Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
14. led 2011

@reruna to slýchám i já, že se nemůže pořádně hýbat, když má tlustou plínu. a to nadoma dávám čtvercovku narovno jenom 😅 Tak vždycky říkám, že my jsme taky měli látkovky a lozit a chodit jsme se naučili.

rybka1
14. led 2011

Holky, nemáte zkušenost s fixačními pruhy na tričko? Koukám na to, zdá se mi to jako dobrý nápad, ale je to docela drahé, tak abych nekupovala blbost 😉

reruna
14. led 2011

@andelka no já se právě mamky taky ptala, jak jsme to měly my, a dostala jsem odpověď, že jsme už chodili na nočník 😀 což mě odzbrojilo, protože to teda moji kluci nezvládají 😀 první se odpenkoval až hodně po 2 narozeninách a na noc ještě plenu má a ten mladší zatím nejeví o to, něco do nočníku udělat, sedí na něm tak maximálně sekundu a hotovo....

andelka
14. led 2011

@reruna no já byla bez plenek od 20 měsíců, od půl roku mě dávala na nočník, bráchu taky. Ale on na něm seděl a hrál si s autíčky co měl kolem - což nepovažuju za správné učení 😅

helulela
14. led 2011

holky, děkuju za gratulace 🙂 Bylo to pro nás takový neplánovaný překvápko, ale už jsme se s tím sžili a těšíme se, aspoň mám vyřešené dilema, jestli mám jít po Víťovi do práce nebo mít druhé... Jen ten odstup rok a půl mě trochu děsí, ale musím si vždycky vzpomenout na ty statečné matky tady 😀

jasekd
14. led 2011

@nemue Ahoj 😉
@reruna Souhlas se vsim, hlavne to skladovani, co si myslej,ze mame doma humus a pritom maji daleko vetsi 😝
@andelka Ja uz moc nechapu ten strach latkovat venku, ale je fakt, ze plne jsem kojila jen asi 5 tydnu, pak s Nutrilonem AR a od asi 4,5 mesicu jen Nutrilon, takze mne to dite tak casto nekakalo, jen na zacatku a to jsem taky chodila s papirem. Venku se pokakal jen jednou, na kyclich, kdyz byl uplne malinkej. Na ARku kakal tak jednou denne rano, ted spis 2-3x, ale vzdycky doma 🙂 Takze ja zas takova odvaha nejsem, proste mam dobre podminky.

helulela
14. led 2011

@nemue ahoj 🙂 hlavně aby ať se ti to líbí i v praxi 😉 už rozmýšlíš výbavičku?

jasekd
14. led 2011

@rybka1 Ja uz se tady opakovane ptala, jestli nekdo nema napad, jak to vyrobit doma, ja je ani nevidela nazivo, neumim si predstavit ty sponky, aby netlacily, neposkozovaly tricka a zaroven drzely. Myslim, ze nekdo to prirovnal k podvazkum, ale ty fakt doma nemame, tak to pouzit nemuzu. Jinak bych to nasila na sirsi gumu, jako jsme tady uz vyrabely hodne z nas extendory. Podle me je to dobra vec, na leto bych brala, o vrstvu min na zadku, ty trika mi vadi, jak se hrnou, nebo ted na doma, tricko s pruhama, na nozky ponozky a navleky, pak je snadne prebalovani. Ja uz i povolila a chtela to koupit, ale u nas v eshopu je nemaji a tam ja to mam bez postovnyho, tak se mi nechce objednavat jinde.
@andelka Ja mam pocit, ze ty "komunisticky" deti byly nejaky vycepovany, az genialni. Mam pocit, ze vsechny nase matky to mely pevne v rukou, vsechno jsme umeli tak nejak driv... Podle me spis pamet je milosrdna a ne vsechno si pamatujou presne 😉
@helulela Asi jako u nas 😀 Ja jsem teda moc rada nakonec, ze to takhle dopadlo, ja to stihnout kvuli praci do dvou let Martinka "musela", i kdyz jsem nechtela az tak rychle... Myslela jsem, ze taky chvatas, mam pocit, ze jsi taky Dr?

jasekd
14. led 2011

Jeste jeden dotaz. Proc je u tech pruhu na triko vsude psano, ze je to pouze pro latkove pleny?

joohana
14. led 2011

@ivuska.h To určitě vyzkouším 🙂. Malá se má narodit koncem dubna, takže určitě chci tenkou, abychom ji trochu užily. No a děti mám spíš větší...Na druhou stranu mě lákají ty barvičky 😀
Díky za tipy.

