednou dvakrát 😅 než jsem zase otěhotněla, byla jsem dost skeptická a taky mi to přišlo divné, ale je to fakt luxus. Až teď si umím představit, jaké měla malá pohodlí v látkovkách oproti papírovkám navzdory všem negativním názorům v okolí 😎 Někdo to tu kdysi trefně vystihl, že si neumí představit, že by na sobě měl dva roky v kuse papírovou vložku 😝
@ivuska.h Díky za odpověď, uvidíme jak nám to půjde s tím látkováním, máme to ulehčené tím, že první dcerka už je bez plen 🙂 Máme celou výbavu z anavy jednovelikostních (vyzkoušeli jsme toho mnohem víc, ale časem rozprodali a dokupovali anavy) a ty mi přijdou na mimčo moc veliké, tak asi začneme čtvercovkama na novosklad a na to flísáčky nebo pulky.

@marketuska Desinfekce - přijde mi lepší ten Persil než Sanytol (ten není pro děti a taky bych ho osobně dávala už do praní a ne do máchání), ale ten Persil se dá sehnat jen na netu od obchodníků, co nakupují v Německu, tu se neprodává. Na fleky žlučák z dm, ale my to moc u vaječiny neřešili, co se nevypralo napoprvé, vypralo se napodruhé 🙂

marketuska
27. lis 2011

tak už jsem si objednala perkarbonát a TAED, jak se to používá? místo prášku?

boudova
27. lis 2011

Holky bacha na ocet při praní bambusobých plen!!! Bambus vyžírá a pleně se tak snižuje rapidně savost. Na bambus nepoužívat 🙂 radili nám na plenkovém odpoledni obchodu V Bavlnce.

romcovaklarka
27. lis 2011

@boudova Někde tu myslím psala @ivuska.h že v rozumné míře se to k praní přidávat dá, ale teď to nemůžu najít 😅 Jinak myslím, že hodně octu by nejen snižovalo savost, ale spíš by se plenka rozpadla, stala by se chatrnou...

boudova
27. lis 2011

@romcovaklarka Tak to je dobře, jsem si říkala, jak to budu řešit - přeci nebudu dělit bambusky a zbytek, takže málo octa je ok 🙂 super, díky za info.

ivuska.h
27. lis 2011

@romcovaklarka Jojo, osobně si myslím, že to pelichání po octu je tak trochu mýtus, ale to si musí každý zvážit sám... To snížení savosti by bylo celkem logické, kdyby ten materiál začal pelichat, to je jasné.

makreluska
27. lis 2011

Maminky,mám dotaz.Peru čtvercovky na 50 a nechci je žehlit.Používám je jako pleny.Je nutné pleny žehlit?

ivuska.h
27. lis 2011

@makreluska Podle mě ne, nežehlila jsem nikdy nic, ani oblečky na mimino. Teda jako myšleno z hygienického hlediska že to není nutné. Do skladu se asi vyžehlené čtvercovky skládají líp, nebo když si někdo potrpí na dokonale rovné oblečky... Ale peru teda na 60, do jaké míry je těch 10 stupňů podstatných v rámci likvidace bakterií, to netuším...

romcovaklarka
27. lis 2011

@makreluska Jojo, já taky tak, peru na 60 a nežehlím. Na 50 nevím - zda je to rozdíl, nebo ne 😕