Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

samarkaaa
13. únor 2013

@svha měla bych dotaz, vypadáte jako látkovací profík :D já jsem absolutní laik. V květnu čekáme mimi, pořád se rozhodujeme či jednorázovky bo látkové plenky. Kdyby jste mi mohla o tom něco povědět. Např. jakou výbavičku pořídit, kolik kusů asi postačí jak se to používá, ty vložné pleny, z jakého materiálu jsou nejlepší, filc, bambus atd. A které jsou nejlevnější, ale kvalitní.... 😒 Děkujiii moc předem za odpověď 🙂

sklibatko
13. únor 2013

A PROSIM NEPRODAVATE NĚKDO AIO ? 😉

bamboolik
13. únor 2013

@samarkaaa zkušených látkařek je nás tady hodně, tak drze odpovím i já 🙂
Obecně o látkování má tady pár holek i povídání ve fotoblogu, tuším, že @helulela má pěkný fotoblog. Obecně jakýchkoliv látkovek je fakn mít 24ks. Je to ten počet, že přebaluješ po 3h, tj 8plen na den, praní obden, třetí den na schnutí, proto 24ks. Je dobré si výbavu spíše nakombinovat, ale hodně záleží taky na tvém očekávání. Jsou maminky, které to střídají s jednorázovkama a třeba mají jen AIO a k tomu jednorázovky. Určitě je fakt mít pár kalhotovek, něco AIO (nebo SIO) na přebalování venku a na začátek můžeš doplnit o pár čtverců s vkládačkama poskládaných na novosklad (to je jednoznačně nejlevnější varianta) + svrchňáčky. Co se materiálů týče, je to dobré mít kombinace bavlna-bambus (len, konopí). Obecně vkládačky z mikrovlákna (polyester) nejsou moc velká výhra, ale se dá na nich fungovat, stejně jako vkládačky jen bavlna, které časem jsou nedostatečné savostí.
Tak to je asi v kostce všechno, tak se ptej 🙂

janinek
13. únor 2013

Ja se za zkusenou latkarku oznacit netroufnu, tak radsi pockam na nejaky dotaz pro plebs 🙂

JInak za me teda osm plin denne malo porad. At zije bezplenkovka 😝

svha
13. únor 2013

@sklibatko prodávám Aio Grovia s všitým jádrem, mám je tu na bazárku

cervena_vila
13. únor 2013

@samarkaaa Mně stačí kalhotkových 16 plen, ale jedou sušičkou, takže každý druhý den peru a půl dne dosychají na topení (nebo na slunci). Do začátku jsem měla asi 30 klasických čtvercovek na novosklad. AIO jsem používala u první dcery, ale teď se mi zdá pohodlnější přes kalhotkovku natáhnout vlněné svrchňáky, nemusím nic rovnat, aby to neproteklo... Prostě líná matka 😅

