Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
22. lis 2012

@ivuska.h nemám.. když jsem se tenkrát dostala k dr, tak to měla už zahojený..tak tam půjdu teď... namazal jsem jí to Infadolanem a má to lepší než včera..

dandelion
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou mě se nejvíc osvědčilo prát vlhčené ubrousky BabyLove 🙂 ;)

dandelion
22. lis 2012

@mochenkaa Helemese Gábinka 🙂 ;) 🙂

dandelion
22. lis 2012

@mochenkaa Přidávám se 🙂 taky bezplenkujem a nejvíce se mi osvědčilo dávat jenom čtvercovku na rovno a na to buď fleesáky nebo Pulky 🙂 na ven pak kalhotovka a pulky.. na noc kalhotovka a vlňáky 🙂 ale na doma při častém přebalování bohatě stačí jenom čtvercovky 🙂 ;) a ani to není kdo ví jak drahé.. za mě doporučuju Kikko Eco Lux, ale jak tu psala Ivuška jsou dobré i Libštáty 🙂

blondys24
22. lis 2012

http://www.alvababy.com/index.php?main_page=ind... no jo..zapomněla jsem vložit odkaz..třeba něco takového? těžko říct...jen jestli má někdo zkušenosti,reference,ohlasy,...

aideen
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou já používám popoliny a nemůžu si je vynachválit. 🙂 Vydrží mi kolikrát i víc praní, než je napsáno, nevím jak ostatním, ale mě nehrubnou, ani se netrhají. 🙂

janinek
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou TGotsBot smi prani nevydrzi, teda ja je pak pouzivma jako ubrousky, ale na separacku to neni. A Little Lamb (viskoza0 mi vydrzi jedno prani. S jinymi nemam zkusenosti zatim. nejradis mam flisove teda.

mochenkaa
22. lis 2012

@dandelion Vždyť víš, že jsem už několikrát řešila, že chci látkovat 😀 Jen jsem musela přesvědčit M. Sice se to teď povedlo, ale za špatných okolností, no, aspoň v tom musím najít pozitivum a můžu začít látkovat 🙂

martinka.pida
22. lis 2012

@mochenkaa Já jsem manžela ještě pořád nepřesvědčila. Ale látkuju 😀

mochenkaa
22. lis 2012

@martinka.pida 😀 😀 Já jsem hodná a čekala jsem na schválení 😀 Ne, jde o to, že jsme doteď jednorázovky dostávali. 5 měsíců plínek nás stálo cca 600,-, což se v tu chvíli látkovkama blbě argumentuje 😀 Ale teď už musíme plínky kupovat a já mám argument 😎

blondys24
22. lis 2012

nebo jsem koukala,ze na aukru prodávají AIO za 219kč,ale co to je,to nevim.Píšou,že to má atest..

martinka.pida
22. lis 2012

@mochenkaa Aha, to se potom opravdu blbě argumentuje 😀. Já nemám schváleno skoro nic, co dělám. Jdu si tvrdě za svým přesvědčením 😀. Ale pak se stejně dojde k závěru, že je to to nejlepší 😀. Třeba šátek (nebo kýblík) manžel strašně odsuzoval a teď ho cpe všem, co maj mimi, že neni nic lepšího 😀. S tim přebalováním to dopadne stejně 😀

janinek
22. lis 2012

@blondys24 To byvaji takove levne plinyk z Ciny vetsinou. I ty alva. To kup radsi pouzitou znackovou.

betysek
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou Taky jsem měla separačky Popolini a Disany celulozové, praní vydrží v pohodě. Popolini mi připadají jemnější. Jinak spokojenost s oběma.

madlisek
22. lis 2012

@pavlinasezuzankou Nejlepší zkušenost mám s Popolini. Měla jsem i Disany, ale ty nevydrží tolik praní. A taky je dobrý Perlan z lékárny, jen je třeba si ho nastříhat na požadovanou velikost, prodává se ve velkých arších. Ten vyjde nejlevněji 🙂

katyxq
22. lis 2012

@mochenkaa My jedeme v Anavy flísákách a do toho jednu balvněnou čtvercovku narovno, na noc (neb ne vždy se já stihnu probudit dostatečně rychle) dávám Anavy kalhotkovku - bez vkládaček, ty dlouhé i krátké mám v šuplíku. Krátké jsme používali asi od druhého do čtvrtého měsíce na vycpání novoskladu a dlouhé dávám místo čtvercovky narovno do flísáků, když nevyperu včas plínky a nemám žádné suché kromě kalhotkovek.

mochenkaa
22. lis 2012

@katyxq no, a jak blbec (promiň), ale ty flísáky máš kalhotkovky nebo svrchňáky? A pokud svrchňáky, tak mají tu nepromokavou část? A dáváš tam tu separačku? Ta je mi stále záhadou k čemu pořádně slouží 😅
Dneska jsem to schválně počítala. I s 2 plenkama v noci máme celkem 6ks mokrých.

