Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
16. únor 2012

@rozarka65 Mně to vychází taky tak, jeden den vyperu a druhý den večer je suchá, nejdřív jsem je dávala sušit, nebo dosoušet na topení, pak to bylo suchý ještě ten den do večera, jenže se mi na topení zničila gumička ☹ takže ted to raději nepokouším.
Nebo někdy dávám i kapsovku/kalhotovku vycpanou prefoldem, to je taky dost savá kombinace 🙂

sussanah
16. únor 2012

@rozarka65 zalezi na tom, jak casto peres, ja peru co 3 dny, mam susicku, bohate mi staci 6paru. Tj 6ks kalhotovek, 6 vv a 6 mensich vkladacek

rozarka65
16. únor 2012

@aemmi 🙂 Já mám sušák u kamen,takže večer pověsím a ráno je to suché...🙂

rozarka65
16. únor 2012

@aemmi
@romcovaklarka
@sussanah Děkuji za rady....🙂

sussanah
16. únor 2012

@rozarka65 tak poku je susak u kamen, tak 6ks od kazdeho bude bohate stacit 🙂

elvis12
16. únor 2012

Holky, díky za rady s vkládačkama. Nějak to vyřešim. Čas zatím je...

helulela
16. únor 2012

@elvis12 já používám oboje - BI prefoldy mám čtyři do kalhotovek na noc, bamboo hour dávám přes den, do čeho zrovna potřebuju

martanek.mc
16. únor 2012

Dobrý večer, maminky, mohla by jste mi některá prosím říct, jestli je lepší pořídit plenky o určité velikosti (XS,S...) nebo takové ty co mají hodně cvočků a jak miminko roste tak se pomalu zvětšuje velikost? Rozhodla jsem se je u druhého miminka používat, rozkoukávám se a snažím se nějak si utřepat informace. Sice se toho trochu bojím, podle popisků se mi používání látkovek zdá "složité", ale pomalu je začnu nakupovat a když už budou doma, budu je muset používat 🙂 Děkuji za jakoukoli odpověď

ladida.l
16. únor 2012

@martanek.mc já jsme u prvního dítěte měla jen onesize plenky a potom čtvercové. Jelikož byl dost drobek, v kalhotových plenkách asi tři měsíce dost plaval, tak jsme musela používat jen čtverce. Na druhé dítě jsme koupila i novorozeneckou sadu - plenky co vydrží do šesti kilo - prvnímu by vydrželi půl roku. Druhý syn měl ve dvou měsících 6,5 kilo, takže je moc neužil. Ale musím říct, že to bylo komfortní řešení a pak jsme je dobře prodala, asi s 20% ztrátou. Takže pokud bych se rozhodovala pro další dítě, zase asi koupím malou sadu. Tož takhle za mne.

angetha
16. únor 2012

@martanek.mc Já začínala se čtvercovými plenkami, pak jsem dokupovala menší velikosti i jednovelikostní..Ty jednovelikostní jsou zezačátku dost veliké, objemné. Zkusila bych to nakombinovat, přes den menší velikosti, na noc jednovelikostní

katyxq
16. únor 2012

@martanek.mc Látkování je jednoduché, u nás přebaluje v pohidě i manžel 😉. My jeli první měsíc jen na novoskladu, pak jsem začla dávat i bambusovou vv na kalhotkový sklad a asi za týden potom i zmenšenou kalhotkovku Anavy. Jednovelikostní kalhotkovky vůbec nemáme.

aemmi
16. únor 2012

@martanek.mc Z kalhotkových plenek jsem měla asi 6 kousků v novorozenecké velikosti a když z nich malá vyrostla, tak jsem najela na jednovelikostní, asi od 3 měsíců sedí krásně a snad vydrží po celý plenkový období, na toho novorozence jsem hodně používala novosklad z čč.

martanek.mc
16. únor 2012

🙂 Je to je informací, děkuji vám za odpovědi. Zkusím je, jak radíte, nějak nakombinovat a až praxe ukáže co bude nejlepší. Doufám, že tak 20 ks by mi mohlo stačit, mám v plánu je používat doma, na zahradě, u známých a tak a když pojedeme někam pryč nebo k doktoroce, použiju papírové.

