Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
9. lis 2012

@ivuska.h no mě přijde že to není froté, že je to takové hladké..

martinka.pida
9. lis 2012

@pethula To máme opravdu hodně podobné 🙂...u jedničky jsem o látce taky přemýšlela, bohužel jsem se nechala ukecat okolím, že je to blbost. No nedalo mi to a někdy po půl roce dcery jsem to stejně zkusila. Jenže dcera atopik, citlivá na jakoukoliv změnu, se mi v látce opruzovala 😠. Pak jsem velice nečekaně a vůůůbec ne plánovaně otěhotněla (taky za nás rozhodla asi příroda, druhé mimi nebylo vůbec v plánu 🙂 ) a to už by mě nikdo na jednorázovku neukecal. Nejvíc keců proti měl manžel, ale i tak jsem si prosadila svoji a teď i znovu zkouším látkovat starší. Zatím jen pomaličku jednu plínku denně a postupně budu zvyšovat dávky 😀.
Aby se tvoje modelka nevrátila zase k plínkám, když ji je budeš zkoušet 😀. Takovým krásným vzorům se těžko odolává 🙂

mustikka
9. lis 2012

Máte někdo děcko v látkových plenách, s kterým cvičíte Vojtovu metodu? Jaké jsou pokroky?

ptjj
10. lis 2012

@madlisek taky se mi nidky nechce je začít používat 😀
@dandelion teeeda, ty jedeš ve velkém, kolik už jich máš? 🙂

dandelion
10. lis 2012

@ptjj ve velkém ani ne.. měla jsem jich 6, teď přišly dvě a teď čekám pět, pak jednu dostanu za nějaké těhu oblečení od kamarádky a končím 🙂 ;) takže jich chci max 15... tu jednu si nechávám když by bylo joo krásný vzor :D

novi
10. lis 2012

@mustikka ahoj , malou jsem látkovala od příchodu z porodnice, ve 3 mesících jsme začali cvičit vojtovku, a za nás mužu říct že nást to v ničem neomezovali, tedy myslím látka, malá dělala pokroky uplně jako ostatní děti, cvičili jsme nahatý a přes den jsme dávala slabší kalhotovku a malou to v rozvoji nijak neomezovalo. Na RHB i NEUROLOGII nás jen chválili a za 2 měsíce už jsme cvičit nemuseli, malá se srovnala. Co přesně máte za problém, kvuli kterýmu musíte cvičit?

mustikka
10. lis 2012

@novi ahoj, malé je 9 měsíců, má slabé bříško, nesedí, neleze, s Vojtovkou začínáme, látkové pleny používáme od šestinedelí a spokojenost, jen se bojím, jestli trochu nepřispěly k tomu našemu problému...Poslední měsíce se také snažím dávat přes den co nejtenčí plenku, aby nepřekážela v pokusech o lezení...

aemmi
10. lis 2012

@mustikka my jsme vojtovku cvičily, ale jen krátce, malá se nechtěla přetáčet na bříško, já myslím, že s plenky s pokroky nějak moc nesouvisí, naše malá je pomalejší a hodně opatrná, otočku na bříško zvládla v půl roce, v 8 měsících se začala plazit, sedla si asi na 9 m a leze od roka, jsem si 100% jistá, že v jednorázovkách by to bylo naprosto stejné 🙂

mustikka
10. lis 2012

@aemmi to moc ráda slyším, nerada bych se látkování vzdala, teď když už máme pěknou výbavičku 🙂 Naše malá je taky taková opatrná, trochu lenoch, od půl roku se nějak zabrzdila, doufám, že nám Vojtovka pomůže, ale klidná budu, až se žačne dopředu aspoň plazit...

remenova
10. lis 2012

Ahoj holky, jdu k vám pro radu ohledně klasických čtvercovek. Jsou na látkování dobré Libštátské pleny? Jakou s nimi máte zkušenost? Nebo byste mi doporučily jiné?
Moc vám děkuji za rady.

