Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
7. říj 2012

Starší dcera tak dlouho prosila, ať jí taky přebalím (skoro 2,5 roku je bez plín přes den a víc než rok na noc), až jsem jí dnes dala jednovelikostní PULky Swaddlebees capri (oranžové) a Blueberry (květované). Zde je foto pro ty, kteří shánějí velké svrchňáky 😎 Má 114 cm a 23 kg. Pod tím měla vv Anavy vel. M narovno. Chtěla jsem, ať se do té plíny vyčurá, abych vyzkoušela, jestli to vydrží savostí, ale přece jen už má blok čůrat do plen 🙂 Běhala takhle vymóděná po bytě, takže jí to bylo pohodlné a nic neškrtilo. Na konci jsou fotky druhorozené ve stejných PUlkách, když má 5,8 kg- předposlední foto - a 4,2 kg - poslední foto (sedí perfektně, za mě nejlepší..).

janistr
7. říj 2012

@lenka5731 No jo, první vlastně byla na jednorázovkách, tak to si neužila ty barvičky a vzory :D. Akorát chudáka přemlouvat, ať se vyčůrá do plíny, když už je taková velká holka, to chápu, že ti to neprošlo (já bych do plíny taky nečůrala, i kdyby mě někdo prosil 🙂. Z plavání mám přesně opačnou zkušenost, párkrát mamky třeba tříletým dětem zapomněly vzít plavky, tak jsme jim dávali tu jednorázovou plavácí plínku a většinou měly hodně velký problém si jí na sebe vzít a rodiče to stálo dost přemlouvání. Moc dobře poznaly, že je to plínka, i když je rodiče oblbovali, že speciální plavky.

aemmi
7. říj 2012

@eicul82 1) momentálně přebaluju doma tak po 2 hodinách, v noci vůbec
2) Anavy jsou opravdu dobrý, HD hrubnou a moc nenasajou,
3) jeden čas jsem měla raději sucháč, pak patentky a ted zase sucháč, ale zase nějakej zásadní problém mi to méně preferované zapínání nedělá
4) jestli to má vydržet na další dítě, tak bych brala raději nové (já jsme zvědavá, jeslti mi plenky vydrží 3 děti) a nebo zánovní v bazaru, straé leda tak na vyzkoušení

bamboolik
7. říj 2012

@lenka5731 ty BB už má hodně bokové, ale ty Capri, no teda wow 🙂 Mě se mladého občas podaří přemluvit, když potřebuju, aby mi zapózoval, ale aby v tom strávil nějaký čas dobrovolně, to ani omylem 😀

janinek
7. říj 2012

@lenka5731 Moc pekny gauc mate 🙂

lenka5731
7. říj 2012

@bamboolik asi je to pro ni kouzlo nepoznaného 😀 (vyrostla na jednorázovkách) ony jsou ty svrchňáky na tom dost podobně, SWB vestoje vypadaly jen nepatrně líp. Ale 114 cm už přece jen není standardní výška, kdy se dítě plenkuje... Kolik měří tvůj starší?

bamboolik
7. říj 2012

@lenka5731 náš má něco kolem 105cm a 18kg. Ale má docela dost silná stehna, holt je to takový pštros po tátovi 😀 A teda taky jsem ráda, že už ho dávno neplenkuju, nějak nevím, co bych mu dávala, protože ty dávky, co vyčůrá.. No asi bych mu mezi nohy naskládala metráž 😀

ivuska.h
7. říj 2012

@lenka5731 Já jsem cca před půl rokem dávala Klárce plínu úplně navážno, měla průjem a při každém uprcnutí šlo i trochu toho průjmu, takže na noc vyfasovala plínku, kterou jsme teda i několikrát měnili, ale nesla to statečně... Měla teda jen kalhotkovku bez vkládaček i bez svrchňáků, ty nebyly potřeba. Donutit ji čůrat, to by se mi asi taky nepovedlo 😀

