Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
21. srp 2012

@madlisek Jako ty teenyfit, hlavne nove, rozhodne schnou rychleji nez simplex. Takze jako novorozeneckou ji doporucuji, pokud je chces kupovat. nekdo je treba nekupuje vubec, ze prave jsou na chvili.

Jinak tu BumGenius mela pres tri hodiny a ok, ale byla malo pocurana zrovna a nepokakana, Byt tam naloz, co byla predtim v me krasne simplex, tak to je asi i pod posteli.

madlisek
21. srp 2012

@janinek Dekuju za doporuceni. Chtela bych jeste tak dve ty novorozenecky poridit, k doktorce a na navstevy, protoze male AIO pliny mam jen 4 a vim, ze jsem z toho minule byla spatna, kdyz byly zrovny spinave a musela jsem brat jednorazovku. Dlouhe schnuti mi moc nevadi, na hlavni provoz budou vv a cc a tech mam spoustu 🙂

silente
22. srp 2012

Ahojte dámy,
kamarádka prodává cca 2x-3x použité nebělené pastelky - 20ks, 6x PUL HD (2x vel.S, 2x vel.M, 2x vel.L) bílá barva. K tomu zdarma 2x snapka a 5x vkládačka no name. Původní cena 8500 Kč, nyní nabízí za 4000 Kč. MB a okolí výhodou. 😎

fori
22. srp 2012

jukněte na toto.. ráno měla paní všechny.. já si vzala 2.

http://detsky-bazar.hyperinzerce.cz/plenky-preb...

mmiirrkkaa
22. srp 2012

@fori Já myslím, že ta starší verze nebyla moc spolehlivá, viz http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

fori
22. srp 2012

@mmiirrkkaa paní říkala, že s nimi byla spokojená.. a ted si bude kupovat teda více savé... dítěti je prý rok, a hodně čůrá.... a nechce je více vycpávat....

bamboolik
22. srp 2012

@petkula Ahoj, my máme odzkoušené noční plenky pro větší děti http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...
Testovala je @neu.sona a na jejím 3 letém v pohodě, když tak ti to popíše sama. Našemu 3 letému (18kg) taky sedí Navíc jsou kapsové, takže můžeš použít vkldačky co máš doma a mají všitou suchou vrstvu.

mmiirrkkaa
22. srp 2012

@fori Hele uvidíš, já s nimi osobní zkušenost nemám, tak nemohu posoudit. Navíc za ty peníze je to dobrý kauf. Kdyby se ti nezdály,tak je určo za ty samé peníze v pohodě prodáš. V tom je výhoda anavek 🙂

xsenova
22. srp 2012

@mmiirrkkaa je bezne aby plienky po roku pouzivania boli v takom skvelom stave? 😅

mmiirrkkaa
23. srp 2012

@xsenova Co by ne, záleží, jak moc je člověk používá. Já používám AIO fak výjimečně, takže jsou pořád jako nové 🙂

fori
23. srp 2012

@mmiirrkkaa přesně s tím do toho jdu... 🙂

aideen
23. srp 2012

Holky, mám dotaz. Asi blbý, ale tak zeptám se. Když mi právě pleny došly z eshopu a jsou vlastně "čisté", stačí, když je poprvé operu na 40 stupňů? Nebo mám dát na 60? Pokaděné a počůrané jasné, že na 60, ale teď mi to přijde zbytečné...

janistr
23. srp 2012

@aideen Já nové prala na 40.

bamboolik
23. srp 2012

@aideen stačí 40, ale pokud to jsou bambusky nebo konopné, tak počítej s tím, že 3-4 praní budou potřebovat, než začou pořádně sát, tak ať nejsi na začátku zklamaná. Někdy taky 40 nestačí na to, aby se vlákno zbavilo všech věcí z výroby, takže mě třeba na první použití po aksamitu "sklouzávala" moč, po dalším praní už to bylo bez problémů.

