Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pajinka85
15. srp 2012

Ahoj holky, potřebuju poradit......
taky jsme se rozhodli pro látkování, nějakou výbavičku máme nakoupenou a nějak se nám nedaří-----vždycky je malej durch mokrej. ☹ Ať použiji novosklad s vloženou ještě jednou plenou a svrchňáčkama a nebo kalhotkovou plenu Anavy se svrch. a nebo mám i 3x AIO a i ty mi někdy pročůrá.... 😒 Vždycky ze zoufalství, že ho musím neustále převlékat sáhnu zase po papírovce. 😖 Ty plenky mám novorozenecké, malému jsou 3 týdny+ 3 dny.Přebaluji ho tak po 3h,hodně spinká. Když je vzhůru tak častěji, většinou to ani 2h nevydrží už tak po hodině je mokrej. -Co dělám špatně???? 😢

dandelion
15. srp 2012

@pajinka85 přebaluj častěji.. jiná rada asi ani není.. novorozenci toho moc nacpat nemůžeš.. mě malá taky občas pročůrala novosklad s ikea žínkou... nebo skusit vv bambusový 🙂 ty toho nasají víc a na kalhotkový sklad 🙂 jinak ono se to časem ustálí a byla by škoda toho nechat 🙂 ;)

janistr
15. srp 2012

@mahafi
@janinek
@katyxq Díky za podporu, aspoň ten záručák jsme včera večer po usilovném pátrání našli, jestli ji ale budeme muset poslat do nějakého záručního servisu a tam jim to bude trvat "bůhvíjakdlouho", tak mě trefí a radši si ji nechám opravit místním prověřeným opravářem...
@dandelion Budu držet palce, holky 🙂.
@katyxq No, my tady právě nikoho nemáme, u koho bychom vyprali, snad jedině u nějaké kamarádky. Jo a nemáme ani auto, takže batoh mokrých plen na záda a tradáá 🙂.

janistr
15. srp 2012

@pajinka85 Pročůrá se ti až na oblečení? A máš dobře utěsněné svrchňáčky?

ptjj
15. srp 2012

@pampeliska1 @luciesofi @cervena_vila ahoj, tak jen hlasim, ze posledni plenka se nesrazila, prala jsem ji na stejny program jako ty predchozi, takze zrejme bude opravdu problem v materialu.......dam pak vedet, jak jsme to s pani vyresily

ptjj
15. srp 2012

@dandelion super, moc gratuluju k zahnani koliky 😉

katyxq
15. srp 2012

@pajinka85 Jak moc je mokrá plína, když se pročůrá? Jaké používáš separačky? A máš svrchňáky dost utažené?
@dandelion Super 😉, to jsem ráda, že se na lroblém přišlo, teď ještě pořešíte tu píštěl a pak už si to mateřství budeš jen užívat 😉.

pajinka85
15. srp 2012

@janistr
@katyxq Ano, pročůrá se až na oblečení, má většinou mokrý jeden celý bok-spinká na boku.
Separačky mám tyto:
http://www.nejbaby.cz/separacni-pleny-v-roli-16...
A plenky uvnitř jsou většinou totálně mokrý.
A myslím, že utahuji svrchňáčky dost...

janistr
15. srp 2012

@pajinka85 Nám se taky párkrát stalo, že když spinkala na boku, proteklo to kolem nožičky, vždycky jsme ale měli novosklad a tam je méně vrstev plenky, ale s kalhotkovkou teda zatím ne... A papírovka to udrží? Mě právě vždycky protekla spíš jednorázovka. Jaké máš ty svrchňáčky?

katyxq
15. srp 2012

@pajinka85 Tak to opravdu vypadá, že je potřeba přidat savého materiálu, víc plenku vycpat, nebo přebalovat čstěji, malý prostě hodně čůrá.

janinek
15. srp 2012

@pajinka85 Nase ma 4 tydny a kousek a ty novorozeneck musim vycpavat bambusovou vkladackou, aby vydrzely dele jak 2h. mam teenyfit, bum genius newborn, simplex a bambooty S, do bambooty ani vkladacka nejde dat, tak tu davam jen na hodku, kdyz vim, ze pak bude prebal. Mas dobre utazeno kolem nozicek?