svha
13. únor 2013

@samarkaaa určitě pište, co nebude dávat smysl, můžu poslat i fotky/odkazy a tak, když bude zájem
dole (v uvozovkách) je výcuc z toho, co jsem tu už psala o tom, jak látkuji, cesta to byla dlouhá k dnešní výbavě 😉
každá, která látkuje je svým způsobem zkušená, jen jde o to, s jakými plenkami se pracuje, dneska bych některé už nekoupila a zase jsem nevyzkoušela vše, co bych ráda 😉 dost záleží i na financích,
o materiálech plenek se rozepsala bamboolik, jinak jsem udělala součet plenek, co jsem dost používala a používám a zatočila se mi hlava, jde o cca 47ks, co mám doma, 5 plenek prodávám, to v tom součtu není a používám převážně už jen AIO, je to při přebalování utíkajícího prcka rychlejší, těch mám 25, plus na noc mám noční Anavy 2 x a jednou nočního Bamboolika (na ně je potřeba svrchní kalhotky), z těch AIO mám 2 x hybridní systém = Bamboolik svrchňáčky a k tomu 3 měnitelná jádra a 2x svrchňáčky Grovia a k nim 6 měnitelných jader, což jsem počítala jako 9 x AIO
"Vrhla jsem se do látkování docela pozdě, až měla dcera skoro 4 měsíce. Takže nemůžu posoudit, jestli se vyplatí kupovat novorozenecké plenky. Pár sem jich viděla a přišli mi maličké a pokud dítko rychle nabírá, je jejich délka využití krátká. Pravdou ale bude, že určitě malému miminku budou lépe sedět. Já měla do začátku (jako jestli to vůbec zvládnu látkovat) nakoupené „dinosauří“ Popolinky 20 ks. Jde o můj název hodně staré verze plenek Popoliny, podle prodejkyně šlo o plenky z biobavlny. Mno... zadek dělali šíleně veliký, sem tam mi odpadla patentka. Trochu jsem začala být zoufalá. Tak jsem využila možnosti a na půjčovala si od paní prodejkyně několik jiných druhů plenek a zkoušela. Výsledkem byl prodej Popolinek mamince, která chtěla levné obyč. plenky pro BKM. A nákup dopadl takto:
2 x Tots Bots FlexiTot jednovelikostní plena (3,5-16kg) na suchý zip;
5 x Lollipop - POPnGRO AIO (4,5-16 kg) na suchý zip;
5 x Haipa-Daipa Pastelka nebělená (cca 3kg - 15kg ) na snappy sponku;
2 x Kapsová plena Baba+Boo AIO (cca 3 - 15kg ) na patentky;
2 x Noční/XL plenka Anavy (od cca 7 kg) na patentky.
K těmto novým plenkám jsem dokoupila z Modrého koníka postupně
3 x Haipa-Daipa Pastelka nebělená ;
6 x Tots Bots béžové (vel 2: 7 kg - 18 kg) na snapku.
Chvíli jsem vydržela látkovat beze změn.
Poté následovala plenková horečka 😀:
3 x Grovia AIO plena na patentky s všitým jádrem a vkládačkou na patentku;
2 x GroVia Shell svrchní kalhotky PUL- patentky každá se dvěma kusy savých jader plus 2 ks savé jádro GroVia Stay Dry pro noční přebalování;
2 x Merinostar plena na snapku;
4 x jednovelikostní Anavy na patentky - jde o srdeční záležitost a podléhat těmto plenkám je záludné 😀
4 x Kapsová plena Tots Bots EasyFit Onesize AIO na suchý zip, mám ještě starou verzi se savým jádrem z bambusu, s minkee mikrovláknem nemám zkušenost, jde o stejnou srdeční záležitost jako s Anavy.
Dále jsem zabazárkovala následovně, šlo mi o to zkusit něco dalšího:
1 x Kapsová plena Thirsties AIO size 2 (9 – 36 měsíců) na suchý zip;
1 x Kapsová plena Swadllebees velikost L (7 kg - 18 kg), na patentky;
1 x Kapsová plena Blueberry Bamboo deluxe AIO, která mě dostala na kolena, takže následovala:
2 x Kapsová plena Blueberry AIO Minky z Modrého koníka (šlo o nové plenky, sice pořád vysoká cena, ale z obchodu by mě stáli více😉;
Tím jsem se propracovala k další prodejkyni, výsledek je tento:
1 x Vkládací plena Best Bottom vel 3, jelikož mám jedny Best Bottom svrchňáčky a chtěla jsem to zkusit;
1 x Swaddlebees Econappi (cca od 4,5 do 16 kg ) na patentky;
1 x Svrchní kalhotky Capri – jednovelikostní (od 5 do 16 kg) na patentky a k tomu Vkládací plenka Capri - jednovelikostní set.
Dále jsem vyzkoušela a prodala dvě bambusové pleny ve vel. L/XL - Babyidea, 9 kg - 20 kg a prodávám 3 x Babyidea Hemp Hour - zavazovací plenka.
Uf bylo to vyčerpávající.
Ještě čekám na 1 x Merinostar AIO a testovací sadu Bamboolik – Batolecí. Uvažovala jsem i o Aitu, ale spíš bych měla dítko začít odplenkovávat.
Samozřejmě mám doma plnohodnotný arzenál vkládaček a svrchňáčků. Dost dobře si pamatuji, jak jsem na tom byla, než jsem se do tajemství látkových plenek alespoň z části ponořila. Takže pokud máte zájem někdo něco vědět o vypsaných plenách. Piště a ptejte se. Budu jen ráda, pokud pomůžu. Aspoň tím vzroste pocit, že investice měla větší cenu, než že jsem jen uspokojila sebe 😀. Výsledkem látkování je i to, že jsem si pro sebe pořídila látkové vložky. Hana"

