Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
14. pro 2012

@terezka312 já se chystám koupit lanolín, nebo mastičku z DMka během týdne, takže to tu zavalím dotazy pak :D 🙂

terezka312
14. pro 2012

@dandelion já mám doma lanolinovou kůru imse vimse. už jsem se dočetla, že vlˇnáky nesmí ani na topení ani do jeho těsné blízkosti, tak to jsem zvědavá, kde mi to jako uschne 🙄

mochenkaa
14. pro 2012

Holky, nedělám někde chybu? Má na sobě čč narovno a PUL swb Capri, má v té plíně očividně o několik stupňů vyšší teplotu než v jednorázu 😕 😕 Po rozbalení tam má fakt horko. Jeden z důvodů látkování je, ať se mu nepaří kulky v igelitu, ale teď má mnohem tepleji 😖 Co mám dělat?

pampeliska1
14. pro 2012

@terezka312 Tak namáčí se do lanolínové lázně mokré, takže po vyprání je sušit nemusíš 🙂) Já jsem lanolínovala také troje a všechny ve stejném množství lanolinu (měla jsem v kelímku z lékárny). Prostě aby byly ponořené, semtam je dobré s nimi trošku pohýbat. Já jsem je sušila na ručníku, který nějakou vlhkost pojme a měla jsem to na sušáku blízko topení.

luciesofi
14. pro 2012

@dandelion Jaktože o tom inzerátu nevím?????? Už jsem psala, že ho chci... 😀 Můj muž tě bude milovat 😀

elvis12
14. pro 2012

@luciesofi jupiii!!! A vyslo to? Ma ho jeste? 🙂

luciesofi
14. pro 2012

@elvis12 Nevím, čekám... uvidím 🙂

elvis12
14. pro 2012

@mochenkaa bohuzel neporadim. Dorka tam ma porad stejne 😀

mochenkaa
14. pro 2012

@elvis12 No, tak on fakt velké horko ☹

pampeliska1
14. pro 2012

@mochenkaa já abych pravdu řekla, tak mi taky nepřijde, že by se Doruš nějak víc v látkovce zahřála..A nemůže to být je jednorázové, že trošku "přitopil"? 😅

dandelion
14. pro 2012

@mochenkaa a nebylo to, že měl čerstvě načůráno?

janakkk
14. pro 2012

@mochenkaa z toho důvodu nepoužívám PUL, malej se v něm zapřoval 😒

janistr
14. pro 2012

@mochenkaa Tak já nevím, ale myslím, že i PULky by měly být prodyšnější než jednorázovky. Tak snad to bude jen nějaká výjimečná záležitost.

Hm, nakonec jsem podlehla a fialoví tučňáci míří k nám... 🙂

luciesofi
14. pro 2012

@elvis12 Tak už není....budu pátrat dál 😉

terezka312
14. pro 2012

@pampeliska1 Díky díky, no jo, jsem si právě říkala, že když se to pak zas bude máčet v lanolinové lázni, tak je to nesmysl to sušit, ale tak co kdyby, že jo 😀 Takže troje najednou můžu a dám stejné množství lanolinu, jako na jedny. A za jak dlouho ti na tom sušáku uschly? Chci nalanolinovat i longies, ale zároven je používám jako kalhoty do nosítka, tak jak dlouho budu bez nich?

terezka312
14. pro 2012

škoda, že nejste všechny z Prahy (nebo prostě všechny ze stejnýho města), bysme udělaly velký látkařský sraz a obdivovaly bysme si tam navzájem plíny, šátky a nosítka 😀

mochenkaa
14. pro 2012

@pampeliska1 @dandelion @janakkk @janistr Holky, tu plinu mel horkou i kdyz byla sucha. Jasne, cerstve pocurana je vzdy tepla, ale sucha prece ne.. Nevim cim to, nemate nektera primo capri? At vim jestli to delaji jen ty? Jako spokojeny v pline vypada, dokonce se v ni i tocil na brisko (je to lenoch). Tak snad to prestane a bude tam chladneji 🙂

dandelion
14. pro 2012

@luciesofi ach jo.. měla jsem ho na dosah ruky.. zamluvený.. když bych věděla že ho chceš.. :/
@mochenkaa jako fleesáče jsou asi lepší v tomhle no.. přeci jen ten pul tolik prodyšný není...

