Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
7. únor 2013

@remenova Ja pod sudocrem mazala neco mastneho, u nas teda e45, ale urcit eby sla welleda ci kalciovka treba. Mne take prijde, ze vysusuje. S trisly neporadim, ja to mazala jen na zadecku a tam to sundam perlanem namocenym ve vode. Mozna to pudje lepe, kdyz bude podmazany neicm mastnym prave. Jinak bych to dolu zkousela, jak radi betysek, nejakym olejem.

betysek
8. únor 2013

Tak moje nadšení z vlňáčků opadlo. Julča se rozhodla, že bude kadit jen v noci a ještě pěkně mazlavé, tak že mám 2 vlňáčky na vyprání.....A to jsem z nich byla tak nadšená....

betysek
8. únor 2013

@janinek Ona vysušuje i ta Weleda,ale přijde mi, že Sudocream mnohem víc...

novi
8. únor 2013

@remenova zkus obyčejnej LAVARIZIN , Veronika se mi ted oprudila kdyžměla kvuli zubům prujmy a stačilo vždy namazat a hned bylo vidět jak se prdelka uklidnuje ...jako pokoška. V lekarně za 40 kč v kelimku a rozhodne se s ním nedá srovnávat rybilka kterou mi v jiných lékárnách nutí místo něj.

saaralota
8. únor 2013

Ahoj, s jakými pytli na pleny jste spokojené. Budu teď potřebovat nějaký větší, do kterého se vejdou pleny za celý den. Docela se mi líbí Pop-in (je to celá sada). http://www.branakdetem.cz/pytel-na-pleny-pop-in... Jen nevím, jestli je praktické to zatahování na šňůrku.. Nebo jsou lepší ty na zip?

lenka5731
8. únor 2013

@saaralota stahování na šňůrku nebrat, nejde to stáhnout úplně, zadrhává se to... POP IN jsem měla doma a nepoužitý jsem prodala... 😉 Jinak mám Batolini (malý) a větší Anavy a Planet Wise, a ty bych všechny doporučila... PW už jsem teda taky prodala, ale ne z důvodu nespokojenosti..

lenka5731
8. únor 2013

@saaralota Resp. teda abych to uvedla na pravou míru! V žádném pytli jsem neměla počurané plínky celý den nebo i víc. Maximálně tak 8 hodin. Ale u těch tří se mi zdá ok provedení, zapínání a tak. 🙂 Ale POP IN fakt nedoporučuju, kvůli šňůře.

janinek
8. únor 2013

@lenka5731 proc jsi prodala PW?

@saaralota snurky take nemam rada. Na cely den venku nebo jako 24 hodin? Ja mam pytle tak na pet plin, takze na vychazky jen.

lenka5731
8. únor 2013

@janinek nevyužijem ho, měla jsem ten největší... Až pojedeme na víkend nebo dovolenou, vezmem jednorázovky. A menší pytle mám, ty celkem využíváme.

janinek
8. únor 2013

@betysek ty vlnaky memrzi. Mne ted A la kakat rano a ne vZdy stihnu umyvadlo a mam hrozne Zrizene ty hedvabne separacky, co mam na noc. Zatim to ale nikdy neproslo skrz kalhotkovky teda.

S Welledou to cidim stejne.

kackaj
8. únor 2013

Ahoj holky, asi jsem ujetá, ale nemám ještě ani polovinu těhotenství za sebou a už jsem si objednala plenkovou výbavičku a dovezla domů kočárek🙂 No co, na co čekat? 😀 Normálka mi ty plíny udělaly takovou radost...vymyslela jsem si zelenorůžovou výbavičku od Anavy...takže jsem objednala růžové a zelené vícevrstvé bambusové plenky a k tomu zelené a malinové svrchňáky, to bude bomba pokoukáníčko, až se to vždycky rozbalí (teda aspoň, pokud přes celou plínu nebude nálož jak noha🙂). Nemám teda nikde potvrzené, že budeme mít holčičku, takže možná bude druhý chlapeček muset snášet maminčiny neuskutečněné holčičkové oblečkové touhy😀DD Ale tak růžová plína, to je minimum🙂 Bože, těším se, až příští týden dorazí...

janinek
8. únor 2013

@lenka5731 a kolik se ti tam veslo plin? A doma mas ikea kybl teda? Ha myslela, zes ho chtela na doma i, ten pytel.

lenka5731
8. únor 2013

@janinek já jsem ho původně právě myslela na skladování doma, ale nakonec jsem koupila Ikea kýbl. Vůbec jsme PW nepoužívali, asi 2-3x jsme ho měli ma výletě na čisté náhradní věci 😅
Už se nepamatuju, kolik se přesně vejde, zkoušela jsem, ale zapomněla jsem, výrobce uvádí 18, paní Hanka 15, takže tak nějak to bylo....

lenka5731
8. únor 2013

Holky, co sušíte plíny v sušičce, jak přesně to děláte s kalhotkovkama s gumičkama? Já je po půlce až třičtvrtě cyklu vytahuju a dávám na sušák, aby se gumičky nezničily .. Jak to děláte vy? Má to smysl a nebo je to blbost? 😝 Jak vypadaj gumičky třeba po roce sušení v sušičce? Sušit ty kalhotky od začátku na sušáku se mi ale nechce...

