Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
7. lis 2012

@luciesofi při spaní nebo po spaní? oni vůbec děti nečůrají když spí 🙂 až když se trochu probudí..

luciesofi
7. lis 2012

@dandelion Ona má hrozně neklidné spaní...a věřím tomu, že vždycky když se trochu probere, že čůrá... Právě teď s probudila..jdu tam 🙂

janinek
7. lis 2012

@dandelion
@luciesofi Holky, u nas zadna slava. Porad se v tom placame. Spis to zhorsuje latka. Nejhoris to ma kolem tech nozicek teda. A doma ji take prebaluji hodne a vetram, ale dnes jsme byly pryc, tak to bylo horsi. Hlavne mi nechtela BKM kakat, to tam neznala, tak byla 2x pokakla plince, nevim presne jak dlouho.

Dneska pochvala BB simplex, pokakala se do nich a v pline to bylo uplne na krajich, ale neproteklo nic.

janinek
7. lis 2012

@luciesofi
@dandelion Leus take cura 'ze spani', protoze se nekdy probere na chvili. Ale dnes luxusne spala pres den tri hodiny neco, neverila jsem, usnula mi doma pri kojnei pred odchodem, prospala i oblekani do bundicky a cepicku, teda otevrela oci, ale bez revu. A pak v kcoarku celou cestu metrem, coz je obyvkle, ale pak spala venku, kdyz jsme chodily a jeste asi 40minut v restauraci. Zato pak :( No, v metru to tem ldiem patrilo, ze tam rvala, kdyz me nepustili na misto pro kocarky.

betysek
8. lis 2012

@luciesofi @lenka5731 Já mám ručníky od tohoto výrobce a jsou fakt super. 😉 http://www.frotex.cz/Frotex-Ceska-textilni Mám od nich i utěrky a jsou fakt kvalitní.

janistr
8. lis 2012

@janinek Mně se dnes stalo něco neuvěřitelného, Helča vytuhla v 9 ráno při kojení. Normálně dopoledne vůbec nespí a přes den mi při kojení usnula naposledy tak ve čtyřech týdnech 🙂.

favofrenki
8. lis 2012

Holky chtěla jsem se zeptat v jakém pořadí mám dávat pleny nejdřív vkládací bambusovou a pod ní čč nebo naopak? Teprve začínáme a když dám 2čč z toho jednu kikko bambusovou tak je malej stejně do půl hodiny durch☹ Děkuju

janakkk
8. lis 2012

@janistr no vidíš, mě zas malej jinak než u kojení neusíná, leda v kočárku 🙂 a ten spánkovej režim se mění každou chvíli, třeba vás teď čeká období dopoledního spaní 🙂

janakkk
8. lis 2012

@favofrenki já bych dala bambus dovnitř, bavlnu ven 🙂

bamboolik
8. lis 2012

@favofrenki taky bych dala nahoru bavlnu a dovnitř bambus. Ale hlavně bych si sehnala pořádné bmb vkládačky, protože čč by mi malý počůral taky za chvíli 😉 Navíc,jak kluci čůrají do jednoho místa, tak se to i hůře rozvádí ta vlhkost.

bamboolik
8. lis 2012

Holky, tím, že mám profi účet, tak nemůžu soukromě používat bazar. takže dávám své přebytky do placu tady na diskuzi, snad admini odpustí 😅
- TotsBots přebalovací podložka fialova ( z froté strany je našitá obyč čč, protože malý na to nereagoval dobře, jinak je ok) 80Kč
- 2x zavazovačky Disana - 20Kč/ks (skoro nepoužité)
- 2x Babylucy organic M-L, 1 Babylucy organic S-M-L (ta je mírně menší), používané sporadicky jen na noc u prvního kluka, bez vkládaček, 100Kč/ks
- 1x BambinoMIo tréninkové kalhotky od 11-15kg (mě přijdou větší..). Je v nich i vkládačka, kterou jsem tam sama dala do nastřihnuté kapsy, aby se daly alespoň trochu používat. 100Kč/ks
- 3x Anavy na snapku včetně vkládaček (1x malá, 1x velká), 2ks jsou původní kolekce ještě bambus, jedna má malou dírku od snapky, používané občas na noc u staršího kluka. 200Kč/ks (ta s dírkou 170Kč/ks) 1ks je nový typ z bavlny froté. Použité tak 5x u mladšího. 240Kč/ks

Máme doma sušičku, takže plenky nejsou tvrdé. Jsou ale trochu menší, takže spíš na mimčo než batole. Jinak oba kluci byli BKM, takže do plenek NIKDY nekakali. PLenky byly používány spíše vyjímečně než pravidelně a jde to na nich znát, jsou supr stavu (kromě dírky od snapky..) Jen suchý zip na BL je už jetý, ale to byl asi tak po 5 vypráních..

