Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veru1983
29. črc 2012

@lenka5731
@rebelie
@dandelion
ty thirsties se nepročůraj skoro nikdy, ale pop in docela jo, jsou právě podšité a tam váhám často

dandelion
29. črc 2012

@veru1983 já mám Haipa Daipa a Baby Lucy a vyjímečně dávám Imse Vimse Organic, ale ty ještě na plínku narovno nesedí... takže ty co mám, tak jsou v pohodě.. BL když jsou pokakaný, tak se to dost zažere, takže je vyprat musím, ale ty HD peru ručně.. 🙂 ;)

janinek
29. črc 2012

Diky za uklidneni s temi separackami 🙂

lucenek
29. črc 2012

holky poradíte?
dcera mi pořád v noci čůrá, budím ji sedne si někdy se vyčůrá a jindy ne, pernamentně má pochcanděnou postel, imrvere peru, pití reguluju ale v horkých dnech neupírám a netrápím žízní, před spaním jde čůrat kolem 1.5 až 2hod od usnutí budím, páč mám vysledováno, že TO je ta doba.....
paírovky jí nedávám, protože tam má komfort suché dupky, jedna mamča mi dala nějaké vkládací pleny, ukázala jak a co si mám koupit, mám tedy svrchní imse vimse v její váh kategorii plus ty vkládačky ale nevím co dělám blbě že je prochcanděná, v mokrém jí spát nevadí..potřebuju něco savějšího co zvládne její objem močáku ..nejlépe co se dá do těch imse vimse

dandelion
29. črc 2012

@lucenek koupila bych bambusové vv od Anavy

dandelion
29. črc 2012

@rebelie aktualizuji... 8x pokakaná plínka.. to mě posssssssssdrž.... :D 🙂)

andelka
29. črc 2012

@lucenek taky bych to viděla na bambusovou plínku, buď kalhotovku nebo tu vícevrstvou. Já taky často převlíkám, postel i Danyho, jemu to občas nepobere ani papírovka. Látkovky jsem zrušila i na polední spaní, taky nestíhaly. V noci se budí a pije, i před spaním, moc stáhnout to nejde.
Papírovky 4 a 4+ nestačily, tak má 5 a ty jakžtakž drží.

betelgeuzz
29. črc 2012

@lucenek nevím, co konkrétně máš za vkládačky, ale pochybuji, že budou dost savé, aby vydržely noc. Mně občas pročurala starší nějakou kalhotovku s vv při odpoledním spaní. Na noc jsem dávala kalhotovku anavy s bambusovým prefoldem anavy a oběma vkládačkama. Na noc je to potřeba fakt hodně vycpat. Na tak staré dítě bych asi vzala přímo noční anavy.

rebelie
29. črc 2012

@dandelion No, pořád někam... dost jsme se na jaře vídaly s dvěma holkama s termínové diskuse tady na MK (procházky, nějaké cvičení pro děti, cvičení pro nás atd.), pak sem tam rodina, kamarádi z doby bezdětné, tu a tam něco zařídit, vyřídit a už to je... Bez kamarádek si to mateřství neumím představit, by mi z toho asi přeskočilo (dítko mám milionové, usměvavé, ale stejnak, když jsme náhodou den, dva doma, tak mi hrabe). Nenašla bys třeba někoho odsud z MK? Jasně, je asi těžší najít někoho své krevní skupiny, ale poštěstit se může... A přeji, ať je Štěpi líp a vyřiď jí, ať to kojení nefáká, jasný! 😉

lucenek
29. črc 2012

@betelgeuzz ééé nerozumí řeči vašeho kmene....vkládačka, prefold.... 😅
hele popíšu to:plena se skládá na 3x, uprostřed je tlustá část, přeložím kraje na střed a pak na třetinu ve výsledku je to obdélník s dvojitým přeložením na lulince...značka nevím....
jukla jsem na imse vimse a obj další svrchní plus ty vkládací pleny, 150g bavlna a ještě jakousi flanelovou vložku..... 😅

lucenek
29. črc 2012

hm asi stornuju imse vimse.... hodíte odkaz.....já nevím co je vícevrsrvá a tak

rebelie
29. črc 2012

@lucenek To co máš, je podle popisu právě vícevrstvá plena, ale nevím, zda nemáš bavlněnou, bambusové sají víc. Dobré jsou třeba tyto (ale samotná - podle toho, co píšou holky - taky nestačí) - http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... . Holky Ti doporučovaly speciální noční plenu na velké děti - http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... , ale to už je zas cenově jinde...