helulela
14. led 2011

@jasekd protože matky dětí v papírovkách na tyhle "divný" e-shopy s látkovkama ani nekoukaj 😀
jo, jsem, ale rodičák mám na 3 a původně jsem myslela, že půjdu tak na dva roky do práce, udělám si atestaci a pak budu mít druhý. Ale takhle to asi bude lepší... jen se prostě neměla ten pocit, že už to druhý mimi chci, až teď dodatečně 😉

joohana
14. led 2011

@helulela Taky se přidávám ke gratulacím, tady teda bude drsná miminkovská vlna -skoro tsunami 😀

jasekd
14. led 2011

@helulela Podle me to urcite bude lepsi, ty navraty jsou vzdycky tezky a vracet se dvakrat... Ja mam jen na dva roky, jsem moc rada, protoze aspon jsme meli vic penez, i tak jim nechame dost 😀 Jasne, ze nejde jen o penize, ale hodily se. Ja prave potrebovala deti po sobe, abych uz se pak natrvalo vratila do ordinace, atestaci nam zrusili, praxi mam hotovou, potrebuju vyridit papirovani na samostatnej vykon, udelat zkousku z rtg, abych s nim mohla samostatne zachazet (coz delam, ale je potreba nejakej vyssi pracovnik, co ma za nej zodpovednost), smlouvy s pojistovnami atd, a naplno tu ordinaci prevzit. Dr co tam je ted, pujde do duchodu, a kdybych pak mela dalsi dite, spatne by se mi shanel zastup, a kdyz tam nebude nikdo, budu to pak pracne budovat znova. Takze i kdyz bych mozna i casem chtela 3 deti, asi nebudou, prave kvuli zastupu a tak. Ja chtela druhy asi tak, jak to vychazi tobe, nejdriv jsem byla z toho naseho vyhoukana, ale uz se na ni tesim 🙂

helulela
14. led 2011

@jasekd možná by se ty popruhy přes jednorázovku moc zařezávaly

slunicko76
14. led 2011

@andelka mam doma a pouzivam jjen na kratsi cestu a kddyz ji jeste dovycpu treba rucnikem z ikea tak to docela jde,ale uz bych doni nesla, tahle byla z druheruky, takze za hubicku! Ale solidne schne.
@andelka a proc nechces velky balik na noc? vzdyt to je jedno, ne? Nikdo to nevidi!.-)
@helulela jeee, gratuluju!
@blka ja taky chodim s pytlikem! 🙂 a nikdo zatim blbe nekoukal, teda aspon jsem si nevsimla! Ja takhle likviduju pytliky, co mi manzel porad nosi z obchodaku( protoze si zapomene tasku doma, kdyz treba jde sam nakupovat)🙂

Aaaaaaaaaaaaa,koukam, zase zname tema latkovky a okoli. Ja se teda zatim setkala se samymi pozitivnimi reakcem- teda kdyz nepocitam nasi blaznivou sousedku ze susarny! K dr. jsem chodila v latk.vzdycky, i s nerepre plinkama, treba i s novoskladem. abych pravdu rekla, bylo miuplne ukradeny, co na to rekne.A vubec nechapu, za co by se kdo mel stydet.
ja mam pripraveno nekolik variant pro latkovani, kdyby mel nekdo neco, ale zatim si nikdo nic nedovolil. A kdyby bylo nejhur, tak ho poslu nekam!🙂
@rybka1 ja videla doma vyrobeny, bylo to urcite z ksand a bylo to nahore na kalhotach,tak to asi netlacilo!
@helulela a nebo mozna proto, ze pres papir by to tlacilo!?

jasekd
14. led 2011

@slunicko76 A tohle je ten original nebo pekna domaci vyroba? Ty klipsy vypadaji jak krokodyli na zaclony. Stejne mi pripada, ze kdyz je celej den skoro na brise, ze ho to bude tlacit...

slunicko76
14. led 2011

to je asi domaci vyroba, to mi poslala kamaradka! Mne to prijde, jak klips od kšand! taky mi prijde, ze to tlaci

andelka
14. led 2011

@slunicko76 no, vzhledem k tomu jak Dany v noci čurá, tak by to musel být megabalík, asi by to pro něj nebylo moc pohodlné, nezapla bych dobře overal na spaní, takže tak je to pro nás dobrý kompromis 🙂

deniskakubicek
14. led 2011

Holky, koupila jsem si od jedne maminky, malo pouzivane vlnacky Disana, velikost 74/80, ale ja i kdybych chtela, tak je na maleho nenarvu 😲 mame 69cm a 9kg, na brane k detem mi napsala pani, ze mam vzit 74/80, ze vetsi by provlhaly...mate je nektera?? jak jsou velke?? neposlala mi nahodou kalhotky, ktere se ji srazily?? poslala jsem fotku s porovnanim plenky BL.. a vubec nepruzi...Diky za zkusenosti!