Pište do IP, ať už mi to tady neleží 🙂

betysek
8. lis 2012

@bamboolik Plínky jsem vyzvedla až dnes, jak naschvál pošťačka v pondělí šla později než obvykle a já jela s Eli na tancování do města. Tak že už se budou dnes prát a těším se, jak je vyzkoušíme. Jinak s těmi prvními jsme opravdu spokojené. Ten flís uvnitř je fajn. Když Julče naskáčou během dne nějaké pupínky na zadečku, tak přes noc v Bamboolikově noční plence vždycky zmizí. Tak že spokojenost. 😉

betysek
8. lis 2012

Dneska jsme poprvé zkoušely Manducu. Jak se tu před pár dny řešilo, že je lépe nosítko vyzkoušet před nákupem, tak už jsem ho měla asi 2 dny objednané bez zkoušení. Naivně jsem si myslela, že Manduca sedne všem v pohodě. Pak jste mě tu vyvedly z omylu.... 😉 Ale naštěstí to vypadá, že mi sedne, tak jsem si oddychla. Je možné, že by třeba jiné sedělo líp, ale to už neřeším. Zatím jsem nosila jen doma, odpoledne má Eli akci ve školce (lampionový průvod), tak vyzkoušíme venku....Tak jsem zvědavá. ...

luciesofi
8. lis 2012

@betysek Já taky objednala Manducu bez vyzkoušení.... 😉 A jsem spokojená 🙂 Ale je tedy fakt, že to nemůžu porovnat...🙂

janaste
8. lis 2012

Holky stačí mi do plenkové výbavy 20 plenkových kalhotek, 3 svrchňáky a separačky nebo je potřeba ještě něco? Rozhodli jsme se, že to zkusíme a moc se v tom nevyznám. Plenkovky+svrchnáky mi příjde nejjednosušší (až na aio, ale ty jsou drahé). čč mi příjde složité to skládání a moc k nim nemám důvěru co se absorbce týče a nechci dítě se zadkem jak J.Lo. :o)

zlatelevizeedna
8. lis 2012

@betysek @luciesofi ja taky manducu bez zkouseni. Priste se polepsim 🙂.

bamboolik
8. lis 2012

@betysek super, to mě těší 🙂

betysek
8. lis 2012

@janaste Záleží na tom, jak budeš čato prát a jestli máš sušičku. Pokud budeš prát každý druhý den a nemáš sušičku a nechcš používat čč, tak ti to stačit nebude. Myslím, že se uvádí min. 24 kalhotovek. A hlavně pokud budeš kupovat jednovelikostní kalhotovky, tak na novorozenci dělají strašně velký zadek. Já jsem třeba jednovelikostní Anavy dala až ve 3 měsících. Do té doby jsem jela čč narovno. Sice náročné na svrchní kalhotky, ale zadeček malý...

pethula
8. lis 2012

@bamboolik
@helulela
děkuji 🙂
jinak zatim mam něco objednané a až to všechno přijde tak udělam nějaký seznam 🙂
jinak doma mam na novorozence zatim jen 2x anavy a jednou GroVia tot zatím vše :( no jo sem ostuda za 8 týdnu rodim a víc toho nemam :( ale nějak furt se jen rozhlížím a ty mini moc nechci aby brzo z nich malá nevyrostla..jinak bych spíš chtěla používat ty vše v jednom ale mam i pár kalhotovek se svrchňáčkama ale ty jsou zatim na cestě..a ty už mam ty jedno velikostní myslim..
jinak ten novosklad sem študovala asi půl hodiny a teda to mi přijde teda hustopeklo 🙂)))
a ještě sem se chtěla zeptat máte vybavičku od jedné značky nebo ruzné značky třeba po pár kouskách ? zatím já objednávám po ks od nějakých značek na které narazim..a pak prostě povyzkoušim a pak se asi rozhodnu podle toho co nám bude vyhovovat

bamboolik
8. lis 2012

@janaste ahoj 🙂 No že by kalhotovky dělaly pidi zadeček, to se taky říct nedá, ale srovnání hezké 😀
20 kalhotovek bude opravdu na praní co 2 dny, možná u malého miminka kidně i denně, protože počítej, že mimi za den klidně 10plínek dá. Proto taky holky hodně ze začátku používají čtverce, protože při tom množství to není špatné (čimž nepřesvědčuji, jen konstatuji)
Obecně by to stačit mohlo, pokud budeš mít kvalitní kalhotovky, tak 3 svrchňáky by měly stačit. Klidně sem nahoď seznam a my ti ho zkoukneme a když tak poradíme.
Jinak moc hezký přehled mají třeba tady http://www.branakdetem.cz/clanek/latkove-pleny-...

