Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
25. říj 2012

@bamboolik Plus ještě samozřejmě voda, na tu jsem večer nějak zapomněla. Takže cca 20 Kč jedno praní (plín)? Prášek používám Frosch nebo Denkmit, a to vychází na těch cca 5 Kč. Je pravda, že nemáme nejnovější model pračky, ale přece jen je to - údajně - energetická třída A. Kolik platíte za jednu kWh? My ve vyúčtování máme 4,4 Kč, ale počítali jsme 4,7 Kč, určitě zase zdražej. 😝

luckyhoney
25. říj 2012

Zdravím látkařky, chtěla bych se vás zeptat zda dáváte plenky do sušičky, mám popolini, anavy a sweet monkey 🙂 a jak je teď ošklivo tak mi schnou hrozně dlouho a tolik jich zase nemám 😝

ivuska.h
25. říj 2012

@luckyhoney Jo, já suším vše, krom věcí s PULem.

ivuska.h
25. říj 2012

@bamboolik Já jsem to u původní verze AIO měla taky bez protizipů, ale zákaznice mě velmi brzy vyvedly z mého omylu, drtivá většina protizipy chtěla, obracení naruby je prostě nezvyk... Taky jsem nechtěla, aby to škrávalo, ale nikdy si na to reálně nikdo nestěžoval, tak nevím. Ani u jiných značek jsem tuhle stížnost nikdy nezaznamenala.

ivuska.h
25. říj 2012

@lenka5731 On ten prášek tou kalkulací dost zamává, když si vezmeš, že tvoří cca třetinu celkových nákladů... Když by člověk používal třeba sliz, vyšlo by to levněji. Nebo třeba ten prášek z DM, ten je taky o dost levnější, zvlášť pokud ho člověk vezme s 25procentním kuponkem 🙂)

dandelion
25. říj 2012

@ivuska.h Ivi, myslíš ten DenkMit? O tom uvažuju..

ivuska.h
25. říj 2012

@dandelion Jojo, mám na barevné i bílé, tu sypkou verzi, ne gel.

lenka5731
25. říj 2012

@ivuska.h JJ, sliz by byl výrazně levnější, ale jeho příprava a použití není nic pro mě 🙂 🙂 Prací prostředky nakupuju v Německu, Frosch tam stojí polovinu než tady, stejně tak DenkMit (mám všechny tři druhy) je taky o něco levnější, už ne teda o tolik. Jokery si šetřím na jiný věci. 🙂 Těch 5 Kč je spíš zaokrouhlení nahoru. Možná by se našlo levnější řešení, ale nehledala jsem ho 🙂

A s tím sucháčem máš pravdu - nedovedu si představit používat plínu způsobem, že ji před praním otočím naruby 😕 Prostě bych na to nemyslela a chtít to po manželovi a babičce .... sci-fi 😝

aemmi
25. říj 2012

Tak mně ty protizipy na svrchňákách dost vadí, jak dám plenu narovno, tak to pak odírá boky 😒

ivuska.h
25. říj 2012

@lenka5731 Právě, manžel kolikrát nezvládá ani ty protisuchy 🙂) No ideálně to má v tomto řešené GroVia, já mám vůbec pro tu plínu slabost, teda až na to, že ty origoš vkládačky nejsou moc savé. Pěkně mě štve, že mám tak dobrou konkurenci 😀 😀

ivuska.h
25. říj 2012

@aemmi Tak mě napadá, jestli by se na ten protizip nedala udělat záslepka, něco jak děláme na patentkové plíny, když už starší dítě nezapíná všechny 3 patentky, ale jen 2 a ten třetí už vychází na holé stehýnko/bok dítěte... To by šlo stejně řešit i s tím sucháčem, u PULek by to ale muselo být z flísu, aby to nanatahovalo případnou vlhkost, i když v tom místě asi moc často mokro nebývá... No píšu si to n svůj "to do" list (kilometr dlouhý) 😀

lenka5731
25. říj 2012

@ivuska.h na účtence jsem našla, že ten obyč DenkMit tam stojí plná cena 3,25 EUR, to je cca 81 Kč. 20 pracích dávek. Kolik stojí tady? 109? Ale asi kupuješ to větší balení, že? Já jsem vzala všechny tři druhy na zkoušku, tohle malé balení, ale stejně jedem spíš ve Froschi... Nalít gel je tak pohodlné 🙂) Frosch tam stojí 3,85 EUR.

elana
25. říj 2012

@ivuska.h GroVia se konečně rozhoupala a budou prý vyrábět bambusový vícevrstvý vkládačky (jako prefoldy). Dopisovala jsem si s paní, co je sem dováží a prý ona psala do Ameriky požadavek, aby savý jádra byly i z bambusu a GroViáci se prý děsně divili jak je to možný, že Evropa chce bambus, když u nich je naprosto preferována biobavlna.