betelgeuzz
29. črc 2012

@lucenek jestli jsou ty vkládačky z bavlny, tak to není extra savé. Bambusový prefold myslím tohle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple..., mají teď jen velikost L, já používám jako vkládačku S. Ael na noc to chce vložit do další plenky, jenom tohle ti na noc stačit nebude. Já používám tyhle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple..., obsahují dvě vkládačky, jednu krátkou a jednu dlouhou. Ale lepší by byla asi ta noční, http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple..., ta už obsahuje ten prefold, co jsem dala jako první. Akorát přes ni asi nebudou sedět všechny typy svrchňáků.

betelgeuzz
29. črc 2012

@rebelie 😀

lucenek
29. črc 2012

http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... tohle myslíte? dcera má 15kg

@rebelie jj bavlna bambus to nevím

a ten odkaz co sem dávám to za ty prachy dostanu jen ty klahotky nebo i s tím uvnitř s tou vkládačkou, to se kupuje zvlášť? nechci určo nic co musím celé vyprat nejlím tak jak mám to imse vimse kalhoty a měním jen tu plínu

rebelie
29. črc 2012

@lucenek Ta noční je za tu cenu komplet i s vkládačkami a měla by to zvládnout... přes ní se dávají ty svrchní kalhotky (nemám odhad, jak jsou ImseVimse velké, ale měly by na to stačit). Podle mě bys potřebovala tak 3ks a obden to hodit k ostatnímu prádlu, to by snad mohlo stačit... případně, když bys ještě neměla suché, dala bys třeba 2ks těch vícevrtsvých, co už máš doma... Nebo zkusit nějakou mega-savou plínu z bazaru, v těch já se moc nevyznám, holky poradí...

lucenek
29. črc 2012

@betelgeuzz jo chápu noční anavy je komplet s bambusovým prefoldem

lucenek
29. črc 2012

nebo zešedivím a koupím papírovky.....
takže anavy noční je s tou vložkou, a na noc bych měla dát dvě ty vložky aspoŇ....

janistr
29. črc 2012

@dandelion Helča slintá jak slimák už víc než měsíc, dásní do všeho, co se namane (svoje ruce, moje ruce, hračky) a zub pořád žádnej :D. U kojení už taky pěkně zlobí, ale prý to je normální. Že tříměsíční dítě už si zvládne vypít, kolik potřebuje během pár minutek a pak vymýšlí capiny 🙂. Tak nevím... 🙂

rebelie
29. črc 2012

@lucenek Podle mě by Anavy noční mohla stačit sama o sobě a kdyby nestačila, můžeš tam dát navíc tu plínku, co máš doma (kolik jich máš?).

lucenek
29. črc 2012

@rebelie 5ks, ono nenapadlo jí tam nacpat dvě....to už by snad ani nemohla chodit....zase 4 leté dítě má nohy rovně, ne do očka

betelgeuzz
29. črc 2012

@lucenek však v noci chodit nepotřebuje 😀 Měla bys vidět moji starší, jakej měla zadek s noční plenkou. Je bez plenky asi měsíc a všechny pyžama ji padají, protože na plenku musely být daleko větší 🙂

lucenek
29. črc 2012

@betelgeuzz tývor natáhnout si pyžama ani nevím jestli bych to vůbec zapla, tu plínu

rebelie
29. črc 2012

@lucenek Tak to zvaž, jestli Ti to za to stojí a zkusíš pořídit třeba 2-3 ty noční Anavy, nebo se na to vykašli, dej jednorázovku a jestli považuješ za důležitý pocit, mokra, tak jí prostě do té jednorázovky zabal třeba žínku, nebo kapesník a pocit morka bude zajištěn... Ve 4 letech se dá předpokládat, že už to snad nebude na dlouho, tak holt bude mít půl roku jednorázovky...