jasekd
7. říj 2012

@eicul82 1, prebalovala jsem kazdou 1-2 hodiny, v noci po kojeni, pozdeji vubec, kdyz uz spali, a plinku vycpavala.
2, Anavy neznam, jela jsem temer vyhradne v HD pastelka : super strih, od novorozence do konce plenkovaciho obdobi, slabsi material, hrubne a min saje, to resim vycpavanim, mne nejvic vyhovuje ta univerzalnost, v dobe, kdy jsem plinkovala obe deti, meli oba stejny pliny, ac mela mala 3,5 kg a starsi 9 kg 🙂 Svrchnaky mam HD PULky, jsou sirsi, na plenky narovno nevhodne.
3, patentky, neopotrebi se, dite je hur rozepne, neodiraji brisko, nechytaji fufly z obleceni... Ja suchac nesnasim 😅
4, ja kupovala HD nove, pozdeji dokupovala bazarove, ted nevim, zda po jednom nebo dvou detech. Oboje slouzi porad dobre. Rozdil nevidim, pripadne zhrubnuti se da osetrit nejakou odvapnovaci lazni. Priste bych sla rovnou do bazarovych (jako prvomatce se mi trochu eklovalo koupit pliny od nekoho neznameho 😅 ) Akorat AIO nebo PULky bych kupovala zasadne nove, max. po jednom decku a ne pouzivane denne, opotrebi se.

svanhild
8. říj 2012

@eicul82 ahoj🙂
1) já přebaluju hodně často. nejdýl po 2 hodinách, ale většinou po hodině i míň. malej si o to řekne - když je počůranej - brečí - a to má separačku od Irmy. Taky zkoušíme bkm - takže odchytáme denně tak 5 x čůrání a kakání skoro vždycky🙂
V noci tedy nepřebaluju, ale to je tím, že malý od 2 měsíců spí od půl 8 večer do 6 ráno a nepapá
2) Anavy mám, jsem s nima moc spokojená - minulý týden jsem si ještě přikoupila 7 ks, takže jich mám asi 17🙂, HD nemám ani jedny, tak nemůžu posoudit
3)já mám raději patentky, i se mi popravdě víc líbí🙂 sucháče jsem měla jen na některých PULkách
4)na malý miminko jsem měla většinu novorozeneckých plínek z bazaru, nové jen asi dvoje. malý je měl asi jen 2 měsíce(a to byl poměrně malé miminko). za tak krátkou dobu se nestačí zničit. Jednovelikostní z bazaru mám jen troje Anavy, jedny Itti Bitti a asi 2 kapsovky, jinak jsem pořizovala nové. Chci ještě jedno nebo dvě děti a sestra prý taky bude látkovat, takže si občas nějakou plenku přikoupím🙂

Z e-shopů mám nejraději Ekopleny a BABAKO

eicul82
8. říj 2012

Děkuji všem za rady 🙂
Ještě ohledně těch separaček.....Je to jedno od jaké firmy nebo jsou nějaké osvědčené?

aemmi
8. říj 2012

@eicul82 myslím, že celkem oblíbené jsou Popoliny, jsou z celulózy, pak se taky dělají viskózové, ty mi přišly strašně jemný no a třetí typ jsou fleesové, ty však mohou některým dětem vadit

madlisek
8. říj 2012

@eicul82 Také doporučuju separačky popoliny z celulózy. Ještě jsem měla Disany a ty nevydržely moc praní. A nebo je dobrý perlan z lékárny, ten si doma můžeš nastříhat na potřebnou velikost.

eicul82
8. říj 2012

@madlisek Jééé,perlan taky? Tak to je bezva, toho mám doma mraky 🙂

ivuska.h
8. říj 2012

@eicul82 Taky doporučuju Popolini, Disany vydrží míň praní, přesně jak psala @madlisek. Celulzové a kukuřičné se mi neosvědčily vůbec. Flísové fungují trochu jinak, neusnadní až tak odstranění bobku (tuhý bys vyklopila i z holé pleny, ale patlavý musíš z té flísové separačky sprchovat, kdežto celulózovou separačku vyhodíš do záchoda... omlouvám se za detaily 😀 ), spíš je používají maminky, jejichž děti nesnesou mokrou plenku na zadečku.

filipatereza
8. říj 2012

@eicul82 Perlan je ideální. Můžeš pak i s bobkem vyhodit do záchoda a nemusíš na to vůbec šahat🙂

bamboolik
8. říj 2012

@eicul82 jen doplním k separačkám, s tím vyhazováním do záchodu pozor, záleží hodně na kanalizaci, ať si doma neucpete trubky 😉 Ad celulózové, je to individuální (asi jako všechno 😀), mě zase nesedly ty popolini a používáme jen ty tenké celulózové 😀
třeba tohle je dobrá varianta
http://www.latkovky.cz/separacni-plenky/testova...
a k tomu jedno balení bývalých Canpol (teď BabyOno) stojí 55Kč (100ks).
A celkem za 100Kč si vyzkoušíš několik typů separaček a pak už můžeš jít do osvědčených.