martanek.mc
16. únor 2012

@aemmi můžu se ještě zeptat: "novosklad čč" znamená, klasická čtvercová plínka složená do nějakých kalhotek? Jsem fakt začátečník 🙂

helulela
16. únor 2012
aemmi
16. únor 2012

@martanek.mc přesně tak 😉 koukni sem: http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
Tohle je šikovný web 😉 a taky mi hodně pomohla první stránka téhle diskuze, tam jsou ty zkratky, kterými se to tu hemží 😀

helulela
16. únor 2012

@martanek.mc k jednovelikostním (ty zvětšovací s patentky) a vícevelikostním plínkám - jednovelikostní plínky většinou sednou hezky tak od 3 měsíců, do té doby jsou na miminku dost objemné. Použít se dají, ale není to úplně ono. Období prvních tří měsíců se dá překlenout s čč skládanými na novosklad a nebo tím, že pořídíš i pár plenek v novorozenecké velikosti. Jestli nemáš nějaký napjatý rozpočet, doporučovala bych jich pár vzít. Jak píše @ladida.l - s malou ztrátou je zase prodáš. A nebo můžeš koupit nějaké z bazaru, za tu chvilku používání jsou většinou v super stavu.
S 20 ks ti to vyjde odhaduju na praní obden, uvidíš. V nouzi si vypomůžeš papírovkou a nebo dokoupíš další látkovky. Vsadím se, že nikdo nekoupil komplet látkovou výbavu přijednom😉

martanek.mc
16. únor 2012

Tak teď z toho mám ještě víc zamotanou hlavu 🙂 myslela jsem si, že nakoupím plenky AIO (určitě nejdražší) a bude to a ono to jde i levněji, ale zato složitěji. Ty sklady jsou určitě o praxi.... TeĎ jsem to ukazovala přítelovi a málem měl infarkt, protože před 18-ti lety u prvního dítěte, kdy nebyly papírovky, prý pořád jen prali a žehlili látkové plínky a byly prý všude a i se mu o nich zdálo 🙂 a už to prý nechce znovu zažít. Tak teď ho budu muset nějak přemluvit.... Maminky děkuji za všechny rady a mějte všechny hezký večer 🙂

arlette
16. únor 2012

Dobrý večer,
chtěla bych vás poprosit o radu. Přečíst celou diskuzi by bylo nad moje síly, pár informací jsem pobrala tu na poslední stránce, ale i tak vím vlastně pořád prd 😀 Chtěla bych u budoucího miminka používat látkové pleny, ale nemám doma krom klasických bavlněných plen (ještě po mě) vůbec nic. Poradily byste mi, prosím, co si mám do začátku pořídit? Děkuju za každou odpověď.

helulela
16. únor 2012

@martanek.mc to si umím představit, že se přítel děsí 😀 Dneska už je to ale fakt o něčem jiném, jsou daleko komfortnější varianty než samé čč. Prohlídni si typy plínek, popřemýšlej, co by se ti zamlouvalo a dál zas rády poradíme.
@arlette jestli chceš pro začátek úplně minimální investici, stačí ti už jen nepropustné PUL svrchní kalhotky cca 3 ks a případně separační vložky a snappi sponka. Jinak takhle obecně se těžko radí. Všechen látkovací základ si můžeš přečíst třeba tu www.latkovepleny.info Získáš přehled o typech plín, typech svrchních kalhotek. Důležité je, kolik peněz chceš investovat - úměrně s cenou většinou vzrůstá komfortnost používání. Porozmýšlej, co se ti zamlouvá (levné ale pracnější čtvercovky, vícevrstvé, dražší kalhotovky, AIO, kombinace...), ať se máme od čeho odpíchnout.

maly_prcek
16. únor 2012

@rozarka65 My na noc - teď Anavy jednovelikostní s oběma vkládačkama, u staršího jsme jeli Anavy s velkou vkládačku a ještě jednou dlouhou bambusovou...