katyxq
22. lis 2012

@mochenkaa Flísáky jako svrchňáky a dovnitř buď bavlněnou čtvercovku narovno nebo v noci kalhotkovou plínu - ale u vás by flísáky na noc nešly, když píšeš, že je úplně durch, my bezplenkujem i v noci, flís totiž pod tlakem vlhkost propouští.
Separačky zhruba od 5. měsíce nepoužívám, pokud bobek skončí v plíně, tak ho vyklepnu do záchoda a plínku osprchuju (přepnu sprchovací hlavici z normálu na masáž).
Separačka se používá na separaci tužších věcí od tekutin, takže smysl má spíš u malých miminek (na vaječinu).

mochenkaa
22. lis 2012

@katyxq Super, takže separačky neřeším 🙂
Já chci stejně začít nejdřív jen přes den doma, postupně kupovat kalhotkovky na ven a noční jednorázovky odbourávat nejpozději. To jsem vydedukovala, že na noc budu potřebovat bambusky, ale to je pro mě teď ještě daleko 🙂

tynkat
22. lis 2012

Holky, trochu dotaz mimo téma.. Máte zkušenost s pratelnými vložkami do podprsenky? Koupila jsem si 3 páry Ellas House, ale nejsem si jistá, jestli budou stačit.. Předem díky za vaše rady, zda dokoupit..

blanciii
22. lis 2012

@blondys24 já jich pár mám, kupovala jsem přes ebay za pár dolarů (cca 100-150Kč jedna), mám i jinou značku a Alva je z nich nejlepší, jen ta jejich vložka nic nevydrží, musí se dovycpat a občas raději jistím starýma svrchňáčkama HP - u menšího dítka by se asi nemuselo (provlhají kolem patentků a přes okraje, takže častěji přebalovat), moc je teda nepoužívám, spíš na parádu, jsou krásně barevný, jednu mám minky a ta je nádherná... ale určitě na tom nezakládat výbavu....

branakdetem2
22. lis 2012

Tynkat- obvykle stačí dva až tři páry. Já kombinovala Imse vimse a MaM, které jsou ještě více diskrétní na ven. Dokoupila bych až v případě, že ty troje nebudou stačit.

bamboolik
22. lis 2012

@blondys24 alva baby jsem měla asi 8ks (prodávám je teď po našem klukovi na mimibazaru), mají docela hezký střih, ale není to moc kvalitní PUL. Vkládačka sama o sobě nic moc (spíš nic než moc), když se dovycpe, lze použít jako kapsovky na frajeřinku, ale cena odpovídá kvalitě, asi tak 🙂

dandelion
22. lis 2012

@tynkat Já mám vložky od Anavy.. A měla jsem tři páry.. ze začátku mi mlíčko teklo dost, prala jsem je ručně, aby rychle uschly a stačilo to 🙂 teď jsem si nechala jeden pár a ty dva půjčila švagrový.. 🙂 ;) a beru si je třeba do školy když jsem dýl bez malý 🙂 pro jistotu 🙂 ale dokoupit se dá vždy 🙂 ;)

janinek
22. lis 2012

@tynkat Ja mam little lamb, 5 paru 13 cm a 8-10 paru 11cm. Ty 11cm mi plne nestaci, mam moc velka prsa, ale kdyz dojdou velke, davam. Tocim ted 4 pary cernych, peru denne, Jeden mam v prebalovaci tasce jakoze s sebou, ale asi vyndam a dam tam ty mensi. Peru vecer a rano nejsou uplne suche, pozde odpo uz jo. A nekdy mam jeden na den a jeden na noc, ale nekdy mam 4 pary na 24 hodin.

Mleko mi samo moc netece, jen k ranu a nebo pri kojeni. Nekdy je to trosku, ale nekdy je ta vlozka moc mokra a vadi mi to, tak vymenim. Jednorazov ejsme nidk ynemela, ale mam tu dva baliky avent od odsavacky.

janinek
22. lis 2012

@tynkat jeste mam haipa daipa par, ty mi koupila mamka a ty mi nevyhovuji teda, i kdyz jsou vetsi, ale takove moc tluste a zmuchlane.

blondys24
23. lis 2012

tak na to prďkám teda,si radši koupím od Anavy apod. Sice 3x dražší,ale asi se to vyplatí a počítám do budoucna s ještě jedním mimi,tak se to snad vrátí. Taková plínková výbavička, jak jsem spočítala, vyjde okolo 10k, 😕 ufuf

tynkat
23. lis 2012

@branakdetem2 @dandelion @janinek Děkuji! Počkám tedy, jak je budu stíhat točit a případně dokoupím.. Počítám s tím, že je budu prát ručně..

betysek
23. lis 2012

@tynkat Mám vložky do podprsenky Popolini a Anavy. Popolini nic moc - často protékají, ale Anavy super. Ze začátku jsem prala ručně, teď je obvykle peru s oblečením pro Julču.

dandelion
23. lis 2012

Holky v čem perete vlňáky? chystám se je poprvé vyprat.. a musím je pak nalanolínovat, nebo ještě vydrží?