cervena_vila
8. říj 2012

@eicul82
1) Přebaluju různě. Snažím se o BKM (aspoň na bobky), takže občas rozbalím zbytečně brzo. Přes den nejdéle po třech hodinách. V noci nepřebaluju, tj. 10-12h.
2) Anavy nemám, vyhovuje mi střih HP Pastelka, ale origoš pastelky jsem vyměnila za šité bambusové - líp sajou.
3) Sucháče nerada, při nošení v šátku tlačí na bříško, je v té oblasti plenka taková tvrdá. Ale záleží na značce.
4) Určitě vydrží. Mám Itti Bitti SIO, při třetím dítěti stále top stav. Pastelka na třetí dítě je trochu plešatá.

Separačky jsem přestala používat - kaká do umyvadla a materiál té plenky je příjemnější než separačka. A z flísu měla fleky.

dandelion
9. říj 2012

@eicul82 1. momentálně je Štěpča doma bez plenky a venku přebaluju co nejčastěji to jde.. Ovšem praktikujeme BKM, 90% kakání a 70% čůrání.. jak kdy...
2. kalhotkové plenky mám nejradši Anavy.. Pulky jsou dobré, ale nic závratnýho ;) na novosklad skvěle sedí Pulky Haipa Daipa, kalhotkovky HD jsem prodala ;)
3. mám raději patentky!
4. Jak co.. nové AIO a kapsovky a jednovelikostní PULky.. Kalhotovky mám i použité a dá se.. ale já bych kupovala už nové.. 🙂)

dandelion
9. říj 2012

Znovu prosím radu :D které ty capáčky jsou dostatečně teplé? (předpokládám, že malá bude mít teplé punčošky, teplé ponožky a capáky) Saling, Manymonths, Disana.. které máte?

pampeliska1
9. říj 2012

Holky, jaké máte zkušenosti s Medvídkem na prdku? Spokojené/nespokojení? Děkujii za odpovědi 😉

pampeliska1
9. říj 2012

A ještě jeden dotaz - může se perlan splachovat do wc?

luciesofi
9. říj 2012

@pampeliska1 Já jsem s Medvídkem spokojená 🙂

janakkk
9. říj 2012

@pampeliska1 u nás nespokojenost, malý ne něj reagoval, zčervenal po něm 😒

katka_brno
9. říj 2012

@dandelion kupovat je nebudem ale moc se mi líbí http://www.outdoorkids.cz/?215,boticky-manymont...

dandelion
9. říj 2012

@katka_brno taky se mi moc líbí.. ale musím koupit levnější.. :/ páč jsem si jaksi zautrácela.. :D

katka_brno
9. říj 2012

@eicul82 1)po každým učůrnutí- přijde mi divné, aby byla v mokrém, mokré gatě ji taky nenechám (máme 5m a bkmujem)
2)nevím - mám pop in (nemusí se na ně dávat už další svrchňáky) a čtvercovky 😀
3)oboje (pop in pas sucháč, spodek kolem nožek patenty)
4)řekla bych nové, jinak existuje půjčovna plínek 😉 můžeš odzkoušet a co ti bude nejvíc vyhovovat pak koupíš

katka_brno
9. říj 2012

@dandelion oni je maj k nějakému nosítku za levněji, tak pokud budem od nich kupovat nosítko, tak je berem 😀

dandelion
9. říj 2012

@katka_brno jasný 🙂 teď jsem objednala manymonth kuklu.. a mooc věcí z outlastu :D 🙂

geena77
9. říj 2012

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte některá zkušenosti s plenkou Lollipop Bamboo. Potřebuju dokoupit něco na noc. Synek má 18M a pročůrá mi vycpaný PULky. Zkoušela jsem i jednorázovku a tu taky pročůral 🙂 Myslela jsem, že bych koupila tuhle, protože je za dobrou cenu, proti Babyidea BE je to docela rozdíl. Že bych ji dovycpala nějakou bambusovou vkládačkou a přes vrch doma pletené vlňáky. Prosím, jestli ji někdo máte, napište mi jestli by na noc šla.