rebelie
29. črc 2012

Nemáte někdo nějaký tip, jak zabalit dítě, které se pořád otáčí a někam by lozilo? Už mi občas tečou nervy... teď jsme doma dva, protože manžel má prázdniny, ale co si počknu v září, až budu sama....

betelgeuzz
29. črc 2012

@lucenek jinak si myslím, že některým dětem pocit mokra nevadí a na odplenění vůbec nemá vliv. Je fakt, že v tomhle věku bych už asi novou látkovou výbavu nepořizovala (pokud teda neplánuješ další dítě) a dala jednorázovky.
@rebelie to by mě taky zajímalo 😀 u nás je to boj. občas ji zabaví nějaká zajímavá věc co mám u přebalováku (krém, nůžky, teploměr). Pokud si to dobře pamatuju, tak to u starší po nějakém čase přestalo. Asi pochopila, že to stejně nemá cenu a já ji přeperu 😝 Ale o nervy to je.

jasekd
29. črc 2012

@rebelie mne nepomohlo nic, delaji to oba, nastesti uz maji pliny jen na spani, ale je to o nervy. Mam na ne chvat, ja teda prebaluju na zemi, prebalovak ani nemam. Takze : dite na zadech, ja pred nim sedim na zemi na zadku s nohama pred sebou, a nohama mu drzim ruce tesne pod rameny, lehce pritlacim k zemi, takze se nepretoci a jen kope, vetsinou uz pak nekopou, protoze to nema cenu. Mensi dite jeste zabavis treba mobilem, vetsi ne, to se soustredi na boj 😀 Kluk uz jakz takz, ma 2r a 4 mesice, ten uz mi i rekl, ze na spani plinku chce, ale holka ma 15 mesicu a jak je bez plinky, tak je chytra jak radio, dulezita jak domovnice, a pak kdyz ji ma na spani dostat, hlasi okamzite, ze plinku NE!!! jeci a vzteka se, nebo se rozbreci 😅

dandelion
29. črc 2012

@rebelie tak to asi normální nebude.. už jsem prala 11 plenek :( mě fakt trefí.. jsem z toho odrovnaná :( nějaká depka či co.. Asi se dlouho nedotknu mlíka! Já fakt nevím..

ptjj
29. črc 2012

Holky, mám asi dost debilní dotaz, který se ani netýká látkování, ale stejně. Dáváte mezi mimčo a omyvatelnou přebalovací podložku ještě plínku/pratelnou podložku/jednorázovou podložku? Náš malej se tak mrská, že všechno skope do kuličky a navíc se mi tam špatně strká plenka, nehledě na to, že plenku/pratelnou podložku bych musela prát snad po každém druhém přebalování a jednorázovými podložkami bych naplnila koš snad za den, nehod je hodně, protože u nás je to co prd, to žluté nadělení 🙂 .....prostě je to o nervy to tam mít, tak si říkám, jestli je to potřeba........někdy pod něj nedám nic, což je super, protože všechny nehody jen setřu a jedeme dál a nezdá se, že by ho ta podložka nějak studila nebo mu to vadilo, ale nechci být krkavčí matka a aplikovat spartánskou výchovu 🙂

janinek
29. črc 2012

@ptjj Jestli tou omyvatelnou myslis tohle http://www.babychangetable.net/baby-change-mat.jpg

Tak na tom mam flanelovou plinu, pres cele. Zasahla ji jen jednou, jinak ji max poblinkne. Menim ji kazdy den ci obden teda.V tvem pripade bych mozna davala perlan.