arlette
16. únor 2012

@helulela děkuju, na stránky už se dívám 🙂 Je toho spousta, jak vidím. No, já právě nevím, co zvolit. Samozřejmě, čím méně pracné a pohodlné pro miminko, tím lepší. Předpokládám, že doma by byly v pohodě i ty čtvercové pleny, ale nemám vůbec tušení, jak je to náročné. Co se týče investice, s tím si až tak hlavu nelámu, za papírové se taky vyhodí baňa peněz, tak počítám i s nějakými výdaji se počítá.

helulela
16. únor 2012

@arlette taková střední cesta bývá kombinace kalhotovek a pružných vícevrstvých plínek (ze začátku se dají skládat jako kalhotky, později je dáváš narovno), pár čč na doma na krátké přebalení a pár AIO k doktorům a pro hlídače. Pro novorozence jsou takové dva tábory - 1. používá čč poskládané na novosklad - je to trochu pracnější ale žádná hrůza, štíhlé balení, rychleschnoucí. 2. používá převážně kalhotovky - buď v novorozenecké velikosti nebo zmenšuje jednovelikostní, to jsme řešily na téhle stránce výš.

arlette
16. únor 2012

@helulela děkuju za informace. Takže bych mohla použít i ty balvlněné pleny co mám a přikoupit k nim několik pul kalhotek? Nebo raději přikoupit ještě nějaké ty lepší pleny? A na noc jak? Kolik ta látková vydrží oproti jednorázové?
Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc - náš (zatím) nejmladší má na noc pořád plenu (jednorázovou) a též bych mu dala radši látkovou. Pro něj co? Stačily by nějaké jednovelikostní např. froté kalhotky a do nich co?
Vím že se ptám jak blbá, ale já jsem tady v tom opravdu tukan 😅 😀 😀

helulela
16. únor 2012

@arlette
ty, co máš doma, použít můžeš, pokud to jsou nějaké silnější a ne síť, přes kterou je vidět, to by moc nesálo. Na látkování se hodí vysokogramážní např. Kikko Lux. Jak dlouho plína vydrží, záleží, jak moc a často dítě čůrá. 1 poskládaná čč je orientačně na hodinu, s vkládačkou na dýl. Bambusové kalhotovky může i starší dítě mít třeba 3 hodiny. Dá se udělat i balení, které vydrží celou noc (12 hodin). Savost záleží na počtu vrstev látky a použitém materiálu - míň savá je bavlna, víc pobere konopí, bambus... S jednorázovkama je to výdrží srovnatelné, jen tě to nutí přebalovat častěji, protože dítě v počůrané látce nebudeš chtít nechat půl dne.
K těm čč bych určitě dokoupila i pár kalhotovek, ať vyzkoušíš, co ti vyhovuje. Na noc ze začátku, když ještě v noci přebaluješ, stačí to, co na den, později už to chce něco výdržnějšího.
Pro staršího bych to viděla na velkou bambusovou kalhotovku a přes to natahovací vlňáčky kvůli prodyšnosti
http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
http://www.latkovky.cz/vlnene/vlnacky-disana-na...

Ptej se na cokoliv, co potřebuješ vědět, tukani jsme byly ze začátku všechny 😀

helulela
16. únor 2012

@arlette taky je možný, že staršímu se nebude látkovka zamlouvat, když je zvyklý na jednorázovky, přece jen je to větší balík na zadku

dandelion
17. únor 2012

Holky prosím jen poradit, je možné něčím plenky změkčit? Mám Pastelky a jsou po jednom dítěti a jsou hrubý.. Je mi jasný, že nebudou jako nový, ale přeci jen.. jde to nějak? 🙂

aemmi
17. únor 2012

@dandelion dekalcifikační kůra: http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c... je to úplně dole 🙂

dandelion
17. únor 2012

@aemmi díky moc!

andelka
17. únor 2012

@dandelion jj, tu kůru a já je pak ještě "hobluju" přes hranu stolu nebo dvířka staré skříňky. Jinak jsou strašně drsné.