mahafi
14. pro 2012

@terezka312 Vlňáky schnou dlouho, ty disany pekelně 😀, ale trochu pomáhá je vždycky po čase otáčet a když už jsou takový "skorosuchý" tak jsem pak pověsila na 4 kolíčky (jako měly kalhoty jája a pája , jak do nich pak skákali 😀) (ale nedělat s mokrýma, to by se pak vytahaly). a já jsem pak vícerovlňáků nelanoliovala, ono je dobrý, když se moc nepřekrývají (nebo tak mi to bylo vysvětleno, jestli je to blbost, nevím 😀).

lenka5731
14. pro 2012

@terezka312 když longies pořádně "vytřeš" z obou stran do ručníku, tak to se schnutím nebude tak hrozné, nejdřív necháš otočené naruby, pak převrátíš... myslím tak do 24 hodin? ale pro jistotu mám stejně na cestě druhé, úplně maximálně jsem si je oblíbila, malá je v teple, jsou pohodlné, dlouhé (takže si neskopává ponožky), netáhne jí zíma do nohavic, nevyhrnují se.. fakt super. máme vel. L. Při lanolinování jsem nechala nohavice čouhat ven. Osobně bych teda na troje vlňáky dala lanolínu víc. V té lázni jsem měla většinou dvoje najednou a průběžně jsem všechno v lavorku promíchala.

@mochenkaa capri máme, ničeho takového jsem si nevšimla, ale nikdy jsem to nezkoumala, srovnání s jednorázovkami moc nemám

terezka312
14. pro 2012

@mahafi No ty bláho, jestli to budu dělat po jednom, tak mám asi na pár měsíců o zábavu postaráno 😀

mahafi
14. pro 2012

@terezka312 A stím obdivováním šátků a nosítek.. byla bych pro 😀 .. chtěla bych vědět, jestli chci spíš Kibi, nebo BlueBear 😀 😀 😀 Ale zase by se tím odstartopvala moje šátková závislost.. 😀 (teď mám jeden objednaný a doufám, že mi stačí 😀)

mahafi
14. pro 2012

@terezka312 Třeba je to fakt blbost.., zkus to a uvidíš, pokud máš nějaký širší lavor, tak proč ne, 🙂, já to dělám v malým lavorku, velký bych neukryla před všetečkou

nemue
14. pro 2012

Ahoj holky,
potřebovala bych od vás zkušených látkařek poradit. Od porodnice máme látkovky a doteď v pohodě, ale syn se hlavně v noci rozčůral tak, že i když ho třikrát přebalím, tak je ráno durch včetně celý postele. Myslela jsem, že to vyřeším jednorázovkama, tak jsme koupili ekologické z DM, ale to je to samý. Ráno durch. Nemáte nějaký tip, co s tím?

terezka312
14. pro 2012

@lenka5731 Hm a jak moc je můžu tím ručníkem třít, když tam píšou nedřít? Nohavice nechat venku, to je dobrej nápad, to mě nenapadlo, taky mám L, takže nohavice tak z půlky ohrnuju. Taky je chci právě na doma jako "tepláky" a svrchnáky zároven.

lenka5731
14. pro 2012

@terezka312 opatrně to promačkáš, ale důkladně, není to nic složitýho, nic nedřeš 🙂

terezka312
14. pro 2012

@nemue Měla jsem to podobně, tak jsem zkusila noční Anavy a ta mi vyhovuje, takže mi dneska přišly další 3. Mám 4, ty mi budou i rezervou bohatě stačit na točení. V noci vůbec nepřebaluju a ta plína je ráno fakt nacucaná, ale neprotekla nikdy a vzadu na zádech má ještě malé suché místo 😀

aemmi
14. pro 2012

@nemue zkus noční plenu Bamboolik a nebo noční Anavu, obě vycpávám bambusovými vkládačkami podle potřeby, plenku Babylove natur z DM malá pročůrá klíďo po 20 minutách, v noci nám protekly i Pampers super premuim, či jak se to jmenuje, ale látkovka nikdy 🙂

mochenkaa
14. pro 2012

@dandelion @lenka5731 A nemůže opakovaným praním PUL zprodyšnět? Jako že by tolik nehřály 😕

terezka312
14. pro 2012

@mahafi KiBi ti klidně ráda předvedu v plné kráse, až pojedeš k rodičům se stav 😀 Tim druhym ale nemůžu sloužit, nemám, nikdy jsem neviděla a dokonce ani nevím, že existuje 😕 😅