janinek
15. srp 2012

@dandelion Prosim te, na zacatku mi to ais uniklo, dietu mas kvuli alergii na BKM nebo 'jen' kvuli kolice. Premyslim o bezmlecne kvuli kolikam / prdikum, ale vubec nevim, co bych pak poradne jedla. Prestala jsem teda Caro s mlekem, syr si davam spis kozi a i ranni jogurt s musli jsem zrusila, ale nevim, jak bych pak jedla, kdybych fakt nesmela ani stopu mleka. A samzorejem gratuluji ke zlepseni 🙂

pajinka85
15. srp 2012

Svrchňáčky mám Grovia a Thirsties, pak mám ještě další dvoje, ale ty jsou velké. Teď jsem je zkusila více vycpat..tak uvidíme, má teda zadeček jak mraveneček, ale uvidíme. Ted jsme měli AIO Tots Bots a ta to vydržela..a dokonce i pěknou nálož kakání. A mám pak ještě AIO Grovia-novorozeneckou a ta už nám je asi malá...☹ A to má 4,20 kg.
Pampersky nepročůrává, ale jsou plný a huggiesky ty pročůral často.

bamboolik
15. srp 2012

@pajinka85 tak to doma pěkného učůránka 🙂 Moji kluci taky hodně čůrali už jako mimča, novosklad měl malý jen asi týden, pak jsem už používala vv a potom naše plenky. Pokud tolik čůrá, tak to obyč čč prostě nemůže zvládnout, já je mám opravdu jen na utírání 🙂 Pokud ale používáš Anavy s oběma vkládačkama, tak to je zvláštní, to je fakt savá plenka, nebo máš novorozeneckou Anavy s 1 vkládačkou?
Prostě je potřeba více vycpat. Zaměř se na savější materiály (bambus, konopí) ideálně v froté nebo flísové úpravě, to saje nejvíc a nemusí být tolik vrstev a nedělají tak moc vleký zadeček. Taky pozor u balení mimča, ať mu směřuje pindík pěkně dolů a ne do strany, to dokáže udělat u plenek docela velkou paseku, obzvlášť když spí na boku 🙂

betysek
15. srp 2012

@janistr Stalo se mi něco podbného. Pračka začala téct zrovna, když jsem v ní měla plíny. Udělala jsem přesně to, co jsi psala. Přemáchla v ruce, vyždímala, dala sušit. A za 3 týdny vyprala v pračce normálně a v pohodě. Opraváři trvalo 3 týdny než ji přivezl zpátky a to jsem ho vyloženě prosila, aby ji dovezl co nejdříve, že mám dítě na látkových plínách. 😒

lenka5731
15. srp 2012

Holky, které máte starší děti, od jakého věku / hmotnosti /výšky jste začaly dávat vv anavy vel. M narovno?

sheherazada
15. srp 2012

Ahoj, mám roční holčičku a chci se zeptat holek co používají anavy jednovelikostní plenky, co mají vnitřek z hebkého veluru. S plínkama jsem spokojená, jen na zadečku zanechávají dosti chloupků, děje se vám to taky?

dandelion
15. srp 2012

@janinek prosím tě, malá měla od tří týdnů den co den silný koliky.. a před skoro třemi týdny začala hodně kakat.. i 14x za den.. a stolička byla různá... pěnovitá, s hlenem, zelená, žlutá.. během dne se hodně měnila.. bála jsem se aby nebyla dehydratovaná, tak jsem to tu s holkama řešila a načetla si něco o ABKM a byla až překvapená jak to sedí.. tuhle reakci malá měla, když jsem si dala točenou zmrzlinu! ale je fakt, že já ujížděla na jogurtech a sýrech! každopádně hned druhý den diety přestaly koliky a teď už se i ustálilo kakání.. dneska jen jednou! Jinak sleduju podrobně co potraviny obsahují, nejím ani vejce a ani kuřecí, telecí, hovězí maso, sóju a ani ryby.. Ale za pár dní začnu zkoušet co maličký vadí..

bamboolik
15. srp 2012

@dandelion uplně přesně tak to bylo u nás.. Malý reagoval na cokoliv mléčného šílenýma kolikama. Naštěstí po 3m začal tolerovat aspoň trochu sýru, ale mléko v žádném případě. Dnes bude malému rok a příští týden jdeme na alergologii, podezření na ABKM ☹ Jogurty, mlecné kaše, po všem má průjem a navíc jednou i šílenou vyrážku. Ale říká se, že děti z toho časem vyrostou, tak doufáme.

dandelion
15. srp 2012

@bamboolik vy taky jo? jsem trochu udivená jak je to častej problém.. já jsem zvědavá co mi malá dovolí.. zároveň se mi nechce moc improvizovat, když jsme se už daly do pohody.. ale zase si neumím představit život bez sýru :D 🙂

cervena_vila
15. srp 2012

@dandelion na tvrdé sýry ty reakce, myslím, tolik nebývají...

bamboolik
15. srp 2012

@dandelion u mě byl v pohodě tvrdý sýr, jogurt, zakysaná smetana, ale vždycky jen trochu. Když jsem měla sýr na oběd i večeři, byl problém. Nejvíc ale byly fakt reakce na mléko, to nepiju doteď. Sice když vypiju (třeba v kávě), tak už to není tak šílené, ale průjem z toho většinou má a jde vidět, že ho to břicho bolí.