dandelion
10. lis 2012

@remenova za mě doporučuji Kikko Eco Lux nebo Ikea plenky.. jsou vysokogramážní a dobře sají..

remenova
10. lis 2012

@dandelion Ikea plenky? Nemůžu je nikde najít, nemáte link?

bamboolik
10. lis 2012

@mustikka moje 2 kamarádky taky cvičily Vojtu od narození a obě s látkou. Ta jedna normoš kalhotovky, druhá jela na minimální plence, její kluk měl trochu větší potíže, začal lozit až někdo po roce. Ale ve 2 letech už se srovnáný a už i odplenkovaný. Každopádně jim na látku nikdy na RHC nic neřekli, jakože by neměla používat.

dandelion
10. lis 2012

@remenova teď jsou tyto.. http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6020... ... já mám ještě ty staré.. bílé na zadeček a s obrázkem na otírání ;)

herminka
10. lis 2012

@remenova Holky si chválí teď nové Libštát Extra kvalita, ale narychlo jsem teď našla že Kikko Lux eco mají nepatrně vyšší gramáž (71 g/ks Kikko, 69 g/ks Libštát) a vyjdou levněji.
Ty nové ikeácké Vandring už nejsou tak silné jako Barnslig a hůř drž tvar, asi bych do nich nešla, spíš kdybys narazila, že někdo prodává starší Barnslig.

tynkat
10. lis 2012

Holky ahoj, mám jeden, možná trochu hloupý, dotaz.. S látkováním se chystám teprve začít.. Mám nakoupenou výbavu a chci začít prát. Mám asi 10ks nových bambusových kalhotovek od různých výrobců a všude na netu čtu, že bambus získá max. savost až tak po 10ti vypráních.. Má cenu prát ty kalhotovky před použitím vícekrát? Nebo můžu počítat s tím, že malé miminko nečůrá tolik /objemově/ jako starší dítě a než budu větší savost potřebovat, tak už budou vyprané vícekrát?

bamboolik
10. lis 2012

@tynkat přesně jsi si zodpovědela 🙂 Mimi zas až tak super extra nečůrá ze začátku, takže ti plínky projdou aspoň 5 pracích cyklů, než vůbec potřebovat něco vyšší savost. Úplně pidi mii se plínka mění často spíš kvli tomu, že je poprděná než pročůraná. Maximálně se třeba může stát, že po jednou vyprané bambusce to čůráníjakoby sklouzne bokem (hlavně velur a flís to dělá), ale když budeš látkovat od začátku, tak to možná ani nepostřehneš.

ladida.l
10. lis 2012

@tynkat učitě je stačí vyprat jednou před použitím.

tynkat
10. lis 2012

@bamboolik @ladida.l Moc děkuji, zdá se mi to logické.. 🙂 V každé té plence je ještě vkládačka, ta je asi taky potřeba až později nebo pokud budu vědět, že nebudu přebalovat déle - vycházka, noc apod.. Je to tak?

bamboolik
10. lis 2012

@tynkat když se bavíme třeba o týdením miminku, tak ti určitě bued stačit jen ta kalhotka, max na vycházku/spánek dát malou vkládačku. U třeba 2týdenního mimča už je to indivindi. Mě děti tak zhruba od těch 2-3 týdnů začnou už více čůrat a musím dovycpávat (v měsící už čůrají jak nezavření..) a někdo třeba používá jen novosklad (srovnatelné s nevycpanou kalhotovkou) v pohodě do 3 měsíců na 2h. Moje rada je, moc to nezkoumej 😀 Prostě to vyper, na začátku dáš jen kalhotovku bez vkládačky a sama po rozbalení uvidíš, jestli z plenky doslova odkapává a je potřeba ji dovycpat nebo je sotva počůraná 🙂

tynkat
10. lis 2012

@bamboolik Děkuji za rady.. Zatím to všechno řeším jen teoreticky.. 🙂 Je mi jasné, že s praxí si to pak postupně vychytám.. Už se na látkování moc těším..