janaste
8. lis 2012

@betysek Mám v plánu přesně jak píšeš, prát co 2 den , sušičku nemáme, a čč v plánu nemám, kalhotovky mám zatím ty ve velikosti 3-5kg. Narovno je, tak jak to dělali dřívější generace? A proč to je náročné na svrchní kalhotky?

bamboolik
8. lis 2012

@pethula když to vezmu za sebe, jak jsem to dělala u prvního (u druhého to už je u mě asi jasné, jakou mám výbavu 😀 ), tak jsem měla nakoupené pár kousků kalhotovek od 4 různých značek a nějaké vícevrstvé plenky. Až jsem zjistila, co mi sedí, tak jsem zbytek prodala a dokoupila si výbavu v tom, jak nám to vyhovovalo.
Pokud nechceš skládat novosklad, tak to fakt pořeš nějakýma novoplenkama na začátek (ty jdou vcelku hezky prodat) a pár kousků vybraných AIO, které se ti líbí. Vzkoušíš a pak už dokoupíš rovnou na míru.
Ad kalhotovky, i když chceš mít převážně AIO, tak nějaké kalhotovky se hodí, hlavně na noc, to je fakt nejjistější plenka.

betysek
8. lis 2012

@janaste Jo jo, jak se to dělalo dřív (na osminy).MAlému mimču stačí jedna čč s malou vkládačkou, třeba z Anavy kalhotovek. Náročné na svrchní kalhotky to je proto, že čč nezachytí stolici a máš to skoro pokaždé na svchňácích... Ale tak s 5-6 svrchními kalhotkami, když budeš prát denně, se to zvládnout dá. (Já měla IV 2x NB, 2xS - S jsem dávala taky od začátku - malá měla 3, ř kg a dalo se to a pak 2x PUL Anavy jednovelikostní) Většinou nikdo právě nekupuje tolik kalhotovek ve velikosti 3-5 kg, protože jsou jen na pár měsíců....Měla jsem taky novorozenecké, ale jen jedny LL a pak flanelové IV, dávala jsem je na cestování...A někdy na noc...Někdo váže novosklad, ale já dávala čč narovno od příchodu z porodnice.

janaste
8. lis 2012

@betysek A když teda budu dávat čč, tak těch potřebuji kolik?

jahudka80
8. lis 2012

@lenka5731 Já teď kupovala na ručníkové dorty od tud http://www.levne-rucniky.cz/rucniky-komfort.php ty komfort jsou jemňoučké ty Ekonomy - obyč. a Delux by měli bejt nej nej ty bohužel nemám, tak nemohu posoudit. Jinak sušičku jsme měli v bývalém bytě v obýváku 😀 krásně to tam při sušení prádla vyhřálo na 24C 😀 . Tady jí mám sice v koupelně, ale musím přehazovat kabel páč mi nestačí do zásuvky. Ale je to super věc, z našeho prádla už tohik prachu a fuflů není... ale zrovna deky a nebo ty nové ručníky co jsem prala no to byla nadílka 😅 a nemusí se žehlit 😉 máme obyč. za 6tis. a slouží 🙂

betysek
8. lis 2012

@janaste Já jich mám asi 45 a stačily na přebalování i pod hlavičku a pod... Mám české klasické Libštátské tu nižší gramáž, ale vím že holky používají dost Kikko.

janaste
8. lis 2012

@betysek moc děkuji

janinek
8. lis 2012

@janistr Ty jo, tak snad se blyska na lepsi casy 🙂

@pethula Na noc fakt kalhotkovky se svrchanky jsou nej jak ti psie @bamboolik Protekly mi jen jednou, kdyz jsem je blbe zkontrolovala a koukala mi na zadech plinka. Nebo mi je mala pokakala pri prebalovani 🙂

briuska
8. lis 2012

ahoj holčiny, nevíte prosím některá, zda existuje v Praze nějaký kurz na pletení?moc bych se chtěla naučit plést, ale nevím kde 😒 . Sama to podle yutube nezvládám, bohužel, nějak mi to nejde 😢 .děkuji

filipatereza
8. lis 2012

@janaste Ahoj,já taky doporučuju na začátek novosklad ze čtvercovek, zdá se to složité, ale není...Za dva dny to máš v paži🙂A pak bych od těch třech měsíců nakoupila kalhotovky a event.AIO, to uvidíš, co ti bude víc vyhovovat. Jinak my ze začátku měli svrchnáky troje a v pohodě to stačilo. Neprotékalo nám na svrchnáky skoro vůbec. Já doporučuju Anavy, ty jsou skvělé a Bamboolika, nemám vyzkoušeno, ale holky dost chváli...Navíc jsou obě značky od českých maminek🙂