luthien.k
15. srp 2012

@bamboolik to víš, že z toho vyroste 😉 Jen asi bylo bývalo lepší, kdybys těch pár měsíců nejedle mléčného vůbec nic, ono i když není ta reakce zjevná, tak se tím může alergie udržovat, pamatuju si, že jsem Ti slíbila konzultaci s Fuchsem, ale pak jsem na to zapomněla 😅
Takže pro všechny - pokud děti to mléko netolerují v nějaké podobě a množství, je třeba je od něj zcela odstřihnout minimálně na půl roku, aby měla imunita šanci zapomenout, že na BKM reaguje. Až poté opatrně zkusit.

bamboolik
15. srp 2012

@luthien.k v pohodě 🙂 Mám dobrého pediatra a už to řešíme i na alergologii. S tím vyhecháním úplně, na to jsou různé názory a my jsme se rozhodli jít cestou "co snese bez reakce, ať si zvykne" 😉

katyxq
15. srp 2012

@dandelion Jojo, ABKM je relativně častý problém - má ji 5-10% dětí do tří let, české statistiky ovšem udávají jen 2-3%, prostě informovanost pediatrů je v tomhle mizerná, chudáci děti ☹.

Jinak k tématu 😉 - zítra už konečně musím vyprat plínky, jinak bude malá běhat nahatá, musela jsem nejdřív vyprat tmavé prádlo, kalhoty a tak a tudíž nebylo místo na sušáku. Tak pak pozítří poreferuju, jestli jsou Anavy kalhotkovky bez použití sušičky zas tvrdý nebo ne.

luthien.k
16. srp 2012

@bamboolik jj, to máš pravdu, že jsou na to různé názory, já jak to ale vidím u těch dětí cca do jednoho roku, tak jsem určitě spíš pro úplnou eliminaci, protože v tomto věku si mi zatím děti nikdy "nezvykly", naopak alergie se udržovala.

terezka312
16. srp 2012

Holky můžu poprosit o radu? Chtěla bych si koupit nějaké další AIO nebo kapsovky. Které máte zkušenosti, jsou lepší kapsovky Bum Genius nebo AIO Tots Bots EF? Jaké mají výhody a nevýhody a u kterých je větší pravděpodobnost, že budou malému sedět? Nebo doporučíte uplně jiné AIO či kapsovky? Mám SIO Itti Bitti, ta nesedí vůbec, Anavy a POP IN New gen, ty jsou dobré, ale chtěla bych zkusit ještě nějaké další, kdyby byly ještě třeba o něco lepší 🙂 Děkuju.

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 zkoušela jsem mimo jiné BG FreeTime, TB EasyFit, SWB simplex a dobré se mi zdají všechny (ta poslední nejlepší, ale to je asi subjektivní, miluju žirafkový a květinový vzor, co na nich máme) 😀 na malým miminu toho moc nepoznám, má 4,5 kg, počkám až povyroste a něco dokoupím. Jednu kapsovku Swaddlebees a dvě Blueberry (ted jsem to fotila do alba) jsem ještě nezkoušela. Systém SIO se mi teda vůbec nelíbí, Anavy 2011 už jsem prodala, Anavy 2012 zatím ještě mám, ale asi ji bude následovat 😝 Před chvílí jsem koukala na Itti Bitti SIO a netuším jak docílím toho, abych tam dala obě vkládačky a byly připnuté na patenty...? 😕 Zdá se mi to dost divné. Ale líbí se mi z nich vršek, tak to budu používat narovno s vv bmb vel. S Anavy. POP IN mám taky, ale chci je prodat. Takže k tvojí otázce - obecně myslím, že čímkoliv od BG, TB, SWB a BB neuděláš chybu 🙂

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 jinak výhoda TB EF je, že schne bezkonkurenčně nejrychleji ze všech. ale podle mě bude taky nejmíň savá..., jak dlouho stačí bez dovycpání, to těžko říct..

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 Díky za radu. U těch TB jsem asi nikde nenašla fotku, jak to vypadá uvnitř. Dá se prát jenom vnitřek, bez svrchňáků? Jestli to je odepínatelný. Ty Itti Bitti mají podle mě ten systém dobrej, v pohodě tam dáš obě vkládačky, připnout to jde oboje, patentky jsou barevně odlišený, takže to nelze splést. Vrstev to má dost a sajou hodně, vršek maj fakt krásnej, jenže u nás nesedí mezi nožičkama, jsou moc úzké, takže třeba vaječina uteče. Budu prodávat šedou vel. M, tak rovnou nabízím případným zájemcům 🙂 Anavy mi zatim přijde dobrá, i POP IN, ale nevím, jestli už jsem v nich měla nějakou větší nálož, abych poznala, jestli nic neuteče 🙂