aideen
10. lis 2012

Zdravím holky!
Jdu k vám pro radu ... potřebuji dokoupit ještě aspoň 4 ks nějakých kalhotovek. Jelikož je chci na doma, tak uvažuju o pořízení nějakých levnějších. Uvažuju nad Baby Lucy organic velour. Zdají se mi i cenově přijatelné. Jaké na tyto plenky máte názor? Stojí za to pořizovat? 🙂

pampeliska1
10. lis 2012

@aideen ahojky, už jsem to tu psala dříve, že já jsem s BL spokojená. Měla jsem od kamarádky na vyzkoušení obyčejné flanelky XS/S, ty jsem vyřazovala až nedávno (cca v 8,5kg), takže vydržely fakt dlouho. Na doma jsem je používala ráda, připadá mi, že na takové použití jsou jak dělané. Nedávno jsem si dokoupila ještě tu velour M/L, jak píšeš a spokojenost. Některé holky napíšou, že jsou to vyhozené prachy, ale já za tu cenu doporučuju 🙂 Není to s nima taková zábava jak třeba se vzorovanýma Anavama, ale poměr cena/výkon je dobrý 😉

pampeliska1
10. lis 2012

JInak já jsem včera prodala Anavy na SZ za 300Kč/kus, takže spokojenost 🙂) Už obhlížím nové vzory 🙂)
@bamboolik chtěla jsem se zeptat, jak to vypadá s patentkovýma nočníma? Děkuji 🙂

bamboolik
10. lis 2012

@tynkat tím se tě nechtěla odradit od dotazů, to vůbec 🙂 Ale fakt nemusíš mít obavy, během týdne budeš vědět co a jak. Podle mě vychytat správnou plínku a způsob balení prostě chvilku trvá, ať už člověk používá látku nebo jednorázovku.
@aideen Já je měla u staršího (možná to byla ještě nějaká starší verze) a jakože to jde, ale ne na učůranější dítě podle mě. Na doma, proč ne.

dandelion
10. lis 2012

@pampeliska1 no paráda.. 🙂 že se prodaly tak rychle.. 🙂 už ti přišly tamty? já je mám v super stavu.. jsou i ještě trochu jemné.. jen ty vkládačky jsou to teda nejspíš ty staré.. takže trochu tužší...

bamboolik
10. lis 2012

@pampeliska1 pracujeme na tom, ladíme, aby to šlo hezky variabilně dotáhnout. První patentkové už mám doma na testování, takže tak 14dní.

tynkat
10. lis 2012

@bamboolik Tak to vůbec neberu.. ;) Jsem ten typ, co všechno hrozně řeší.. 🙂 Třeba sestavování výbavy - to bylo peklo, o plenkách se mi i zdálo.. Jinak mám objednanou i malou testovací sadu Bamboolik, tak jsem na to moc zvědavá.. I když to si asi chvíli budu muset s použitím počkat, pokud nebudu mít rovnou čtyřkilové miminko.. 🙂

pampeliska1
10. lis 2012

@dandelion ještě nepřišly, teprve musím poslat platbu, čekala jsem na rodičák 🙂 Četla jsem, jak jsi psala, že jsou ty vkládačky trošku hrubší. Já mám taky už jedny bazarové a vkládačky jsou hrubší, ale připadá mi to stejný materiál jako nové, jen dost vyprané..mají i malilinko jiný tvar - že nejsou tak oválovité, ale spíš obdelníkové (na funkci samozřejmě nemá vliv 😀). No jsem na ně zvědavá, jsem ráda, že jsi spokojená.
Na ty sucháčové se mi ozvala paní snad 10 minut po vyvěšení inzerátu a pak ještě další 3.. Ta první zájemkyně si ale vzala všechny 3 a už mám i peníze na účtě.. 😉 😎

pampeliska1
10. lis 2012

@bamboolik tak já zkusím ještě vydržet, díky 😉 Snad se mi podaří nějakou uzmout. Hodila bys sem prosím info, až budou v e-shopu? Diskuzi sleduju, takže si určitě všimnu 🙂