Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
28. bře 2012

@aemmi
@katyxq Holky díky za info. Já právě peru všechno dohromady na 60, tak mě taky napadlo, že bych to mohla rozdělit. Ne

madlisek
28. bře 2012

@herminka @ptj Na doma dávám ikea žínky na třetiny do čtvercovek od narození do teď a nasají toho dost - nebo nemám tak učůrané dítě 🙂

elaaa
28. bře 2012

@lollaj Dávala jsem na noc, ale navíc s bmb vkládačkou. Svrchnáky jsem dávala vlněné Disany nebo IV soft a bez problémů. Mám učůránka a vydržely v pohodě.

lollaj
28. bře 2012

@elaaa díky.Momentálně svádím boj-dávám na noc vv anavy s froté vkladačkou a taky drží.Tak nevím jestli vsadit na jistotu a dokoupit ty vv nebo risknout a objednat bamboozle... 😀

dandelion
28. bře 2012

Holky dotaz.. jak vysvětlit polopaticky tchýni, že se dneska plínky nemusí vyvářet?? a absolutně nesouhlasí se síťkou na praní, že se ty plínky pořádně nevyperou.. jsem na ní krátká :D

elaaa
28. bře 2012

@lollaj To záleží, kdy ti dítko čůrá (jestli průběžně nebo až ráno) a taky jak je staré. Já si to na později určitě netroufnu a stane se z ní denní plína. Už mám doma nachystané noční Anavy. 🙂

elaaa
28. bře 2012

@dandelion Přiznám se, že já síťku taky nerada. Plíny (čč) jsou v ní zmuchlaný a proto nemám pocit dobrého vyprání. 😀 Takže hrdě přendávám v ruce. ☹
Jinak by to asi chtělo najít nějaký článek, že většina bakterií se při 60°C zničí a sterilita je zbytečná, pokud nemáte místo skříní vakuum. No ale je to težké. Taky jsem s tím bojovalo, ale už to nikdo neřeší.

dandelion
28. bře 2012

@elaaa no uvidíme jaká bude praxe.. stará škola je stará škola...

aemmi
28. bře 2012

@lollaj já jsem měla TB bamboozle v novorozenecký velikosti a ani s vkládačkou navíc bych je na noc nedala...

aemmi
28. bře 2012

@dandelion se s ní nebav 😀 já ted budu u mojí babičky, takže jsem zvědavá, co bude říkat na ty trochu fleky na čč 😀 ona chce vždycky děsně pomáhat, takže pere a věší, no musím si to ohlídat, aby neprala na 90 😅

katyxq
28. bře 2012

@dandelion No asi takhle - ona je prát nebude, prostě bych jí řekla to, jak psala elaaa a nechala bych ji, ať se s tím nějak srovná 😉, navíc dneska prací prostředky už jsou taky o něčem jiným než tehdy, pračka je při praní taky mnohem účinnější než ruční praní, navíc s domácími baktériemi se mimčo seznámí hned po porodu (proto se doporučuje vzít si do porodnice na zaalení miminka hned po porodu svoji plínku a deku), tak kdyby mělo něco chytit, tak už tehdy.
Moje tchýně má snad pokaždý řeči, že malou málo oblíkáme (kdybych oblíkla podle ní, tak bude Šárka úplně zpocená) a umývejte si ruce (bych měla ruce úplně vysušené a ekzémovité, kdybych si je mýdlem umývala kaťdou snad hodinu) a nestrkejte jí ty prsty do pusy (dudlík malá nechce, ale žužlací pořŕeby má, nékdy jí stačí její ruce, někdy potřebuje naše 😀). Tak si to poslechnem a stejně si to uděláme po svým. Poslední dobou navíc občas nenápadně naznačuje, jestli je malá pořád plně na mlíku. Jinak je ale úplně zlatá 🙂.

katyxq
28. bře 2012

@dandelion Tfuj, to mám ale překlepů 😕, omlouvá mě dítě v náručí u prsu? Jinak síťku taky nemám, pračku mám s vrchním plněním a plínky do ní sypu rovnou z koše, občas za kousek popotáhnu a sypu dál.

ptjj
28. bře 2012

@dandelion to asi nevysvětlíš, já jsem to doma taky musela zopakovat několikrát 🙂

boudova
28. bře 2012

Jo co bych teď dala za pračku s vrchním plněním 😀 😀 😀 😀 sítku taky nemám.

boudova
28. bře 2012

Jinak vyváření je opravdu evergreen - já už se jen blbě usmívám a kývu 😀 😀 😀 vypadám asi jak dement, ale mám klid.

dandelion
28. bře 2012

@elaaa @aemmi @katyxq @ptjj @boudova no stejně se asi budu muset naučit "blbě přikyvovat" :D :D :D 🙂)

aemmi
28. bře 2012

@dandelion tak to mi jde moc dobře 😀
Já teda chci ty čč zkusit oprat na 90, jestli třeba ty fleky zmizí, ale pravidelně fakt ne, když peru i kalhotovky a svršky z BG kapsovek, ty kdyby se mi zničily, tak mě asi klepne 😝 sítku nemám, mám pračku s horním, ale stejně ty plíny trošku rukama prohrabuju, protože je zapomínám rozklepnout, když je házím do koše, já nevím, ale mně se to nějak neekluje, ani to nějak moc nesmrdí...

