Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
22. čer 2012

@janakkk Jo a moje zkušenost - v kočárku zpocený záda, v šátku zpocený břicho, takže jsem dospěla k závěru, že v horku se holt potíme, ať v tom či v tom a zůstávám u šátku.

elaaa
22. čer 2012

@rebelie Myslím, že jako eko barbarovi by ti byl nějaký smrad ukradenej. Přece bys neprala ty pokaděný plíny? 😀 A jak je to s pevností zad mimina v dvoj. kříži? Malá mi ještě nesedí, tak ji dávám do KSK ruce stále dovnitř. A máš nějaký dobrý tip na oblečení z vlny?

schnek
22. čer 2012

na zpocený záda v kočáře u nás fungovalo vrazit do korby beraní kůži. Sice na mě všichni čučeli jako na úplnýho dementa, že v červnu/červenci vozím dítě na kožešině, ale Matouš jinak strašně plakal a byl zpocenej, na tý kůži mu bylo dobře 😉

rebelie
22. čer 2012

@elaaa Nejde o smrad (malej během noci moc nečůral, takže to ještě nesmrdělo), ale ten gel je hnusnej na pohmat (skrz tu plínu). Pevnost zad - přijde mi to dobrý, malé mimi bych asi dávala spíš do kolíbky (pořád vzdušnější než KSK), to moje taky ještě nesedí, ale dvojitej kříž vertikálně ho drží pěkně... On už se stejnak v posledních dnech měl tendenci vždycky z toho horizontálního pruhu KSK vyžížalit. Oblečení - na léto mi přijde (z toho, co znám) bezkonkurenční IoBio vlna+hedvábí - je tenounké, příjemné, dvojvelikostní a na vlnu za slušnou cenu (nejlevněji jsem ho našla zde http://www.brouczech.cz/obchod/obleceni-merino-... ).

rebelie
22. čer 2012

@schnek Kůži teď máme v postýlce - zkoušíme, jestli třeba s kůží nepřestane postýlku bojkotovat (novinka cca posledního měsíce, předtím OK).

rebelie
22. čer 2012

@elaaa Jo a díky BKM pokaděný plíny skoro neperu. I když včera - po šílené noci s kojením co hodinu, ne-li častěji - jedna pokaděná byla...

schnek
22. čer 2012

@rebelie my jsme je měli pro děti do kolíbky, pak mě napadnul ten kočárek, to byla jediná pomoc na léto, a potom je měli kluci v pokoji jako koberce u postele.

elaaa
22. čer 2012

@rebelie To já jen tak. 😉 Taky máme doma BKM, takže pokaděný plíny od 2 měsíců nevedu. 🙂 A díky za tip.

janakkk
22. čer 2012

@rebelie diky za tip....chladi to dost, aby mel v horku dlouhej rukav (a tim mel ruce chraneny pred slunicekm) nebo radsi kratkej rukav?

martinka.pida
22. čer 2012

@helulela Takže vv Kikko nebrat, dobrá 🙂. Zatím teda vezmu tak tři vv Anavy a pak uvidim a případně doplním.
@zlilly S tím vůbec nepočítám, že bych dala výbavičku hned teď dohromady a už nic jiného nedokupovala. Spíš bych chtěla mít doma nějaký základ, od kterého se budu moc odrazit a pak postupně dokupovat, co bude vyhovovat.

mmiirrkkaa
22. čer 2012

@martinka.pida Já měla vv popoliny a ty šly rychle z domu. Pak mám 4ks vv Anavy velikost M a asi 6 ve velikosti S a naprostá spokojenost 🙂

katyxq
22. čer 2012

@dandelion Já na radu @rebelie začla vázat dvojitý kříž, je to mnohem vzdušnější 🙂, malé dám jen Anavy easy a jinak nic, sobě tenké bavlněné tričko a jdeme ven, když usne, tak jí podložím obličej třeba látkovým kapesníkem, aby se mně nelepila.

elaaa
22. čer 2012

Já třeba pořád važu KsK, ale na ádech ji nechám jen jeden pruh a pruhy kříže má pod zadkem.

katyxq
22. čer 2012

🙂 @elaaa Tak to se mi vůbec neosvědčilo, je to strašně vratké a malá to hned vyvrtí, ten dvojitý kříž luftuje možná i líp a nejde vyvrtět.

elaaa
22. čer 2012

Tak mě se Eli drží jak klíště, takže tuto zkušenost nemám, ale určitě zkusím i ten dvojitý kříž. 🙂

janakkk
22. čer 2012

Ahoj, čím perete plínky přikrmovaného dítěte? Používám žlučák a sůl na skvrny, ale pořád tam ty hovínka nechávají fleky.... 😠 😠

katyxq
22. čer 2012

@janakkk Teda nevím, jestli se ti tahle rada bude líbit - prostě neřeším fleky 😉, co nepustí žlučákem a pak při praní, tak holt tam je. Teď s příkrmama se nám nějak pokazila bezplenkovka co se týče kakání, ale snad si to brzo sedne, zapírat plínky mě fakt nebaví.