ivuska.h
25. říj 2012

@lenka5731 Já kupuju balení 2.7 kg/40 dávek, ale cenu z hlavy netuším.. Mate s emi něco kolem 150 Kč, ale fakt nevím jistě. Frosch mi nevypral fleky na oblečení starších děcek, vlastně proto jsem přestala používat Ulricha, protože mě štvalo mít zaflekacené oblečení... U mimin jsem to neřešila, ale u těch starších mi to už vadí.

ivuska.h
25. říj 2012

@elana To je teda úlet, asi v USA děcka málo čůrají 😀 No když to vyřeší nějak inteligentně, bez toho PULu zespodu, aby to taky trochu schnulo (originál bavlněné jádro s PULem mi jako jediné neuschlo po jednom sušícím cyklu, jinak je suché naprosto vše z plen, co doma mám!), tak to bude fakt super.Já mám hlavně hrozně ráda to zapínání a i střih je dobrý a kupodivu pasuje i mega dětem, ozkoušeno na Vojtíkovi od kamarádky, jak jsem dávala foto 🙂)

betelgeuzz
25. říj 2012

@lenka5731 taky jsem to kdysi počítala, mně vyšlo 3,1 za vodu (ta je tady levná) a 9,75 za elektřinu. U pracího prášku mám 7 kč, ale to nevím, jak jsem na to přišla, mám pocit, že jsem to odněkud převzala. Peru hlavně ve slizu, takže to bude daleko levnější. Ale i s těma 7 kč to dělá při praní obden 3500 kč za rok. Když vezmu, že peru už tři roky, mám plenky asi za 11 500, tak jsem na 22 tis., to je pořád míň, než za jednorázovky.

helulela
25. říj 2012

@ivuska.h nevím, jak to má GroVia, ale na Bum Genius jsou protisuchy z takové flísoidní látky - neškrábou a sucháče na tom drží

lenka5731
25. říj 2012

@helulela BB a SWB má ty protisuchy taky tak, moc se mi to líbí, ale nejsem si úplně jistá, jestli tyhle svrchňáky budou dobře sedět na plínu narovno, přijdou mi dost bachraté 😒

ivuska.h
25. říj 2012

@helulela Jojo, to jde taky takto řešit. Já ten měkký sucháč mám k dispozici, jenže se bojím, že to nevydrží celou životnost plenky, u té BG se to právě po čase začne odlepovat během praní...

ivuska.h
25. říj 2012

@lenka5731 Minimálně Capri by měly, ty jsou přece dělané na tu jejich vícevrstvou plínu, ne?

lenka5731
25. říj 2012

@ivuska.h asi jo, ale Capri jsou zrovna jen patentkové, teda v ČR. Tu jejich vícevrstvou plínu mám, 2 kusy, ale zatím je to na toho našeho prťouse velké, takže je nepoužívám. Přijde mi, že ačkoliv ty svrchňáky mají stejný střih, tak s tím sucháčem úplně jinak sedí (podle mě hůř). Mám teda SWB Capri na patentky a Blueberry na sucháč.

ivuska.h
25. říj 2012
dandelion
25. říj 2012

@katyxq sháním ty zelené fleesové anavy co máte vy a nikde je nemaj... :/ tak budu muset vzít ještě jedny ty fialový.. jiný se mi totiž jaksi nelíbí...

betysek
25. říj 2012

Včera jsem byla s Eli na ortopedii, tak jsem se ptala doktora, jaký má názor na Manducu. Měla jsem s sebou i leták a říkal, že postavení nohou je správné, že v nošení žádný problém nevidí, pokud to nebude 4-5hod denně. Pokud to bude kolem jedné hod, tak prý v pohodě, jinak že prý pro mimčo není přirozená vertikální poloha dlouhodobě. Jak se tu vedla diskuse o tom, že v tom nějaká doktorka viděla děsný problém.

katyxq
25. říj 2012

@dandelion Tyhle http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-... nebo ty druhé, spíš do modrozelena (ty jsem taky nikde momentálně nanašla)?

dandelion
25. říj 2012

@katyxq To jsou ony? mě přijdou ty vaše o něco tmavší z fotek.. myslím ty vaše úplně původní 🙂 ty tmavší si kupovala později, že?

katyxq
25. říj 2012

@dandelion Co jsem dala odkaz, tak by měly být ty naše první 😉.

ivuska.h
25. říj 2012

@katyxq
@dandelion Ty tmavší už nebudou, nějak se mi ta barva moc nezamlouvala a ani se moc neprodávaly, takže zůstane jen ta světlejší zelená...

dandelion
25. říj 2012

@ivuska.h ty světlé to jsou tyto: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... ? Možná mě mate jenom to že tu jsou světlé patentky..

pampeliska1
25. říj 2012

@bamboolik díky, ještě jsem se chtěla zeptat, jestli bys na toho našeho cca 9kg 6měs. obra doporučila rovnou už tu batolecí plenku nebo tu krátkou? A další dotaz: ta tvarovaná plenka je pořád stejná, jo? Rozdíl ve velikosti je jen u krátké vkládací plenky x dlouhá batolecí, chápu to správně?