Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
17. srp 2012

@dandelion A co už ve větším fakt nechci jsou IV - mám organic a přijde mi, že strašně škrábou...používám je nerada... Teď točím dvoje HD a Anavy....IV dávám, jen když není zbytí 🙂

dandelion
17. srp 2012

@luciesofi no já právě nevím jestli bych ty HD tolik užila.. nejsou na plenku narovno.. 🙂 Anavy sedí perfektně 🙂 jinak já momentálně střídám PULky a Flees Anavy a od každýho koupím ještě jedny.. 🙂)

dandelion
17. srp 2012

@luciesofi mám IV Organic a leží mi ve skříni.. radši sáhnu po Baby Lucy, který ani tak moc nemusím :D

luciesofi
17. srp 2012

@dandelion Je fakt, že s plenkami narovno sedět nebudou...ale na kalhotovky budou fajn.. zatím mám na větší velikost ještě dost času - pořád zapínám na největší utažení 🙂

neu.sona
17. srp 2012

@luciesofi Taky nakupuju na babaku a jsem moc spokojená. velmi ochotná paní 🙂
@ptjj já mám taky anavy, patentkový. Maxík měl 4 kg, když jsem mu je dala poprvé a sedí nám zmenšené krásně. Koupím určitě ještě jedny 🙂.
Mám i thirsties duowrap 1 i HD S, ale nejraděj mám ty Anavy, pak HD.

luciesofi
17. srp 2012

@dandelion jediné, co se mi na IV líbí jsou dvojité gumičky...🙂 Ale stejně mi už protekly - špatně jsem je utáhla, respektive nechtěla jsem je utahovat tak moc, aby neměla M. otlačené nožičky.. Prostě jsou celkově naprd 😀

neu.sona
17. srp 2012

Dá se koupit lanolinová kůra i v lékárně? Máme vlňáčky, ale nejsem schopná se k tomu dostat a koupit ji. Tak ať je vyzkouším, než nám budou malé 🙂

luciesofi
17. srp 2012

@neu.sona Já nakupovala na anavy, broučkovi, babaku a ekoplenách a jsem hodně spokojená se všemi shopy 🙂 Líbí se mi ten osobní přístup 🙂

katyxq
17. srp 2012

Taky ráda nakupuju na Babaku, navíc to mám relativně kousek a tak si pro to pak dojdu pěšky 🙂 (už jsem i na drzovku nakoupila s platbou předem na Anavy a nechala si to předat přes Babako 😀).
PULky Thirsties mi moc nevyhovaly, HD dobrý na novosklad a kalhotkovku, ale na plínku narovno moc volný, Anavy na patentky suprový, mám je jako záložní, když jsou špinavé oboje Anavy flísáčky.

ptjj
17. srp 2012

@luciesofi ja mam taky celkem radsi suchace, daji se lip nastavit a pripada mi, ze se to lip zapina i rozepina, u tech patentek na HD mam vzdycky strach, ze pri rozepinani vytrhnu ten patentek z latky, jak je pruzna......a malyho to sice budi, kdyz je v noci rozepinam, ale cvaknuti patentku ho vzbudi taky, takze to u nas vyjde na stejno

ptjj
17. srp 2012

@dandelion tak s temi IV jsme na tom stejne, pouzivam je co nejmin

ptjj
17. srp 2012

tak jo, presvedcily jste me, pujdu do Anavek 🙂 diky moc

lenka5731
17. srp 2012

Holky, Anavy jsou fajn, ale za mě jsou nej nej nej PULky Swaddlebees capri a Blueberry (jak jsem teď zjistila, je to do poslední nitky totéž). Ty jsou vymakané do posledního detailu, takt nemají chybu. I s novorozeneckými mám dohromady šestery 🙂 Za mě jsou tyhle číslo 1 a pak dlooouho nic 🙂

lenka5731
17. srp 2012

Jinak s preferencí patentky - sucháče jsem došla k tomu, že na svrchňácích jsou lepší sucháče (peru je fakt málo a líp se s nimi manipuluje) a na AIO a plínách, které se perou častěji, tak patenty 🙂

ptjj
17. srp 2012

@luciesofi @dandelion ja ted koukam na fotku vnitrku Anavy PUL s vlozenou plenkou narovno a mam asi blbej dotaz, na co je tam ta "kapsa"? kdyz si promitnu, kde je to umistene na diteti, tak to je zrovna misto, ktere dostane pri kazdem bobku primy zasah, takze bych je musela pokazde prat a nebo pres to davate jeste jednu plenku???

janistr
17. srp 2012

@ptjj Sice to byla otázka na holky, ale... Já tam plenku na rovno normálně dávám a pokaděný ten vršek kapsy jsme ještě neměli (asi je to výš, než se zdá 🙂).