svha
13. únor 2013

@samarkaaa možná ještě lepší hledejty názvy plenek na těhle dvou stránkách a většinu najdete a pročtete si o plenkách vše potřebné a pokud nebude jasno, zase klidně piště
http://www.veselepleny.cz/ - tahle paní je už má kamarádka a k látkování mě přivedla ona, jsme z jednoho města, najdete ji tu u profíků
http://www.uhanky.cz/#slide-main - tyhle stránky zná většina látkařek, jsou pro "fajnšmejkry" 😀
http://www.aitu.cz/ - tady jsem nakonec nic neobědnávala, ale mají sety na zkoušení, možná by něco stálo za hřích 😉

bamboolik
13. únor 2013

@janinek prý pro plebs 😀
Jinak bezplenkovka u nás u druhého je fakt bída.. První v roce bez plín a krásně si říkal. A náš malý? Ze mě má akorát srandu 🙄 No umí si říct, občas si zahlásí (hlavně kakání), ale že by ho nočníkování nějak tankovalo, to teda fakt ne. A to jsem si říkala, jaká jsem šikovná matka 😀

pethula
13. únor 2013

holky prosím chtěla bych radu 🙂 už měsíc poctivě látkujeme ale zjišťuji že jich mam málo a že musím častějí prát a než to uschne to je dlouhá doba tak občas ještě používáme jednorázovku ( z toho ovšem je malá choudě hned opruzená) jinak zamilovala sem se do pop -inek mam jich 10 a jsou zatím nejlepší jen jak je malá malinká (má něco přes 3kg) tak je v nich obří 🙂))) a chtěla sem se zepatt zda my doporučítě nějakou jinačí značku AIO které jsou super ? ale zase nepotřebuji ty nejdražší :( nějakou tu střední cestu 🙂 na netu jich je hodně i na aukru a i na mmb za vesměs směšné peníze ale kvalita asi nebude nic moc ..(jinak mam novorozenecké anavy a grovia a tti bitti a jsou super a jinak mám ještě ne AIO pastelku ,babylucy flanel i bambus,) ale potřebuji nějaké AIO ty my teda vyhovují více 🙂)

betysek
13. únor 2013

@samarkaaa Každá máme trochu jinou výbavičku, každé vyhovuje něco jiného. Určitě je lepší koupit od každého něco a co se osvědčí, toho vzít pak víc. Já jsem do 3 měsíců dávala jen čtvercovky na rovno s vkládačkou, kalhotovky minimálně - 4 x IV bioflanel, 1x IV biofroté, 1x Little Lamb bavlněná. Teď mám 8x Anavy na snapku, 2 x Anavy na SZ, 3x batolecí Bamboolik a 8x noční Bamboolik. Na doma používám hlavně čč s vkládačkou - mám různé od flanelový, přes froté po bambusové z kalhotovek. Svrchňáky mám IV soft po první dceři, nove Amnavy PUL na SZ, BAmboolik, Blueberry na SZ, IV vlňáky. Měla jsem i jiné kalhotovky, ale postupně jsem je prodala a tento stav už je pro nás ideální, tak že konečná....

leeena_4
13. únor 2013

@pethula já jsem s AIO spokojená s Tots bots.

lenka5731
13. únor 2013

@cervena_vila taky mi to prijde jako nejpohodlnější "AIO" - kalhotkovka a na to longies 😉 🙂 Nejpohodlnější pro dítě i pro mě.

Nechávám si 2 swb simplex, ty máme k doktorům a tak, Econappi si nechávám kvůli vkládačkám, ale kalhotky z nich nepoužívám. Jinak jsem všech asi 15 kapsovek/sio prodala.

lenka5731
13. únor 2013

@pethula a co SIO bamboolik? tam měníš jen vkládačky... ale na měsíční miminko teda budou veliké 😕 Jinak na malé miminko jsou super Tots Bots Easy fit, ale na větší dítě už se musí dovycpat bambusem.