zlatouch
14. led 2011

Ahoj vespolek a souhrnná gratulace všem "v naději" 😉
@deniskakubicek ty budou srazeny 😒 Přesně takovy jsem měla, nevim, co za velikost, ale strašně blbě se oblíkali už na 4měsíční mimino, byly hrozně tuhý 😒 U mě vedou doma pletené, ty se krásně natáhnou a velikostně vydrží věky 😉

deniskakubicek
14. led 2011

@zlatouch jenze ja plest neumim ☹ koupim nove a bude to 🙂

sussanah
14. led 2011

@deniskakubicek taky se obavam, ze budou srazene. Ja prodavala disany nove 68 a nastelovala jsem je na maleho, kdyz mel kalhotovku a to mel uz dobrych 8kg a byly v pohode, mozna i s decentni rezervou. Ono i podle fotky to vypada, ze ta vna je takova zplstnatela 😅

slunicko76
14. led 2011

@deniskakubicek a nekdo v okoli plest neumi? je to fakt jednoduchy! Zkus se zeptat, mamka, tchyne,svagrova,kamaradka,hodna sousedka..... a usetris hodne korunek.

sussanah
14. led 2011

@deniskakubicek nebo si nechej od nekoho uplest, jiste by se par ochotnych mamin naslo 😉

zlatouch
14. led 2011

@deniskakubicek jasně, já taky nepletu, koukni na MMB, určitě se nějaká pletařka najde 😉

ivuska.h
14. led 2011

@helulela To je v pohodě, já mám děcka od sebe 19 měsíců a fakt si nemůžu stěžovat. To třebataková Kvakulka to má o dost drsnější.

ivuska.h
14. led 2011

@jasekd Jo, s tou pamětí je to dost přesné. To tchýně jednou tvrdila, že poprvé nechali hlídat manželova bratra u babičky, když mu byly 4 měsíce nebo tak nějak a jeli na týden na dovolenou. A pak podle fotek vyšlo na jevo, že mu v té době bylo něco přes rok. Stejně jako, že byl manžel v roce bez plen. No už vidím Ondru. Tomu je teď 11 měs., na roce chodit nebude ani omylem a v mozečku má totálně vymeteno 😀

rubika
14. led 2011

Holky, mám takový dotaz... Od května začnu látkovat s druhým mimi a chtěla bych zapojit aspoň částečně i to starší. Už bude mít v létě rok a půl tak bych ho pomalu začla odvykat na papírovky, že by doma a po zahradě chodil nahatý, nebo v nějakých plenkových kalhotkách, takových tréningových řekla bych, co nemusí neutně vydržet x hodin... Nepoužíváte některá něco takového? Nakoupit horu AIO na to nemám peníze...

jasekd
14. led 2011

@ivuska.h Jezis, ted jsi me uklidnila, ja tady narazim na same "genialni" deti, co ve veku Martinka lezou, sedej, chodej, delaj paci paci, takhle veliky, znakujou, jsou pomalu bez plin, umi pit z hrnku a ja nevim co jeste, a Martinek se vali na brisku, mava rukama, nikam neleze, chodit jen tak taky nebude, nesedi a vola "mamama", coz uz jsem tady vysvetlovala, co to znamena 😀 Ovsem neni to jedinej vyznam toho "slova", proste kdyz potrebuje nadavat, krici mamama. Nenapodobuje, kdyz delame pacipaci nebo znaky, jen se nam smeje. Nas rodinny genius je manzeluv bratr, vsechno co tu pisu, delal od pul roku, ale taky myslim, ze ma jeho mama posunutou pamet, prece jen uz je to 18 let skoro. A i kdyby delal, s inteligenci v pozdejsim veku to u nej evidentne nesouvisi, tak ja jsem v klidu 😀

deniskakubicek
14. led 2011

holky, tak dekuju...ja si objednala jedny barevny a zkusim zaukolovat tchyni, ale to bude kecu 😀 a te pani dam co proto 🙂 i kdyz mi rekne, ze jsem si to udelal sama...no, 200 Kc vyhozenych 😠