janakkk
22. čer 2012

@katyxq přesně tohle jsem slyšet nechtěla.....malej taky se zavedením příkrmů naprosto nepředvídatelně kadí kdykoliv se mu zachce, takže toho peru víc....no, zkusím, jestli někdo něco poradí, já s s těma flekama smířit nehodlám 😀

daisyr
22. čer 2012

@janakkk mně tam ty fleky ze začátku také vadily, pak jsem si na to zvykla a pak, když začal kakat na nočník a vesměs se pleny prali jen počůrané, tak po několik týdnech fleky zmizly, prostě se asi opraly 😉

madlisek
22. čer 2012

@janakkk u nás to bylo stejně jako u @daisyr, teď už pleny vůbec flekaté nejsou, vyděržaj 🙂 Nejhorší to bylo na začátku, kdy kadila každých pět minut a ještě jsme neměli vychytanou bezplenkovku, to jsem se styděla věšet plíny venku a aspoň jsem ty nejflekatější dávala až do zadní řady 🙂

modra_slunecnice
22. čer 2012

Zdravím. Mě na fleky zabírá sůl na skvrny z DM. Je levná a dobrá. Jen pozor kdo máte třeba pop-in ( ty šly z domu jak jsem potkala super český a vychytaný látkovky) tak jsem tou solí odbavila ty barevní vkládačky. Já mám prcka 20 m. Na nočník mu to zatím jde ztuha a tak v plíně končí skoro všechno. A když byl menší tak skutečně jediná rada je, s fleky se netrápit a ono se to opere časem. Bílý plíny jdou vyvařovat a nalít na místo aviváže ocet, trochu to pomůže. Bezkonkurenčně fleky žere sluníčko.

janakkk
22. čer 2012

@daisyr
@madlisek
@modra_slunecnice holky...to mi neříkejte, že to nejde 😒 😒 to jste mě nepotěšily 😀 😀 tak já to holt vydžím, no... 😉 😉

rebelie
22. čer 2012

@janakkk Tak nemůžu říct, že by to chladilo, ale nepotí se v tom, nemá potničky, přehřátý mi nepřijde, dlouhej rukáv dávám i kvůli sluníčku (lepší než mazat nějakými chemikáliemi).

dandelion
23. čer 2012

@rebelie tak my teď byli týden u mých rodičů na pemprskách.. nejdřív jsme tam měli být jen minulý víkend, to jsem říkala že látkovky nepotáhnu sebou (v sobotu svatba atd...) a pak mě mamča ukecala, ať tam ještě s malou zůstanu.. padlo 65ks pemprsek.. :D :D :D smutný stav... a to jsme prosím vysazovali a hodně větrali.. a stejně.. malá teda má antibiotika, takže kakala jak šílená.. Ale abych byla upřímná, strašně jsem se těšila domu na novosklad :D :D :D dneska v noci (se musím pochlubit) jsem dala anavku s dlouhou vkládačkou, trnula po večerním kojení že ji malá pokaká, trnula i ve 4 ráno.. ale nic.. ráno ve čtvrt na 8 po kojení malou rozbalím a ono úplně sucho! 🙂) a úžasně se vyprázdnila do kyblíčku 🙂 takovej super start do dnešního dne.. 🙂 akorát zase jedem na svatbu a zase bude malá hold v pemprsce.. nějak to cestování ještě nedávám (nebudu se vymlouvat, prostě jsem na to ještě líná, ale polepším se ;)) Ovšem ten gel je humáč.. mě vadí jen když je přičůrnutá... přijde mi na omak mokrá a hnusná.. :/
A jak je ten dvojitej kříž pevnej? mě se malá občas hroutí i v kříži s kapsou.. :/ :( jak ještě nedrží hlavičku, tak je to takový nešikovný.. a to se právě snažím jí mít jenom v kapse a ten kříž neroztahuju přes zádíčka.. max jednu půlku aby mi podepřela tu hlavičku.. :/ noo za to bodyno je to teda pálka.. :(

janakkk
23. čer 2012

@dandelion já právě na cestování a návštěvy tahám látkovky hrozně ráda, líbí se mi předvádět, jaký má malej krásný plínky 😉

luciesofi
23. čer 2012

Holky, které jste hojně využívaly novosklad (zpočátku chci využívat nejvíc ten + svrchňáčky), kolik čč jste měly?? S praním cca jednou za 2-3 dny? Bude mi stačit 30 čč (které budou pouze na zadek - na otírání a pod hlavičku mám plenky s potiskem, aby se to nepletlo 🙂)? Díky!

elaaa
23. čer 2012

@luciesofi Jela jsem první 3 měsíce výhradně v čč (no možná občas na návštěvě jsme se pochlubily jinýma) a 30čč mi stačilo. Ale prala jsem teda obden.

luciesofi
23. čer 2012

@elaaa Děkuju za reakci...no ještě mám nějaké jednorázovky (dostala jsem je v práci od kolegů a 2 balení jsem si koupila - do porodnice a domů než se s miminkem sžijeme), takže ze začátku to asi budu střídat a postupně chci přejít jen na látkovky... S praním obden jsem počítala.. 🙂

andelka
23. čer 2012

@luciesofi při praní obden a při létu to stačí. Já teda peru 2x týdně, dávám novosklad půl napůl s kalhotovkama a na noc papírovky. Čtvercovek točím 20.

luciesofi
23. čer 2012

@andelka Zatím to taky vidím tak, že na noc budu dávat jednorázovky.. Kalhotovky, které mám, budou na novorozeně asi velké, takže to jistí novosklad...naše holčička žádný obřík asi nebude. 🙂 Zatím mám čtvercovek 23 ks, tak ještě 10 ks dokoupím...uvidím, jak to budu s tímhle počtem zvládat...přikoupit se dá cokoliv kdykoliv... 🙂