za sebe můžu napsat, že mi každý měsíc vyhovovalo k přebalování něco jiného... nejdřív jsem dávala převážně novorozenecké kalhotkovky +PUL svrchňáky, pak AIO/sio, potom kalhotkovky + PUL svrchňáky, pak zas vkládačky z kapsovek a vícevrstvé do flísáků v kombinaci s výměnou vkládaček v kalhotkách Anavy Easy a Itti Bitti SIO a teď už asi 3 měsíce dávám jen kalhotkovky a na to vlňáky. Vždycky jsem něco dokoupila a za pár týdnů mi začalo vyhovovat zas něco jiného 😝

bamboolik
13. únor 2013

@pethula naprosto drze ti nabídnu naše MiniMimi AIO 😀 Ne vážně, v těch mini velikostech není až takový výběr, my jsme je začali dělat hlavně kvůli kolegyně, která má teď 3 týdenní holčičku (má asi 3,3kg) a ona si je prostě vyžádala, že jí je musím vymyslet 🙂 Jinak další mini AIO mini co vím jsou Tots bots.
Jinak jak píše Lenka, naše SIO ještě určitě ne, v tom bude 3kg mimčo fakt plavat, jsou tak od 4kg (záleží na proporcích)

anetmili
13. únor 2013

Prosím o pomoc co je vše třeba na tyto plenečky, přijde na to ještě nějaká vrstva nebo je to tak jak to je komplet http://www.vesely-skritek.cz/jednovelikostni-pl...
pořád se v tom nemůžu vyznat.

dandelion
13. únor 2013

@anetmili ještě na to musí přijít svrchňáčky.. PUL, vlna, Flees.. 🙂

svha
13. únor 2013

@pethula jj TB jsou super AIO, ale doporučuji koukat na to, jestli mají v ceně vkládačku, jinak se moc nevyplatí je kupovat a už nedělají bambus, ale jen minkee, nebo jak se to píše, pokud bych do nich šla znovu, jako že jo, tak bych brala z bazárku starší bambusové, dobré jsou i Pop&gro, ale jen jedna by mi asi nevyhovovala, mám set 5ti plenek s 10 různými vkládačkami a kombinuji podle potřeby, fakt je, že jak píše lenka5731, každou chvíli se přizpůsobuji změnám ve vylučování a nebo něco zkouším (zkoušela jsem, mám stop stav 😀)
určitě bych šla do Bamboolik, jak píše bamboolik

janinek
13. únor 2013

@pethula Ja mam take rada tots bots easyfit trojky, ale jsou umele, takze nizsi savost, davam bmb vkladacku vzdy pro jistotu. Rychle schnou a ted uz dobre drzi, ze zacatku je mela moc volne kolem nozicek. Na hubenoury hur sedi, ale nase uz je tlustoska. Ale nevim, jak budou stacit casem. Mam i dvojky bambusove, ty sajou vic, ale nemaji tak jemny PUL a nesedi tak pekne, jsou tvrdsi. Ale myslim, ze v porovnani s ostatnimi AIO budou porad dost mekke 🙂

A take mam rada Blueberry Basix, take umele, take davam vkladacku, ale suprove sedi, neprotekaji a vydrzi dost hodin. Jsou vicevelikostni na rozdil od easyfitek. Pro me ted nej AIO plina asi, ale jeste potrebuji porovnat s econappi 🙂

A jeste Swaddlebees Simplex, ale tam poradne nevim, jak saje, je bavlnena, ne bambusova jako Econappi od stejen firmy. Nekdy davam bmb vkladacku, nekdy ne, ale vubec si nevybavuji, jak nejdele ji kdy mela. Posledni dobou mi prijde, ze ji mela vzdy hodinu.

Bambino MioSOlo me moc nenadchla, ale to jsem psala o stranku driv uz.

anetmili
13. únor 2013

@dandelion to je blbé takové krasné vzory a dávat na to ještě něco, hledám nějaké fotbalové🙂 pořád se v tom ztrácím

cajomilka
13. únor 2013

@sklibatko Prodávám Blueberry minkee, je to nějaký starší typ s takovou dlouhou vkládačkou, která se dá skládat jako u Anavy, tak trochu sběratelský kousek 😉 Je už dost jetá, prodám ji za babku, inzerát jsem ještě neměla čas vyvěsit.

janinek
13. únor 2013

@pethula A miluji nocniho bamboolika a chci poridit i ty denni prave.