saaralota
8. únor 2013

@lenka5731 @janinek díky. Chci to na hory, místo koše na plíny...vymyslela jsem si to tak, že celý den budu házet plíny do pytle a večer vždy přeperu... takže to asi bude stát někde v koupelně, nosti to nikam nebudu. A maximálně tak těch 12 hodin. A přišlo mi blbý to házet jen tak do igelitky, aby mi to za ten den moc nezasmrádlo...

cervena_vila
8. únor 2013

@lenka5731 Děláš dobře, gumičky jdou sušičkou do háje, zničila jsem si tak úžasné Baby-bee-hinds Magic alls. Měly silikonové gumičky a potrhaly se.

kajalka
8. únor 2013

Holky, vejdou se prcci do bodýček s plínama? Nebo maj vždycky větší velikost? A nebo používáte extendory?

dandelion
8. únor 2013

@kajalka já do dnes extendor nepotřebovala ;)

abigail1
8. únor 2013

@kackaj a další "potrefená" Vítej v klubu 😀

kackaj
8. únor 2013

@kajalka já nikdy extendory ani větší body myslím nepotřebovala, zas ten balíček na prcce není o tolik moc větší, než s papírovkou. Max. jsme někdy možná měli trošku větší výstřih...tím, že se bodyčko natáhlo dolů, ale nic, co by nějak bilo do očí a nedalo se snést🙂

kackaj
8. únor 2013

@abigail1 dík😉 Je to fakt nákaza😀

kajalka
8. únor 2013

@dandelion
@kackaj

A jaký plenky používáte? Mám v plánu buď novosklad a nebo pastelky. Na fléru jsem našla holčinu, co šije pastelky z bambusu, vypadaj moc hezky. Tak nějakou kombinaci těhlech 3 variant.

cervena_vila
8. únor 2013

@kajalka já ty šité pastelky mám, savost super, ale operou se, tak bojuju se zachytáváním snapky a přemýšlím o tom, že je nějak přešiju, protože z nich obřík nějak vyrůstá. Rozhodně do půl roka je můžu doporučit.

kackaj
8. únor 2013

@kajalka tak teď jsem nakoupila ty vícevrstvé, páč je to takové univerzální. Na prvního jsem měla na začátku popolini one size, to jsem byla spokojená, ale jak byl malý větší, tak už to vlastně celé brzy pročůral a měl tu mokrou kalh. plínku kolem celýho zadečku, tak to mi připadlo divný, tak jsem je prodala a nakoupila jen vícevrstvé. Jinak jsem vyzkoušela nesčetně druhů kalhotovek, anavy, BBH, EH, Bumgenius, Igulee atd. Ale připadne mi, že ty VV stačí bohatě, a teď když jsou i barevné, tak vlastně uspokojují veškeré moje požadavky🙂 Bambusové sajou nádherně a myslím nebudou ani potřeba vycpávat, max. na noc, ale to jsme nosili většinou papír.

dandelion
8. únor 2013

@kajalka používala jsem novosklad do 3M, pak čč narovno a fleesáky Anavy na doma a kalhotkovky Anavy a PULky na cestu 🙂

kajalka
8. únor 2013

A separačky používáte? Je nějakej rozdíl mezi celulózovýma, viskózovýma a z kukuřičnýho škrobu? Kaděj mimča +- ve stejnou dobu nebo to přijde neočekávaně? Jestli je třeba je dávat pokaždý?

janinek
8. únor 2013

@kajalka No, jak ti to tak rict - Spanelskou inkvizici take nikdo neceka 🙂

kackaj
8. únor 2013

@kajalka já jsem ty jednorázové používat moc neuměla. Nakoupila jsem flísové pratelné separačky a ty pak hodila vždy s plínou rovnou do pračky. Plína vlhkost pobrala a přes flís mělo mimčo pocit sucha. Teda pro to jsem používala separačky já, na kadění jsem nikdy ohled nebrala, protože ze začátku nám protekly separačky všechny, teda schytala to i plena, ale ta vaječina se vždy stejně vyprala. No a až přišly příkrmy (mrkev), tak to už jsme měli zajeté tak, že šla flísovka na plenu vždy a tak jsem uchránila plínu před zabarvením. Samozřejmě dvě tři jsem stejně flekaté měla, ale to jsem možná zapomněla na separačku...nevím už🙂 Každopádně jsou ty prací ekonomičtější...

kajalka
8. únor 2013

@kackaj Tak to je jasný, že jsou ekonomičtější, ale říkám si, jestli pak dítě nebude mít na zadečku ranec, když bych používala třebas ty pastelky, do nich mám v plánu bambus. vkládačku a ještě flísovou separačku? Ach joo, proč je těch možností tolik?!

elana
8. únor 2013

@kajalka já zas používám od začátku výhradně ty jednorázový z kukuřičnýho škrobu (GroVia nebo Kikko, ony se teda teoreticky prát taky můžou, ale vyprala jsem ji omylem jen jednou a vím, že podruhé by se použít nedala, byla úplně tenounká). Separačku používám pro usnadnění a zpříjemnění své práce, tj. nechce se mi s hovňousem se třepat dýl než je nutné, takže spláchnout do záchoda, žádný oplachování, praní...to bych nemusela používat separačku vůbec, jen kvůli zachování "estetiky" vkládaček by mi za to bylo líto peněz. Novorozenec kaká skoro pořád (nebo když je kojený, tak třeba taky nekaká dva týdny, to se nedá dopředu posoudit, jestli budeš mít posráně nebo ne) a já i u batolete dávám separačku při každém přebalení, ať není v mokru.