Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
6. pro 2012

@pampeliska1 Babako je taky můj nejoblíbenější eshop, ale některé typy věcí (značky) tak občas nemají, ale nikdy zas nebyl problém si je nechat sehnat a to, co píšou, že budou mít do několika dnů, tak bylo většinou rychleji. Zkus se tam zeptat, taky mám s paní velmi dobrou zkušenost a i mi fakt už kolikrát sháněla něco, co vůbec neprodávaj, abych mohla udělat objednávku jen v jednom obchodě

betysek
6. pro 2012

@pampeliska1 Taky doporučuju Babako. Paní komunikuje mailem velice rychle a opravdu není problém sehnat jiné zboží od výrobců, jejichž zboží nabízí. Už jsem tam objednávala několikrát a vždycky maximální spokojenost. 😉

littlemousecz
6. pro 2012

Ahoj holky, máte některá zukušenost s vlňákama woolwrap od Popolini?

katyxq
6. pro 2012

@pampeliska1 V Bráně jsem nakoupila jen pár věcí a to přímo v kamenné prodejně. Jinak jsem brala všecko přes e-shopy Anavy, Mamaja a hlavně Babako, něco taky osobně v Pardubících v prodejně Biomiminka.

didi32
6. pro 2012

@helulela díky, tak to jsem ráda, že na ni budou sedět i jiné pulky. 😉

janistr
6. pro 2012

@pampeliska1 Kromě výše zmiňovaných mám ještě velmi dobrou zkušenost s e-shopem brouczech.cz.

didi32
6. pro 2012

@janinek takže pokud si zmenším tu plenku TB na hmotnost dítěte, tak na ni můžu dát i jiné svrchňáky v té odpovídající velikosti. Chápu to dobře? takže když teď mám Pulky -3 různé druhy ve velikosti S (5-8kg) a plenku TB si nastavím taky na tu velikost tak by to mohlo pasovat?

terezka312
6. pro 2012

@pampeliska1 haha, tak jsme ti poradily spoustu e-shopů, který jsou super, to je ti houby platný, když máš objednávku v Bráně, co? 😀

terezka312
6. pro 2012

@janistr u brouczech.cz mi vadí, že nemaj zobrazenou skladovou dostupnost, jak to děláš, když objednáváš? to se dopředu na všechno zeptáš, nebo objednáš a doufáš, že to budou mít?

pampeliska1
6. pro 2012

@terezka312
@katyxq
@betysek
Jo, díky za tipy 😀 Ale bachaaaa, z Brány mi odepsali, že to dneska odeslali, takže dobrý 😀

terezka312
6. pro 2012

@pampeliska1 Tak teď už jenom, aby v tom balíku bylo to, co jsi chtěla a je to super 😀

janistr
6. pro 2012

@terezka312 Objednávám a pokud něco nemají, paní mi vždycky hned volala a objednala mi to. Vždycky jsem měla balíček během pár dní doma.

pampeliska1
6. pro 2012

@terezka312 no snad jo 😀 Objednávala jsem mj. i nákrčník Skapi s ježkama, tak jsem zvědavá 🙂

dandelion
6. pro 2012

@pampeliska1 co je to Eli za olejíček?

pampeliska1
6. pro 2012

@dandelion já nevím, někde jsem to vyčetla, že by měl pomáhat 😅 😀 Jmenuje se Jakoubek , je od Nobilis Tilia a maže se zevně na tvářičky http://eshop.nobilis.cz/zbozi/masazni-olej-jako...

janistr
6. pro 2012

@dandelion Jestli myslíš toho Jakoubka, tak na prořezávání zoubků (jsou v tom jen bylinky).

janistr
6. pro 2012

@pampeliska1 Může se zevně i přímo na dásničky.

mochenkaa
6. pro 2012

Dělám objednávku na ty plínky 😀 Davís dostane jednu od babičky na vánoce a druhou na svátek (ano, od té babičky, co mi řekla, že jsem blbá když chci látkovat 😀 )

Aktuálně jsem u:
Ekopleny:
Svrchňáčky Anavy flís žluté
Kalhotkovka Anavy tykrys sovy nad městem sucháč
Kalhotkovka Anavy modré kočky na patentky
Svrchňáčky Anavy PUL sloni
Svrchňáčky Anavy PUL myšky
čč 20x

U Hanky:
Svrchňáčky Capri Sovy
Svrchňáčky Capri Opice

A teď nevím, jestli vzít ty PULky Anavy nebo Capri 😀

Tímto žádám o rady 🙂

janakkk
6. pro 2012

@mochenkaa vem si jedny capri a jedny anavy 🙂

mochenkaa
6. pro 2012

@janakkk no jo, ale s jakým obrázkem? 😀

elana
7. pro 2012

@mochenkaa já bych vzala oboje Capri-mně střihem sedí i se líbí víc 🙂 A stejně pro mě jsou nejlepší PUL Bamboolik asi, takový nejpraktičtěji střižený a líbí se mi ten měkkoučký flís kolem nožiček. Skvěle sedí i přes Anavy kalhotkovku, já jsem se všech jiných PUL (krom GroVia, který jsou ale vysoký, takže je na kalhotkovky nepoužívám vůbec) zbavila a mám jen B.