aideen
23. srp 2012

@janistr
@bamboolik děkuju za radu. Mám v plánu to přeprat ještě jednou pro jistotu. Venku je hezky, tak to bude i rychleji schnout 🙂

ptjj
24. srp 2012

Ahoj holky, tak dneska by mi mely dorazit PULky od Anavy, neudrzela jsem se a objednala rovnou dvoje 😀 desne se tesim 🙂
Jeste jsem se chtela zeptat. Posledni dobou se mi dost casto stava, ze malymu vytece bobek z novoskladu horem na zadicka, ale skoro vzdycky to byva kdyz je ve vertikalni poloze (pri rihani), kdyz lezi, tak jen nekdy. Asi je to takovy tlak, ze mu to proste vyjede horem. Muze to byt znamka toho, ze uz je mu novosklad maly a mame zkusit prejit na cc narovno? Mne ale pripada, ze na delku ma ta cc na osminy stejne jako novosklad, takze nevim, jestli si tim pomuzem. Kdy jste prechazely z novoskladu na jine sklady vy?

terezka312
24. srp 2012

@ptjj Mně už dvoje obrázkový Anavy dneska přišly, jedny už má prcek na sobě a jsou úúúžasnýýý, nádherný barvy a vzory, lehký, měkkoučký, pružný. Právě jsem poslala HD na druhé místo oblíbenosti.

dandelion
24. srp 2012

@terezka312 tak tak 🙂 chtěla jsem ještě jedny HD, ale nebudou :D 🙂 už mám teda troje Anavy a myslím že vystačím 🙂 to by musel být nějaký nový krásný vzor :D 🙂

aemmi
24. srp 2012

@ptjj A kolik váží? Mně se to moc nezdá, že by mu byl malý ve 2 měsících novosklad, pokud to teda není nějaký obřík. Jestli hází takovýhle dávky, tak to bych asi čč narovno nezkoušela 😀 my jsme teda přešly asi ve 4 měsících na plenky narovno, ale ona tou dobou kadila tak 1x za 2 dny ráno, kdžy měla kalhotkovku, když to náhodou schytala plena narovno, tak to byla kalamita 😀

betysek
24. srp 2012

@ptjj Já dávala plenky na rovno od narození, ale svrchňáky to schytaly skoro vždycky. Teď ve 2 měsících většinou kadí jen 2x denně pořádnou dávku, tak že to buď vychytám bezplenkovkou a když se mi nezadaří, tak dám preventivně kalhotovku. Pokud Ti opravdu kadí takovou dávku, že to prolítne i novoskladem, tak to při plínkách na rovno bude venku určitě taky. Já dávala narovno kvůli kyčlím, v novoskladu mi připadalo, že nemůže kopat. Kyčle už máme dobré a k novoskladu jsem se už nevrátila, ale začala dávat kalhotovky.

terezka312
24. srp 2012

@dandelion Já teda stihla před Anavy koupit ještě jedny sloní HD, ale jsou to S, takže stejně ne na furt a větší už kupovat taky nebudu. Mám 2x Anavy PUL a jedny Anavy flísáky, ještě chci jedny flísáky a taky si myslim s tim vystačíme. Ale jak říkáš, kdyby byl nový vzor.... 😀

dandelion
24. srp 2012

@terezka312 tak to jsi na tom podobně 🙂 já už ale Ska HD vyřadila a poputují synovečkovi, který se narodí v listopadu 🙂 máme 3x PUL a 1x Flees a chci ještě jedny fleesáky 🙂 pak máme dvoje Easy a jednu kapsovku BG..

terezka312
24. srp 2012

@dandelion Stejně je to úchylka, nevim kdo vymyslel, že s látkovýma plínama se ušetří 😀 Aspoň že je to ekologičtější, jinak už nevim, jak si to odůvodnit 🙂

dandelion
24. srp 2012

@terezka312 ušetří, páč je pak prodáš :D je to investice :D

terezka312
24. srp 2012

@dandelion spíš doufám, že je použiju pro další dítě, že budou funkční a já se překonám nechtít furt kupovat nový a nový vzory 🙂

dandelion
24. srp 2012

@terezka312 tak mi druhý mimčo neplánujem, takže já budu prodávat 🙂

terezka312
24. srp 2012

@dandelion Tak ono asi když to člověk nepřehání uplně jako že má 40 ks SWB a tak, tak se to asi musí vyplatit i finančně (oproti teda těm, co mění papírovky normálně a ne že daj jednu na den a ještě se separačkou)

elvis12
24. srp 2012

@terezka312 😀 no, to je masakr, kdyz to meni tak malo... Jsou ty SWB sovicky na zivo pekny? Uvazuju, ze tenhle vzor taky poridim 🙂

zlatelevizeedna
24. srp 2012

@elvis12 Jsou úžasný! Doporučuji 😀

janinek
24. srp 2012

@elvis12 Mam sovicky svrchnaky a jsou krasne 🙂