@bamboolik No, ja jsem posledni dny naprosto tragicka. Porad vysazuji a vysazuji a nic a pak sup tam. nejak si nerozumime. Jo, jak na veletrhu, nejake nove duse?

janinek
13. únor 2013

@cajomilka Vkladacka je bmb ci MF?

janinek
13. únor 2013

@anetmili Tvoje pekne spodni pradlo take skoro nikdo nevidi 🙂

cajomilka
13. únor 2013

@janinek Ta vkládačka má jakoby dvě části, na začátku je MF a pak pokračuje dlouhým pruhem o stejné šířce asi z bavlny (???) Pokusím se ještě najít složení. Plenku jsem koupila tady v bazaru za 200 Kč, jsem už asi 3. majitelka. Navrchu má černobílé minkee. Mně nevyhovují ty dvě řady patentek, dcera je na takový typ zapínání moc živá. 🙂

anetmili
13. únor 2013

😀 máš pravdu

janinek
13. únor 2013

@cajomilka Jo, tak tyhle vkaldacky ted mam take uz. Ja prave chci ty bmb bavlna.

bamboolik
13. únor 2013

@janinek Veletrh byl bezva, ale přecejen na SLovensku není trh s látkovkama ještě tak rozjetý, takže to bylo spíš o informování a propagaci látky obecně. Ale měli jsme tam poměrně dost nadšených rodičů, co se k látce určitě obrátí, až přijde čas 🙂
A musím říct, že jsem opět byla v šoku, když jsem poslouchala klasické příhody u jednorázovek, kdy maminky (a hodně maminek) berou skoro jako normu, že jim plenka co 2 dny proteče buď kakání na záda nebo pročůrá oblečení. Já teda nevím, ale mít takto nespolehlivou látkovku, tak mi letí z domu, ale oni to u jednorázovku považují za normu a jen převlíkají 😕 Ať mi zas někdo řekne, že látkovky jsou náročné na péči o miminko...

katyxq
13. únor 2013

@samarkaaa Každá z nás má trochu nebo i dlst jinou látkovací výbavu - zaleží na životním stylu, povaze a učůranosti dítěte, pohodlnosti maminky (a každá jsme pohodlná asi jiným způsobem, já radši 2-3x za týden vyperu jednu pračku a pak pověsím plínky, než bych livila kace na plíny, tahala je z obchodu a pak zase do kontejneru 😀). Malá se mi z jednorázovek (až ne ty úplně nechemické a děsně drahé) šileně oprudí, už víc jak půl roku jedeme na 100% jen látku a bezplenkovou metodu (úspěšnost jak kdy, v lepším případě tak na 50%) a přebaluju každé učůrnutí, přes den dalvám jen bavlněnou čtvercovku (točím 40kusů Kikko lux) a na noc, nebo když nesrihnu zavčasu vyprat, dávám kalhotkovou plenku Anavy (mám 15ks), přes oboje svrchňáky - Anavy flísáky (máme dvoje, jedny bych ještě chtěla). Vlastním i 10ks vícevrstvých bambusových Anavy a 3ks Anavy easy, ale prakticky je nepoužívám, ale syslím je, co kdyby ještě užití našly, až bude malá čůrat vétší dávky nebo pak na další mimčo. A taky tu mám dvoje PUL svrchňáky, ale jen jako záložní, použíala jsem menśí velikost jen první tři měsíce a od té doby flísáčky.
Hezký článek má taky @filipatereza 😉.

janinek
13. únor 2013

@bamboolik Tak to je super, preji hodne objednavek pak.

A s tim protekanim souhlas, nedavno jsem na to take myslela. Ja totiz prevlekani nesnasim, natoz teda mit ji pokakanou na zadech jeste. Ja ted prevlekam po prikrmech, protoze je vzdy mokra kolem krku, protece to skrz bryndak, a na nohach, tam ti stece z plastenky, kdyz 'pije' vodu. Delame baby led weaning, takze ji sama cele kousky, coz spociva v tom, ze je kouse a tece z nich stava a tak. Takze porad koukam na netu po bryndacich a zkousim ruzne pliny za krk a tak, ale zatim proste prevlekam a pudi me to.

Ja treba ted resim, jak pojedeme autem do CR a ze proste mala musi jet v latce, protoze jako pokud by se nam pokakala v papirovce do sedacky na zacatku cesty, tak co pak chudak. Takze pak dorazime v jednu rano k nasim a 'ahoj mami, tady mas spinavy pliny' 😝