betysek
7. pro 2012

@mochenkaa Nemám Capri, mám Blueberry na SZ. Někdo tu psal, že střihově jsou stejné. Blueberry jsou perfektní, sedí krásně i na plenku narovno, ale dělají trochu větší zadeček, než Anavy, ale zase jsou pevnější. Oboje jsou kvalitní, je to fakt o tom, co mimču líp padne a to bez vyzkoušení nevíš. Já mám tedy dlouhou žížalu, tak že možná buclatějšímu mimču budou i ty BB nebo Capri v pohodě. Na kalhotovku jsou BB super. PULky Bamboolik jsou vyprane, ale jeste na ne nedoslo...

kalipso
7. pro 2012

Ahoj holky, prosím o radu, dnes jsem zkusila poprvé dát malé látkovou plenku a narazila jsem, že nevím jak přesně mám dát tu separačku. Dala jsem jí kalhotkový sklad z Anavy bambusky S a tu separačku jsem dala přes celou délku té plenky. Nebo se to má dát jen někde? 😕 A teda je to na ní obrovský, má necelá 3kg, ale čekala jsem ten balík menší, vel. 56 jí nedopnu 😒

hanule04
7. pro 2012

@mochenkaa vezmi jedny capri a jedny anavy a jedny bambolík, mám všechny tři a spokojenost. Měla jsme 2 capri a 1 anavy a 1 bambolík a ted mám 1 capri a 2 anavy a 1bambolík 😀

mochenkaa
7. pro 2012

@janakkk @elana @betysek @hanule04 Holky díky za rady. Bamboolik budu objednávat příští měsíc tu malou testovací sadu 🙂 takže teď vybírám a vybírám. Malý je "tak akorát" spíš buclatější než dlouhý. Nakonec vezmu jedny Capri a jedny Anavy, výběr vzoru asi nechám na M ať má taky pocit, že se zapojil 😀

Mimochodem, kolik máte celkem (myšleno kolik uživíte, ne jak velkou máte sbírku 😀 ) svrchňáčků PUL, flíš, vlňáků a kolik máte kalhotkovek a vkládaček? Já ať mám představu kolik toho budu potřebovat. Protože každá má v albu něco jiného a hodně holek má vyloženě sbírky 😀

filipatereza
7. pro 2012

@kalipso Já jsem zezačátku tu separačku půlila, protože byla na prcka dost dlouhá a čouhala...Ale když jí dáš přes celou tu plenu tak to rozhodně ničemu nevadí.....
Balík to na miminka je, ale vůbec to nevadí.
Buď dáš větší oblečení, nebo si kup nebo ušij ten prodlužovač bodýček...
Já z toho byla první den strašně nesvá a uvažovala jsem, jestli látkovky vůbec dávat a manžel mi říká, tak se podívej, že jí to vůbec nevadí a na ten velký zadeček si zvykneš...🙂
A je to tak, pár dní mi to přišlo divné a pak jsem si zvykla a naopak mi přišlo divné držet v ruce mimčo s jednorázem..🙂
Takže větší zadeček vůbec nevadí, když je mimčo v pohodě...

filipatereza
7. pro 2012

@mochenkaa Mám 3 PUL, 1 fleece a 1 vlnáky a je to úplně akorát. V nejhorším můžu použít jako svrchnáky i Anavy AIO...

hanule04
7. pro 2012

@mochenkaa já mám 4x PUL ale bohatě stačí 3, 1x flís a 1 vlnáky na noc. Kalhotovek by stačilo 10 a 3 noční. Kalhotovky stačí na ven a na spaní (takže tak 3x denně) + na noc. A doma dávám čtvrec na rovno, nebo anavy easy(dělají malý zadeček)a nebo bambolíka(to dám i klidně na dopolední spaní i ven).Ale záleží jak moc tvý dítko potřebuje savou plínku, doma přebaluji hned jak zjistím že je počůraná, proto stači mín savý.

mochenkaa
7. pro 2012

@filipatereza @hanule04 Pomoc. Kamarádka mi teď rozmlouvá Anavy PUL, že mám jít radši do Thirsties. To by jeden neřekl, jak je těžké udělat rozumně!!! velkou plenkovací výbavu ☹ 😀
Hani, částečně bezplenkujeme, takže stejně přebaluju a kontroluju plínku xymockrát denně, takže na doma určitě čč narovno.

filipatereza
7. pro 2012

@mochenkaa Tak to určitě vem na suchý zip, Anavy na patentky chvilku trvá než se zapnou. Jako za mně jsou nejlepší svrchnáky Imse Vimse Soft...🙂Anavy a Trhirsties jsou u nás tak nastejno... To jsem ti ale asi nepomohla, co?