ptjj
17. srp 2012

@janistr tak to je možný, ale docela bych se toho bála, zrovna dneska jsme měli pokaděný přesně takhle lem IV kalhotek až úplně nahoře 😀

dandelion
17. srp 2012

@ptjj zatím jsem anavy měla pokaděný jen jednou a překvapilo mě, jak to krásně z nich jde dolů 🙂 jen sprška, pak jsem to promnula žlučákem, opláchla, vyždímala a šup na šňůru 🙂 takže toho bych se nebála.. oproti IV, který se musejí pokakaný prát anavy peru ručně 🙂

lenka5731
17. srp 2012

Holky, odkud se bere to našení pro nákup svrchňáků IV, když tu pak hodně z vás píše, že jsou naprd? 🙂 Přijde mi, že je mají skoro všichni. 🙂 🙂

Jinak musím svůj předchozí příspěvek uvést na pravou míru, mezi svrchňákama SWB capri a Blueberry rozdíl je!! (v euforii z balíčku jsem to přehlídla 😀 ). SWB capri mají tu přední a zadní kapsu pro umístění plíny narovno (podobně jako to má anavy), ale Blueberry ji nemají, ani vzadu ani vepředu. Jestli to je nebo není vada nedokážu posoudit, plíny narovno používáme a někdy mi přijde, že mě ta kapsa spíš trochu omezuje a drží to dokonale i bez ní, ale my máme ležící miminko, těžko říct, jestli to v budoucnu bude jinak. 😉 Záleží asi spíš na tom, jak celkově svrchňáky sedí než na nějaké kapse... Takže tolik oprava. 🙂

terezka312
17. srp 2012

A můžu se zeptat, asi jsem to z obrázků dost nepochopila: ty Anavy PULky mají kolem nožiček taky ten flís, jako třeba HD?

lenka5731
17. srp 2012

@terezka312 je to taková měkká gumička

madlisek
17. srp 2012

@neu.sona Dá se koupit pevný lanolin a z toho si tu kůru doma připravíš 🙂 lžičku lanolinu rozmícháš v hrnku s horkou vodou a kapkou dětského šamponu, doleješ vlažnou vodou na požadované množství, aby to mělo teplotu tak 30C a v tom necháš vlňáčky přes noc.

madlisek
17. srp 2012

@ptjj Thirsties duowrap mám dvoje a sedí hezky. Ale mám je oboje na patentky a v poslední době dávám z praktických důvodů spíš svrchňáky na sucháč, takže moc často na řadu nepřijdou. Takže bych je doporučila co do funkčnosti, střihu i vzorků, ale raději na sucháč 🙂

veronika.deskova
17. srp 2012

Hezký večer holky. Mám dotaz 🙂 Jsou na kalhotkových plenkách lepší suché zipy nebo patentky?
Začínám se v tom orientovat a nevím, podle čeho vybíráte .... výrobce nebo způsob zapnutí nebo ceny? děkuji 😵

mmiirrkkaa
17. srp 2012

@veronika.deskova Každé má své pro i proti. Na malé mimčo mám radši sucháče (lépe se upraví velikost), na větší patentky (sucháče mi rozepíná),ale někdo tu psal, že časem zdolají i ty patentky 🙂

betysek
17. srp 2012

@veronika.deskova Mně lépe vyhovují sucháče. Lépe se upraví kolem pleny, aby ji pořádně zajistily. Mně teda sucháče nerozlepovala dcera nikdy. ASi jak které dítě. 😉 Pro první jsem měla jen IV soft nebo organic. Teď mám i Anavy na sucháč a jsou lepší, protože je sucháč jinak řešený. U IV občas poškrábe sucháč bříško. Ale spíš až u staršího, pohyblivějšího mimča.

veronika.deskova
17. srp 2012

@mmiirrkkaa
@betysek díky holky 😵

lenka5731
17. srp 2012

já jsem se rozhodla jak jsem psala nahoře - věci co se často perou a používají se dlouhodobě (jednovelikostní kalhotkové plíny, AIO) na patentky, zatímco samostatné svrchňáky kupuju spíš na sucháč, ty totiž pereme hodně málo... ale máme i pár aio na sucháče, manželovi nebo babičce to s ním jde líp.
@veronika.deskova

dandelion
17. srp 2012

Tak malá zase dneska měla odřený bříško od SZ z PULek :( jak tomu zabránit?

veronika.deskova
17. srp 2012

@lenka5731 Takže je lepší koupit od každého něco, pak si to ošahat v praxi a dokoupit? děkuji. 🙂