danaruj
28. bře 2012

@dandelion je pravda, že taky zatím dost válčím s tím, jak se všichni tváří, když řeknu, že chci látkové pleny..Natož když vysvětlím, že se nevyvářejí a ty co budu mít ani nežehlí. Myslím, že všichni budou mít pocit, že je plínka vyloženě špinavá, když ji vyperu jen na 40-60, jak radí výrobce 😀

cervena_vila
28. bře 2012

@danaruj Nejšílenější reakce od jedné baby byla, že zatímco já budu žehlit a skládat tuny plen, ona se bude mazlit se svým dítětem. 😠

danaruj
28. bře 2012
mmiirrkkaa
28. bře 2012

@lollaj Já používám na noc TB flexi tot dovycpanou vv Anavy (vel.S) a max. spokojenost. Navíc to poměrně rychle uschne. Ale s bamboozle zkušenost bohužel nemám.

mmiirrkkaa
28. bře 2012

Tyhle kecy o náročnosti (jak finanční tak údržbové) fakt nesnáším, ale už jsem si zvykla. Nikomu nic necpu a myslím si svoje. Pleny peru na 60 a čč už ani nežehlim. Tp jsem praktikovala v 6nedělí - líp se mi z nich skládal novosklad a myslela jsem si, že je to "lepší". Ale pak se mě manžel zeptal, jestli žehlím taky Anavy a já že ne, že to se nesmí. A on řek - tak vidíš, nežehlíš a nic se neděje. Tak se vyprdni i na žehlení čtverců a je to. Takže já už pleny vůůůbec nežehlím. A taky to jde 😉

ptjj
28. bře 2012

@cervena_vila některý lidi mě fakt udivujou 😀

lollaj
28. bře 2012

Holky je v Pze nějaký shop s plínama?Chtěla bych dokoupit ty vv anavy a nechce se mi objednávat přes net,páč na ně pospíchám.

silente
28. bře 2012

Ahojte!
Teda koukám kolik nových tváří, no super, to mám radost 🙂

Ad síťky na praní - já ji mám ze starých záclon 😀 A jinak ty sáčky na praní prodávají všude, takže ... 😉

Pleny taky nežehlím. V 6N jen vkládačky, ty jsou jediné přímo na prdelce (pohlaví) 🙂 Používám Irmu, tak proto.

Jo a hlásím, že ode dneška vlastním 1 ks Anavy, tak už nejsem outsider 😀 😀 😀 Na první pohled vypadá úžasně, už se těším, až ji vyzkoušíme. Jsou to fleecové svrchňáčky, oranžové 😵

elaaa
28. bře 2012

@lollaj Brána k dětem je určo i v Praze.

Já teda žehlím čč doteď, nějak se mi s těmi plínami pak líp pracuje. Malá kadí do nočníku, takže už nepoužívám novosklad, ale jen na rovno. Faktem ale je, že už mě to žehlení šíleně nebaví, takže dnešní várku plín zkusím poskládat bez žehlení.

Jinak moč u nás začala smrdět po příkrmech, takže přendávání plín je fakt chuťovka.

A kecy o využití času jiným způsobem... 😀 Haha.

Když se někde zmíním, že látkuji, hned si vyposlechnu, jak na to ta maminka nemá čas. Když vidí, že dítě nosím v šátku, tak si hned vyslechnu, jak jejímu dítěti by se tam určitě nelíbilo. 😀 Mile se usmívám a kývu hlavou. 😀

zuzu_elen_richard
28. bře 2012

@silente Ahoja, já jsem taky outsider, nemám Anavy a vůbec všechno dělám jinak 😀
ještě že tu irmu mám 😀 Mi maximálně vyhovují svrchňáky nejmenší mám Baby Lucy XS a přešli jsem z Teeny Fit na vícevelikostní plenky na grovie a zkusila jsem sweet monkey a do nich si cpu bambus kiko froté 30x30 na třetiny stačí mi 2 na noc dám tři a mám klid dokud se to neposere 😀 a pokud se neposere tak mám klid až do rána... No ale stala se mi jedna blbost, chtěla jsem si "vylepšit" plenku udělat z ní kapsovku a přestřihla jsem to durch a mám tam pidi dírku asi 2mm - co s tím stalos e to někomu - asi nééé co? 😠
A nežehlím nic!!! a o tchýni je zbytečné se tady zmiňovat to by chtělo další speciální téma 😀

lollaj
28. bře 2012

@elaaa tam nemají anavy Lka ☹

elaaa
28. bře 2012

@lollaj Pak nevím, já jsem od Brna.

ptjj
28. bře 2012

@lollaj Brána k dětem je v Náplavní 11 u Jiráskova náměstí, staví tam tram 17 a 14